Təhsilə giriş tədris təcrübəsi haqqında hesabat. Çelyabinsk Dövlət Universitetində tədris təcrübəsi təcrübəsi haqqında hesabat. Magistr tələbəsinin tədris təcrübəsinə dair gündəlik


FEDERAL TƏHSİL Agentliyi

DÖVLƏT TƏHSİL MÜƏSSİSƏSİ
ALİ İXTİSAS TƏHSİL
"ÇELYABİNSK DÖVLƏT UNİVERSİTETİ"

PSİXOLOGİYA VƏ PEDAQOQİKA İNSTİTUTU

Psixologiya şöbəsi

HESABAT
TƏLİM TƏCRÜBƏSİNİ TAMAMLAMA HAQQINDA

Keçid yeri: "Çelyabinsk Dövlət Universiteti" Ali Peşə Təhsili Dövlət Təhsil Müəssisəsi
Keçid müddəti: 02/08/2010 – 03/10/2010.

                  İcra edilib: Samoylova M.Yu.,
                  tələbə gr. PP-401
                  Təcrübə rəhbəri:
                  Ovchinnikova V.I.,
                  Pedaqoji elmlər namizədi
Çelyabinsk
2010
MƏZMUN
Giriş…………………………………………………………………… 3
Fəsil 1. Pedaqoji təcrübənin təşkili…………… 5
1.1. Tədris təcrübəsi proqramı…………………. 5
1.2. Bir intizam kimi təşkilati davranışın xüsusiyyətləri ………… 8
Fəsil 2. Metodoloji inkişaf təlimlər ………………………… 9
2.1. 1 nömrəli mühazirə dərsinin hazırlanması və aparılması metodikası……… 9
2.2. 2 nömrəli mühazirə dərsinin hazırlanması və aparılması metodikası……… 11
2.3. Praktik dərsin hazırlanması və keçirilməsi metodikası………… 13
2.4. Mühazirə və praktik məşğələlərin texnoloji xəritələri ...... 16
2.4.1. 1 nömrəli mühazirə dərsinin texnoloji xəritəsi…………………… 16
2.4.2. 2 nömrəli mühazirə dərsinin texnoloji xəritəsi…………………… 17
2.4.1. Marşrutlaşdırma praktiki dərs…………………….. 18
Fəsil 3. Mühazirə və praktiki məşğələlərin təhlili………………….. 19
3.1. Dımovanın mühazirəsinin təhlili……………………………. 19
3.2. Praktiki dərsin təhlili Poluşina A………………………….. 22
Nəticə…………………………………………………………………… 26
İstinadların siyahısı……………………………………………………… 27
Ərizə…………………………………………………………………… 28

GİRİŞ

Peşəkar pedaqoji təcrübə formaların, vasitələrin və metodların tərtibi, tətbiqi və işlənməsi haqqında pedaqoji biliklərin müstəqil sahəsidir pedaqoji fəaliyyət tələbələrin peşə bilik və bacarıqlarının formalaşmasında. Bilik və bacarıqların formalaşdırılması prosesində təlimin texnika, metod və texnologiyalarının daşıyıcısı kimi müəllimin şəxsiyyəti ilə şagirdin şəxsiyyəti arasında qarşılıqlı əlaqə yaranır.
Psixologiya İnstitutunda və Çelyabinsk Dövlət Universitetinin müəllimləri təhsillərini başa vurduqdan sonra tələbələr ali təhsil müəssisələrində həm praktik psixoloq, həm də psixologiya müəllimi kimi işləyə biləcəklərini göstərən diplom alırlar. Deməli, pedaqoji təcrübə gələcək mütəxəssislərin təhsil və psixologiya sahəsində gələcək uğurlu fəaliyyəti üçün zəruridir.
Təcrübənin özəlliyi ondan ibarətdir ki, gələcək psixoloq-pedaqoq tədris materialı, texniki biliklərin və peşə bacarıqlarının inkişafı üçün texnika və üsullarla işləməyi öyrənir.
Beləliklə, əsas məqsəd Bu təcrübə “Tədris metodları” kursu zamanı əldə edilmiş bilikləri möhkəmləndirmək, o cümlədən psixologiya sahəsində praktiki bacarıq və tədris bacarıqlarının, tədrisə marağın formalaşdırılmasıdır.
Məqsəddən asılı olaraq, vurğulaya bilərik tapşırıqlar tədris təcrübəsi:

    Pedaqoji fənlərin öyrənilməsi prosesində əldə edilmiş biliklərin tələbələr tərəfindən möhkəmləndirilməsi və genişləndirilməsi.
    Şagirdlərin tədris fəaliyyəti haqqında biliklərinin formalaşdırılması.
    Şagirdlərin fərdi tədris üslubunun formalaşması
    Şagirdlərin və müəllimlərin şəxsiyyətinin öyrənilməsi.
    Psixologiyanın ümumi, inkişaf etdirici, pedaqoji və digər sahələrinə dair biliklərə əsaslanaraq pedaqoji prosesin psixologiyasını artırmaq qabiliyyətinin təkmilləşdirilməsi.
Təcrübə yeri: Çelyabinsk Dövlət Universiteti. İntizam: " Təşkilati davranış" Müəllim: Vedeneeva Ekaterina Vladimirovna. Qrup: Psixologiya və Pedaqogika İnstitutunun 4-cü kurs, idarəetmə sahəsinin tələbələri. Keçid müddəti: 02/08/2010 tarixindən. 28.02.2010 tarixinə qədər.

FƏSİL 1
TƏLİM TƏCRÜBƏSİNİN TƏŞKİLİ
1.1. Pedaqoji təcrübə proqramı

Tarixlər İş Məzmun
08.02.10 Müəllimlə oriyentasiya mühazirəsinin keçirilməsi Tələbənin və tədris təcrübəsi rəhbərinin funksional vəzifələrinin aydınlaşdırılması. Pedaqoji təcrübə üzrə hesabat sənədlərinin nomenklaturası və onun hazırlanmasına dair tələblərlə tanışlıq.
8.02.10 – 12.02.10. PP-301 qrupunda dərslərdə iştirak (idarəetmə) Qrupla tanış olmaq və tanış olmaq. Komandanın xüsusiyyətlərini öyrənmək. Tələbə işinin xüsusiyyətləri. Tədrisdə böyük təcrübəyə malik müəllimin işinin müşahidəsi.
15.02.10 – 17.02.10
Mühazirədə iştirak:
    Dymova D. (tələbə PP-402) 1-ci kurs IPiP tələbələri ilə “Ümumi psixologiya” fənni üzrə.
    Evnina K. və Demeshko S. (PP-401 tələbələri) “Psixiatriya” fənni üzrə IPiP-nin 3-cü kurs tələbələri ilə.
Keçirilən seminarda iştirak:
    Polushin A. (tələbə PP-401) 3-cü kurs IPiP tələbələri ilə “Təşkilati Davranış” fənni üzrə.
Dərsləri təhlil etmək bacarığının möhkəmləndirilməsi. Bu məqamları öz işlərində daha da nəzərə almaq üçün həm də müəllimlik təcrübəsi olmayan həmkarların mühazirə aparmasının müsbət və mənfi tərəflərinə diqqət yetirmək.
10.02.10 – 11.02.10 Bir nömrəli mühazirə sessiyasının hazırlanması “Təşkilati davranış” fənni üzrə tədris-metodiki materialların, iş proqramlarının öyrənilməsi. Müvafiq ədəbiyyatın axtarışı və öyrənilməsi. Bu mövzuda tələbələrin hərtərəfli biliklərini inkişaf etdirmək üçün mühazirə materialının hazırlanması. Texnoloji xəritələrin hazırlanması. Təcrübə meneceri ilə planların əlaqələndirilməsi.
18.02.10 – 19.02.10 İkinci mühazirə sessiyasının hazırlanması “Təşkilati davranış” fənni üzrə tədris-metodiki materialların, iş proqramlarının öyrənilməsi. Müvafiq ədəbiyyatın axtarışı və öyrənilməsi. Bu mövzuda tələbələrin hərtərəfli biliklərini inkişaf etdirmək üçün mühazirə materialının hazırlanması. Texnoloji xəritələrin hazırlanması. Təcrübə meneceri ilə planların əlaqələndirilməsi.
19.02.10 – 20.02.10 Praktik dərsin hazırlanması. Dizayn məsələləri üzrə bilikləri dərinləşdirmək və möhkəmləndirmək təhsil prosesi, müxtəlif növ təlim sessiyalarının layihələndirilməsi.
01.03.10 “Təşkilat sistem kimi. Birinci hissə"
02.03.10 “Təşkilat sistem kimi. İkinci hissə" Pedaqoji təcrübəni tamamlamaq üçün bütün əsas vəzifələrin həyata keçirilməsi. İdarəetmə fakültəsinin 4-cü kurs tələbələrinə qeyd olunan mövzu ilə bağlı lazımi məlumatların verilməsi.
09.03.10. “Təşkilat sistem kimi” mövzusunda praktik dərsin keçirilməsi Pedaqoji təcrübəni tamamlamaq üçün bütün əsas vəzifələrin həyata keçirilməsi. Bu mövzuda tələbələrin biliklərini dərinləşdirmək və möhkəmləndirmək, onların müstəqil işini təşviq etmək, onları həvəsləndirmək.
--- Təcrübə sənədlərinin hazırlanması Sənədləşmə bacarıqlarının formalaşdırılması.

1.2. Bir intizam kimi təşkilati davranışın xüsusiyyətləri
Məqsəd Kurs tələbələrin nəzəri biliklərə yiyələnməsi və şirkətdə insanların davranışlarının idarə edilməsində praktiki bacarıqlara yiyələnmələri üçündür ki, bundan gələcək işlərində istifadə edə bilərlər. Bu kursun öyrənilməsi prosesində tələbələr şirkətin daxili vəziyyətini insan potensialı nöqteyi-nəzərindən qiymətləndirmək üsullarını mənimsəməli və bacarıqlara yiyələnməli, təşkilatdakı münaqişənin səviyyəsini qiymətləndirməyi öyrənməli və konkret problemlərin həlli yollarını tapmalıdırlar. situasiyalarda səmərəli komandalar formalaşdırmaq və tələb olunan liderlik üslubunu düzgün müəyyən etmək üçün lazımi bilikləri əldə etmək.
Kursun məqsədləri bunlardır:
- “Təşkilati Davranış” kursu üzrə nəzəri biliklərin möhkəmləndirilməsi;
- təşkilatın insan potensialının idarə edilməsində müxtəlif yanaşmaların mənimsənilməsi, optimal liderlik üslubunun seçilməsi prinsiplərinin mənimsənilməsi;
- təşkilati mədəniyyətin təzahür mənbələrinin və yollarının öyrənilməsi;
- kollektivlərin formalaşdırılması zamanı qrup birliyi və psixoloji uyğunluq amilləri nəzərə alınmaqla işçi qruplarının düzgün formalaşdırılması üçün işçi heyətinin həvəsləndirilməsi, zəruri biliklərin əldə edilməsi üzrə praktiki bacarıqların əldə edilməsi;
- münaqişələrin idarə edilməsi bacarıqlarına yiyələnmək;
- qloballaşan mühitdə çoxmillətli komandada işləmək üçün menecer üçün lazım olan biliklərin əldə edilməsi.

FƏSİL 2. TƏLİM DƏRSLƏRİNİN METODOLOJİ İŞLƏNMƏSİ
2.1. 1 nömrəli mühazirə dərsinin hazırlanması və aparılması metodikası
Mövzu
Plan:


    Təşkilat növləri.

    Bir təşkilatın həyat dövrü
Əsas bilik vahidləri
Mühazirə növü:


    Məzmun: elmi.
Didaktik məqsəd
Təhsil məqsədi
İnkişaf məqsədi
Təhsil məqsədi
Dərsin forması: məlumat və inkişaf.
Tədris metodları:
Saatların sayı: 2 dərs saatı.
    Elmi.
    Mövcudluq.
    Sistemlilik.
    Digər-hakimiyyət

    Təlimin intensivləşdirilməsi.
Mühazirə sessiyasının mövzusu düzgün tərtib edilmişdir. Dərsin sonunda aydın didaktik məqsəd qarşıya qoyuldu və ona nail olundu. Mühazirə dərsi planı əyani şəkildə təqdim olunur. Tələbələrə mühazirə materialını təsvir edən cədvəllər və diaqramlardan ibarət materiallar verilir. Materialın bütövlük strukturu və təqdimat məntiqi müşahidə edilir. Dərsin əvvəlində tələbələrə istinadlar siyahısı verilir.

2.2. 2 nömrəli mühazirələrin hazırlanması və aparılması metodikası
Mövzu: "Təşkilat bir sistem kimi." 2-ci hissə.
Plan:

    Müəssisə Transformasiya Modelləri
    Xarici mühitlə qarşılıqlı əlaqə üçün təşkilat növləri
    Təşkilatın xarici mühiti
Əsas bilik vahidləri: təşkilat, müəssisə, xarici mühit.
Mühazirə növü:
    Kurikulumda yer üzrə: cari.
    Təqdimat xarakterinə görə: məlumat xarakterli.
    Məzmun: elmi.
Didaktik məqsəd: Şagirdlərdə bir sistem kimi təşkilat anlayışı haqqında ümumi anlayış formalaşdırmaq.
Təhsil məqsədi: Bir sistem kimi təşkilat anlayışı haqqında fikir formalaşdırmaq.
İnkişaf məqsədi: İş prosesində şagirdlərin düşünmə qabiliyyətini inkişaf etdirməklə yanaşı, onları cəlb etmək və intellektual bacarıqlarını inkişaf etdirmək.
Təhsil məqsədi: “Təşkilat sistem kimi” mövzusunda tələbələr arasında elmi dünyagörüşünün formalaşdırılması. Əldə edilmiş biliklərin gələcək təhsil və peşə fəaliyyəti üçün əhəmiyyətinin müəyyən edilməsi.
Dərsin forması: məlumat və inkişaf.
Tədris metodları:
    Monoloqlar (mühazirə, şifahi izahat);
    Dialoq (söhbət, müzakirə).
Saatların sayı: 2 dərs saatı.
Təlim prinsipləri həyata keçirilir:
    Elmi.
    Mövcudluq.
    Sistemlilik.
    Digər-hakimiyyət
    İnformasiya artıqlığı və biliyin yetərliliyi;
    Təlimin intensivləşdirilməsi.
    Görünüş
Mühazirə sessiyasının mövzusu düzgün tərtib edilmişdir. Dərsin sonunda aydın didaktik məqsəd qarşıya qoyuldu və ona nail olundu. Mühazirə dərsi planı əyani şəkildə təqdim olunur. Tələbələrə mühazirə materialını təsvir edən cədvəllər və diaqramlardan ibarət materiallar verilir. Materialın bütövlük strukturu və təqdimat məntiqi müşahidə edilir. Mühazirənin əvvəlində əvvəlki dərsdə keçən bu mövzu ilə bağlı materialın qısaca təkrarı.
Bütün mühazirə materialları əlavədə təqdim olunur.

2.3. Praktik dərsin hazırlanması və aparılması metodikası
Mövzu: Bir sistem kimi təşkilat.
Plan:

    Problemə dair müxtəlif müəlliflərin fikirlərini təhlil edərək təşkilat anlayışını genişləndirin.
    İdarəetmə obyekti kimi təşkilat.
    Təşkilati strukturların təsnifatı (müxtəlif yanaşmalar).
    Təşkilat idarəetməsinə müasir yanaşma.
    Təşkilatın həyat mərhələlərinin mərhələlərinin xüsusiyyətləri (müxtəlif yanaşmalar).
    Təşkilatın daxili mühiti.
    Praktik məşq “Mərhələlər həyat dövrü təşkilatlar”, yazılı sorğu.
Seminar növü: Didaktik məqsəd: tələbələrdə əldə edilmiş bilikləri möhkəmləndirmək, onları praktikada tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirmək, “Təşkilat sistem kimi” mövzusunda tələbələrin biliklərini genişləndirmək.
Təhsil məqsədi: Bir sistem olaraq təşkilat haqqında bir fikir formalaşdırın.
İnkişaf məqsədi: Mənalı və könüllü yaddaşın, toplamaq, müqayisə etmək, təhlil etmək, səbəb-nəticə əlaqələrini müəyyən etmək və bu məlumatları ümumiləşdirmək bacarığının inkişafına kömək etmək.
Təhsil məqsədi: Bu mövzuda tələbələrin elmi dünyagörüşünün formalaşdırılması. Qarşılıqlı əlaqə yolu ilə komandada tələbələr arasında münasibətlərin yaxşılaşdırılması, işləyərkən qruplara bölünməsi.
Əsas bilik vahidləri Açar sözlər: təşkilat, sistem, daxili mühit, xarici mühit, təşkilatın həyat dövrü.
Tədris metodları:
    Monoloqlar (izah);
    Dialoq (söhbət, qrup müzakirəsi);
    Vizual (cədvəllər, diaqramlar)
    Praktik (məşqlər, praktik tapşırıqlar).
Saatların sayı: 2 dərs saatı.
Təlim prinsipləri, prosesdə həyata keçirilir:
    Elmi.
    Mövcudluq.
    Sistemlilik.
    Digər-hakimiyyət
    İnformasiya artıqlığı və biliyin yetərliliyi;
    Təlimin intensivləşdirilməsi.
    Nəzəriyyə və təcrübə arasında əlaqə
Məqsəd aydın şəkildə formalaşdırıldı və qarşıya qoyuldu və nəticədə bu məqsədə nail olundu.
İlk mühazirə zamanı tələbələrə ədəbiyyat və suallar siyahısı verilmişdir. Seminarın sonunda yazılı sorğu və praktiki məşğələdən istifadə etməklə tələbələrin bilikləri yoxlanılaraq qrup və müəllimin işi zamanı əldə olunan nəticələrə dair nəticə çıxarılıb.
Seminarın strukturu:
    Təşkilati mərhələ.
    Dərs planına uyğun olaraq tələbələrin tədris və idrak işinin təşkili.
    Dərsi yekunlaşdırmaq.
Praktik dərsin funksiyaları:
    Dərin, çevik bacarıqların formalaşdırılması, modelə uyğun tətbiqi.
    Tədris və praktik fəaliyyətin üsullarını mənimsəmək.
    Biliklərin konsolidasiyası və onu tətbiq etmək bacarıqlarının inkişafı.
    Biliklərin mənimsənilməsinin keyfiyyətinə və tədris fəaliyyətinin metodlarına nəzarət.
Bərkitmə texnikası: təkrar, öyrənmə və anlayışı yoxlamaq üçün suallar. Hər sualın, eləcə də bütün dərsin sonunda yekunlaşdırmaq.
Beləliklə, didaktik məqsədə nail olundu.
Seminar materialları əlavədə təqdim olunur.
    2.4. Təlim məşğələləri üçün texnoloji xəritələr
      2.4.1. 1 nömrəli mühazirə dərsinin texnoloji xəritəsi
MÖVZU MƏQSƏDLƏR TƏDRİS METODLARI ƏDƏBİYYAT ÖZÜNÜZÜZƏ TƏLƏB EDİN. İŞ
Bir sistem kimi təşkilat. 1-ci hissə
Didaktik məqsəd Təhsil məqsədi
İnkişaf məqsədi
Təhsil məqsədi
1.Müxtəlif müəlliflərin problemə baxışlarını təhlil edərək təşkilat anlayışını izah edin. 2.Təşkilat idarəetmənin obyekti kimi.
3. Təşkilati strukturların təsnifatı (müxtəlif yanaşmalar).
4.Təşkilat idarəetməsinə müasir yanaşma.
5. Təşkilatın həyat mərhələlərinin mərhələlərinin xüsusiyyətləri (müxtəlif yanaşmalar).
6. Təşkilatın daxili mühiti.


3. Newstrom, J. W. Təşkilati davranış. İş yerində insan davranışı: trans. ingilis dilindən / J. W. Nyustrom, K. Davis; tərəfindən redaktə edilmiş Yu. N. Kapturevski. Sankt-Peterburq : Peter, 2000.



1. Öyrənilən material üzrə şifahi sorğuya hazırlaşın 2. “Təşkilat” və “təşkilati davranış” anlayışlarının digər təriflərini tapın və təhlil edin.
      2.4.2. 2 nömrəli mühazirə dərsinin texnoloji xəritəsi
MÖVZU MƏQSƏDLƏR TƏLİM MATERİALININ MƏZMUNU TƏDRİS METODLARI ƏDƏBİYYAT ÖZÜNÜZÜZƏ TƏLƏB EDİN. İŞ
Bir sistem kimi təşkilat. 2-ci hissə
Didaktik məqsəd: Şagirdlərdə bir sistem kimi təşkilat anlayışı haqqında ümumi anlayış formalaşdırmaq. Təhsil məqsədi: Bir sistem kimi təşkilat anlayışı haqqında fikir formalaşdırmaq.
İnkişaf məqsədi: İş prosesində şagirdlərin düşünmə qabiliyyətini inkişaf etdirməklə yanaşı, onları cəlb etmək və intellektual bacarıqlarını inkişaf etdirmək.
Təhsil məqsədi: “Təşkilat sistem kimi” mövzusunda tələbələr arasında elmi dünyagörüşünün formalaşdırılması. Əldə edilmiş biliklərin gələcək təhsil və peşə fəaliyyəti üçün əhəmiyyətinin müəyyən edilməsi.

3. Təşkilatın xarici mühiti
1. Monoloqlar (mühazirə, şifahi izahat); 2. Dialoq (söhbət, müzakirə).
1. Zaitsev, L. G. Təşkilati davranış: dərslik / L. G. Zaitsev, M. I. Sokolova. M.: İqtisadçı, 2005. 2. Lutens, Fred. Təşkilati davranış: trans. ingilis dilindən / red. R. S. Filonoviç. M.: İnfra-M, 1999.
3. Newstrom, J. W. Təşkilati davranış. İş yerində insan davranışı: trans. ingilis dilindən / J. W. Nyustrom, K. Davis; tərəfindən redaktə edilmiş Yu. N. Kapturevski. Sankt-Peterburq : Peter, 2000.
4. Gibson, Doc. L. Təşkilatlar. Davranış. Struktur. Proseslər / J. L. Gibson, J. İvantseviç, J. H. Jr. Donnelly. M.: İnfra-M, 2000.
5. Zaitsev, L. G. Strateji idarəetmə: dərslik / L. G. Zaitsev, M. İ. Sokolova. M.: İqtisadçı, 2003.
6. Kochetova, A. I. Təşkilati davranışa giriş: dərslik. müavinət. M.: Delo, 2003.
1. Öyrənilən material üzrə yazılı sorğuya hazır olun 2. Əvvəlcədən verilən suallardan istifadə edərək praktiki dərsə hazır olun
      2.4.3. Praktik dərsin texnoloji xəritəsi
MÖVZU MƏQSƏDLƏR TƏLİM MATERİALININ MƏZMUNU TƏDRİS METODLARI ƏDƏBİYYAT ÖZÜNÜZÜZƏ TƏLƏB EDİN. İŞ
Bir sistem kimi təşkilat. Didaktik məqsəd: tələbələrdə əldə edilmiş bilikləri möhkəmləndirmək, onları praktikada tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirmək, “Təşkilat sistem kimi” mövzusunda tələbələrin biliklərini genişləndirmək. Təhsil məqsədi: Bir sistem olaraq təşkilat haqqında bir fikir formalaşdırın.
İnkişaf məqsədi: Mənalı və könüllü yaddaşın, toplamaq, müqayisə etmək, təhlil etmək, səbəb-nəticə əlaqələrini müəyyən etmək və bu məlumatları ümumiləşdirmək bacarığının inkişafına kömək etmək.
Təhsil məqsədi: Bu mövzuda tələbələrin elmi dünyagörüşünün formalaşdırılması. Qarşılıqlı əlaqə yolu ilə komandada tələbələr arasında münasibətlərin yaxşılaşdırılması, işləyərkən qruplara bölünməsi.
1.Müəssisə transformasiya modelləri 2. Xarici mühitlə qarşılıqlı əlaqənin təşkili növləri
3. Təşkilatın xarici mühiti
1. Monoloqlar (izah); 2.Dialoq (söhbət, qrup müzakirəsi);
3. Vizual (cədvəllər, diaqramlar)
4. Praktiki (məşqlər, praktik tapşırıqlar).
1. Zaitsev, L. G. Təşkilati davranış: dərslik / L. G. Zaitsev, M. I. Sokolova. M.: İqtisadçı, 2005. 2. Lutens, Fred. Təşkilati davranış: trans. ingilis dilindən / red. R. S. Filonoviç. M.: İnfra-M, 1999.
3. Newstrom, J. W. Təşkilati davranış. İş yerində insan davranışı: trans. ingilis dilindən / J. W. Nyustrom, K. Davis; tərəfindən redaktə edilmiş Yu. N. Kapturevski. Sankt-Peterburq : Peter, 2000.
4. Gibson, Doc. L. Təşkilatlar. Davranış. Struktur. Proseslər / J. L. Gibson, J. İvantseviç, J. H. Jr. Donnelly. M.: İnfra-M, 2000.
5. Zaitsev, L. G. Strateji idarəetmə: dərslik / L. G. Zaitsev, M. İ. Sokolova. M.: İqtisadçı, 2003.
6. Kochetova, A. I. Təşkilati davranışa giriş: dərslik. müavinət. M.: Delo, 2003.
İtkin
    3. MÜHAZİRƏ VƏ PRAKTİKİ DƏRSLƏRİN TƏHLİLİ
3.1 Mühazirə iclasının təhlili
Müəllim: Dymova Daria, PP-402
İntizam: Ümumi psixologiya
Yaxşı: 1 kurs
Mövzu: Motivasiya prosesləri psixologiyasının tarixi və hazırkı vəziyyəti.
Mühazirənin mövzusu düzgün tərtib edilib və mühazirənin əsas məzmununu əks etdirir.
Hədəf: Tarix haqqında təsəvvür yaratmaq və hazırki vəziyyət motivasiya proseslərinin psixologiyası.
Mühazirənin məqsədi mövzuya və məzmuna uyğundur. Məqsəd şagirdlərə elan edilir, dərsin məqsədləri də izah edilir, dinləyicilər həvəsləndirilir.
Dərs planı:
1. Psixologiyada ehtiyacların konsepsiyası və təsnifatı.
2. Motiv və motivasiya anlayışı.
3. Motivasiya anlayışları.
4. Motivasiya amilləri sistemi.
Mühazirə aydın şəkildə qurulmuşdur, planın bəndlərinə bölünməsi düzgün və başa düşüləndir.
Lövhədə istifadə olunan ədəbiyyat siyahısı, həmçinin plan təqdim edilib.
Mühazirə növü:
    Kurikulumdakı yerə görə - cari.
    Təqdimatın xarakteri məlumat xarakteri daşıyır.
    Məzmun elmidir.
Mühazirənin məzmunu “Motivasiya prosesləri psixologiyasının tarixi və hazırkı vəziyyəti” mövzusuna və dərs planına aydın şəkildə uyğun gəlir.
Daria materialı izah etməyə keçməzdən əvvəl əsas anlayışları səsləndirdi.
Mühazirə elmi inkişafın müasir səviyyəsinə uyğundur. Məsələnin tarixi işıqlandırılır.
Mühazirə materialın təqdimatında aydınlıq və məntiqlə səciyyələnir.
Mühazirənin təqdimatı dərs üçün ayrılmış vaxta uyğundur - 2 saat.
Yeni termin və anlayışlar izah olunur. Plandakı hər bir sualın, eləcə də bütün dərsin sonunda müəllim nəticə çıxarır. Konsolidasiya üsullarından istifadə edilmişdir: material haqqında suallar. Köməkçi materiallardan istifadə edilmişdir: dərs qeydləri.
Mühazirənin mövzusu, planı və ədəbiyyat siyahısı əyani şəkildə verilir. Başqa vizual materiallar yoxdur, çünki bu məsələdə onlara ehtiyac yoxdur.
Sürət, materialın təkrarı və izahı tələbələrin asanlıqla qeyd aparmasına kömək etdi.
Aşağıdakı tədris metodlarından istifadə edilmişdir:
1. Monoloqlar (izah, şifahi təqdimat). Daria maraqlı və yaddaqalan misallar gətirərək materialı izah etdi və mühazirənin əsas məqamlarını diktə etdi.
2. Dialoq (söhbət, müzakirə). Daria öz nümunələri ilə tələbələri düşünməyə və öz variantlarını təklif etməyə dəvət etdi. Bir anda müəllimlə tələbələr arasında “Bu nümunə uyğundurmu?” mövzusunda müzakirə başladı. Şagirdlər öz fikirlərini, müəllim isə öz fikirlərini fəal şəkildə sübut etdi. Nəticədə şagirdlər materialı daha yaxşı başa düşdülər və konstruktiv müzakirə bacarıqlarını inkişaf etdirdilər.
Aşağıdakı tədris prinsiplərindən istifadə edilmişdir:

    Ardıcıllıq (dərs aydın şəkildə qurulub və mühazirə planına uyğundur);
    Əlçatanlıq (material əlçatan, başa düşülən, bütün yeni terminlər izah edildi);
    Digər-dominantlıq (müəllimlərin tələbələrə yönəldilməsi var idi);
    Məlumat ehtiyatı (həm elmi ədəbiyyatdan, həm də şəxsi təcrübədən verilmiş nümunələr).

Planın və dərsin hər bir bəndinin sonunda müəllim şagirdlərin suallarının olub-olmadığını soruşdu. Asanlıqla, əlçatan dil aydın olmayan məqamlara aydınlıq gətirdi.
Aydındır ki, müəllim öz mövzusunu bilir, məlumatı necə təqdim etməyi bilir, lazımi məqamlarda səsinin intonasiyasını və həcmini dəyişdirərək aydın, ölçülü bir tempdə danışmağı bilir. Mühazirənin əvvəlindən son dəqiqəsinə kimi müəllimlə auditoriya arasında qurulmuş əlaqə göz qabağında idi. Müəllim özünü əlçatan və mədəni dillə ifadə etdi.
Mühazirə tələbələrə böyük informasiya dəyəri qazandırdı.
Mühazirənin sonunda qısa sorğu sayəsində tələbələrin materialı mənimsədikləri sübut olundu. Beləliklə, mühazirənin məqsədinə nail olundu: IP&P birinci kurs tələbələri arasında motivasiya proseslərinin psixologiyasının tarixi və hazırkı vəziyyəti haqqında bir fikir formalaşdı.

3.2 Praktiki dərsin təhlili
Müəllim: Polushin Anton, PP-401
İntizam: Təşkilati davranış
Yaxşı: 3-cü kurs, idarəetmə psixologiyası.
Mövzu: Təşkilat davranışının konsepsiyası və mahiyyəti.
Praktik dərsin mövzusu düzgün tərtib edilmişdir.
Hədəf: elan olunmayıb
Seminar dərs planı:

    Təşkilati davranış anlayışı
    Təşkilati davranış və digər sahələr arasında əlaqələr elmi bilik.
    Təşkilati davranışın subyektlərini təsvir edin.
    Təşkilati davranışın bir elm kimi yaranması və inkişaf tarixi.
Seminar sessiyası aydın şəkildə qurulub.
Seminar növü:
    Didaktik məqsədlər üçün: ümumi baxış (ümumiləşdirmə) seminarı;
    Keçirilmə üsuluna və xarakterinə görə: reproduktiv (ənənəvi) seminar.
Ədəbiyyat siyahısı dərs planı ilə birlikdə əvvəlcədən kağız və elektron formada təqdim olunur.
Dərsin məzmunu “Təşkilat davranışının konsepsiyası və mahiyyəti” mövzusuna və dərs planına aydın şəkildə uyğun gəlir.
Əsas anlayışlar Anton tərəfindən mühazirələrdə təqdim edildiyi üçün seminar dərsində iştirak etmədilər.
Müəllim dərsin əvvəlində tələbələrlə seminarın məqsədlərini müzakirə edərək onları gələcək uğurlu işlərə həvəsləndirdi.
Hər sualın sonunda müəllim respondentdən nəticə çıxarmağı xahiş etdi, əgər şagird bunu edə bilmirsə və ya cavab natamamdırsa, Anton bu mövzu ilə bağlı fikirlərini əlavə edib. O, həmçinin respondentə suallar verdi və ya bu barədə qrupa müraciət etdi.
Şagirdlərin motivasiyası dərsin özündə, qiymətlərin və müəllimin müsbət rəyinin köməyi ilə davam etdi.
Seminar aydın bir quruluşa uyğun keçdi:
    Təşkilati mərhələ;
    Dərs planına uyğun olaraq tələbələrin tədris və idrak işinin təşkili;
    Dərsi yekunlaşdırmaq.
Dərs zamanı aşağıdakı tədris metodlarından istifadə edilmişdir:
    Monoloji üsullar (təlimat). Anton tələbələrə verdiyi tapşırıqları aydın və konkret şəkildə izah etdi.
    Dialoq (söhbət, müzakirə). Anton sualları həm cavab verənlərlə, həm də bütün qrupla müzakirə etdi. Qrupu öz aralarında və respondentlər arasında müzakirələrə təqdim etdi.
    Vizual (cədvəl, diaqram). Mühazirə zamanı Anton tələbələrə həm praktiki dərsə hazırlaşarkən, həm də müəllimin suallarını cavablandırarkən istifadə edə biləcəkləri cədvəllər və diaqramlar təqdim etdi.
    Praktik (praktik müstəqil tapşırıq). Şifahi suallara əlavə olaraq, Anton qrupa yazılı bir tapşırıq təklif etdi - "Təşkilati Davranış Mövzuları". Müəllim qısa yazılı sorğudan da istifadə edib.
Aşağıdakı tədris prinsiplərindən istifadə edilmişdir:
    Elmilik (elmi terminologiya, elmi biliklərin etibarlılığı, problemi tədqiq etmiş məşhur psixoloqlara istinad);
    Ardıcıllıq (dərs aydın şəkildə qurulub və seminar planına uyğundur).
    Əlçatanlıq (material əlçatan, başa düşülən, naməlum terminlər yox idi);
    Vizual (Anton tələbələrə seminarın mövzusu ilə bağlı cədvəllər və diaqramlar təqdim etdi);
    Digər dominantlıq (müəllimin tələbələrə yönəlməsi var idi).
    Nəzəriyyə və təcrübə arasındakı əlaqə (nəzəri suallar praktiki tapşırıq ilə tamamlandı - "Təşkilati davranışın subyektləri.");
Seminar dərsinin materialı elmin müasir inkişaf səviyyəsinə uyğundur. Məsələnin tarixi işıqlandırılır.
Seminara sərf olunan vaxt dərsə ayrılan vaxta uyğundur - 2 saat.
Hər bir sualın, eləcə də bütün dərsin sonunda müəllim nəticə çıxarır. Konsolidasiya üsullarından istifadə edilmişdir: material haqqında suallar. Köməkçi materiallardan istifadə edilmişdir: tələbələr hər bir sualın əsas məqamlarını yazdılar
Dərsin mövzusu, suallar planı, istinadlar siyahısı və praktiki tapşırıq, həmçinin cədvəllər və diaqramlar əyani şəkildə verilir.
Diqqəti saxlamaq üsulları da nəzərə çarpırdı: ritorik suallar, zarafatlar, “səsli təbəssümlər”.
Müəllim şagirdlərin bütün suallarını asan və aydın şəkildə cavablandırdı ki, bu da onun materialı nə dərəcədə yaxşı bildiyini göstərirdi.
Aydındır ki, müəllim öz fənnini bilir, məlumatı necə təqdim etməyi bilir, həmçinin məlumatın şagirdlərin özləri tərəfindən çatdırılmasını tənzimləyir. Dərsin əvvəlindən son dəqiqəsinə kimi müəllimlə auditoriya arasında qurulmuş əlaqə göz qabağında idi. Müəllim özünü əlçatan və mədəni dillə ifadə etdi.
Təcrübəli dərs tələbələrə böyük informasiya dəyəri qazandırdı.
Mühazirənin sonunda qısa yazılı sorğu tələbələrin materialı mənimsədiyini təsdiqlədi. Beləliklə, güman edə bilərik ki, seminar sessiyasının məqsədi aşağıdakılardan ibarət olub: İP&P-nin “idarəetmə psixologiyası” ixtisasının üçüncü kurs tələbələri arasında təşkilati davranışın konsepsiyası və mahiyyəti haqqında anlayışın formalaşdırılması. Bu halda məqsədə nail olundu.

NƏTİCƏ
Peşəkar pedaqoji təcrübə müəllim və psixoloq hazırlığının ən mühüm hissəsidir.
Təcrübə “Tədris metodları” kursu zamanı əldə edilmiş biliklərin möhkəmləndirilməsinə, o cümlədən psixologiya sahəsində praktiki vərdişlərin və tədris vərdişlərinin, tədrisə marağın formalaşmasına töhfə verib.
Təcrübə zamanı tələbələr:

    Pedaqoji fənlərin öyrənilməsi prosesində əldə edilmiş bilikləri birləşdirdi və genişləndirdi.
    Tədris fəaliyyəti haqqında bilikləri inkişaf etdirdi.
    Fərdi tədris üslubu formalaşdırdıq.
    Tələbə və müəllimlərin şəxsiyyətlərini öyrəndik.
    Psixologiyanı artırmaq üçün bacarıqlarınızı təkmilləşdirin pedaqoji proses psixologiyanın ümumi, inkişaf etdirici, pedaqoji və digər sahələrinə dair biliklərə əsaslanır.
Beləliklə, təcrübənin əvvəlində qarşıya qoyulan bütün vəzifələr yerinə yetirildi, buna görə də bu təcrübənin əsas məqsədinə nail olundu - “Tədris metodları” kursu zamanı əldə edilmiş bilikləri möhkəmləndirmək, həmçinin praktiki bacarıqları və tədris bacarıqlarını inkişaf etdirmək. psixologiya sahəsi, tədrisə maraq.

BİBLİOQRAFİYA

    Badmaev B.Ts. Psixologiyanın tədrisi metodları: Tədris metodu. müəllimlər üçün dərslik. və universitetlərin aspirantları. – M .: Humanitar. red. VLADOS mərkəzi, 1999. – 304 s.
    Bulanova – Toporkova M.V. pedaqogika və psixologiya Ali məktəb: dərslik. – Rostov-na-Donu: Feniks, 2002.-544 s.
    Zaitsev, L. G. Təşkilati davranış: dərslik / L. G. Zaitsev, M. I. Sokolova. M.: İqtisadçı, 2005.
    Zankovski A.N. Təşkilati psixologiya. Dərs kitabı universitetlər üçün dərslik. – M.: 2000.
    Karandashev V.N. Psixologiyanın tədrisi üsulları: Dərslik. – Sankt-Peterburq: Pyotr, 2005.-250 s.
    Karpov A.V. İdarəetmə psixologiyası: dərslik. - M. Gardarika, 2005.
    Lutens, Fred. Təşkilati davranış: trans. ingilis dilindən / red. R. S. Filonoviç. M.: İnfra-M, 1999.
    Lyudis V.Ya. Psixologiyanın tədrisi metodları: Dərslik. 3-cü nəşr, rev. və əlavə – M.: URAO nəşriyyatı, 2000. – 128 s.
    İdarəetmə psixologiyası: dərslik / red. Professor G.S. Nikiforov. SP. 2004.
    Revskaya N. E. İdarəetmə psixologiyası. Mühazirə qeydləri, 2001.

TƏTBİQ
Əlavə 1
1 nömrəli mühazirə
Mövzu: "Təşkilat bir sistem kimi." 1-ci hissə.
Plan:

    Təşkilat anlayışı, onun xüsusiyyətləri.
    Təşkilat növləri.
    Təşkilati strukturların təsnifatı.
    Bir təşkilatın həyat dövrü
Əsas bilik vahidləri: təşkilat, sistem, təşkilati struktur.
1. Təşkilat anlayışı. Bir təşkilatın əlamətləri.
Təşkilat- Bu:
1) müəyyən bir plan (layihə) əsasında insanın yaratdığı süni sistem;
2) fərdin və cəmiyyətin maraqlarının sındırıldığı sosial sistemin aktiv, nisbətən müstəqil elementi.
və s..............................

1.Tədris təcrübəsinin məqsəd və vəzifələri 2

2. Pedaqoji təcrübə zamanı yerinə yetirilən işlərin həcmi 4

3. Pedaqoji təcrübə gündəliyi 7

4. 7-ci sınaq dərsinin ətraflı xülasəsi

5. 10-cu dərsin təhlili

6. Sənədləşdirmə 15

7. Müəllimlik təcrübəsi ilə bağlı nəticələr 15

  1. Tədris təcrübəsinin məqsəd və vəzifələri

Tədris təcrübəsinin məqsədi:

tələbələrin praktiki pedaqoji fəaliyyətdə təcrübə əldə etməsi, onların şəxsiyyətinin peşəkar yönümünün formalaşması.

Bu məqsəd aşağıdakı vəzifələrdə müəyyən edilir:

1. Pedaqoji prosesin həyata keçirilməsi üçün tətbiqi prosesində tələbələrin psixoloji, pedaqoji və xüsusi (“Sosial elmlər” fənnində) biliklərinin təkmilləşdirilməsi;

2. Müasir təhsil müəssisəsinin işi (təhsil proqramlarının xüsusiyyətləri, pedaqoji kollektivin fəaliyyət istiqamətləri, rəhbərlik və pedaqoji kollektivin nümayəndələrinin funksional vəzifələri, ənənələr və yeniliklər haqqında) haqqında tələbələrin təsəvvürlərinin inkişafı. işin təşkilində);

3. Şagirdlərdə pedaqoji bacarıqların inkişafı:

Qnostik, tələbələrin bilik və bacarıqlarının keyfiyyətinin, onların təhsil səviyyəsinin diaqnozu, tələbələrin cinsi, yaş və fərdi xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi, bir qrup tələbənin inkişaf xüsusiyyətlərinin müəyyən edilməsi, təhlili ilə digər kursantların dərsləri və dərsdənkənar fəaliyyətləri, tədris fəaliyyətinin özünü təhlili;

Proyektiv, planlaşdırmanı təmin edir akademik iş(tematik və dərs əsaslı), təhsil işi sinif şagirdləri ilə, dərs qeydlərinin və sinifdənkənar işlərin işlənib hazırlanması, şagirdlərin xüsusiyyətlərinə uyğun gələn tədris və tərbiyənin forma və üsullarının, təhsil texnologiyalarının seçilməsi;

Təşkilati, öz pedaqoji fəaliyyətini həyata keçirməyə və tələbələrin fəal fəaliyyətinə istiqamət verməyə, onların təşəbbüskarlığını və müstəqilliyini inkişaf etdirməyə yönəlmiş;

Təcrübəçi tələbənin tələbələr və həmkarları (dostlar, müəllimlər, metodistlər) ilə şifahi və şifahi olmayan ünsiyyəti ilə əlaqəli kommunikativ;

4. Şagirdlərin peşəkar pedaqoji fəaliyyətə marağının, tədris əməyinə yaradıcı münasibətin inkişafı;

5. Şagirdlərdə pedaqoji qabiliyyətlərin (ifadəli-nitq, didaktik, təklif, qavrayış və s.), habelə müəllim şəxsiyyətinin peşəkar əhəmiyyətli keyfiyyətlərinin (uşaqlara münasibət, özünə nəzarət, pedaqoji nəzakət, ədalətlilik və s.) inkişafı. .

2. Pedaqoji təcrübə zamanı yerinə yetirilən işlərin həcmi

10 "a" sinfi.

Sinif müəllimi: Egorova Maria Mixaylovna

Sosial elmlər müəllimi: Valkova İrina Dmitrievna

Sinfin xüsusiyyətləri: sinifdə 1995-ci il təvəllüdlü 13 qız və 11 oğlan var, hazırlıq səviyyəsi orta, tədris göstəriciləri də aşağıdır, dərsə davamiyyət qənaətbəxşdir. Sinifdə sosial elmlər üzrə şəhər olimpiadalarının iki qalibi var. Hamısı Ümumrusiya Olimpiadasında iştirak etdi, lakin heç bir mükafat almadı, ən yaxşı nəticə Rusiyada 387-ci yer oldu.

Sinif siyahısı:

1. Andreev Vladislav

2. Babiç Yevgeniya

3. Bezginova Yevgeniya

4. Belyaeva Anastasiya

5. Biçaxçan Mariya

6. Qumenyuk Mixail

7. Danilova Mariya

8. Eroxin Alexandra

9. Zaxarova Yuliya

10. İlyin İqor

11. Kolmakova Nadejda

12. Kotov Andrey

13. Loladze Yana

14. Melyoxin Denis

15. Pazdriy Yana

16. Peşkun Vladislav

17. Polezhaeva Mariya

18. Poçenikin Konstantin

19. Samotoilov Aleksandr

20. Semenova Sofiya

21. Sergeev Nikita

22. Statsenko Vladislav

23. Tixonova Daria

24. Yakuşev Dmitri

Zəng cədvəli

üzərində IIyarımillik 2009-2010-cu tədris ili ilin

Dərs cədvəli:

bazar ertəsi

1. Rus dili

2. Ingilis dili

3. sosial elmlər

4. ədəbiyyat

5. bədən tərbiyəsi

6. riyaziyyat

1. Rus dili

2. coğrafiya

3. İngilis dili

4. tarix

6. biologiya

1. Rus dili

2. Rus dili

3. bədən tərbiyəsi

5. riyaziyyat

6. riyaziyyat

7. İngilis dili

1. Rus dili

2. ədəbiyyat

4. riyaziyyat

5. riyaziyyat

1. İngilis dili

2. İngilis dili

3. tarix

4. Rus dili

6. riyaziyyat

Təcrübə müddətində aşağıdakı işləri yerinə yetirdim:

“Dövlət” mövzusunda 1 dərs keçirildi

Bu iş zamanı aşağıdakı məqsədlər qarşıya qoyuldu:

Tələbələrlə münasibət qurmaq

Komanda ruhunu və dövlətə hörmət hissini inkişaf etdirin

Başqa bir insanı dinləmək bacarığını inkişaf etdirin

Hərəkətləriniz üçün məsuliyyət hissi inkişaf etdirin

Müasir dövlət sistemi və onun rolu haqqında fikir verin siyasi həyat cəmiyyət.

Bütün bu məqsədlər dərs zamanı reallaşdı, şagirdlər onun hazırlanmasında çox fəal iştirak etdilər, onlara əvvəlcədən verilmiş material əsasında təqdimatlar hazırladılar.

Rəhbər kimi tələbələrlə ilk tanışlığım sinifdə baş verdiyindən tələbələrin nizam-intizamı ilə bağlı çətinliklər yarandı. Bu, hadisənin təbiətindən irəli gəlir. Cihazı izah etməkdə çətinlik yarandı müasir sistem dövlətlər. Bu, bu sistemin terminologiyası və incə tərəflərini bilməməkdən irəli gəlir.

3. Tədris təcrübəsinin gündəliyi

Həcmi / iş vaxtı

07.02.2011

Məktəb rəhbərliyi və müəllimlərlə görüş

1 saat

08.02.2011

Məktəbin daxili nizamnamələri və tədris prosesinin qrafiki ilə tanışlıq

1 saat

09.02.2011

Tələbələrlə Görüş

2 saat

10.02.2011

10 “a” sinfi üçün “Siyasi institutlar” mövzusunda sosial elmlər dərsində iştirak

2 saat

11.02.2011

Metodik gün.

4 saat

14.02.2011

Planın hazırlanması dərs keçirmək

4 saat

16.02.2011

Müstəqil dərsə hazırlıq, məktəb müəllimi ilə məsləhətləşmələr.

4 saat

18.02.2011

Kitabxanada işləmək, ədəbiyyatın, əyani materialların, dərs vəsaitlərinin seçilməsi və s.

4 saat

01.03.2011

Dərs konsepsiyasının yekun aydınlaşdırılması, metodist və müəllimlə razılaşma.

4 saat

02.03.2011

“Dövlət” mövzusunda sınaq dərsinin keçirilməsi

2 saat

03.03.2011

Dərsin təhlili

2 saat

04.03.2011

Təhlil nəticəsində əldə edilən məlumatların metodist və məktəb rəhbərliyi ilə əlaqələndirilməsi.

4 saat

05.03.2011

Tədris təcrübəsinin gündəliyinin tərtib edilməsi.

4 saat

4. Sınaq dərsinin ətraflı xülasəsi

Dərs növü: Yeni materialı izah edən dərs

Dərsin məqsədi:

- dövləti mürəkkəb siyasi sistem kimi təsəvvür etmək;

 cütlükdə işləmək, dərsin konseptual aparatı ilə işləmək, məlumatları təhlil etmək, öz nöqteyi-nəzərini ifadə etmək və mübahisə etmək bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam etmək;

- fəaliyyətlərə hörmətlə yanaşmağı təşviq edin dövlət qurumları səlahiyyətlilər.

Dərsin Məqsədləri:

1. Dövləti siyasi hakimiyyətin əsas institutu hesab edin.

2. Siyasi hakimiyyət anlayışını öyrənin, onun xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirin.

3. Dövlət qulluğu anlayışı ilə tanış olun, Rusiya Federasiyasının əsas dövlət vəzifələrini müəyyənləşdirin.

DƏRSLƏR zamanı

1. Təşkilat vaxtı : müəllim tələbələri salamlayır, dərsə gəlməyənləri qeyd edir (2 dəqiqə).

2. Birinci mərhələ dərs:

müəllim şagirdlərə dərsin mövzusunu danışır (onlar bunu dəftərlərinə qeyd edirlər); tələbələr bu dərsin məqsədini müəyyən etməyə çalışırlar; sonra müəllim məqsədi düzəldir, şagirdlərə dərsin əsas məqsədləri haqqında məlumat verir (3 dəqiqə)

müəllim lövhədə yazılmış idraki tapşırığa diqqəti cəlb edir: “Dövlətin kompleks olduğunu sübut edin siyasi sistem" (1 dəqiqə)

3. Suallar üzrə isinmə:

müəllim suallar üzrə tələbələri sorğulayır (“Dövlət” mövzusunda qalıq biliklərin müəyyən edilməsi)

sinifdə şifahi sorğu zamanı 2 şagird kartlardan istifadə edərək müstəqil tapşırıqlar üzərində işləyir (3 dəqiqə), sonra yerinə yetirilmiş tapşırıqları birgə yoxlayır (2 dəqiqə)

4. Yeni materialın öyrənilməsi:

Təqdimat slaydını eyni vaxtda göstərərkən müəllimin sözü:

1) Şagirdlər dövlətin siyasi institut kimi xüsusiyyətlərini yazır:

a) dövlət bütün xalqın rəsmi nümayəndəsidir

b) dövlət - idarəetmə aparatının fəaliyyətində ifadə olunan ictimai siyasi hakimiyyətin təşkili

c) dövlətin bir sıra inhisarları var - qanunların nəşri, vergilərin yığılması və s.

2) Siyasi hakimiyyət - forma sosial münasibətlər, insanların fəaliyyətinə təsir göstərə bilər. Onun əlamətləri:

a) qanunilik (hakimiyyət qanuna əsaslanır)

b) hakimiyyətdən istifadə üzərində inhisarçılıq (hüquqi zorakılıqdan istifadə)

c) hakimiyyətin aliliyi

d) universal və şəxsiyyətsiz xarakter

d.) hakimiyyətin institusionallaşdırılması - qurumların və hakimiyyət orqanlarının fəaliyyətinə əsaslanır. (8 dəqiqə)

Dinamik dərs fasiləsi – 1 dəqiqə

Tələbələr üçün tapşırıq: praktiki olaraq tamamlayın dəstəkləyici qeydlər- 1-ci qrup - bələdiyyə və siyasi hakimiyyət arasındakı fərqi müəyyən etmək;

2-ci qrup - dövlətin siyasi hakimiyyəti ilə bələdiyyə hakimiyyəti arasında ümumiliyi tapın (3 dəqiqə)

Qrupdan hər bir şəxs şifahi olaraq bir atribut cavab verir (2 dəqiqə).

Tələbələr üçün tapşırıq: 3 Federal qanunun mətni ilə işlədikdən sonra hər qrup üçün vəzifələri adlandırın - mülki, hərbi və hüquq-mühafizə orqanları (3 dəqiqə).

Dərslik materialını oxuduqdan sonra suala cavab verin: korrupsiya nədir? Müəyyən etməyə çalışın, Rusiyada korrupsiyanın mövcud olmasının səbəbləri nələrdir? (3 dəqiqə).

3) dövlət qulluğu konsepsiyası, Rusiya Federasiyasının əsas vəzifələri

Tələbələr üçün tapşırıq: Rusiya Federasiyası Konstitusiyasının maddələrinin mətnini işlədikdən sonra yalnız ən yüksək dövlət vəzifələrini adlandırın. Rusiya Federasiyası(eyni zamanda, müəllim təqdimat slaydlarında Rusiya Federasiyasının ən yüksək vəzifəli şəxslərinin fotoşəkillərini göstərir) (2 dəqiqə)

5. Möhkəmləndirmə və təkrarlama:

Şagirdlər dərsdən sonra suallara cavab verirlər:

Dövlət inhisarı nədir?

Siyasi hakimiyyət təşkilatların və ya bələdiyyələrin gücündən nə ilə fərqlənir?

Rusiya Federasiyasında dövlət qulluğunun əsas növlərini sadalayın.

Korrupsiya nədir?

Dərsin idrak tapşırığına cavab verin: Niyə dövlət əsasdır siyasi qurum cəmiyyət? (3 dəqiqə).

6. Ev tapşırığı : paraqraf 17; mövzusunda esse yazın: “Bu gün Rusiyada korrupsiyanın vəziyyəti. Rusiyada korrupsiyanın taleyi” (2 dəqiqə).

5. Dərsin təhlili

Dərsin mövzusu müəllim-metodistin təqdim etdiyi kurikuluma tam uyğundur.

“Dövlət” mövzusunda sosial elmlər dərsi keçirildi, bu dərs zamanı aşağıdakı tədris metodlarından istifadə edildi:

Özünü öyrətmə üsulları:

Biliyin təqdim edilməsi metodu (idrak): dərslərdə müəllimin yeni mövzu ilə bağlı mesajı vasitəsilə həyata keçirilən izahlı metod üstünlük təşkil etdi. Ancaq əlavə olaraq, tələbələrin əvvəllər əldə etdikləri biliklərə əsaslanaraq müəyyən bir fenomenin yeni nümunələri əldə etməli olduğu materialın müstəqil təhlilindən istifadə edilmişdir.

Bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi metodu (praktiki): Mövzu üzrə monoloq ifadə üsulu. Sualların verilməsi üsulundan istifadə edilmiş və nəzəri material üzrə qısa şifahi sorğudan ibarət olmuşdur.

Nəzarət üsulları: İstər biliklərin mənimsənilməsinə nəzarət metodu, istərsə də bacarıqların formalaşdırılmasına nəzarət metodu təcrübə zamanı nəzarət sualları vasitəsilə, eləcə də öyrənilən mövzu üzrə müstəqil iş vasitəsilə həyata keçirilir ki, bu müddət ərzində müəyyən bacarıqların formalaşma səviyyəsi müəyyən edilir. bacarıqları üzə çıxdı.

Dərs elmi mahiyyəti və materialın əlçatanlığı ilə seçilir.

Dərsin strukturu elan edilmiş dərs növünə və növünə uyğundur.

Dərs zamanı əyani vəsaitlər, yazılı tapşırıqlar kimi tədris vasitələrindən istifadə olunub, emosional vasitələr seçilib didaktik material parlaqlığı və idrak tərəfi ilə tələbələri ovsunlamalı olan müəyyən məzmun. Əyani vəsait kimi diaqramlardan, cədvəllərdən və reproduksiyalardan istifadə edilmişdir.

Yenilikçi təhsil texnologiyaları: Problemli təlim texnologiyası, İKT, simvol-sxem modellərinin yaradılması texnologiyası, interaktiv üsullar Tədris: əks etdirmə və empatiya metodu.

Bu üsul və üsulların seçilməsi təsadüfi deyil. Refeksiya üsulu şagirdləri dərsin qiymətləndirilməsinə və təhlilinə cəlb etməyə imkan verdi.

Dərsdə kompüterdən istifadə bizə tez və səmərəli şəkildə konsolidasiya etməyə imkan verdi yeni material. İKT-dən istifadə dərsi daha əyani, zəngin və maraqlı edib.

Həm mövzudaxili, həm də fənlərarası əlaqələr: sosial elmlər - tarix, sosial elmlər - ədəbiyyat.

Fərdi, kollektiv, qrup və müstəqil iş formalarından istifadə edilmişdir.

Dərsin yüksək tempi və şagirdlərin səmərəliliyi daim dəyişən tədris fəaliyyət növləri ilə təmin edilmişdir. İstifadə olunan üsul və üsullar təmin edilmişdir rasional istifadə iş saatları və tələbələr arasında həddindən artıq yüklənmənin qarşısının alınması.

Psixoloji mühit müəllimin xoş niyyəti, düzgün davranışı və tərbiyə işlərində şəxsi iştirakı ilə dəstəklənirdi. Müəllim dərsdə təcrübə və improvizasiya etməkdən qorxmurdu.

Dərs zamanı qarşıya qoyulan məqsəd və vəzifələr reallaşdırıldı.

Dərsin təhlilinin nəticələrinə əsasən sinfin psixoloji və pedaqoji xüsusiyyətləri

Sinfin psixoloji və pedaqoji xüsusiyyətlərinə, bizim vəziyyətimizdə, öyrənilməsi üçün təklif olunan materialın mənimsənilməsi və konsolidasiyası mərhələsində müəllimlə sinif işçiləri arasında qarşılıqlı əlaqənin qiymətləndirilməsi daxildir. İstifadə olunan əsas üsul anketlər idi.

Sorğuda 10 “a” sinfinin 24 şagirdi iştirak etmişdir. Nəticələr belədir: (14 şagird dərsi bəyənir, 10 şagird dərsi bəyənmir). Faizlə (%):

İctimai fənlər üzrə təcrübə zamanı dövlət haqqında dərs hazırlayarkən uşaqların diqqətinin gücləndiyini, fənnə marağının artdığını müşahidə etdik. Uşaqlardan sorğunu təkrarlamağı xahiş etdikdən sonra aşağıdakı nəticələr əldə etdik:

Test zamanı şagirdlərin 60%-i (faizlə), 40%-i isə heç bir səhvə yol verməyib. Bu, uşaqların sosial elmlər sahəsində biliklərə yiyələnmədiyini, öyrənməyə marağının formalaşmadığını göstərir.

Suallara cavab vermək lazım olan bir tapşırığı yerinə yetirərkən aşağıdakı nəticələr əldə edildi: tələbələrin 50% -i səhv etdi, tələbələrin 50% -i səhv etmədi. Görürük ki, ümumiyyətlə, bəzi uşaqlar onlara təklif olunan tapşırıqlarla maraqlanırdılar.

Öz aktiv bilik ehtiyatınızdan istifadə edərək əvvəlkinə bənzər bir tapşırığı yerinə yetirmək aşağıdakı nəticələri göstərdi: şagirdlərin 20%-i səhv etdi, 80%-i tapşırığı düzgün yerinə yetirdi. Uşaqların əksəriyyətinin tapşırığı yerinə yetirdiyini müşahidə etdik.

Sorğunu apararkən aşağıdakı nəticələr əldə edilmişdir: 12 nəfər “4”, 7 nəfər “3”, 5 nəfər “2”, yəni. tapşırığı yerinə yetirə bilmədi.

Dərsin nəticələrinə görə 24 nəfərdən 9 nəfəri “5”, 8 nəfəri “4”, 6 nəfəri “3”, 2 nəfəri tapşırığı yerinə yetirməmiş və “2” qiymət almışlar. Bu nəticələri müqayisə edərək deyə bilərik ki, səhvlər daha az olub. Bunu qrafikdə görmək olar:
Bu istiqamətdə aparılan sistemli iş tələbələrin öyrənməyə davamlı marağının formalaşmasına, zənginləşməsinə faydalı təsir göstərmişdir. lüğət, uşaqların diqqətinin aktivləşdirilməsi, vətəndaş şüurunun artırılması. Mənim tərəfimdən sosial elmlər dərsinin keçirilməsi məktəblilərin marağına səbəb oldu və onların sosial elmlər üzrə göstəricilərini artırdı.

6. Sənədləşdirmə

Əlavə olaraq əlavə olunur.

7. Müəllimlik təcrübəsi haqqında nəticələr

Təcrübə müddətində müəyyən məsafəni qoruyaraq sinifdəki bütün tələbələrlə etibarlı münasibətlər qura bildim. Baxmayaraq ki, belə deyildi kiçik sinif, qarşılıqlı anlaşmaya xələl gətirmədən buna nail ola bildik. Bununla belə, tələbələr rollardakı formal fərqi adekvat şəkildə dərk edirdilər ki, bu da onların nəzakət və intellektindən xəbər verir. İlk günlərdən tələbələr məni müəllim kimi qəbul edirdilər ki, bu da mənim onlarla nəinki fənn, hətta təhsil sahələrində işləməyimə mane olmurdu. Ümumiyyətlə, maarifçilik fəaliyyəti ilə bağlı olmayan məsələlərdə ortaq dil tapmadığımızı söyləmək olmaz. İdeoloji mövzularda çoxlu söhbətlər aparıldı ki, bu, şübhəsiz ki, bu çağ üçün çox vacibdir. Şagirdlərlə heç bir münaqişə olmayıb, bir çox sinif problemləri birgə, demokratik qaydada həll edilib. Bu həm də əvvəlcə uşaqlara mənim rolumu izah edən fənn müəlliminin və sinif rəhbərinin böyük xidmətinə aiddir.

İlk dərslərdən sinif qarşısındakı özümə inamım şagirdlərin gözündə nüfuzumu və əhəmiyyətimi gücləndirməyə kifayət etdi.

Təcrübə zamanı tələbələrlə problemli vəziyyət yaranmayıb. haqqında fikirlərim təhsil fəaliyyəti dəstək aldı, dərslərdə mehriban ab-hava yarandı, bütün şagirdlər sinif fəaliyyətlərində iştirak etdilər. Bu onu göstərir ki, mən bütün tələbələrə bərabər yanaşıram.

Gələcəkdə müəllim kimi bacarıqlarımı artırmalıyam və bu yollar artıq mənim tərəfimdən göstərilib.

Müəllimlik təcrübəm zamanı müəllimlik sahəsində misilsiz təcrübə qazandım. Bu, mənə xarakterimdə əvvəllər mənə məlum olmayan cəhətləri kəşf etməyə imkan verdi. İlk günlərdən özümü müəllim rolunda hiss edərək, bu fəaliyyət növünün bütün məsuliyyətini və vacibliyini dərk etdim.

Təcrübə müddətində psixologiya sahəsində dəyərli biliklər əldə etdim, müxtəlif şəxsiyyətlərə malik insanlarla ünsiyyət qurma, problemlərin həlli üçün münaqişəsiz yollar tapdım. Təcrübə həm də sosial elmlərin tədrisi metodlarına dair biliklərin möhkəmləndirilməsinə töhfə verdi. Dərs saatı mənə komanda lideri kimi özümü üzə çıxarmağa imkan verdi ki, bu, şübhəsiz ki, əvvəllər əldə edilmiş bütün bilik və bacarıqların aktivləşdirilməsini tələb edirdi. Təcrübəm zamanı başa düşdüm ki, müəllim təkcə yüksək ixtisaslı mütəxəssis deyil, həm də yüksək əxlaqlı, tolerant insan olmalıdır. Bu, mənim məktəb müəllimlərimi və universitet professorlarını daha yaxşı başa düşməyə kömək etdi. Gələcək mərhələlərdə mən bütün sahələrdə təkmilləşməliyəm. Bu və peşəkar bilik mövzu ilə birbaşa əlaqəli və ünsiyyət psixologiyası və bu yaşın psixoloji xüsusiyyətləri haqqında biliklər. Bu, mənəvi sahəyə də aiddir.

  • Pedaqoji Omsk dövlət təhsil müəssisəsində fəaliyyət

    Təcrübə hesabatı >> Pedaqogika

    Hesabat By pedaqoji təcrübə Tələbə... Begeneva “Dərs əsaslı inkişaflar By sosial Araşdırmalar. 10 Sinif. Əsas səviyyə», ... haqqında dərs. 3. daha aydın şəkildə planlaşdırın təşkilati strukturu dərs; 4. məzmuna daxil etmək dərs son elmi məlumatlar By ...

  • Şəxsiyyət mərkəzli öyrənmə texnologiyası haqqında dərslər kimya

    Kurs işi >> Pedaqogika

    ... ; yaradılış pedaqojiünsiyyət vəziyyətləri haqqında dərs imkan verir... hesabat görülən işlər haqqında. Aktivümumiləşdirmə dərs-təqdimatlar By mövzu... haqqında dərslər kimya və dərsdənkənar fəaliyyətlər? - Tələbələrin 95%-i müsbət cavab verdi 8- 10 siniflər dərsləri Məktəb şurası təsis edə bilər By ...

  • Rusiya Xalqlar Dostluğu Universiteti

    Hüquq fakultəsi

    Məhkəmə Hakimiyyəti, Hüquq Mühafizəsi Departamenti

    və insan hüquqları üzrə fəaliyyətlər

    HESABAT

    pedaqoji təcrübə keçmək haqqında

    Tamamladı: tələbə

    5-ci kurs qrupu MU-511

    Rüstəmova Ellada Roman qızı

    Kafedradan təcrübə rəhbəri:

    Mustafayeva Məryəm Mustafayevna

    Sinif _________________

    İmza______________

    HESABAT

    pedaqoji təcrübə keçmək haqqında

    Tələbənin tədris təcrübəsi ayrılmaz hissəsidir kurikulum və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasının ən mühüm şərtlərindən biridir. Təcrübəni tamamlamaq sizə yaradıcı potensialınızı daha dolğun şəkildə üzə çıxarmağa, praktik psixologiya sahələrindən birində şüurlu fəaliyyət seçimi etməyə və həqiqətən də şəxsi və işgüzar keyfiyyətlər real dünya şəraitində tədris üçün zəruridir.

    Tədris fəaliyyətinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə universitet dərslərinin cütlük şəklində keçirilməsi qərara alınıb. Bir nəfər üçün bir dərsin müddəti 45 dəqiqədir.

    Təhsil müəssisələrinin inzibati, idarəetmə və metodik fəaliyyəti ilə tanışlıq;

    Tədris, praktiki və tədqiqat tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi;

    Hüquq fənnindən silsilə dərslərin keçirilməsi;

    Təhsil sənədlərinin saxlanması.

    Tədris təcrübəsinin məqsədləri:

    Pedaqoji təfəkkürün inkişafı, fərdi pedaqoji üslubun formalaşması, işə tədqiqat yanaşmasını formalaşdırdı;

    Fənn müəllimi funksiyalarının hərtərəfli yerinə yetirilməsinə, tələbələrlə tərbiyə işi sisteminin aparılmasına hazırlıq;

    Məqsəd qoymağın pedaqoji bacarıqlarının, diaqnostik-analitik, kommunikativ və konstruktiv bacarıqların inkişafı.

    Təcrübə müddətində aşağıdakı işləri görmüşəm: ML-122 və ML-124 qruplarında Hüquq fənnindən seminarlar işləyib hazırlamışam.

    Təcrübə müddətində təcrübə rəhbəri ilə mühazirə mövzularını müzakirə etdim və qarşıdan gələn dərs üçün plan qurdum. Keçirilmiş dərsləri müzakirə etmək və tədris təcrübəsinin nəticələrini yekunlaşdırmaq üçün təcrübə rəhbəri ilə görüşdüm. Müəllim M.M.Mustafayevanın işini də müşahidə etdim. təlimin təşkilinin əsas metodik üsullarını müəyyən etmək üçün.

    Mustafayeva M.M. məni elmi məqalələrin yazılması metodologiyası ilə tanış etdi və elmi məqalələrin yazılması ilə bağlı praktiki tövsiyələr verdi.

    Özüm üçün başa düşdüm ki, şagirdlərin diqqətini saxlamaq, onların yorğunluğunu azaltmaq və auditoriya ilə ünsiyyət qurmaq üçün qarşıdan gələn dərs üçün dəqiq iş planı tərtib etməli, vaxtı rasional ayırmalı, dərs zamanı fəaliyyətin dəyişdirilməsi üsullarından istifadə etməliyəm.

    Nəzəri materialı praktikaya, konkret qrupa köçürmək çətin idi.

    Tələbələrlə münasibətlər mehriban idi, tələbələr ünsiyyət qurmağa və konkret məsələləri müzakirə etməyə hazır idilər.

    Müəllim, təcrübə rəhbəri Mustafayeva Məryəm Mustafayevna ilə də münasibətlər mehriban idi.

    Təcrübə zamanı tələbələrlə müəllim-şagird səviyyəsində ünsiyyət qurmağı, auditoriyanın diqqətini cəlb etməyi, təklif olunan materialı dərs boyu rasional şəkildə yaymağı öyrəndim. Qrup və tələbə profilini yazmağı da öyrəndim.

    Gündəlik məşq edin

    Təcrübə rəhbəri O.S.Gurova ilə görüş, təhsil müəssisəsinin inzibati, idarəetmə və metodik fəaliyyəti ilə tanışlıq, qrupla tanışlıq, qrupun cədvəlinə uyğun olaraq iş planının tərtib edilməsi.

    Təcrübə meneceri ilə qarşıdan gələn seminarların mövzularının müzakirəsi, planın tərtib edilməsi. Seminar planı yaratmaq üçün materialları axtarın.

    Qrup davranışını müşahidə etmək üçün dərslərdə iştirak etmək. Eləcə də müəllim O.S.Qurovanın işini müşahidə etməklə. təlimin təşkilinin əsas metodik üsullarını müəyyən etmək üçün.

    “Kiçik qrupun inkişafı” mövzusunda mühazirənin keçirilməsi

    “Kiçik qrupun sosial-psixoloji xüsusiyyətləri” mövzusunda mühazirə keçirilməsi

    Təcrübə meneceri ilə görüş, mühazirənin müzakirəsi, işin müsbət və mənfi tərəfləri.

    Növbəti mühazirə mövzusunun təsdiqi, qarşıdan gələn dərs üçün planın tərtib edilməsi. Mühazirəyə hazırlıq, mühazirə qeydlərinin hazırlanması.

    “Kiçik qrup kimi işçi qüvvəsi” mövzusunda mühazirənin keçirilməsi. Dərsdən sonra - təcrübə rəhbəri ilə görüş, mühazirənin müzakirəsi. Növbəti mühazirə mövzusunun təsdiqi, qarşıdan gələn dərs üçün planın tərtib edilməsi. Mövzunun müzakirəsi ilə yanaşı, praktiki dərsin iş planı.

    “Kollektiv qrup fəaliyyətinin sosial-psixoloji xarakteristikası kimi” mövzusunda mühazirənin keçirilməsi

    “Kiçik qrupun inkişafı və kiçik qrupların sosial-psixoloji xüsusiyyətləri” mövzusunda praktiki dərsin keçirilməsi

    Təcrübə rəhbəri ilə görüş, keçirilən dərslərin müzakirəsi, tədris təcrübəsinin nəticələrinin yekunlaşdırılması.

    Tamamlanmış pedaqoji təcrübə haqqında hesabat sənədlərinin tərtib edilməsi.

    Xarakterik

    Qrupun 5-ci kurs tələbəsi Rüstəmova Ellada Roman qızı MU-511 Hüquq fakültəsi, 02.07.2013-25.03.2013-cü il tarixlərində Rusiya Xalqlar Dostluğu Universitetində pedaqoji təcrübə keçib.Bu müddət ərzində o, tələbələrlə dərslərin hazırlanması, təşkili və keçirilməsi üzrə fəal iş aparıb. Tibb Fakültəsinin ML-122 və ML-124 qrupları . Təcrübənin məqsəd və vəzifələri tam yerinə yetirilmişdir.

    Aparılan dərslərin təhlilinə əsasən, Rüstəmova Hellasın kifayət qədər olduğunu iddia etmək olar. yüksək səviyyə təhsil auditoriyası ilə ünsiyyət sahəsində hazırlıq. Öz-özünə keçirilən məşğələlər də dərslərdə müzakirə olunan mövzular üzrə nəzəri hazırlığın yüksək səviyyədə olduğunu göstərdi. Dərslərdə məlumatlar tələbələr üçün çox əlçatan formada təqdim edilmiş, auditoriya ilə əks əlaqə metodundan fəal şəkildə istifadə edilmişdir. Dərslərdə dərs yükü və vaxt rasional bölüşdürülüb.

    Stajçının enerjisini, marağını, yüksək iş qabiliyyətini, dəqiqliyini, fədakarlığını qeyd etmək lazımdır.

    Əsər qiymətləndirilməyə layiqdir _________________

    Təcrübə müdiri Mustafayeva

    Məryəm Mustafayevna

    Təcrübə hesabatı

    Mən, Kudryavtseva Anna Andreevna, ixtisası üzrə magistr tələbəsi İbtidai təhsil", gr. ZMNO – 14, Dövlət Büdcəsi əsasında pedaqoji təcrübə keçib Təhsil müəssisəsi Ali təhsil dövründən Krım Respublikası "KIPU"

    Pedaqoji təcrübə əsas ixtisaslar üzrə magistrlərin peşə hazırlığının mühüm tərkib hissəsidir təhsil proqramı, gələcək müəllimlərin inkişafına yönəlmişdir sistematik yanaşma dizayn etmək təhsil prosesi universitetdə təlim məşğələlərinin təhlili və tərtibatı, həmçinin pedaqoji iş mədəniyyətinin formalaşdırılması və peşəkar səriştə.

    İşə başlamazdan əvvəl pedaqoji təcrübənin məqsədi müəyyən edildi: ali təhsil müəssisəsində müəllimin fəaliyyətinin xüsusiyyətləri ilə tanışlıq. Təhsil müəssisəsi, o cümlədən ali pedaqoji təhsil müəssisələrində pedaqoji fəaliyyətə hazırlığın formalaşdırılması.

    Bununla bağlı qarşıya aşağıdakı vəzifələr qoyuldu:

      Peşəkar bacarıqların və tədris bacarıqlarının konsolidasiyası, dərinləşdirilməsi, genişləndirilməsi;

      Seçmə bacarıqlarının mənimsənilməsi tədris materialı, konkret mövzunun öyrənilməsinin təşkili metodlarının formasının seçilməsi;

      Peşəkar mövqenin formalaşması, davranış tərzi və peşəkar etika müəllim.

      ilə tanışlıq iş öhdəlikləri müəllim, fəaliyyət sahələri, iş sənədləri;

      Ali təhsil müəssisəsində tədris metodları ilə tanış olmaq üçün müəllimlər üçün keçirilən təlimlərdə iştirak etmək və sonradan təhlil yazmaq;

      “Fəlsəfə və təhsil tarixi”, “Pedaqogika tarixi”, “Pedaqogika” və s. fənlər üzrə tədris materialının seçilməsi;

      Mühazirələrin, praktik məşğələlərin, maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi;

      Ali təhsil müəssisəsində tədris metodları ilə tanış olmaq və qeyri-dəqiqlikləri aşkar etmək məqsədilə bakalavrların təlim məşğələlərində iştirak etmək. Daha sonra təhlilin yazılması;

      Tədris təcrübəsinin məzmununun və təşkilinin təkmilləşdirilməsi üçün nəticə və təkliflər hazırlamaq.

    Təcrübə müddətində təhsil ocağının profili, fəaliyyəti, eləcə də rəhbərləri və professor-müəllim heyəti ilə yaxından tanış oldum. Tədris fəaliyyətinin təşkilinin əsas məqsəd və vəzifələrini öyrənmişdir. Tədris prosesinin təşkilinin əsas texnikalarını öyrənmişdir. Təhsil komandasının inkişaf səviyyəsini araşdırdı.

    Təcrübəm zamanı çoxlu biliklər və faydalı məlumatlar əldə etdim ki, bu, şübhəsiz ki, gələcəkdə mənim üçün çox faydalı olacaq. Bu işdə bütün məqsədlərə nail olundu.

    İnanıram ki, tapşırığımın öhdəsindən gəldim və əminliklə deyə bilərəm ki, təcrübəsiz müəllimlər yüksək səviyyəli həmkarlarına müraciət etməlidirlər.

    TƏLİM TƏCRÜBƏSİ HAQQINDA HESABAT

    Mən, Elena Nikolaevna Poznyak, 09.05.2010-dan 24.10.2010-a qədər Mozyr şəhərindəki 8 nömrəli orta məktəbdə müəllimlik təcrübəsi keçmişəm.

    Tədris təcrübəsi universitetdə oriyentasiya konfransı ilə başlayıb. Təcrübənin məqsəd və vəzifələri bizə izah edildi. Həmin gün qrup rəhbəri ilə söhbət baş tutdu, bu söhbət zamanı bizə kursant-tələbələrin tədris fəaliyyətinin əsas istiqaməti: dərslərin aparılması metodikasının mənimsənilməsi, dərs vaxtı tələbələrin fəaliyyətini aktivləşdirmək bacarığı izah edildi.

    Məni 27 şagirdin olduğu 9 “A” sinfinə təyin etdilər. Bu sinifdə fənn müəllimi kimi təcrübə keçdim.

    Bu sinfin sinif rəhbəri Yelena Vladimirovna Dainekodur. Məni 9 “A” sinfində tədris işinin planı ilə tanış etdi.

    Təcrübənin əvvəlində qarşıya qoyulan əsas məqsəd peşəkar pedaqoji bacarıqların inkişaf etdirilməsi idi.

    Birinci həftədə fənn müəllimi Senko İ.G. ilə bədən tərbiyəsi dərslərində iştirak etdim. dərslərin keçirilməsi metodikasını öyrənmək, dərslərin növləri, məqsəd və vəzifələri, dərsin strukturu ilə tanış olmaq, nizam-intizamın təşkilinə nəzarət etmək və tələbələrin diqqətini saxlamaq, yeni materialı izah etmək üçün metod və üsulları öyrənmək, və tələbələrin müstəqil işini təşkil etmək. Dərslərdə iştirak etmək mənə dərsləri hazırlamağa və keçirməyə və qeydlər yazmağa kömək etdi.

    Mən də bu sinfin şagirdləri və psixoloji profil yazılan şagirdlə tanış olmaq üçün 9 “A” sinfində tarix, riyaziyyat, tarix, belarus dili və s. dərslərdə iştirak etmişəm.

    Fərdi plana uyğun olaraq 11-i kredit dərsi olmaqla 13 dərs keçirdim.

    Təlim məşğələlərinin keçirilməsi prosesində peşəkar pedaqoji bacarıq və bacarıqlara, o cümlədən kurikulum və qarşıdan gələn təlim məşğələlərinin məzmununu dəqiqləşdirmək və dərsin tədris, inkişaf etdirici və tərbiyəvi məqsədlərini müəyyən etmək, dərsin növünü və strukturunu müəyyən etmək bacarığı, dərslər üçün zəruri tədris əyani vəsaitləri və texniki tədris vəsaitlərini hazırlamaq bacarığı; , dərs planını və digər növ təlim məşğələlərini tərtib etmək bacarığı, dərsin əvvəlində tələbələr üçün nizam-intizam yaratmaq üçün müxtəlif üsullardan istifadə etmək bacarığı və bacarıqları, təkrarlanan material üzərində iş vermək bacarığı. təhsil xarakteri, əldə edilmiş bilikləri praktikada tətbiq etmək üçün şifahi, yazılı və praktiki tapşırıqlardan istifadə etmək bacarığı və bir çox başqaları.

    Yeni materialın təqdim edilməsi prosesində intizamın təşkilinə nəzarət etmək və tələbələrin diqqətini saxlamaq, dərsdə şagirdlərin yeni bilikləri qavraması və yadda saxlamasının təşkili, tələbələrin işinin təşkilinə nəzarət etmək məqsədi ilə təcrübəçi tələbənin keçdiyi dərslərdə də iştirak etmişəm. yeni materialı birləşdirərkən dərslik və təcrübəçilərin bacarıqları ilə problemli məsələlər təlim prosesində əlavə materialdan şagirdlərin idrak fəaliyyətinin artırılması metodu kimi istifadə etmək bacarığına görə və s.

    Tələbələrlə çox yaxşı münasibət qurmuşam.

    Təcrübə boyu psixoloji xüsusiyyətləri yazmaq üçün siniflə metodlardan istifadə etdim.

    Beləliklə, məktəbdə müəllimlik təcrübəm zamanı bütün lazımi tərbiyə işlərini həyata keçirdim. Pedaqoji təcrübə mənim peşəkar şəxsi xassələrimin və keyfiyyətlərimin inkişafına müsbət təsir göstərmişdir. Mən psixoloji-pedaqoji nəzəriyyəni məktəb təhsilinin və tərbiyəsinin real şəraitində mənalı şəkildə tətbiq etməyi öyrəndim. Təlim məşğələlərinin hazırlanması və mərhələli işlənməsi, dərsin mövzusunun, məqsəd və vəzifələrinin müəyyənləşdirilməsi, eləcə də zəruri tədris əyani vəsaitlərinin düzgün seçilməsi bacarıqları əldə edilib.

    Təcrübə zamanı əldə etdiyim əsas nailiyyət və uğuru təcrübənin ilkin və sınaq məşq mərhələlərində mütləq çatışmayan pedaqoji inamın və dərs zamanı hərəkətlərimin mənalılığının əldə edilməsi hesab edirəm. Hesab edirəm ki, bu cür tədris təcrübəsi kifayət qədər səmərəlidir və ümumilikdə müəllimlik bacarıqlarını mənimsəməyə kömək edir; Gələcəkdə gələcək fənn müəllimlərinin hazırlanması üçün belə pedaqoji təcrübədən istifadə etmək davam etdirilməlidir.

    Müəllimlik təcrübəsini başa vurduqdan sonra özüm üçün çox maraqlı şeylər gördüm. Birincisi odur ki, mənim müəllimlik peşəsinə münasibətim müsbət istiqamətdə dəyişib. İkincisi, özümü müəllim kimi təsəvvür etməməyimə baxmayaraq, indi başa düşürəm ki, buna meyllərim çoxdur.

    Dostlarınızla paylaşın və ya özünüz üçün qənaət edin:

    Yüklənir...