Mövzu üzrə dərsin təqdimatı: “Homojen və heterojen təriflər” - Bilik Hipermarketi. Rus dili dərsi üçün texnoloji xəritə və təqdimat “homogen və heterojen təriflər” Saman şirin, bir qədər stimullaşdırıcı bir qoxu verdi.

Slayd 1

Slayd 2

Dərsin məqsədi: təriflərin başa düşülməsini dərinləşdirmək, mətndə homojen və heterojen təriflərin tanınması və onların qrafik təsviri bacarıqlarını gücləndirmək.

Slayd 3

Ev tapşırığının yoxlanılması (PUNCTION) 1. Mən yeniyetmə vaxtı həyət oğlanları ilə sıçrayış oynayıb, qovub oynamışam. 2. Yox, orduda xidmət etsin və qayışı çəkib barıt iy versin. 3. Mən laqeyd bir nəzər saldım və pul, kətan və mənim işlərimin idarəçisi olan Saveliçə tərəf dönüb oğlana yüz rubl verməyi əmr etdim.

Slayd 4

TƏKRAR Cümlənin homojen üzvlərinin yan-yana diaqramlarını qurun. "Mənim zərbəm doğru və sürətli idi" "və zəncir poçtunun cingiltisini, silahın parıltısını, qürurlu, əyilməz baxışları və gənc bacılarımı xatırladım" "bu dünyaya azadlıq üçün doğulduğumuzu öyrənmək üçün" ya həbsxana”, “sonra birdən söndü, sonra sükutda daha güclü səsləndi”, “sadə mahnı idi, amma beynimdə ilişib qalmışdı” deyəsən, mən özüm bəbir və canavar ailəsində doğulmuşam. ”

Slayd 5

Şübhəli günlərdə, Vətənimin taleyi ilə bağlı ağrılı düşüncələr günlərində tək sən mənim dayağımsan, dayağımsan, ey böyük, qüdrətli, doğru və azad rus dili! İ.S. Turgenev.

Slayd 6

HOMOGEN TƏriflər Obyekti bir tərəfdən səciyyələndirin (rənginə, formasına, ölçüsünə görə) və ya obyektin vahid təsvirini yaradın. Koordinasiya əlaqəsi ilə bir-birinə bağlıdır. (və bağlayıcısından istifadə edə bilərsiniz). Müəyyən edilmiş isimlə eyni dərəcədə birbaşa əlaqəlidir. Sayma intonasiyası ilə tələffüz olunur. Təriflər - epitetlər (bədii, emosional təriflər). HETEROMOGEN TƏriflər Bir obyekti müxtəlif tərəfdən xarakterizə edin. Yalnız ən yaxın tərif birbaşa isimə aiddir, digəri isə bütün ifadəyə aiddir. Onların arasında heç bir ədəbi əlaqə yoxdur. (Siz və birləşməsindən istifadə edə bilməzsiniz). Çox vaxt heterojen təriflər müxtəlif kateqoriyalı sifətlərlə ifadə olunur (məsələn, keyfiyyət və nisbi).

Slayd 7

MƏTN İLƏ İŞLƏMƏK Onun bacısı dediyi qız ilk baxışdan mənə çox yaraşıqlı görünürdü. Kiçik nazik burnu, az qala uşaq yanaqları və qara, işıqlı gözləri olan tünd, yumru üzündə xüsusi bir şey var idi. Evə qayıdan o, dərhal otağına getdi və yalnız nahar vaxtı göründü, ən yaxşı paltarını geyindi, diqqətlə darandı, bağlandı və əlcək taxdı. Süfrə arxasında özünü çox sakit aparırdı, demək olar ki, təmkinli davranırdı, yeməyi çətinliklə dadırdı və yalnız stəkandan su içirdi. O, açıq-aydın mənim qarşımda yeni bir rol - ləyaqətli və tərbiyəli gənc xanım rolunu oynamaq istəyirdi. Onun belə bir üzü var idi, şirin, mehriban, iri yumşaq gözləri və yumşaq buruq saçları var idi.

Slayd 8

SELF-CHECK Qara, açıq gözlər, layiqli və tərbiyəli gənc xanımın vahid tərifləri, Heterojen təriflər: tünd yumru üz, kiçik nazik burun, iri yumşaq gözlər, yumşaq buruq saçlar,

>> Rus dili: Homojen və heterojen təriflər

“Homojen və heterojen təriflər”

Dərsin məqsədi:

Homojen və heterojen təriflər haqqında bilikləri və homojen və heterojen təriflər üçün durğu işarələrinin qoyulması praktiki bacarıqlarını möhkəmləndirmək.

Dərsin məqsədləri:

Nitqdə homojen və heterojen təriflərə malik konstruksiyalardan bacarıqlı və şüurlu istifadə etməyi bacarmalı;
Vətənə məhəbbət, tarixi keçmişə hörmət, mənəvi hisslər və inanclar tərbiyə etmək;
tələbələrin yaradıcılıq, intellektual qabiliyyətlərini, özünə nəzarət və özünü sınamaq, həmyaşıdları nəzərdən keçirmə və qarşılıqlı sınaq bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

Dərsin məntiqi:

Motivasiya – qabaqcıl biliklərin və fəaliyyət üsullarının yenilənməsi – standart və dəyişdirilmiş situasiyalarda biliklərin tətbiqi üçün modelin qurulması – biliyin müstəqil tətbiqi – nəzarət və özünə nəzarət – korreksiya – əks etdirmə.

Dərsin növü: biliklərin və fəaliyyət metodlarının möhkəmləndirilməsi dərsi.

Birinci qrup üçün tapşırıq:

Suallara cavab verin, nümunələr seçin:
– Cümlənin hansı kiçik üzvlərini bilirsiniz?
– Cümlənin hansı üzvü tərif adlanır?
– Hansı sifətlər keyfiyyət, nisbidir?
– “Koordinasiya” tabeli əlaqənin əlamətləri hansılardır?
– Sözlərin hansı hissələri isimlə uzlaşır?
– Hansı koordinasiya bağlayıcıları birləşdirir?
– Hansı bölücü və düşmən qoşmaları bilirsiniz?

İkinci qrup üçün tapşırıq:

Plana uyğun olaraq cümlənin homojen üzvləri haqqında ümumiləşdirmə hekayəsi hazırlayın:

Cümlənin homojen üzvlərinin təyini.
- Cümlənin yekcins üzvləri bir-birinə hansı münasibətdədir və bir-biri ilə necə bağlıdır?
- Hansı nitq üzvü cümlənin yekcins üzvlərini ifadə edir?
- Cümlənin ümumi və geniş yayılmayan yeknəsək üzvləri.
- Cümlənin yekcins üzvləri silsiləsi anlayışı.
- Cümlənin yekcins üzvlərinin sintaktik funksiyası.
- Tapşırıq müsabiqə əsasında yerinə yetiriləcək.

Homojen təriflər
Homojenliyin əlamətləri və şərtləri

1. Müxtəlif obyektlərin xüsusiyyətlərini sadalayın
2. Bir tərəfdən obyekti xarakterizə edin, onun vəziyyətini göstərin
3. Sonrakı tərif əvvəlkini izah edir və aydınlaşdırır
4. Təriflər arasına bir bağlayıcı əlavə edə bilərsiniz
5. Müəyyən olunan sözdən sonra gəlin
6. Sifət və iştirakçı ifadə ilə ifadə edilir
7. Keyfiyyətli sifətlərlə ifadə olunur

Heterojen təriflər
Heterojenliyin əlamətləri və şərtləri

1. Obyekti müxtəlif tərəfdən xarakterizə edin
2. Nisbi sifətlərlə ifadə olunur
3. Keyfiyyət və nisbi sifətlərin birləşməsi ilə ifadə edilir
4. Siz və tərifləri arasında bağlayıcı qoya bilməzsiniz

Məşq 1

1. İsti, küləksiz iyun günləri idi.
2. Qeyri-adi geniş, süpürgə və qəhrəmancasına bir şey çöldə yol əvəzinə uzanırdı.
3. Tez-tez təzə izlər hərdən yolu kəsirdi.
4. Nəhəng qara bulud sürətlə qərbdən yaxınlaşırdı və tezliklə isti yay yağışı ilə yağırdı.
5. Köhnə sınaqdan keçmiş yerə qayıtmaq xoşdur.
6. Amma yenə də qoca sərçə gözəl şehli səhər eyni alma ağacına uçur.
7. Şaxtalı qar tozuna qarışan işlənmiş qazı hərəkətin sürəti aparıb aparırdı.

Sxem: 3 + 3 + 1 = 7

Məşq 2
1. Amma balaca hiyləgər adam bilirdi ki, it onun ən kiçik toxunuşundan sevinc çığırtısı ilə onun üstünə atılacaq və onu boğacaq.
2. Aylı mart gecəsində isə qarın üzərində opal işıq üzür.
3. Vaska bu çılğın qorxunc adamın gizlicə hara getdiyini izləməyə qərar verdi.
4. Kiçik bir zavodun yaxınlığında, anbarların yaxınlığında gecə lampalarının işıqları zəif yanıb-sönürdü.

Məşq üçün tapşırıqlar:
- Kökdə vurğusuz əsas söz olan ən çox sözləri ehtiva edən cümlənin sintaktik təhlilini aparın.
- Sözdəki səslərin sayını nəzərə alan zəncir düzəldin. Toxunma sözü ilə başlayın. Sözlərdə səslərin sayını tədricən azaltmaq prinsipinə əməl edin.

Rekvizitlər teatr tamaşası üçün əşyalar toplusudur.
- Dekorasiya – səhnədə quraşdırılmış teatr tədbirinin yeri və quruluşu.

Ev tapşırığı

1. Ənənəvi: $38, məlumat kitabçasında cədvəl, 300-cü məşq
2. Yaradıcılıq tapşırığı: siz şəhərdə və ya kənd yerində yaşayırsınız? Yoxsa qışda şəhərdə, yayda isə kənddə? Razısınızmı ki, “şəhər sakini yerlə nadir hallarda rastlaşır?” Mümkün qədər çox homojen və heterojen təriflərdən istifadə edərək yazıçıya cavab şəklində esse-arqument yazın.

Siz “Təqdimat” mətninə klikləyərək və Microsoft PowerPoint proqramını quraşdıraraq təqdimatı yükləyə bilərsiniz

Volodina Nina Nikolaevna, rus dili və ədəbiyyatı müəllimi, Omsk şəhərinin büdcə təhsil müəssisəsi “16 nömrəli orta məktəb”

8-ci sinifdə “Homojen və heterojen təriflər” mövzusunda dərs.

Tamamlandı: rus dili və ədəbiyyatı müəllimi

MCOU "USSH"

Kazanina Oksana Anatolyevna


Dərsin məqsədləri:

  • Bacarıqların formalaşması:
  • homojen və heterojen tərifləri ayırd etmək bacarığını inkişaf etdirmək; homojen üzvlərlə cümlələrdə vergül qoymaq bacarığını gücləndirmək; homojen və heterogen tərifləri olan cümlələrdə sayma intonasiyasına riayət etmək; orfoqrafiya bacarıqlarını təkmilləşdirmək;
  • homojen və heterojen tərifləri ayırd etmək bacarığını inkişaf etdirmək;
  • homojen üzvlərlə cümlələrdə vergül qoymaq bacarığını gücləndirmək;
  • homojen və heterogen tərifləri olan cümlələrdə sayma intonasiyasına riayət etmək;
  • orfoqrafiya bacarıqlarını təkmilləşdirmək;
  • Diqqəti, məntiqi təfəkkürü, müqayisə və ümumiləşdirmə qabiliyyətini inkişaf etdirmək;
  • Rus dili dərslərinə maraq oyatmaq.

İstiləşmək.

Məqsəd: imla bacarıqlarını gücləndirmək - n- Və - NN– sifət və sifət şəkilçilərində.

Vare. oh çuğundur, kvas. Oh kələm, daha gözəl. y ön bağ, riskli. atlama,

kova. y hasar, əkin. bir ələkdən un,

alış ev, qardaş. ci uşaq,

daha hamar. geyilən şalvar, tarla səpilmir. oh, səhv düzəldildi. A, ağac ci məktub. ci masa,

tuma. oh, külək yox. ci gün.


Hansı təriflər homojen adlanır?

Hansı təriflərə heterojen deyilir?

Homojen və heterojen arasındakı fərq nədir

təriflər?

Durğu işarələrinin nə vaxt qoyulması haqqında bizə məlumat verin

homojen və heterojen

təriflər


İzahlı diktant (şifahi)

  • Sakit yay səhəri idi (İ.Turgenev).

2. Nadir yüngül yağış yağmağa başladı (A.Çexov).

3. Parlaq, aysız bir gecə idi (A. Fadeev).

4.O, gənc, incə, çevik ağcaqayın ağacına bənzəyirdi.

5. Raket ikinci kosmosda sürətlə hərəkət edirdi sürət.

6. Parça parlaq, şən rənglərlə boyanmışdır.


Fiziki məşq.

Sağ-sol, sağ-sol,

Bunu cəsarətlə görməyə icazə verirəm.

Aşağı-yuxarı, aşağı-yuxarı, hamını aydın görəcəyəm. Gəlin ətrafa baxaq, birdən mən aydın görə biləcəyəm. Sürətlə gözümüzü fırladıq, Eynəksiz özümüz görürük! Səkkiz rəqəmi çəkəcəyəm, indi hər şeyi çox aydın görürəm!


Məşq 3

1) Ağcaqayınlardan birinin altında paslı ____________________ ayaqlarında sökük bir skamya var idi (çuqun).

2) Keçilməz fındıq ağacları olan baxımsız ____________________ parkı məyusedici idi (əhəng).

3) Payızda tez-tez güclü __________________ küləklər olur (soyuq).

4) Əyilmiş kişi boz _______________ kostyum geyinmişdi (nazik).

5) Bükülmüş _____________________ pilləkənləri qalxdı (dəmir).


TEST Vergül olan cümlələrin nömrələrini qeyd edin.

1. Hamı şən, şən əhval-ruhiyyədə idi.

2. Qalanın ətrafını qədim daş divarlar əhatə edirdi.

3. Saman şirin, bir qədər stimullaşdırıcı bir qoxu verdi.

4. O, güclü qəti sözləri sevirdi.

5. Qar yığınları nazik buz qabığı ilə örtülmüşdü.

6. Şəkərli şirin qar payızın çirkinliyini örtdü.

7. Gülməli, kədərli, gülməli şeylər oldu.

8. Nəticə olduqca qarışıq və kəskin bir şey oldu.

9. Kəskin kəskin külək quş sürülərini tünd bərk kütləyə çırpır.

10. Uzun sürən tutqun yağışlar bu il çox erkən başladı.


Testi yoxlayın

Açar: 1,3,4,7,9,10


  • Bu gün sinifdə nə danışdıq?
  • Cümlənin homojen üzvlərinin üç fərqli xüsusiyyəti hansılardır?
  • Hansı təriflər homojen adlanır? Heterojen?
  • Onların fərqi nədir?
  • Homojen və heterojen tərifləri olan cümlələrə nümunələr verin.

Dərs üçün təşəkkür edirik!

  • D/Z. İnşa-mülahizə yazın “Mətndə təriflərin rolu nədir? Sizcə, nitqdən homojen təriflər yoxa çıxsa nə olardı? Unutmayın ki, əsaslandırma aşağıdakı sxemə əsaslanır:

tezis.

Sübut:

arqumentlər, nümunələr.

NƏTİCƏ


Məşq 3 Mötərizədə verilmiş təriflərdən istifadə edərək cümlələri genişləndirin. Təriflər arasında vergülün lazım olub olmadığını düşünün. Qərarınızı şərh edin.

6) Biz soyuq ______________________ su içdik (dadlı).

7) Kitabın böyük ____________________________ gücü var (cəlbedici).

8) Evin yanında böyük _______________________ kölgə görünürdü (qara).

9) Bu adam bütün yayı sarımtıl ______________________ alman kəsikli kaftanda gəzdi (kətan).




Bircins təriflər 1. Homojen təriflər müxtəlif obyektlərin fərqli xüsusiyyətlərini ifadə edənlərdir: Qırmızı, sarı, bənövşəyi, ağ floks. İngilis, Fransız, İtalyan dilləri. 2. Bir obyektin oxşar xüsusiyyətlərini ifadə edən və onu bir tərəfdən səciyyələndirən bircinsli təriflər: Güclü, deşici fit Təzə, yumşaq çörəklər Fənərin yumşaq, yayılmış işığı




Adətən yalnız keyfiyyətli sifətlər işlədilir, sinəsindən dərin, uzanmış böyük bir ah qaçdı - ürəyi parçalandı. Yalnız nisbi və yalnız sahiblik sifətləri daha az Toxunmuş, trikotaj, hörülmüş məmulatlar Tülkü, dələ, mink papaqlar Sifətlərin iştirakçılarla birləşməsi: Yağlı, yaxşı doymuş pişik Sakit, çətinliklə eşidilir, boğuq səs Sifətin ardınca iştirak edən birləşmədən: təpənin başında heyrətamiz, heyrətamiz bir görünüş var idi. Homojen təriflər ifadə edilir:




Heterojen təriflər Obyektin MÜXTƏLİF xüsusiyyətlərini ifadə edən heterojen təriflər: Köhnə qalay fənər Sərin boz şəfəq Kiçik yaşıl tırtıl Rəqəm (və ya əvəzlik) və sifətlə ifadə olunan heterojen təriflər: Mənim əziz dostum Onun dəhşətli gözləri İlk ağır payız dumanı. ..


Heterojen təriflər ifadə olunur: Adətən keyfiyyət və nisbi (yaxud sahiblik) sifətlərlə Aut’s favorite pug A new saman papaq A kəskin şimal küləyi Az tez-tez yalnız keyfiyyət sifətləri ilə He had shaggy grey sideburns; uzun, boz saçları onun sombrero altından asılmışdı... Sifətlərin iştirakçılarla birləşməsi Tüklü, yaxşı qidalanan pişik İştirak ifadəsinin ardınca sifətin birləşməsi Şaxtaya toxunmuş ağcaqayın yarpaqları

Dostlarınızla paylaşın və ya özünüz üçün qənaət edin:

Yüklənir...