Pis əməllər problemi. (V. Tendryakovun sözlərinə görə). İnşaya hazırlıq - V. F. Tedryakovun "Köpək üçün çörək" hekayəsi üzərində düşüncə (10-cu sinif) Hekayənin mövzusu it üçün çörəkdir

    Sinif: 10-cu sinif

    Dərs mövzusu: V. F. Tendryakovun “İt üçün çörək” kitabı əsasında “İnsanı tək vicdanı ilə müəyyən edir” mövzusunda müsabiqə esse-refleksiyanın yazılmasına hazırlıq iş)

    Dərsin Məqsədləri:

Koqnitiv: semantik oxu bacarıqlarını məşq etmək, işi təhlil etmək, fərziyyələr irəli sürmək və onların əsaslandırılması

Praktik: verilmiş mövzuda mübahisəli esse yazmaq

Ümumi mövzu e:

Yetişdirmək:

    işin təhlili və esse yazmağa hazırlıq zamanı öyrənilən mövzuya maraq

    müxtəlif səriştə növlərini inkişaf etdirən tələbənin dil şəxsiyyəti

    tələbələrin əxlaqi keyfiyyətləri ("vicdan" kimi əxlaqi kateqoriyanı dərk etmək)

    əxlaqi anlayışlara müəyyən baxışları, onlara qarşı emosional münasibəti inkişaf etdirmək bacarığı

İnkişaf:

yaddaş (vizual, eşitmə, məntiqi, mexaniki, assosiativ, obrazlı), məntiqi təfəkkür (zehni əməliyyatlar: təhlil, sintez, müqayisə, ümumiləşdirmə, təsnifat, sistemləşdirmə); nitq, nitq fəaliyyətinin növləri (dinləmə, danışma, oxuma, yazma), qabiliyyətlər, iradə, duyğular.

Forma: istinad ədəbiyyatına istinad edərkən bilikləri müstəqil şəkildə artırmaq bacarığı.

6 .Dərsin Məqsədləri:

    Şagirdlərin nitqinin inkişafı üzərində işləməyə davam edin

    Şagirdlərin yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək

    Refleksiv esse yazmaq və formatlaşdırmaq bacarığını gücləndirin

    Məntiqi təfəkkürün, şifahi, monoloq, dialoq nitqinin inkişafına kömək edin

    Məktəblilərin şəxsiyyətinin emosional və əxlaqi sahəsini aktivləşdirin

7. Planlaşdırılmış təhsil nəticələri:

Şagirdlər əsərin qəhrəmanlarının hərəkətlərinə mənəvi-əxlaqi qiymət verməyi öyrənəcəklər

Şagirdlər təlim məqsədlərini aydın şəkildə təyin edə və müəyyən bir təhsil məqsədinə nail olmaq üçün planlaşdıra (hərəkətlər ardıcıllığını yarada), fəaliyyətlərinin aralıq və yekun nəticələrini qiymətləndirə və materialın mənimsənilməsi səviyyəsini qiymətləndirə biləcəklər.

Semantik oxu bacarıqlarını təkmilləşdirmək, səbəb-nəticə əlaqələrini qurmaq, məntiqi mülahizə zəncirini qurmaq

Həmyaşıdları ilə təhsil əməkdaşlığını planlaşdırmağı, tapşırığa uyğun olaraq fikirlərini tam və dəqiq ifadə etməyi bacaracaq

Dərs addımları

Giriş (təşkilati və motivasiya) mərhələsi

Müəllim: Uşaqlar, siz V. F. Tendryakovun "İt üçün çörək" hekayəsini oxumusunuz. Hekayə ölkəmizin həyatının ən dəhşətli illərində - 1930-cu illərdə baş verir. Böyük kollektivləşmə və böyük aclıq illəri. Bu gün oxuduğumuz əsər üzərində düşünməyə çalışacağıq. Sizcə, problem qoymaq və bu barədə əsaslandırmaq bacarığı sizin üçün vacib bir bacarıqdırmı? Bu iş sizə tanışdır? Niyə o sizin üçün maraqlıdır? Nə yenilik var? Hətta “əsaslandırmaq” nə deməkdir?

Uşaqların cavabları. Özünü sınamaq üçün S. I. Ozhegovun "Rus dili lüğətinə" baxın.

Müəllim: Gəlin V.F. Tendryakovun “İt üçün çörək” hekayəsinə qayıdaq. Hekayə sizdə hansı təəssürat yaratdı? Sizi xüsusilə şoka salan parçaları oxuyun?

Uşaqlardan əsaslandırılmış cavablar.

Əsas (informasiya və analitik) mərhələ

Müəllim: Mübahisəli esse yazmaq üçün əvvəlcə nə etməlisən? Uşaqların cavabları. Düzdür, əvvəlcə sonra müzakirə edəcəyiniz mövzunu müəyyənləşdirməlisiniz. Bu hekayədə hansı mövzunun üzərində düşünmək istərdiniz?

Uşaqların cavabları.

Şagirdlər insanın vicdan probleminə baxırlar.

Müəllim: Sizcə, O.Volkovun “İnsanı vicdanı ilə təkbaşına necə olması müəyyənləşdirir” sözlərini inşamızın mövzusu kimi təyin etmək olarmı?

Uşaqların cavabları.

Müəllim: “Vicdan” kimi mühüm əxlaqi anlayışdan danışmaq üçün gəlin sinxron texnikadan istifadə edək.

Tapşırıq verilir ki, “vicdan” sözü ilə sinxronizasiya tərtib etsin. Cüt işləmək. Oxuma yaradılmış sinxronizasiyalar. Müzakirə.

Müəllim: Gəlin S.I.Ozheqovun izahlı lüğətinə müraciət edək.

Lüğət girişini oxumaq. "Ətrafımızdakı insanlar və cəmiyyət qarşısında davranışına görə mənəvi məsuliyyət hissi." Sinkvinlərdə bu sözün təklif olunan şərhləri ilə müqayisə.

Müəllim: İfadələri başa düşdüyünüzü izah etməyə çalışın:

Vicdanınıza uyğun yaşayın

Vicdan xəstəsi

Peşmanlıq

Müəllim: Heç peşmançılıq keçirmisiniz?

Uşaqların cavabları.

Müəllim: Gəlin hekayədə qaldırılan bir sıra suallara cavab verməyə çalışaq. Keçən dərsdə qruplarla işlədiniz. Yoldaşlarınıza hansı sualları vermək istərdiniz?

I qrup:

1. Hekayənin baş qəhrəmanı niyə əziyyət çəkir?

2. O, vicdan əzabı çəkməyi necə bacarır? (mətn: “Hesab edirəm ki, vicdan ac insanlardan daha çox doymuş insanların bədənində oyanmağa meyllidir. Ac insan daha çox özü haqqında, gündəlik çörəyini almaq haqqında düşünməyə məcbur olur, aclığın özü onu məcbur edir. eqoizmə. Doymuş insanın ətrafına baxmaq, başqaları haqqında düşünmək imkanı daha çox olur” (Tendryakov V.F. İt üçün çörək, M. Təhsil, 1983, səh. 5)

3. Baş qəhrəman mövcud vəziyyətdən hansı həll yolu tapmağa çalışır?

4. Sözləri necə başa düşürsünüz: “ Açıqcasına yardım əlini uzatmaq təhlükəli deyilmi?”(Tendryakov V.F. İt üçün çörək, M. Təhsil, 1983, s. 7)

II qrup:

1. Volodya Tenkovun yerində olsaydınız nə edərdiniz? Bu vəziyyətdə vicdanınız sizə əzab verərmi?

2. Niyə çörəyi filə verəndə hisslərini belə təsvir edir? : “Bütün günü xoşbəxt idim. İçəridə, ruhun yaşadığı hipokondriyumda sərin və sakit idi”.(Tendryakov V.F. İt üçün çörək, M. Təhsil, 1983, s. 11)

Onun hisslərini başa düşürsən?

3. Nə üçün uşağın qəlbində düşmənlərə mərhəmət hissi yarandı?

4. Uşaq hansı ruhi əzabları yaşayır? Mətn: " Yəqin ki, mənim isteriyamı namərdlər oğlan uşaqlarının mərhəmətinin tam müalicəsi kimi qəbul edirdilər”.(Tendryakov V.F. İt üçün çörək, M. Təhsil, 1983, s. 13)

III qrup

1. Sözləri necə başa düşürsən: “ Mən qotur iti çörək tikələri ilə yedizdirməmişəm, vicdanım”?(Tendryakov V.F. İt üçün çörək, M. Prosveshchenie, 1983, s. 14)

2. Sözlərə şərh verin: “... vicdanım alovlanmağa davam etdi, amma o qədər də yox, həyati təhlükəsi yox idi”.(Tendryakov V.F. İt üçün çörək, M. Təhsil, 1983, s. 16)

3. Oğlanın yerində olsaydın, vicdanına nə olardı?

4. Böyüklər arasında vicdan əzabına tab gətirməyən qəhrəmanlar olubmu? Onlara nə olub? Onların hərəkətlərini başa düşürsən?

G. K. Selevkonun təklif etdiyi fərdin mənəvi özünütənzimləmə səviyyələri ilə bağlı baş qəhrəmanın davranışını qiymətləndirməyə çalışaq. Gəlin onları xatırlayaq. Səviyyə 1 - mükafat almaq və ya cəzadan yayınmaq. Səviyyə 2 – ictimai rəy üçün narahatlıq (görünür). 3-cü səviyyə – sosial normalara tabe olmaq (itaət etmək). Səviyyə 4 – daxili əxlaqi prinsiplər (özünüz olun). (Selevko G.K. Özünü idarə et M., Xalq Təhsili, 2002, s.50-51)

Uşaqların cavabları.

Əlbəttə ki, oğlan ən yüksək səviyyədədir: özü olaraq qalır. Hekayənin baş qəhrəmanının yerində olduğunuzu təsəvvür edərək, özünüzü bu dərəcəyə görə qiymətləndirin.

Müəllim: İndi, uşaqlar, "Bir itin çörək payı" hekayəsindən şəxsi təəssüratlara əsaslanaraq, "İnsan vicdanı ilə tək başına necə olduğu ilə müəyyən edilir" mövzusunda bir esse ilə fikirlərinizi ifadə etməyə çalışın. "V. F. Tendryakov tərəfindən."

İnşa-mülahizənin kompozisiya sxemini xatırlayaq.

Sübut

Əsaslandırma üçün dəstək söz və ifadələrdən istifadə edin: Vicdan... Özünüz mühakimə edin... Çünki... Niyə belə olur... Yəqin ona görə...

İnşaların yazılması - əsaslandırma.

Yekun (qiymətləndirici-refektiv) mərhələ

Müəllim: Mətni istifadə edərək redaktə edin Esse yazmaq üçün xatırlatma- əsaslandırma. (Əlavə bax). Oxuma işləri. Müzakirə. (Truntseva T. N. Esse-mülahizələri yazmağı necə öyrənmək olar, Savadlılıq, 2008, s. 29-30)

Müəllim: Bir dəfə V.F.Tendryakov demişdi: “Yaşamaq sənəti heç bir trafaretə sığmır. Hazır reseptlər vermək mümkün deyil. Onları özüm axtarıram “(Tendryakov V.F. Xatirələr, M. Təhsil, 1984, s. 123)“İt üçün çörək” hekayəsinin baş qəhrəmanının özü üçün tapdığı həyat resepti həyatınızda sizə faydalı olacaqmı? Bu düzgün reseptdir?

Dərs xoşunuza gəldi?

Dərsin tapşırığının öhdəsindən gəlmək sizin üçün çətin olmadı?

Dərsdən hansı nəticəyə gələ bilərsiniz?

Ərizə

Mübahisəli esse yazmaq üçün xatirə

    Esse hansı ümumi suala cavab verir?

    İnşanın mövzusu nədir (mövzunu təsvir edir, rəvayət edirsən və ya bu hadisənin baş verməsinin səbəbi).

    Mətnin əvvəlində araşdırmaq istədiyiniz problemi qeyd etdinizmi, cavab vermək istədiyiniz sualı verdinizmi?

    Əsaslandırmanın kompozisiya diaqramını qurun ( tezis-sübut-nəticə), onun komponentlərini rəngli pasta ilə vurğulayın.

    Fərziyyənizə, bəyanatınıza sübut təqdim etdiniz ( 2.3 və ya daha çox). Sözləri daxil etmək üçün qələmdən istifadə edin, çünki hər sübutun əvvəlində.

    Mübahisənizi bir nəticə ilə bitirirsiniz? İstifadə olunmuş çıxış konstruksiyaları buna görə və buna görədir?

    Səbəb-nəticə strukturlarının mövcudluğunu yoxlayın niyə çünki.

    Bəyanatlardan sübut kimi istifadə etmisiniz? mötəbər müəlliflər, atalar sözləri, məsəllər?

    Sizin mülahizənizin əsas tonu əqidənin ifadəsidir, elədirmi?

İşinizi yenidən oxuyun. Bunu yoldaşlarınıza oxuyun: siz əminsiniz

Ədəbiyyat

1. Plenkin N. A. Nitqin inkişafı dərsləri, 5-9-cu siniflər, M. Prosveshchenie, 1995

2. Ozhegov S.I. Rus dili lüğəti, red. Şvedova N. Yu., M. Rus dili, 1987

3. Tendryakov V.F. Hekayələr, M. Təhsil, 1993

4. Tendryakov V. F. Xatirələr, M. Təhsil, 1984

5. Truntseva T. N. Mübahisəli esse yazmağı necə öyrənmək olar, Savadlılıq, 2008

6. Selevko G.K. Özünü idarə et, M. Xalq təhsili, 2002.

Kuznetsk şəhərinin Təhsil İdarəsi

Bələdiyyə təhsil müəssisəsi

Penza vilayətinin Kuznetsk şəhərinin 9 nömrəli gimnaziyası

Tarix, ictimai elmlər və ədəbiyyat müəllimlərinin IX müsabiqəsində iştirak üçün materiallar

“Mövzu üzrə dərs: SSRİ-də siyasi repressiyaların və azadlığa qarşı müqavimətin tarixi”

6-cı sinifdə inteqrasiya olunmuş ədəbiyyat və tarix dərsi

Dərsin mövzusu: Totalitar dövlətdə insan seçmək problemi (V.F. Tendryakovun “İt üçün çörək” hekayəsi əsasında).

Ədəbiyyat müəllimi

ən yüksək ixtisas kateqoriyası

Degtyareva O.V.

Tarix müəllimi

birinci ixtisas kateqoriyası

Şasherina O.A.

Ədəbiyyat və tarixdən inteqrasiya olunmuş dərsin konturları

6-cı sinifdə

Dərsin mövzusu:

Totalitar dövlətdə insan seçmək problemi (V.F. Tendryakovun “İt üçün çörək” hekayəsi əsasında)

Dərsin məqsədləri:

Şagirdlərə hər bir insanın seçim azadlığı hüququnu və buna görə məsuliyyəti dərk etməyə yönəltmək;

Milli tarixi tənqidi dərk etməklə tələbələrin vətəndaş mövqeyinin formalaşdırılması;

1930-cu illərdə SSRİ-də kollektivləşdirmə və sahibsizliyə dair tarixi sənədlərlə tədqiqat bacarıqlarının möhkəmləndirilməsi; “İt üçün çörək” hekayəsinin bədii mətninin təhlili;

Əsas anlayışlar:

    Kollektivləşmə

    Repressiya

    Yumruqlar

    Xüsusi məskunlaşanlar

    Totalitar dövlət

    Mülkiyyətdən məhrumetmə

Dərsin vizuallaşdırılması və avadanlıqları: tarixi sənədlər, kollektivləşmə və mülkiyyətdən məhrumetmə şəhadətnamələri, V.F.Tendryakovun “İt üçün çörək” hekayəsinin mətnləri, fərdi oxunuş kartları, yazıçı V.F.-nin ifadələri ilə slaydlar. Tendryakova.

İlkin tapşırıq: V.F-nin hekayəsi ilə tanış olmaq. Tendryakova "Köpək üçün çörək"; tələbələr alınan tapşırığa görə qruplara bölünür (“tarixçilər”, “dilçilər”, “ədəbiyyatçılar”, “analitiklər”)

Dərslər zamanı

Tələbə fəaliyyətləri

İKT-dən istifadə

Təşkilat vaxtı.

Motivasiya.

Kollektivləşdirmə və sahibsizləşdirmə haqqında video

tədqiqat institutu

Lövhənin dizaynı:

"Kollektivləşmə" termini

Lövhənin dizaynı:

"Dekulakizasiya" termini

Lövhənin dizaynı:

“Xüsusi məskunlaşanlar”, “kulaklar” terminləri.

“Sayğac haqqında mahnı” musiqisi Dmitri Şostakoviç, sözləri Boris Kornilovdur.

Lövhənin dizaynı:

"Repressiya" terminləri

Slayd 1.

Slayd 2

Slayd 3-7

Lövhənin dizaynı:

Müddət

"totalitar dövlət"

Ədəbiyyat müəllimi:

- Bu gün ədəbiyyat və tarix dərsində hər bir insanın qarşısında duran əbədi problem - seçim azadlığından danışacağıq. Dərsimiz maraqlıdır ki, biz bədii mətnin öyrənilməsini tarixi materialların və faktiki məlumatların öyrənilməsi ilə bərabər aparacağıq. 20-ci əsrin 30-cu illərindən danışacağıq.

Tarix müəllimi:

- 1930-cu illər, bu gün sinifdə danışacağımız bu illərin hadisələri haqqındadır. Bu illər Rusiya tarixində ən faciəli hadisələrdən biri ilə - demək olar ki, bütün ölkənin əhalisini əhatə edən aclıq ilə əlaqələndirilir. Aclıq mövzusu1932-1933qadağan edilənlərdən biri idi, hökumət ölkədəki ən şiddətli aclığın açıq-aşkar faktlarını etiraf etmək istəmədi, insanlar üçün bu dəhşətli vaxt haqqında bütün məlumatlar məxfiləşdirildi, aclıqdan ölənlər hətta ciddi məxfilik şəraitində dəfn edildi. Bu dövrün ən parlaq epizodlarından biri 1929-cu ildən sovet dövlətində həyata keçirilməyə başlanan kollektivləşmə prosesi var idi.

- Siz 1930-cu illərin hadisələrini radioda, televiziyada dinləyirsiniz, kinoya baxırsınız, uşaqlar, bəs siz sovet dövlətində kollektivləşmədən nə bilirsiniz? Bu termini necə başa düşürsən?

Dilçilər qrupunun ev tapşırığı terminlərlə işləmək və onların təriflərini tapmaq idi .

Belə ki, dilçilər qrupu, sizə sual: Kollektivləşmənin nə olduğunu aydınlaşdırın? Tərif verin.

- İndi isə bir qrup tarixçiyə müraciət etmək istəyirəm. Bəs bu kollektivləşmə prosesi məhz nədən ibarət idi? Onun mahiyyəti nə idi?

Amma kənddə kollektivləşmə ilə yanaşı daha bir zorakılıq prosesi gedirdi.Hansı?

- Tarixçilər, siz tarixlə işlədiniz Nəzərdən keçirilən dövrə aid tarixi məlumatlara əsasən, sizi ən çox hansı faktlar heyrətləndirdi?

İndi bütün sinfə müraciət edirəm:

Uşaqlar, o dövrün hadisələri ilə bağlı tarixçilərin hesabatlarını kim tamamlaya bilər?

Bu sənədli mənbələri haradan tapdınız?

Ədəbiyyat müəllimi:

Uşaqlar, indi V.F.-nin hekayəsinin təhlilinə keçək. Tendryakov "İt üçün çörək".

Hekayənin əvvəlində bu əsərin hadisələrinin baş verdiyi zamanın təsvirini tapın?

Tarix müəllimi:

Bu terminlər nə deməkdir?

Ədəbiyyat müəllimi:

Hekayədə sahibsiz və deportasiya edilmiş insanların siyahısında olan bu insanları görürük. Bu insanlar uşaqlarda hansı marağı oyadır?

Stansiya rəisi bu tamaşaya necə baxır?

Özlərini parkda tapan insanların təsvirini tapın. Sonra o vaxt bütün ölkədə səslənən mahnıya qulaq asın.

Uşaqlar, eşitdikdən, gördükdən, oxuduqdan sonra hansı hissləri, qoxuları, dadları hiss etdiniz?

Yetkinlərin sahibsizlərə qarşı necə davranması, mətndə M. Qorkinin bir ifadəsini tapın.

Tarix müəllimi:

Deməli, qarşımızda xalq düşmənləri var. Dövlət təslim olmayanlarla necə mübarizə apardı? Hökumət cəzaları nə adlanır?

Ədəbiyyat müəllimi:

Aclıqdan ölən insanlar niyə düşmən oldular?

Baş qəhrəmanın "şər düşmənə" qarşı hansı hissləri var?

Ədəbiyyat müəllimi:

- Volodya ac olanı necə tapmağa çalışır? Atanın reaksiyası necədir?

Gələk V.F-ə məxsus sitatlara. Tendryakova, hansılar sizi xüsusilə həyəcanlandırdı?

V.F.-nin tərcümeyi-halı ilə işləyən ədəbiyyatşünaslar. Tendryakova, sizcə yazıçının yaradıcılığında aparıcı mövzulardan biri nədir?

Tarix müəllimi:

Sizcə, 1960-cı illərdə yazılan bir hekayə niyə yalnız 1988-ci ildə nəşr olundu?

Uşaqlar, bu azadlıq çatışmazlığı 20-ci əsrin 30-cu illərində yaranıb. Məhz bu dövrdə totalitarizm adlanan siyasi rejim yarandı.

Totalitar dövlətdə yaşayan insan öz seçimində azad ola bilərmi?

Poliloq.

Bir qrup “dilçi” “kollektivləşmə” terminini müəyyən edir.

"Tarixçilər" qrupu - tarixi sənədlərlə işləyir.

Problemli tapşırıq.

Bir qrup “tarixçi” sənədli məlumatlar təqdim edir.

Siniflə dialoq.

Şagirdlər sinif yoldaşlarının çıxışlarını tamamlayırlar.

Hekayədə V.F. Tendryakova "İt üçün çörək"

Hekayənin mətni əsasında V.F.-nin analitik söhbəti. Tendryakov "İt üçün çörək".

Tələbələr “1933-cü ilin yayını”, müəllifin sahibsiz, xüsusi köçkünlər adlandırdığı ac insanların stansiyasının yaxınlığındakı parkda görünməsini qeyd edirlər. sahibsiz.

Bir qrup “dilçi” “xüsusi məskunlaşanlar” və “kulaklar” terminləri ilə işləyir.

Tələbə əlavələri.

- “heyvan marağı”

- “Bu uşaqlardan nə çıxacaq? Onlar ölümə heyran olurlar. Bizdən sonra necə bir dünya yaşayacaq?

Şagirdlər qarşılarında gördükləri real mənzərənin və dövlətin həyata keçirdiyi siyasətin dövlətdən gələn və stansiyanın yaxınlığındakı parkda baş verən uyğunsuzluqlardan nə ilə fərqləndiyini dərk etdikləri hər şeydən vurğulayaraq hisslərini bölüşürlər.

“Düşmən təslim olmasa, məhv olar”.

Terminlə dilçilərin və tarixçilərin işi repressiya.

“Hər kəs öz azadlığının tərəfdarıdır”.

"Və yenə də pis düşmənə yazığım gəldi."

Bir qrup analitik ifadələrin mənasını izah edir "Vicdana görə yaşa"

“Ağrılı vicdan”, “Vicdan məzəmmətləri”.

Ədəbiyyat Tənqidçiləri qrupu oğlanın ən acını tapmağa çalışdığı epizodları təhlil edir. "Bir çay qaşığı ilə dənizi yumaq olmaz, oğlum."

Analitiklərin işi .

“Maddi sərvət dünyasında verən yoxsullaşır.

Mənəvi nemətlər aləmində verən həm başqalarını, həm də özünü zənginləşdirir”.

“Yaşamaq sənəti heç bir trafaretə sığmır. Hazır reseptlər vermək mümkün deyil. Onları özüm axtarıram...”

Tələbələr analitiklərin cavablarını tamamlayırlar.

Rus kəndinin mövzusu ən çətin dövründə.

Azadlığın olmaması. Sosial həyatın bütün sahələrinə tam nəzarət.

Totalitarizm və totalitar dövlət anlayışlarının izahını verən dilçilərin işi.

Tələbə dialoqu.

Ədəbiyyat müəllimi.

Hekayədə hələ də öz seçimini edə bilən və azadlıqsızlığa müqavimət göstərə bilən qəhrəmanlar varmı?

Uşaqlar, siz hansı seçimi edərdiniz?

Ev tapşırığı.

Ev tapşırığınızın və sinifdəki fəaliyyətinizin özünü qiymətləndirməsi.

Stansiya müdiri çıxış yolu tapa bilməyəndə özünü güllələyib. “Ədəbiyyatçılar” baş qəhrəmanın ac olanı tapıb onu xilas etməyə çalışması epizodunu təhlil edirlər. "Mən qotu bir iti çörək parçaları ilə deyil, vicdanımla yedizdirdim."

Tələbə müzakirəsi.

V. Solouxinin “Rusiya tutulduqda və korrupsiyaya məhkum olanda...” şeirinin ifadəli oxunuşu.

“Rusiya tutulanda

Və korrupsiyaya məhkum,

Hamı Rusiyanı dəyişmədi,

Hamı satqın olmadı.

Həbsxanalar da bunlarla dolu idi

Kimdə vəzifə və şərəf yaşayırdı.

Qaranlıq və zülmət onları uddu,

Onların nə sayı, nə də ölçüsü var.

Qürurlu, mehriban, dürüstləri vurdular,

Beləliklə, hakimiyyəti ələ keçirərək gücləndirin.

Hər yerdə ucqar zirzəmilərdə

Rus qanı axırdı.

İşğalçılar üçün hər şey uyğun idi -

Qəzet yalanı, aldatma, saxtakarlıq.

Nə vaxt əvvəl doğulsam,

Və sonra ölə bilərdim.

Bir ümid kölgəsi aşılayanda,

Süngülər hazır vəziyyətdə,

Demək olar ki, parlaq paltarda

Ağ Qvardiya alayları gedirdi,

Pulemyotlar onları biçdi,

Və qan su kimi fışqırdı,

Rusiya üçün ölə bilərdim,

Amma mən o zaman orada deyildim.

Nə vaxt (ah, sadə və müdrik),

Və gecə-gündüz, gecə-gündüz

Kəndlilər tayqa və tundraya aparıldı

Bütün rus kəndlərindən,

Bütün albalı, cökə və ağcaqayınlardan,

Parlaq axan çaylardan,

On beş milyona qədər

rus kəndliləri öldürüldü,

İnsanlara bir sümük atmaq nə vaxt,

Onlar buna "köpək" deyirdilər

Mən, bir rus uşağı, ölə bilərdim,

Və yalnız təsadüfən ölmədi.

Qəribə də olsa, çıxan mənəm

Demək olar ki, qarışıqlıqdan quruyub,

Kim sağ qaldı, qaldı, sağ qaldı

Düşərgələr və həbsxanalar yoxdur.

Yaxşı, axşam xatırlayaq,

Gün batmamış bu saatda,

Rusların ruhlarını necə şikəst etmək,

Bizi pis əmələ gətirdilər?

Ya da dəmirə müqavimət,

Və qaranlığa qarşı duraraq,

Yüngül və ayıq şəkildə həyata keçirin:

Mənim növbəmdir.

Qurd kimi dairədən çıx,

Nə hisslər, nə fikirlər.

Məni bağışla dostum

Mənim növbəmdir.

Sanki parapetin üstünə dırmaşıram,

Amma qorxaqlıq və kobudluq fonunda.

Nə göz yaşı, nə qəm-qüssə - Bu gün növbəmdir!

Refleksiya. (Təqdimat materialı)

- Cümlələrə davam edin

- Dərsdə mənim üçün vacib idi

- Dərs mənə düşünməyə kömək etdi

- Mən öyrəndim

- Bəzi çətinliklərim var

- Nailiyyətlərim arasındadır

Vladimir Tendryakov "İt üçün çörək" hekayəsini altmışıncı illərin sonlarında yazdı. Bu əsər yalnız 1998-ci ildə, yazıçının ölümündən sonra işıq üzü görüb. Bu hekayə nədən bəhs edir? “İt üçün çörək” əsərinin mövzusu nədir? Hekayənin xülasəsi və təhlili bugünkü məqalədə oxuna bilər.

Müəllif haqqında

Vladimir Tendryakov 1923-cü ildə Voloqda vilayətində anadan olub. Atası xalq hakimi, sonra prokuror olub. 1941-ci ildə gələcək yazıçı Qırmızı Ordu sıralarına çağırıldı və kiçik komandirlər məktəbinə göndərildi. Tezliklə Tendryakov cəbhəyə getdi. O, ilk dəfə Stalinqradda yaralanıb. Müharibədən sonra bir müddət məktəb müəllimi işləyib. Qırxıncı illərin sonunda Moskvaya gedib Ədəbiyyat İnstitutuna daxil olur.

Yazıçı yoldaşları dəfələrlə Tendryakov haqqında vətəndaş cəsarəti tələb edən hərəkətlərə qadir bir insan kimi danışıblar. Dissident və alim J. A. Medvedevin müdafiəsi üçün çıxış etdi. O, “Novıy mir” qəzetinin redaksiya heyətində dəyişikliklərə etiraz edən Tvardovskiyə yardım edib. Vladimir Tendryakov “Uyğun deyil”, “Çuxurlar”, “Pis hava”, “Hesab”, “İt üçün çörək” kimi əsərlərin müəllifidir.

Tendryakov öz əsərində sovet cəmiyyətinin kəskin problemlərinə toxunurdu. Onun əsərlərində müharibədən əvvəlki hadisələrin faciəvi nəticələri əks olunub. Xülasəsi aşağıda təqdim olunan “İt üçün çörək” hekayəsi 30-cu illərin əvvəllərində Sovet İttifaqının bir çox bölgələrini bürümüş qıtlıq mövzusuna həsr edilmişdir. Dəhşətli hadisələr uşağın gözü ilə göstərilir.

"Köpək üçün çörək": xülasə

Yazıçının uşaqlığı inqilabdan sonrakı sevincsiz illərdə keçdi. Stalin repressiyalarının qurbanlarını, aclıq çəkən insanları gördü. Tendryakovun özü ilk illərini nisbi rifah içində keçirdi. Ancaq gördükləri ağır bir daş kimi ruhuna düşdü və illər sonra "İt üçün çörək" əsəri üçün əsas oldu. Hekayəni aşağıdakı plana uyğun ümumiləşdirəcəyik:

  • Ağcaqayın meşəsində ölüm.
  • Bizdən sonra necə bir dünya olacaq?
  • Aclıq hər yerdədir.
  • Toyuqlar üçün çörək.
  • Qansoranlar.
  • Təəssüfləri müalicə edin.
  • Ən ac məxluq.

Ağcaqayın meşəsində ölüm

Hadisələr 1933-cü ildə - aclığın qızğın vaxtında baş verir. Bununla belə, konkret tədbirlər görülmür. Tendryakov "İt üçün çörək" hekayəsində uşaqların şahidi olduğu dəhşətləri təsvir edir. Kiçik bir kənddə, vağzal binasının yaxınlığında kiçik bir ağcaqayın parkı var. Burada sürgün yerinə çata bilməyən kürkülər, sahibsiz kəndlilər əzab içində ölürlər.

Əsasən adsız personajlara “İt üçün çörək” hekayəsində rast gəlinir. Baş qəhrəman firavan ailədən olan oğlandır. O, həmyaşıdları kimi tez-tez ağcaqayın meşəsinə baş çəkir. Burada uşaqlar dəhşətli, iyrənc mənzərədən heyrətə gəlirlər. Böyüklər bu yerdən qaçmağa çalışırlar. Uşaqları "heyvan marağı" cəlb edir. Qorxu və ikrahla daşa dönürlər, amma seyr etməyə davam edirlər.

Kurkulilər insanlara ən az bənzəyir. Bunlar rüsvay olacaq qədər tükənmiş məxluqlardır. Biri ağcaqayın qabığını çeynəməyə çalışır. Digəri yerdir. Üçüncüsü qəfil ayağa qalxır və nə isə qışqırmaq istəyir. Ancaq yalnız dəhşətli bir hırıltı çıxarır.

Bizdən sonra necə bir dünya olacaq?

İnsanlar ağcaqayın meşələrindən qaçmağa çalışırlar. Halbuki, stansiya rəisi - qırmızı köynəkli uniforma kepkalı bir adam burada növbətçi olmalıdır. Bir gün uşaqlara tərəf dönüb ya ​​onlara, ya özünə, ya da səssiz səmaya üz tutur: “Onlardan nə çıxacaq? Ölümü seyr edirlər! Bizdən sonra necə bir dünya gələcək?

Köpək üçün çörəklə bağlı mənəvi problem nədir? İlk sətirlərdən oxucunun kürkü deyilənlərə yazığı gəlir. Belə görünür ki, bu insanlara kömək etmək o qədər də çətin deyil. Axı onlar bol yaşamasalar da, həm mənzili, həm də yeməkləri olanların qarşısında acından ölürlər. Amma bu o qədər də sadə deyil. Müəllif “İtə çörək” əsərində həssaslıq mövzusunu xüsusi prizmadan təqdim edir. Bəzən şəfqət göstərməyə müqavimət göstərmək çətindir. Amma peşman olan şəxs məsuliyyəti öz üzərinə götürür, ondan azad olmaq o qədər də asan deyil.

Aclıq hər yerdədir

Baş qəhrəman, müəllif onun adını çəkmir, təbii ki, bu tamaşadan şoka düşüb. Amma o, bir qədər hazır idi. Sinif yoldaşlarının acından öldüyünü bilirdi. Bu səbəbdən səhər yeməyini məktəbə aparmaqdan imtina edib. Bir dəfə otuz ildən sonra da unutmadığı bir şəkil gördü. Qadın süd daşıyırdı, amma sürüşüb bankanı sındırdı. O, diz çöküb ağladı. Sonra qaşıqla dırnaq dəliyindən tökülən südü götürdü. Yavaş-yavaş, tamahsız, bir növ qorxunc təvazökarlıqla. Oğlan aclığın nə olduğunu bilmədi, amma ətrafdakıların bundan necə əziyyət çəkdiyini gördü.

Kürkülər üçün çörək

Nəhayət, oğlan qərara gəldi ki, onlardan birinə kömək etsin. Ən ac, ən tükənmiş. Uşaq başa düşmədi, amma hiss etdi ki, yaxşı bir iş açıq şəkildə edilməməlidir. Ona görə də nahar vaxtı onun üçün nəzərdə tutulan çörəyi oğrucasına cibində gizlədirdi. Bu yolla bir neçə parçanı “saxladım”. Ertəsi gün parka getdim. Oğlan yolda aclıqdan şişmiş bir adam gördü. Kənddə onları "fil" adlandırırdılar. Bütün çörəyi ona verdi.

Qansoranlar

Ertəsi gün "fil" artıq evində dayanmışdı. Oğlan onun haqqında düşünməməyə çalışsa da, aradabir pəncərədən çölə baxırdı. Kurkul getmədi. Oğlan darvazadan çıxan kimi acınacaqlı nitqlərlə ona müraciət etdi. Bir neçə gün keçdi və artıq bir neçə yorğun adam balaca xeyirxahın pəncərələrinə toplaşmışdı. Oğlan arabir qaçıb onlara çörək və ya kartof verirdi. Amma bir gün dözə bilməyib qışqırdı: “Gedin, qaniçənlər!”

Təəssüfləri müalicə edin

Şəfqət sağalmağa dəyərmi? Müəllif diqqətsiz bir şəkildə oxucunu özünün cavabını bilmədiyi bir suala aparır. Oğlan pis yeməyə başladı. O, daim fikirləşirdi ki, naharı iki və ya üç nəfəri xilas edə bilər. Onu tez-tez aclıqdan yorulmuş Kürkülər də daxil olmaqla xalq düşmənlərinin fikirləri ziyarət edirdi. Lakin o, belə düşmənlərə nifrət edə bilməzdi. Bir dəfə atası ona deyib ki, hətta ölkədə hamıya çörək yoxdur. Dənizi bir çay qaşığı ilə yumaq olmaz.

Ən ac məxluq

Mərhəmətli insan başqasının ölümünü sakitcə seyr edə bilməz. Ya kömək edəcək, ya da dəli olacaq. Bu, bəlkə də Vladimir Tendryakovun hekayəsinin əsas ideyasıdır. Oğlan sahibsiz, ac itə yem verməyə başladı. O, ən bədbəxt məxluqu tapdı, çətin ki, kimsə ona yazığı gəlsin. Müəllif deyir: “Mən iti deyil, vicdanımı yedizdirirdim”.

Kepkasına görə “Qırmızı papaq” ləqəbini alan stansiya komandiri özünü güllələyib. Hər gün ağcaqayın parkı ilə gəzirdi. Onu hər gün yedizdirmək, bununla da vicdanını sakitləşdirmək üçün özünə bədbəxt it tapmaq ağlına da gəlməzdi.

Hekayədə təsvir olunan hadisələr 1933-cü ildə baş verir. Bu il xaricə on milyon sentnerə yaxın taxıl ixrac edilib. Təkcə Ukraynada aclığın ən qızğın çağında üç-dörd milyon insan öldü.

Hekayəsi V.F. Tendryakova müxtəlif nəsillərdən olan insanlara ünvanlanır: həm ölkəmizin həyatında dəhşətli illərdən sağ çıxanlara, həm də gələcəyi qurmalı olanlara. Müəllif sizi əməllərinizə görə məsuliyyətli olmağa, başqalarına qarşı diqqətli olmağa, vicdanınız qarşısında məsuliyyətli olmağa çağırır.

____________________________________________

Dərsin mövzusu:“Hekayədə əxlaqi problem kimi aclıqV.F. Tendryakova "İt üçün çörək". “Məktəb 2100” proqramı üzrə 7-ci sinifdə ədəbiyyat dərsi

Məqsədlər

Ümumi:şagirdlərə hər bir insanın öz əməlinə görə məsuliyyət daşımalı, istənilən canlıya qarşı diqqətli olmalı, vicdanının səsinə qulaq asmalı olduğunu başa düşmək.

Şəxsi: tələbələrin tədqiqat, analitik və yaradıcılıq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üzərində işi davam etdirmək.

Yeni "Mən və mən" bölməsinin tədqiqi V.F. Tendryakovun "Köpək üçün çörək" hekayəsi ilə başlayır (bax: R.N. Buneev, E.V. Buneeva / M .: Balass, 2003-cü il redaktəsi ilə "Mən" stansiyasına gedən yol" ədəbiyyat dərsliyinə baxın. ). Müəllim şagirdlərə başa salır ki, söhbət insan “mən”inin daxili və xarici vəziyyətindən, hər birimizin cəmiyyət və özümüz qarşısında vicdan və mənəvi məsuliyyətindən gedəcək.

Lüğət işi

Şagirdlərdən anlayışları başa düşdüklərini izah etmələri xahiş olunur (slayd №2-ə baxın):“vicdanla yaşamaq”, “xəstə vicdan”; “vicdanın məzəmməti”.

Slayd № 2

Bu suallar üzərində düşünməklə biz birbaşa hekayəni təhlil etməyə keçirik.

Uşaqlar! Lövhədə V.F.Tendryakovun ifadələri yazılmışdır. Gəlin onları oxuyaq (slayd №3-ə baxın).

Slayd № 3

Sual. Hansı sözlər sizə xüsusilə təsir etdi?

(Şagirdlər ifadələrdən birini şərh edir və onu dəftərinə qeyd edirlər.)

Sual. Bunu deyən insanı necə təsəvvür edirsiniz? (slayd nömrəsi 4-ə baxın)?

Slayd № 4

V.F. Tendryakov narahat yazıçı, "zəng çalan" yazıçıdır - müasirləri onun haqqında belə danışırdılar.

Sual. Vladimir Fedoroviç Tendryakov haqqında nə bilirsiniz?

(Şagirdlər yazıçının həyatının ən parlaq epizodlarından danışırlar).

1923-cü ilin dekabrında Voloqda vilayətinin Verxovajski rayonunun Makarovskaya kəndində kənd işçisi ailəsində anadan olub.

Məktəb məzuniyyətinin səhəri gün cəbhəyə yollandı, 1943-cü ildə ağır yaralanaraq tərxis olundu.

1945-ci ildə Moskva Kinematoqrafiya İnstitutuna daxil olub, bir ildən sonra Ədəbiyyat İnstitutuna keçib. 195-ci ildə oranı bitirmiş M.Qorki.

O, “Oqonyok” jurnalında jurnalist və müxbir işləyib. Onun ilk hekayələri kənd haqqındadır (“Qaçış günün arxasında”, “Nefertiti ilə görüş”).

40-cı illərin kənd reallığı, məktəb və yeniyetmələr, din mənəviyyat elementi kimi, incəsənət - V. F. Tendryakovun yaradıcılığının əsas mövzuları. Onun etik kodeksinin əsasını vicdan təşkil edir.

“Bahar dəyişkənliyi” və “Məzuniyyətdən sonrakı gecə” hekayələri avtobioqrafikdir, onlar birbaşa mənəviyyatın ən aktual problemlərinə toxunur. V.F.Tendryakovun əsərləri həmişə qızğın mübahisələrə səbəb olub. O, tez-tez hadisələrin qabağında olurdu və oxucunun müzakirə etməyə hazır olmadığı suallar doğururdu. Yazıçı aydın cavablar vermədi, onun bir çox əsərləri bu gün də aktualdır.

V.F. Tendryakov "İt üçün çörək" hekayəsini keçən əsrin 60-cı illərinin sonlarında yazdı və yalnız 1988-ci ildə, müəllifin ölümündən sonra hekayə "Yeni dünya" jurnalında dərc edildi.

Sual. Sizcə, bu əsər niyə bu qədər illərdir çap olunmur? Fəaliyyət zamanına diqqət yetirin (1933).

(1932-1933-cü illərin qıtlığı mövzusu qadağan olunmuş mövzulardan biri idi; hökumət ölkədəki ən şiddətli aclığın aşkar faktlarını etiraf etmək istəmirdi; insanlar üçün bu dəhşətli dövrlə bağlı bütün məlumatlar məxfiləşdirilib; ölənlər aclıq ciddi məxfilik şəraitində dəfn edildi.)

Tarixi istinad

(Slayd nömrəsi 5-ə baxın.)

  • İki il ərzində 600 minə yaxın ailə sahibsiz qaldı, onlardan 240 mini Şimala, Urala, Sibirə və Qazaxıstana köçürüldü.
  • Stalinə görə, aclıq 25-30 milyon insanı əhatə edirdi.
  • 1932-ci il – xaricə 18 milyon sentner taxıl ixrac edildi.
  • 1933-cü il – 10 milyon sentner taxıl ixrac edildi.
  • 7 avqust 1932-ci ildə Stalin imzaladığı fərmanda deyilir: "Kolxoz və kooperativ əmlakının oğurlanmasına görə ən yüksək sosial müdafiə tədbiri - əmlakı müsadirə edilməklə edam - məhkəmə repressiyası kimi tətbiq edilsin". 5 ayda 55 min adam məhkum edildi, 2 mini güllələndi.
  • 8 aylıq qıtlıqda müxtəlif mənbələrə görə 8-10 milyon insan həlak olub.

Slayd № 6

Slayd № 7

Slayd № 8

Slayd № 9

Slayd № 10

Slayd № 11

Slayd № 12

Müəllim şərhi. Son vaxtlara qədər bu vaxtı xatırlatmaq belə təhlükəli idi. Və yalnız möcüzəvi şəkildə, aclıqdan sağ çıxan qocalar və qadınlar 1932-1933-cü illərin səkkiz aylıq aclığının dəhşətli xatirəsi ilə təəssüf ki, günlərini tək yaşayırlar, gizlicə dəfn şamlarını yandırırlar. Bu dövlət qüdrəti bu yaddaşa lənət yağdırıb. Onu silməyə, məhv etməyə, qadağan etməyə çalışdılar. Ancaq o, bəzən cəsarətlə kitabların səhifələrinə girərək yaşayırdı.

Sual. Gəlin V.F-nin hekayəsinə keçək. Tendryakov "İt üçün çörək". Müəllif hekayəyə sənədli bir işarə təqdim edir. Nə üçün?

(Yazılanların faktiki əsasını təsdiq edinMilyonlarla ailə bu fəlakətdən əziyyət çəkir.)

Ev tapşırığı bu vaxtı öyrənmək idi, ailə arxivlərindən istifadə edə bilərsiniz. Tələbələr bu məsələyə münasibət bildirməyə dəvət olunur.

Mətn üzərində analitik iş

Ev tapşırığı olaraq tələbələrdən fərdi oxu kartını doldurmaları xahiş olunur(hekayəni təhlil edərkən şagirdlər xəritəyə müraciət edəcəklər (slayd №13-ə baxın), əlavə edin, cavablarınızı sinif yoldaşlarınızın cavabları ilə müqayisə edin.)

Hekayənin fərdi oxunuş xəritəsi

  • Hekayənin məzmunu sizin üçün gözlənilməz oldu, ya yox?
  • Sizi heyran edən və ya çaşqınlığa səbəb olan nədir?
  • Hekayə niyə belə adlandırılıb?
  • Sizcə, hekayənin əsas ideyası nədir?
  • Müəllif hansı problemləri qaldırır?
  • Hekayəni oxuyarkən hansı suallar yarandı?
  • Hekayə sizi nə haqqında düşündürdü?

Məşq 1. Hekayəni oxuduqdan sonra nə hiss etdiniz?

(Müəllifin təsvir etdiyi dəhşətli aclıq şəkilləri, sürgünlərə qarşı qeyri-insani münasibət diqqəti çəkir, eyni zamanda, belə bir dəhşətli zamanda belə mərhəmətli, başqalarına biganə qalmayan insanlar var).

Tapşırıq 2. Hekayənin əsas mövzusunu müəyyənləşdirməyi təklif edirəm. Sizə təklif olunan mövzular təklif olunur, sizcə, hansının əsas olduğunu seçin? Niyə? Hekayədə başqa mövzular öz əksini tapıbmı? (Slayd nömrəsi 14-ə baxın.)

"Aclıq mənəvi problem olaraq."

“Sürgünlərə qarşı qeyri-insani rəftar”.

“Ölkəmizin həyatında müəyyən bir dövrün siması.”

(Aparıcı mövzu, əlbəttə ki, “Aclıq mənəvi problem kimi”dir, lakin eyni zamanda təqdim olunan bütün mövzular hekayədə öz əksini tapmışdır).

Tapşırıq 3. Bugünkü dərsin mövzusunu formalaşdırmağa çalışın. (Tələbələr müstəqil olaraq dərsin mövzusunu tərtib edir və yazır:V.F. Tendryakovun "İt üçün çörək" hekayəsində aclıq mənəvi problem kimi.)(Slayd nömrəsi 15-ə baxın.)

Slayd № 15

Dərs üçün epiqraf rus filosofu N.A-nın sözləri olacaq. Berdyaeva: “Ac olanda bu bioloji problemdir, yanında olan insan, qardaşın ac olanda bu artıq mənəvi problemdir”. (Slayd nömrəsi 16-a baxın.)

Slayd № 16

Sual. N.A-nın sözləri nə qədər samitdir. Berdyaev dərsimizin mövzusu?

(V.F. Tendryakovun hekayəsi aclıqdan bioloji problem kimi danışmır, bu, mənəvi problemdir, insanın vicdan problemidir.)

Aclıq mövzusu rus ədəbiyyatı üçün yeni deyil. V. Korolenkonun “Zindanın uşaqları”nı və qəhrəman A.P.-nin sözlərini xatırlayaq. Çexov: “Lazımdır ki, hər bir razı, xoşbəxt insanın qapısında çəkiclə dayanıb ona bədbəxt insanların olduğunu, nə qədər xoşbəxt olsa da, həyatın gec-tez olacağını döyərək xatırladan biri olmalıdır. ona caynaqlarını göstər, başına bəla gələcək - xəstəlik, yoxsulluq, itki və heç kim onu ​​eşitməyəcək, necə ki, indi başqalarını eşitmir, görmür».

“İt üçün çörək” hekayəsi ölkəmizin tarixinin çətin dövründən bəhs edir. Hekayənin niyə aktual olduğunu və müəllifin qaldırdığı problemlərin reallığımızı anlamağımıza kömək edib-etmədiyini anlamağa çalışacağıq.

Çox istərdim ki, hər bir insan öz əməlinə görə məsuliyyət daşımalı, onu əhatə edən hər şeyə diqqətli olmalı, vicdanının səsinə qulaq asmalıdır.

(Dərsin məqsədi müəyyənləşdirilir, tələbələr bunu dəftərlərinə qeyd edirlər.)

Tapşırıq 4. Baş verən hər şeyi sizin yaşıdınız Volodya Tenkovun gözü ilə görürük. O necə insandır? ( Fərdi oxu kartları üzərində işləyin.)

(Volodya daxili “mən”in, vicdanın səsinin oyandığı dövrə qədəm qoyur. O, əvvəllər düşünmədiyi həqiqətləri kəşf edir: birinə necə kömək edə bilərsən, digərinə yox, başqasına kömək əlini uzatmaq niyə təhlükəlidir? O, acdan əvvəl tox olanın vicdan əzabı çəkir.)

Tapşırıq 5. Nə üçün Volodya tökülən süd epizodundan ölümdən daha çox sarsıldı? “Korxulu” nə deməkdir?

"İt üçün çörək" hekayəsi Vladimir Tendryakovun uşaqlıq hadisələrinə əsaslanır. Bu, inqilabdan sonrakı Rusiya və Stalin repressiyaları dövrüdür.

Hekayənin problemlərinə aşağıdakı məsələlərin baxılması daxildir: mənəvi problem kimi aclıq, sürgünlərə qarşı qeyri-insani rəftar, baş qəhrəmanın ruhi əzabları və təbii ki, müəllif insanın vicdanına böyük diqqət yetirir.

Yüklə:


Önizləmə:

"Xoşbəxt bir insanın qapısının arxasında qapısı döyülən biri olmalıdır,

daim döyüb xatırlat ki, bədbəxt insanlar var...”

A.P. Çexov.

"İt üçün çörək" hekayəsi Vladimir Tendryakovun uşaqlıq hadisələrinə əsaslanır. Bu, inqilabdan sonrakı Rusiya və Stalin repressiyaları dövrüdür.

Hekayənin problemlərinə aşağıdakı məsələlərin baxılması daxildir: mənəvi problem kimi aclıq, sürgünlərə qarşı qeyri-insani rəftar, baş qəhrəmanın ruhi əzabları və təbii ki, müəllif insanın vicdanına böyük diqqət yetirir.

Müəllif vağzal yaxınlığındakı kiçik bir kənddə baş verən hadisələri aydın və qərəzsiz təsvir edir. Sürgün yerlərinə çatmayan sahibsiz “varlı” kəndlilər bu kiçik Sibir kəndinə sürgün edildi. Onlar kənd sakinlərinin gözü qarşısında acından ölməyə buraxılıblar. “Bunların çoxu Tula, Voronej, Kursk, Orel yaxınlığından, Ukraynanın hər yerindən olan sahibsiz adamlardır. Onlarla bərabər bizim quzey yerlərimizə cənub sözü olan kürkül də gəlib çatmışdır”.

Böyüklər taleyin mərhəmətinə tərk edilmiş insanların bu dəhşətli sığınacağından qaçmağa çalışırdılar. Uşaqlar bu cılız insanların iztirablarına maraq və gizli dəhşətlə baxırdılar. “Biz uşaqlar parkın özünə də girmədik, hasarın arxasından baxırdıq. Heyvanlara olan marağımızı heç bir dəhşət boğa bilməzdi. Qorxudan, nifrətdən daşlaşmış, gizli çaxnaşma mərhəmətindən yorulub, qabıq böcəklərini, xırıltı ilə bitən, köpüklənən və gövdədən aşağı sürüşən “üsyançıların” epidemiyalarını seyr etdik”.

Vladimir Tendryakov öz əsərində baş verənlərin təəssüratını gücləndirən antitezaya müraciət edir. O, hündürlüyünə qalxan, kövrək, nurlu əlləri ilə ağcaqayın ağacının hamar, möhkəm gövdəsindən tutub bucaqlı yanağını ona basdıran, ağzını geniş açan “kürkül”ün dəhşətli ölüm səhnəsini təsvir edir. qara, göz qamaşdırıcı dişli, yəqin ki, (a) lənət oxuyacaqdı, amma bir xırıltı çıxdı, köpük köpükləndi. Sümüklü yanağının dərisini soyan “üsyançı” gövdədən aşağı sürüşdü və () həmişəlik susdu”. Bu keçiddə biz kövrək, parlaq əllər və hamar, güclü ağcaqayın gövdəsi arasındakı ziddiyyəti görürük.

Asayişi qoruyan stansiya rəisinin ağzında müəllif fəlsəfi məna daşıyan bir sual qoyur: “Belə uşaqlardan nə çıxacaq? Onlar ölümə heyran olurlar. Bizdən sonra necə bir dünya yaşayacaq? Bu necə dünyadır? "

Tendryakov bu əsərdə qısa hekayə ustası kimi qarşımıza çıxır. Qəhrəmanının xarakteri fövqəladə və faciəvi həyat hadisələri vasitəsilə aydınlaşdırılır. Müəllifi gündəlik şəraitdə kəskin dönüşdə, taleyində dönüş nöqtəsində maraqlandırır.

Tendryakov, təsirli bir oğlanın aclığın dağıdıcı mənzərəsinə necə baxdığını və "səliqəli" insanları alçaldılmağa məcbur etdiyini izah edir. « Süd buzlu, natəmiz atın dırnaq izinə töküldü. Qadın onun qarşısında diz çökdü, sanki qızının məzarı önündə, boğularaq hönkürdü və birdən cibindən sadə, dişlənmiş taxta qaşıq çıxardı. O, ağladı, qaşıqla yoldakı dırnaq dəliyindən süd qaşıqladı, ağladı və yedi, ağladı və yedi, ehtiyatla, hərislik etmədən, tərbiyəli şəkildə”.

Ancaq uşağın ruhu sərtləşmədi. Əksinə, insanlara kömək etməyə çalışırdı. Toxmağın ayıb olduğunu bilirdi, amma yenə də xəlvətcə yeməyinin qalıqlarını “kürküllərə” aparırdı. Ancaq necə deyərlər, "hər şeyi qızdırmaq olmaz". Hər gün daha çox insan oğlanın evinə toplanırdı, təbii ki, hamıya yemək çatmırdı. Və uşaqda sinir böhranı var. « Qəribə, vəhşi bir səs hıçqıra-qışqırıqla içimdən çıxdı: “Vay!” Çıx get!! Piçlər! Siz əclaflar! Qansoranlar!! Çıx get! Müəllif hekayə boyu qəhrəmanının daxili təcrübələrini göstərir. Bunu onun fikirlərindən, atası ilə söhbətlərindən də görmək olar. Tendryakov uşağın qorxu və etirazını sadə sözlərlə emosional şəkildə təsvir edir. Vladimir Tendryakovun bəhs etdiyi şəkillərin sadəliyi və təəccüblü dəqiqliyi sayəsində oxucunun təsəvvüründə fövqəladə aydınlıq yaranır.

Oğlan gecə yatmadı, düşündü: "Mən pis oğlanam, özümü saxlaya bilmirəm - düşmənlərimə yazığım gəlir!" Uşaq daima vicdan əzabı çəkirdi və onun rahat yaşamasına imkan vermirdi.

Və sonra hekayədə bir it görünür. « Birdən aşağıda, eyvanın altında, elə bil, yerdən it çıxdı”. Onun boş, tutqun, yuyulmamış sarı gözləri, yanlarında və kürəyində anormal şəkildə dağınıq kürkləri vardı. O, kəndin ən ac məxluqu olub. Oğlan öz xilasını bu itdə görür. Volodya heç kəsdə olmayan bu bədbəxt iti yedizdirir, amma başa düşür ki, “Acdan soyulan iti mən çörək tikələri ilə deyil, vicdanımla yedizdirmişəm.Deməyəcəyəm ki, vicdanım bu şübhəli yeməyi çox bəyəndi. Vicdanım alovlanmağa davam etdi, amma o qədər də yox, həyati təhlükəsi yox idi”.

Hekayə faciəvi şəkildə bitir. “Həmin ay vəzifəsi çərçivəsində stansiya meydanında qırmızı papaq geyinməli olan stansiya müdiri özünü güllələdi. O, hər gün özünə çörək qoparıb yedizdirmək üçün bədbəxt bir it tapmağı düşünmürdü”.

Vladimir Tendryakov nəinki uşaqlıq xatirələrini çatdırmağı, həm də oxucularının qəlbində mərhəmət və şəfqət hissi oyatmağı bacarıb. V. Tendryakovun “İt üçün çörək” dəhşətli hekayəsi soyuq ideyalar dünyası ilə həqiqi, canlı insan iştirakı arasındakı uçurumu göstərir. İnsanlıq ancaq konkret canlı insana mərhəmət, empatiya, empatiyada özünü göstərə bilər.

Tendryakov oxucuya seçim təqdim edir: əxlaqi qanunlara uyğun, vicdana görə, mərhəmət və empatiya ilə yaşamaq və ya yalnız öz rifahını düşünmək.

Tendryakov “İncəsənət əti” məqaləsində yazırdı: “Biz hamımız bir dünyada, bir həyatda yaşayan insanlarıq və mümkün deyil ki, sizin kədəriniz mənə sevinc bəxş etsin, zövqümün səbəbləri isə sizə nifrət etsin. Bir-birimizin varlığını zəhərləməyimizi istəmirsənsə, mənim dərdimi sənin kimi hiss et! Bu, təkcə sənətin deyil, istənilən cəmiyyətin məqsədi olmalıdır”.

Tendryakovun hekayələri oxucunu biganə qoymur və belə əsərlərə ehtiyac var.Müəllif bizə belə bir fikri çatdırmaq istəyir ki, hər bir insan öz əməlinə görə məsuliyyət daşımalı, hər bir canlıya qarşı diqqətli olmalı, insanlara və özünə qarşı, vicdanı qarşısında məsuliyyət daşımalıdır.


Dostlarınızla paylaşın və ya özünüz üçün qənaət edin:

Yüklənir...