İnkişaf etməkdə olan ölkələrin problemləri. Dərs planı “Demoqrafik problem və onun həlli yolları” Beynəlxalq və dövlətlərarası müqavilələr
“21-ci əsrin gündəliyi: bəşəriyyətin qlobal problemləri” mövzusunda ümumi təkrar və biliklərin sistemləşdirilməsi dərsi. 11-ci sinif
Dərs növü: məktəb kurikulumunun təbiət elmi fənlərindən biliklərin tətbiqi əsasında öyrənilən mövzu üzrə bilik, bacarıq və bacarıqların ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi dərsi.
Dərsin məqsədi: “Bəşəriyyətin qlobal problemləri” mövzusunda biliklərin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi üçün şərait yaradın.
Tapşırıqlar:
Təhsil: planetimizin coğrafi zərfinin bütövlüyünü dərk etmək; hər bir dövlətin inkişafının xüsusiyyətlərini və ayrı-ayrı ərazilərin əhalisinin həyatını nəzərə alaraq qlobal problemlərin həllində beynəlxalq əməkdaşlığın zəruriliyi; insanın biosferə təsirinin miqyasını göstərmək, belə təsirlərin səbəblərini müəyyən etmək; tələbələrə biosferdə ekoloji tarazlığın qorunmasının bir yolu kimi ətraf mühitin rasional idarə edilməsinin zəruriliyini dərk etmək; Yer kürəsinin bütün ölkələrinin və xalqlarının dinc yanaşı yaşamasının vacibliyini sübut edir.
İnkişaf etdirici: tələbələrin müstəqil və qrupda qarşılıqlı əlaqədə işləmək bacarıq və bacarıqlarını, auditoriya qarşısında əsaslandırılmış danışmaq bacarığını, əsas şeyi vurğulamaq bacarığını, əsas şeylərə əsaslanaraq səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq bacarığını inkişaf etdirmək. biliklərin kompleks tətbiqi; coğrafi təfəkkürün formalaşması; əqli əməyin mədəniyyəti, ümumi təhsil səriştələrinin formalaşması.
Tərbiyəvi: ekoloji-coğrafi təhsil, əxlaqi tərbiyə, verilən tapşırıqların yerinə yetirilməsinə məsuliyyətli münasibət aşılamaq, yeni təlim şəraitində qərar qəbul etmək bacarığı, şəxsiyyətin sosial aktiv inkişafı.
Tədris dərsinin təşkili forması: inkişaf etdirici təhsil rejimində şagird və müəllimlərin yaradıcı əməkdaşlığına əsaslanan konfrans.
Əsas üsullar: reproduktiv, qismən axtarış, problem, analiz və sintez, modelləşdirmə və proqnozlaşdırma.
Avadanlıq və tədris vəsaitləri: kompüter, proyektor, təqdimatlar, dərsliklər, şagirdlərin qrup yaradıcı layihələri, 10-cu sinif üçün atlaslar, divar xəritələri, 10-cu sinif üçün coğrafiyadan çap dəftərləri (müəllif V.P.Maksakovski).
Dərs planı:
1. Qlobal problemlər anlayışı.
2. Qlobal problemlərin təsnifatı.
3. Qlobal problemlərin əsas xüsusiyyətləri.
4. Həll yolları.
Dərslər zamanı:
1. Motivasiya-hədəf bloku.
Müəllim: Bu gün sinifdə çox vacib bir mövzuya baxırıq. Bu, təkcə fərdin deyil, bütün bəşər sivilizasiyasının həyatına aiddir. Siz dəfələrlə IX sinifdə sosial elmlər dərslərində, coğrafiya, tarix, biologiya, iqtisadiyyat dərslərində bu mövzu ilə rastlaşmısınız, ona görə də məncə, dərsin mövzusunu, eləcə də məqsəd və fəaliyyət metodunu özünüz müəyyənləşdirəcəksiniz. R. Rozhdestvenskinin bir şeirini yalan danışmazdan əvvəl (Əlavə 1), onu oxuyun və dərsimizin mövzusunu müəyyənləşdirməyə çalışın.
Müəllim: Müasir dünyanın xarakterik xüsusiyyətlərindən biri qlobal problemlərin kəskinləşməsidir.
20-ci əsrin ortalarına qədər qlobal problem kimi bir anlayış siyasi dildə yox idi. Yalnız fəlsəfi ümumiləşdirmələr səviyyəsində insan fəaliyyəti ilə biosferin vəziyyəti və Yerdəki həyatı dəstəkləyən ətraf mühit arasında əlaqə haqqında fikirlər irəli sürülürdü. Və yalnız rus alimi Vernadski V.İ. insan fəaliyyətinin təbii, geoloji qüvvələrin gücü ilə müqayisə edilə bilən miqyas alması fikrini ifadə etdi? İnanmaq çətindir, amma yer sivilizasiyası sürətlə qlobal sosial-iqtisadi fəlakətə doğru irəliləyir. Bu faktı dünya dövlətlərinin liderləri 1992-ci ilin yayında Rio-de-Janeyroda keçirilən BMT-nin Ətraf Mühit və İnkişaf Konfransında bəyan ediblər.
“Qlobal problemlər” termini beynəlxalq leksikona 60-cı illərin ikinci yarısında daxil olub, latınca Yer mənasını verən “qlobus” sözündən olub və üç məna daşıyır: bütün ölkələr və xalqlar üçün hər yerdə yayılmış, əhatəli, yer kürəsinə xas olan.
Problemlər qlobal adlanır bütün dünyanı, bütün bəşəriyyəti əhatə edən, onun bu günü və gələcəyi üçün təhlükə yaradan, bütün dövlətlərin və xalqların birgə səylərinin həllini tələb edən. (Dəftərə yazın)
Qlobal problemlərin təhlilini onların elmi tipologiyası olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Qlobal problemlərin müxtəlif təsnifatları var. Müxtəlif məlumat mənbələrinə görə, 8-10-dan 40-45-ə qədər var və dərsdən sonra 45 dəqiqə ərzində hər şeyi nəzərdən keçirmək mümkün deyil. Coğrafiya dərsliyinin müəllifi V.P.-nin təklif etdiyi təsnifatdan istifadə edək. Maksakovski. (Dərsliklə şagirdlərin işi səh 353: 4 növ qlobal problemləri yazın).
1. “Universal” xarakter.
Siyasi və sosial-iqtisadi xarakterli ən "ümumbəşəri" problemlər (nüvə müharibəsinin qarşısının alınması və sülhün qorunması, dünya birliyinin davamlı inkişafının təmin edilməsi və onun təşkili və idarəolunma səviyyəsinin artırılması);
2. Təbii - iqtisadi mahiyyət.
Əsasən təbii və iqtisadi xarakterli problemlər (ekoloji, enerji, xammal, qida, okeanlar);
3. Sosial xarakterlidir.
Əsasən sosial xarakterli problemlər (demoqrafik, millətlərarası münasibətlər, mədəniyyət, mənəviyyat böhranı, demokratiya və səhiyyə çatışmazlığı, terrorizm);
4. Qarışıq xarakter.
Qarışıq xarakterli problemlər, həll edilməməsi çox vaxt kütləvi insan itkisinə səbəb olur (regional münaqişələr, cinayətlər, texnoloji qəzalar, təbii fəlakətlər və s.);
Müəllim:əsas sual (problemli), bu gün cavab verməlisən: Planet miqyasında problemlər niyə yaranır? Nələrdirqlobal problemlərin səbəbləri?Ən əsası isə onları aradan qaldırmağın mümkün yollarını müəyyən etməkdir.(Tələbə cavab variantları).
2. Materialın ümumiləşdirilməsi. Dərs mətbuat konfransı formasında keçir. Çıxış edənlər (təkmil tapşırıq almış sinif şagirdləri) təqdimat şəklində təqdim olunan işlərini təqdim edirlər.
Qlobal problemi xarakterizə etmək üçün plan:
1. Problemin mahiyyəti.
2. Onun meydana gəlməsinin səbəbləri.
3. Problemin həlli yolları.
Dinləyicilər təqdimatların mövzusu ilə bağlı suallar verirlər. Cədvəli dəftərlərinizə doldurun. Dərsin sonunda fikir mübadiləsi aparır və problemli suala cavab verirlər.
Qlobal problem | Problemin sübutu | Həll yolları |
1. Sülh və tərksilah problemi, nüvə müharibəsinin qarşısının alınması. | Dünyada kütləvi qırğın vasitələrinin toplanması. | Silahsızlanma. Silahsızlanmaya nəzarət. Sülh müqavilələri. |
2. Ekoloji problem. | Dünyanın müxtəlif yerlərində iqlim dəyişikliyi, ozon təbəqəsinin aşınması, istixana effekti, ekoloji böhran. | Mühafizə olunan ərazilərin sayının artması. Müalicə müəssisələri. Tullantısız texnologiyaların yaradılması. “Çirkli sənayelərin” rasional yerləşdirilməsi. |
3. Demoqrafik problem. | İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə əhali partlayışı, inkişaf etmiş ölkələrdə demoqrafik böhran. Nəzarətsiz urbanizasiya, qaçqınların məskunlaşması. Təbiətə artan təzyiq. | Aktiv demoqrafik siyasət. Ölkələrin iqtisadi inkişaf səviyyəsinin yüksəldilməsi. Yaşayış şəraitinin və tibbi xidmətin yaxşılaşdırılması. |
4. Qida problemi. | Dünya əhalisi xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə ərzaq istehsalından daha sürətlə artır. | Kənd təsərrüfatının intensiv inkişafı yolu. |
5. Enerji və xammal problemi. | Xammala artan tələbat. Dünyanın təbii ehtiyatlarının tükənməsi. | Elmi-texniki inqilabın nailiyyətlərindən istifadə etməklə. Yerin təkindən faydalı qazıntıların daha tam çıxarılması. Alternativ enerji mənbələrindən istifadə. Resursların qorunması siyasəti. |
Bəşəriyyətin qlobal problemləri haqqında videoya baxın
Belə ki. Uşaqlar, təxmin etdiniz. Dərsimiz hansı mövzuya həsr olunub?
Niyə media getdikcə daha çox bəşəriyyətin gələcəyi haqqında danışır. Niyə bu problemlər alimlərin, yazıçıların, jurnalistlərin, kinorejissorların beynini narahat edir? Sizcə konsepsiya dedikdə nəyi nəzərdə tuturuq problem?
“Yerin səthində olan bütün canlılar məhv edildi; insanlardan mal-qara və sürünənlərə qədər. Göydəki quşlar, yer üzündən hər şey məhv oldu, yalnız Nuh və onunla birlikdə gəmidə olanlar qaldı”.
İncil. Genesis.ch7#2
Mənə fəlakətli nəticələrə gətirib çıxaran və Əhdi-Ətiqdə İncildə təsvir olunan ilk qlobal problemi deyin (Lövhədə Daşqın haqqında Müqəddəs Kitabdan bir ifadə var).
Lakin bəşəriyyətin qlobal problemləri termini yalnız 1945-ci ildə ortaya çıxdı. sizcə niyə?
Bəli, tamamilə haqlısınız. Çünki İkinci Dünya Müharibəsi, şübhəsiz ki, müasir müharibənin təhlükələrini göstərdi. Amma müharibənin sonundakı bütün dəhşəti Yaponiyanın iki şəhərinin - Xirosima və Naqasakinin bombalanması göstərdi, burada əlində silah olmayanlar, dinc sakinlər - qocalar, qadınlar və uşaqlar əziyyət çəkirdilər. Bu bombardmanın nəticələri bu gün də hiss olunur, bombardman qurbanlarının nəsilləri hələ də şüa xəstəliyindən əziyyət çəkirlər.
Coğrafiya, biologiya, sosial elmlər kursundan bəşəriyyətin üzləşdiyi problemlərə baxdınız, televizora baxırsınız, kitab oxuyursunuz, internetdə ünsiyyət qurursunuz və artıq bu dərsin mövzusu haqqında çox şey bilirsiniz.
Beləliklə, dünyanın birinci qlobal problemi sülh və tərksilah problemi
1 qrupun çıxışı. Müzakirə.
Demoqrafik problem
Bu qlobal problem haqqında Robert Rojdestvenskidən oxuya bilərik:
Bu dünyada çoxumuz var - insanlar.
Ciddi beyinlər parçalanır:
Bu həyatda, bu burulğanda, çılğın insanlar, çoxaldıq!
Demoqrafik partlayışlar baş verir, çaylar quruyur və yer qabığı qara olur
Şəhərlər qaynar kimi gəlir.
Bizdə çox, çox!
Bizim çoxumuz var!
Alim bombanı tərifləyir.
Bizim çoxumuz var!
Dağıdıcı dalğanı qırır.
Ancaq yeni dalğa üçün hələ də kifayət qədər insanımız yoxdur.
Çoxumuzun olması nə deməkdir? Problemi bildirin.
2 qrupun çıxışı. Müzakirə.
Bəşəriyyət yer üzündə nə qədər çox yaşayırsa, bir o qədər tez-tez viruslardan və əvvəllər heç vaxt eşitməmiş xəstəliklərdən xəstələnir. İnsan yalnız çiçək və ya vəba kimi xəstəliklərlə mübarizə aparmağı öyrənən kimi, onları xərçəng və QİÇS əvəz edir. Amma bəlkə də belə olmalıdır! Ən uyğun olanın sağ qalması! Xəstəlikdən nə qədər çox insan ölürsə, gələcək nəsillər üçün bir o qədər çox yer boşalacaq? Necə düşünürsünüz?
Enerji və xammal problemi
Dünya birliyinin vəzifəsi təkcə pulla kömək etmək deyil, əhaliyə texnologiyaları paylaşaraq pul qazanmağı və dünya bazarında yer tutmağı öyrətməkdir.
Yer kürəsində nə qədər çox əhali varsa, bir o qədər müxtəlif mineral və enerji resursları xərclənir. Əbəs yerə bu mövzuya çox diqqət yetirilmir.
3-cü qrup performansı
Qida problemi
Mənə deyin, zəhmət olmasa, aranızda ac qalan varmı? Aclığın, əsl aclığın nə olduğunu bilirsinizmi? Küçədə aclara kömək edən varmı? Aclıq yeni bir hadisə deyil. Təkcə Çində 19-cu əsrdə 100 milyon insan aclıqdan öldü. Son 50 ildə Hindistanda 20 milyon insan həyatını itirib. Bəşəriyyətin uzun tarixində ilk dəfə olaraq ərzaq qıtlığı məsələsi ortaya çıxdı. Mübaliğəsiz deyə bilərik ki, Afrika qitəsi planetimizin “Aclıq qütbü”dür. Yəqin ki, təxmin etdiniz. Bu problem nədir?
4-cü qrup performansı
Ekoloji problem
5-ci qrupun çıxışı
Yaxşı, biz görürük ki, bütün problemlər bir-biri ilə bağlıdır və bu problemlər dolaşıqlığında konkret bir problemi həll etmək mümkün deyil. Bir məşhur məsəldən sitat gətirmək istəyirəm: “İki qurbağa qaymaqlı qazana düşdü. Biri dedi: bu sondur, pəncələrini qatlayıb boğdu. O biri yelləndi, yelləndi... altında bir parça kərə yağı yıxıb qazandan çıxdı”. Bəşəriyyətin taleyini qurbağaların birincisinin yox, ikincisinin timsalında necə görmək istərdim. Qurbağalar birlikdə həyat üçün mübarizə aparsalar, qazandan daha tez çıxacaqlar. Və bütün bunlardan hansı nəticəyə gəlmək olar: Bütün problemlərlə və bütün bəşəriyyətlə mübarizə aparın, çünki hər bir problem hər birimizə təsir edir.
İstənilən problemin həllində əsas məsələ onun mahiyyətini bilməkdir. Bu gün bəşəriyyətin güc tapmaqdan, vasitə tapmaqdan, təbiətlə barışmaq və sosial münaqişələri həll etməkdən daha ciddi narahatlığı yoxdur. Əks halda, biz daş dövrünün hansısa görünüşünə, zorakılıq və mədəni deqradasiyanın qaranlıq dövrünə qayıtmalı olacağıq. Sən istəyirsən?
Video "Yeri xilas et!"
Niyə qlobal problemlərin əksəriyyəti 20-ci əsrin 2-ci yarısında pisləşdi? (Tələbə cavab variantları)
Qlobal problemlərin səbəbləri:
Qlobal problemlər cəmiyyətin obyektiv inkişafı nəticəsində yaranmış və bəşəriyyət, ətraf mühit və cəmiyyət arasında ziddiyyətlər səbəbindən mövcuddur;
Sivilizasiyanın texniki gücü ictimai təşkilatlanmanın əldə edilmiş səviyyəsini üstələyib və bütün canlıları məhv etmək təhlükəsi yaradır;
Üstünlük təşkil edən xalq kütləsinin fəaliyyətinin motivləri, onların mənəvi dəyərləri ideallardan çox uzaqdır;
Həll yolları: Yeni siyasi təfəkkür dövrün çağırışıdır. İnsan fəaliyyətinin bütün sahələrində özünü göstərməlidir.
İnsanlara yeni əxlaqi və əxlaqi dəyərlər aşılamaq;
Bütün bəşəriyyəti birləşdirin;
Bütün dünyada miqyasda və dərinlikdə misli görünməmiş transformasiyalar həyata keçirmək;
Nəticə: Qlobal problemlər insan şüuruna bir çağırışdır. Onlardan qaçmaq mümkün deyil. Onlara ancaq qalib gəlmək olar. Yer üzündə yaşamaq imkanını qorumaq kimi böyük məqsəd uğrunda sıx əməkdaşlıqda hər bir insanın və hər bir ölkənin səyləri ilə qalib gəlmək.
Hər bir insan dərk etməlidir ki, Bəşəriyyət məhv olmaq ərəfəsindədir və sağ qalıb-qalmamağımız hər birimizin ləyaqətidir.
3. Refleksiya“Nazik” və “qalın” sualların texnikası tələbələrə sualları düzgün verməyə və onların mürəkkəblik səviyyəsini başa düşməyə öyrədir. Həm müəllim, həm də tələbələr bir-birlərinə suallar verə bilərlər.
1. Qlobal problemlərin yalnız inkişaf səviyyəsi aşağı olan ölkələr üçün aktual olduğunu deyə bilərikmi?
Hansı qlobal problemlər dövrümüzün ən xarakterikdir?
Qlobal problemlərin ən çox inkişaf etməkdə olan ölkələrə aid olması ilə razısınızmı?
20-ci əsrin ikinci yarısında qlobal problemlərin niyə kəskinləşdiyini izah edin?
Dövrümüzün hansı sosial problemlərini ən aktual hesab edirsiniz? Niyə?
Ev tapşırığı : Mini esse, esse yazın. Mövzu haqqında: “Hər birimizin dəyişmək gücü var”
Düşünün və ifadənin nə demək olduğunu izah edin: “Biz Yer kürəsini əcdadlarımızdan miras almamışıq. Biz onu nəslimizdən borc alırıq”?
Biblioqrafiya:
1. Anufriyeva O.İ. “Dünyanın iqtisadi və sosial coğrafiyası” 10-cu sinif, 2-ci hissə, V.P. Dərslik əsasında dərs planları. Maksakovski, Volqoqrad, "Müəllim", 2006
2. Jizhina E.A., Nikitina N.A. Coğrafiya dərslərinin inkişafı, 10-cu sinif, Moskva "VAKO", 2006.
3. Qladki Yu.N., Lavrov S.B. Qlobal Coğrafiya, 10-11 siniflər, Moskva, Bustard, 2009
4. Domoqatskix E.M., Alekseevski N.İ., Dünyanın iqtisadi və sosial coğrafiyası, Moskva, “Rus sözü”, 2010.
4. Do.gendocs.ru›docs
5. BestReferat.ru›Qlobal problemlər
6.Рhilosophica.ru›volkov/20.htm
- Müasir dünyada ölkələrin tipologiyası 10-cu sinifdə coğrafiya dərsi Hazırlayan: coğrafiya müəllimi Elena Vladimirovna Ponomareva
- Dərsin növü: ümumi metoloji dərs.
- Dərsin məqsədləri: dünya ölkələrinin müxtəlifliyi və təsnifatı ilə tanış etmək, kontur xəritələri və tematik xəritələrlə işləmək bacarıqlarını təkmilləşdirmək.
- Avadanlıqlar: dərslik, atlas, iş dəftəri, kontur xəritələr, tematik xəritələr, statistik materiallar, internet resursları, interaktiv lövhə.
- 1.Org. an
2. Biliklərin yenilənməsi
- -Hansı ölkə
- ərazinin ən böyük sahəsi var? (xəritədə göstər)
- -Rusiya hansı ölkələrlə həmsərhəddir? (xəritədə göstər)
- -Hansı xəritədə dünya ölkələri göstərilir? (siyasi)
- -Ölkənin əsas şəhərinin adı nədir? (paytaxt)
- -Dünya ölkələrinin müxtəlif olduğunu sübut edin.
- - Hansı ölkələr SSRİ-nin tərkibində idi? (xəritədə göstər)
- Məşq edin. Onların yerləşdiyi ölkələri və qitələri uyğunlaşdırın.
- Ölkə materik
- Ölkə materik 1) Çin A) Avrasiya 2) Kanada B) Afrika 3) Braziliya C) Şimali Amerika 4) Cənubi Afrika D) Cənubi Amerika 5) Fransa 6) Hindistan 7) Liviya
- Ölkə materik 1) Çin A) Avrasiya 2) Kanada B) Afrika 3) Braziliya C) Şimali Amerika 4) Cənubi Afrika D) Cənubi Amerika 5) Fransa 6) Hindistan 7) Liviya
- Ölkə materik
- 1) Çin A) Avrasiya
- 2) Kanada B) Afrika
- 3) Braziliya B) Şimali Amerika
- 4) Cənubi Afrika D) Cənubi Amerika
- 5) Fransa
- 6) Hindistan
- 7) Liviya
- Cavab: 1A, 2B, 3D, 4B, 5A, 6A, 7B, 8A.
3.Dərsin mövzusu üzərində işləmək.
Dərs planı
1.Ölkələrin sayı və qruplaşdırılması.
2.Ölkələrin tipologiyası.
3. İqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş ölkələr.
4. İnkişaf etməkdə olan ölkələr.
5 İqtisadiyyatı keçid dövründə olan ölkələr.
Müasir dünyanın müxtəlifliyi nədir? (Dəftərlərdə diaqramla işləmək)
Dünya ölkələrinin tipologiyası
Əhali üzrə
Əraziyə görə
Coğrafi mövqeyə görə
Sosial-iqtisadi vəziyyətinə görə
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə iş Hər qrup üçün ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin. (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Xəritə ilə işləmək
- Hər qrupdakı ölkələrə nümunələr verin və xəritədə göstərin.
- (kiçik qruplarda işləmək(4))
- Suallar: 1) Ölkələrin sayı niyə daim dəyişir? (parçalanmaq, birləşmək, müstəqillik əldə etmək.) Müasir dünya ölkələrinin əksəriyyəti suverendir, yəni müstəqildir. Tapşırıq: Dərslikdə suveren dövlətin tərifini tapın və dəftərinizə yazın. Qalan ölkələr özünü idarə etməyən ərazilərdir (əsasən Böyük Britaniya, Fransa, Hollandiyanın keçmiş koloniyaları)
ÜDM (ümumdaxili məhsul) müəyyən bir ölkədə il ərzində istehsal olunan bütün son məhsulların dəyərini xarakterizə edən göstəricidir (ABŞ dolları).
HDI (HDI) – insan inkişafı indeksi (insan inkişafı indeksi).
Daxildir: adambaşına düşən gəlir səviyyəsi, orta ömür uzunluğu, təhsil və səhiyyə səviyyəsi.
Dünya ölkələri
İnkişaf etmiş
İnkişaf edir
Keçid iqtisadiyyatı ilə
- HDI nədir? (İnsan İnkişafı İndeksi).
- Dərslikdə bu meyarlardan istifadə edən ölkələrin nümunələrini tapın və xəritədə göstərin.
- Əlavə məlumat mənbələrini araşdırın və suallara cavab verin:
- İİİ 0,9-dan çox olan ölkələri adlandırın (Norveç, Avstraliya, İsveç, İsveçrə, Hollandiya, Almaniya, Danimarka, Sinqapur, Kanada, ABŞ, Yaponiya və s.)
- İİİ 0,3-dən az olan ölkələri adlandırın (Çad, Niger, Mərkəzi Afrika Respublikası).
- Rusiya İİİ-də hansı yerdədir?(49)
- Xəritə ilə işləmək
İnkişaf etmiş ölkələr
Qeyri-Avropa ölkələri
Böyük yeddi
İnkişaf etmiş ölkələr
Qeyri-Avropa ölkələri
Böyük yeddi
ABŞ, Yaponiya, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İtaliya, Kanada, Rusiya.
İnkişaf etmiş ölkələr
Qeyri-Avropa ölkələri
Kiçik Qərbi Avropa ölkələri
Böyük yeddi
Avstriya, İsveçrə, Norveç, İsveç, Finlandiya, İspaniya, Hollandiya, Belçika və s.
İnkişaf etmiş ölkələr
Qeyri-Avropa ölkələri
Qərbi Sibirin kiçik ölkələri
Böyük yeddi
Avstraliya, Cənubi Afrika, Yeni Zelandiya, İsrail.
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Əsas ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Nisbətən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
Əsas ölkələr
Hindistan, Çin, Meksika, Braziliya.
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Əsas ölkələr
Nisbətən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
Argentina, Uruqvay, Çili, Venesuela
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Əsas ölkələr
Nisbətən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
Rep. Koreya, Sinqapur, Tayvan, Tayland, Malayziya, İndoneziya.
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Əsas ölkələr
Nisbətən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
BƏƏ, Küveyt, Qətər, Bruney, Səudiyyə Ərəbistanı.
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Əsas ölkələr
Nisbətən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
Əksər ölkələr Afrikada, bəziləri Asiya və Latın Amerikasındadır
İnkişaf etməkdə olan ölkələr
Əsas ölkələr
Nisbətən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış ölkələr
Neft ixrac edən ölkələr
Ən az inkişaf etmiş ölkələr
İnkişaf ləngiməsi
Banqladeş, Nepal, Əfqanıstan, Yəmən, Mali, Niger, Çad, Efiopiya, Somali, Mozambik, Haiti.
İqtisadiyyatı keçid dövründə olan ölkələr
Baltikyanı ölkələr
Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin ölkələri
Polşa, Çexiya, Slovakiya, Macarıstan
Rusiya, Belarus, Ukrayna, Qazaxıstan, Azərbaycan, Ermənistan, Türkmənistan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan.
Estoniya, Latviya, Litva
- Məşq: Dərsliyin mətnində sosialist ölkələrini tapın və onları kontur xəritəsində çəkin.
- (KXDR, KUBA, ÇİN.)
Zəngin ölkələr təkcə öz iqtisadiyyatının tam inkişafını təmin etmək deyil, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələri və onların qonşularını stimullaşdırmağa qadirdir. Ölkə nə qədər zəngindirsə, bir o qədər təsir dairəsini genişləndirməyə çalışır.
Dünyanın ən zəngin ölkələri, adambaşına düşən ÜDM ilə seçilir.
- 4.Pinning (xəritə ilə işləmək)
- -Ən böyük əraziyə malik ölkələri göstərin.
- -beşdən çox qonşusu olan ölkələri adlandırın və göstərin (Rusiya, Çin, Almaniya).
- -İnkişaf etməkdə olan beş ölkənin adını çəkin və göstərin (Məsələn: Hindistan, Çin, Argentina, Malayziya, Banqladeş).
- -G7 ölkələrini adlandırın və göstərin (ABŞ, Yaponiya, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İtaliya, Kanada).
- -Niyə Çin inkişaf etməkdə olan ölkə kimi təsnif edilir?
- ölkələr? (ÜDM-9 min dollar)
- 5. əks
- -Dərsin mövzusunu başa düşdüm (başa düşmədim).
- -Dərsdə işimi qiymətləndirirəm (əla, yaxşı, qənaətbəxş).
- -Dərsdə problemlərim var idi.
- Ev tapşırığı 1. Paraqraf 1. (səhifə 6-11) 2.Dərslik səh.12-dəki suallara cavab verin. 3. Dərsliyin 13-cü səhifəsi 2-ci tapşırığı yerinə yetirin. 4. “NATO hərbi-siyasi bloku” mövzusunda mesaj və ya təqdimat (isteğe bağlı) hazırlayın
Dərs 13. Demoqrafik problem və onun həlli yolları
Məqsədlər:
Təhsil: şagirdlərdə anlayışlar formalaşdırmaq: demoqrafiya və demoqrafik problem, onun yaranma səbəbləri; tələbələri demoqrafik problemlərin həlli yolları ilə tanış etmək.
İnkişaf: mühazirə dinləmək və dərs materialı üzrə qeydlər aparmaq, təhlil etmək, əsas məqamları vurğulamaq, müqayisə etmək, sistemləşdirmək, sübut etmək, izah etmək, problem qoymaq və həll etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
Təhsil: tələbələrin dünyagörüşünü, baxış və inanclar sistemini formalaşdırmaq, sosial cəhətdən fəal, mobil və adaptiv şəxsiyyət yetişdirmək, dəyər oriyentasiyalarını dərk etmək, hadisələr arasında qarşılıqlı əlaqəni tapmaq.
Avadanlıq: dünyanın siyasi xəritəsi, 10-cu sinif üçün atlaslar, V.P. Maksakovski "Coğrafiya" 10 sinif.
Dərsin növü: yeni material öyrənmək.
Dərslər zamanı
I . Yeni materialın öyrənilməsi
Söz müəllimlər:
1988-ci ildə ABŞ Milli Coğrafiya Cəmiyyəti dünyanın xəritəsini nəşr etdi
"Yer təhlükə altında" adlı Bu xəritədə bir nömrəli təhlükədir
əhali təzyiqi. Fakt budur ki, 20-ci əsrin ortalarından bəri var
bəşər tarixində dünya əhalisinin misli görünməmiş artımı.
Homo sapiens - Homo sapiens canlıların bir növü, yaradılışın zirvəsi kimi
Yerdəki həyat formaları - planetdə təxminən 100 min ildir mövcuddur, lakin yalnız
təxminən 8 min il əvvəl Yer kürəsində təxminən 10 milyon insan var idi
İnsan. Yerlilərin sayı yaşadıqları müddətdə çox yavaş artmışdır
Ovçuluq, yığışma və köçəri həyat tərzi sürdülər. Amma keçidlə
oturaq kənd təsərrüfatı, yeni istehsal formalarına, xüsusən sənayeyə,
insanların sayı sürətlə artmağa başladı və 18-ci əsrin ortalarında təxminən 800 nəfər oldu.
milyon Daha sonra əhali artımının sürətləndiyi bir dövr gəldi
Yer. Təxminən 1820-ci ildə dünya əhalisinin sayı 1 milyarda çatdı. 1927-ci ildə
Bu il bu rəqəm iki dəfə artıb. Üçüncü milyard 1959-cu ildə qeydə alınıb.
il BMT tərəfindən “5 milyardıncı insanın doğum günü” elan edilib. altıncı
milyard 2000-ci ildə planetə daxil olub.
Bu artım ən azı daha bir neçə əsr davam edərsə, bütün yer səthi
bugünkü Moskvanın əhalisi sıxlığı olan sakinlərlə dolacaq. Və altıdan sonra
əsrlər sonra, planetin hər bir sakini üçün yalnız 1 kvadrat olacaq. m torpaq sahəsi.
BMT ekspertlərinin hesablamalarına görə, 2025-ci ilə qədər dünya əhalisinin sayı 8,3 milyarda çatacaq.
İnsan. Hazırda dünyada hər il 130 milyondan çox körpə doğulur.
insan, 50 milyon ölür; Beləliklə, əhalinin artımı
təxminən 80 milyon insan.
Mövcud demoqrafik vəziyyət qlobal problemdir
ilk növbədə ona görə ki, ölkələrdə sürətli əhali artımı baş verir
Asiya, Afrika və Latın Amerikası. Beləliklə, dünya əhalisi hər gün
1992-ci ildə 254 min nəfər artmışdır. Bu rəqəmin 13 mindən azı
sənayeləşmiş ölkələrin payını, qalan 241 mini isə içində idi
inkişaf etməkdə olan ölkələr. Bu rəqəmin 60%-i Asiya ölkələrindən, 20%-i isə Asiya ölkələrindən gəlib
Afrika və 10% Latın Amerikası üçün. Ancaq bu ölkələr, özlərinə görə
iqtisadi, sosial və mədəni gerilik ən az qadirdir
hər 20-30 ildən bir iki dəfə artırılan əhalisini ərzaqla təmin edir və
digər maddi nemətlər də ən azı əsas təhsili təmin edir
gənc nəslin yetişdirilməsi və əmək qabiliyyətli əhalinin işlə təmin edilməsi
yaş. Bundan əlavə, əhalinin sürətli artımı özünün də müşahidəsi ilə müşayiət olunur
spesifik problemlər, bunlardan biri də onun yaşındakı dəyişiklikdir
strukturlar: son üç onillikdə 15 yaşdan kiçik uşaqların payı
əksəriyyətində artıb
inkişaf etməkdə olan ölkələr əhalisinin 40-50%-ni təşkil edir. Nəticədə əhəmiyyətli bir artım oldu
əlil əhalinin sözdə iqtisadi yükü
Bu ölkələrdə əmək qabiliyyətli yaş həddi artıq demək olar ki, 1,5 dəfə çoxdur
sənayeləşmiş ölkələrdə müvafiq rəqəmdir. Və daha çox nəzərə alınmaqla
inkişaf etməkdə olan ölkələrdə əmək qabiliyyətli əhalinin aşağı ümumi məşğulluğu və
onların əksəriyyətində böyük nisbi aqrar əhali,
həvəskar əhali, əslində, daha da əhəmiyyətli təcrübələr yaşayır
iqtisadi həddindən artıq yük.
Bir sıra ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, əhalinin artım tempinin aşağı düşməsi
bir çox amillərdən asılıdır. Bu amillərə hər şeyi təmin etmək daxildir
adekvat keyfiyyətli mənzil, tam məşğulluq, sərbəst çıxış imkanı olan əhali
təhsil və səhiyyə. Sonuncu inkişaf olmadan mümkün deyil
sənayeləşməyə və kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsinə əsaslanan milli iqtisadiyyat
iqtisadiyyat, maarifləndirmə və təhsilin inkişafı olmadan, sosial həllər
suallar. Son illərdə bir sıra Asiya ölkələrində aparılan araşdırmalar və
Latın Amerikası iqtisadi və səviyyəsinin harada olduğunu göstərir
əhalinin əksəriyyətinin savadsız olduğu yerlərdə sosial inkişaf ən aşağı səviyyədədir,
bir çoxunun siyasəti olsa da, doğum nisbəti çox yüksəkdir
doğuma nəzarət və əksinə, mütərəqqi ilə azalma var
iqtisadi transformasiyalar.
Dünya əhalisinin artımı ilə birbaşa əlaqə daha az aktualdır
bəşəriyyətin təbii ehtiyatlarla təminatı kimi qlobal problemlər
resurslar və ətraf mühitin çirklənməsi. Kənd əhalisinin sürətli artımı
artıq bir çox inkişaf etməkdə olan ölkələrdə təbiətə bu cür “təzyiq”ə səbəb olmuşdur
resursları (torpaq, bitki örtüyü, canlılar aləmi, şirin su və s.), hansı
bir sıra sahələrdə onların təbii şəkildə bərpası qabiliyyəti pozulmuşdur.
İndi sənaye üçün müxtəlif təbii ehtiyatların istehlakı
inkişaf etməkdə olan ölkələrdə adambaşına istehsal 10-20 dəfə
inkişaf etmiş ölkələrlə müqayisədə daha azdır. Ancaq zamanla bu ölkələri fərz etsək
iqtisadi cəhətdən inkişaf edəcək və bununla da eyni səviyyəyə çatacaq
göstəricisi, bizim dövrümüzdə olduğu kimi, Qərbi Avropada onların xammala ehtiyacı və
enerjinin mütləq ifadədə indikindən təxminən 10 dəfə çox olduğu ortaya çıxdı
Avropa Birliyinin bütün ölkələrində. Əhalinin artım tempini nəzərə alsaq
inkişaf etməkdə olan ölkələr, onların təbii ehtiyatlara potensial ehtiyacı
2025-ci ilə qədər iki dəfə artırmalı və müvafiq olaraq əhəmiyyətli dərəcədə ola bilər
Sənaye tullantılarından ətraf mühitin çirklənməsi də artacaq.
BMT-yə görə, müasir tələblərə cavab verən zaman
Qərb cəmiyyətində cəmi 1 milyard insan üçün kifayət qədər xammal və enerji var
ABŞ, Qərbi Avropa və Yaponiya əhalisinə görə. Ona görə də bu ölkələr çağırılmağa başladı
"qızıl milyard" Onlar birlikdə enerjinin yarısından çoxunu, 70%-ni istehlak edirlər.
metallar, tullantıların ümumi kütləsinin ¾-ni yaradır, bunlardan: Birləşmiş Ştatlar təxminən istehlak edir
Dünyanın təbii ehtiyatlarının 40%-i, bütün çirklənmənin 60%-dən çoxunu istehsal edir.
Tullantıların əhəmiyyətli bir hissəsi “qızıl” üçün xammal çıxaran ölkələrdə qalır.
milyard."
Dünya əhalisinin qalan hissəsi “qızıl milyard”dan kənarda qalıb. Amma əgər
Əgər mineral ehtiyatların artımında ABŞ səviyyəsinə çata bilsəydi, o zaman hamıya məlumdur
neft ehtiyatları 7 ilə, təbii qaz - 5 ilə, kömür -
18 ildə. Yeni texnologiyalara hələ də ümid var, lakin onların hamısı buna qadirdir
sabit olduqda təsir göstərir və bir neçə onillikdən bir iki dəfə artmır
əhalinin sayı.
1984-cü ildən bəri qlobal taxıl məhsulu ildə 1% artdı və sayı
əhali - demək olar ki, 2%. Artıq ərzaq istehsalını ikiqat artırmaq mümkün deyil
mümkün görünür. Dünyada ac insanların sayı 460-dan sürətlə artıb
1970-ci ildə milyon, 1990-cı ildə 550 milyon. İndi 650-660 milyondur.
İnsan. Dünyada hər gün 35 min insan aclıqdan ölür. İldə - 12
milyon insan. Ancaq daha çox doğulur: eyni il ərzində 96 milyon əlavə olunur və
milyonlarla ölüm diqqətdən kənarda qalır.
Yer üzündə təkcə onun sakinləri deyil, həm də avtomobillər, motosikletlər və təyyarələr yaşayır. üçün
Dünyadakı 250 milyon avtomobil hər şey qədər oksigen tələb edir
Yer kürəsinin əhalisi. Və 2 əsrdən sonra bəzi alimlərə görə oksigen
atmosferdən tamamilə yox olur. Hətta kifayət qədər yeraltı yer yoxdur. Altında
bütün şəhərləri yer kürəsi əmələ gətirir: kanalizasiyalar, keçirici sistemlər, metrolar,
Məkan çox sürətlə doldurulur və tullantılar da çoxalır ki, bu da
çatışmazlığını daha da təhlükəli edir. Yaşayış sahəsi problemi deyil
yeni İngilis milləti üçün Şimali Amerikanın müstəmləkəçiliyi ilə həll edildi
İspan - cənub, rus üçün - Sibir və Orta Asiyanın inkişafı. Almaniya
ikiyə səbəb olan kosmik problemi həll etmək mümkün olmadı
dünya müharibələri.
Son 50 ildə işçi qüvvəsi bol olan ölkələrdən miqrantların hərəkəti baş verib
üçüncü dünya uşaqların az olduğu, yaşlı pensiyaçıların çox olduğu zəngin ölkələrə,
və hər il daha az işçi var. Fərqi doldurmaq lazım idi
xarici işçi qüvvəsi və yüksək doğum nisbəti olan xalqlar sürətlə oldu
azalan Avropa dövlətləri arasında yayıldı.
Artıq Qərbi Avropaya ölkələrdən immiqrant axınını dayandırmaq mümkün deyil
Cənub-Şərqi Avropa, Şimali Afrika və Türkiyə. Qanuni sayı və
Latın Amerikasından ABŞ-a qanunsuz immiqrantlar. Zənginlərə gəldi
Bu ölkədə insanlar yüksək maaş tələb etmədən istənilən işi görməyə hazırdırlar.
Ona görə də demək olar ki, bütün Qərb sənaye ölkələri öz həmkarlar ittifaqlarının təzyiqi altındadır
əcnəbi işçilərin ölkəyə girişini məhdudlaşdırmaq üçün qanunvericilik tədbirləri görüb. Amma
immiqrant axını artmaqda davam edir. Bazar iqtisadiyyatlarına giriş
güclü polis qüvvələri tərəfindən qorunmağa başlayır. Əvvəlcə miqrantlar
az maaşlı işlərlə kifayətlənirlər, sonra tələb etməyə başlayırlar
iqtisadi və
mədəni bərabərlik. Yeni gələnləri qəbul edən ölkə sakinlərinə hücum edilir
irqçilik ittihamları yağır. Qərbi Avropa ölkələrində “rənglilərin” iğtişaşları var.
İnsanlar da siyasi, milli və ya irqi səbəblərə görə öz yerlərini tərk edirlər.
səbəblər. Əgər 1970-ci ildə dünyada 2 milyon qaçqın var idisə, 1992-ci ildə
onların sayı 19 milyon idi.Sovet qoşunlarının Əfqanıstana daxil olması başlanğıc idi
ölkədən çox milyonlarla qaçqın axını. 80-ci illərin sonunda onların sayı
6-8 milyon insan hesab olunurdu, onların yarıdan çoxu burada cəmləşmişdir
Pakistan, daha kiçik bir hissəsi İran, Türkiyə və Avropa ölkələrinə səpələnmişdir. 1990-cı ildə
1990-cı illərdə Şimal çoxlu qaçqın axınını formalaşdırdı və qəbul etdi
Yeni qaçqın dalğaları NATO-nun Yuqoslaviyanı bombalamasına səbəb oldu və
Əfqanıstanda antiterror əməliyyatları. Bu qaçqınların əksəriyyəti
BMT-nin saxlanması üçün xüsusi düşərgələrdə cəmləşmişdir.
Əhalinin miqrasiyası hazırda əsasən iqtisadi və
siyasi səbəblər. "İqtisadi" qaçqınlar kasıb ölkələrdən miqrasiya edir -
varlılara, depressiyada olan bölgələrdən sürətlə inkişaf edənlərə qədər. Ən böyük rəqəm
iqtisadi miqrantlar ABŞ-a göndərilir (ölkələrdən qeyri-qanuni miqrasiya
Latın Amerikası), Qərbi Avropada, xüsusilə Almaniyada Yuqoslaviya və Türkiyədən
Vyetnamdan Honq-Konqa, cənub ölkələrindən Fars körfəzinin neft yataqlarına
Asiya və Şimali Afrika. Ev sahibi ölkələrin yerli əhalisi çox mənfidir
məşğul olmağa meylli olan immiqrantların və qaçqınların artımını nəzərdə tutur
ən aşağı maaşlı iş, onların arasında ən yüksək
cinayət nisbətləri.
Qaçqınların problemi (onlar adətən öz dövlətlərinin sərhədini keçirlər
dini, irqi və ya milli məntiqli qorxudan
təqib və ya siyasi səbəblərdən) müasir dünyada çevrilmişdir
bəşəriyyətin qlobal problemlərindən biridir. Hesablamalara görə, 90-cı illərin sonunda
BMT ekspertləri, dünyada qaçqınların ümumi sayının 15 milyon adama çatdığını və
onların əksəriyyəti (9/10) inkişaf etməkdə olan ölkələrdədir. Artan sayı
qaçqınları böyük dövlətlərarası və dövlətdaxili müşayiət edir
münaqişələr.
Qonşu ölkələrdə siyasi vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar
Rusiyanın qaçqın problemi daha da pisləşib. Onların sayı artıq çatıb
1992-ci ilin sonunda 400 min nəfər, rusların ümumi sayının,
keçmiş SSRİ respublikalarını tərk edənlərin sayı 700 min nəfərə çatacaq.
Həyat üçün təhlükə yaradan çirklənmə “ətraf mühit qaçqınlarının” yaranmasına kömək edir
keçmiş yaşayış yerlərində ətraf mühit (məsələn, ərazidən olan qaçqınlar,
Çernobıl AES-ə bitişik) və təbii fəlakətlər - püskürmə
vulkanlar, daşqınlar, səhralaşma.
Demoqrafik problemin həlli yolları.
İlk qiymətləndirmə cəhdi
əhalinin dinamikası və Yerin qidalana biləcəyi sualına cavab verin
üzərində yaşayan hər kəs sürətlə inkişaf edən Tomas Maltusun adı ilə əlaqələndirilir
əhali fəlakətli ekoloji nəticələr gördü.
Tomas Robert Maltus (1766 - 1834) - öz dövrünün ən məşhur alimlərindən biri
Sürətli əhalinin artımı fikrini təbliğ edən zaman -
işləyən insanlar arasında yoxsulluğun təbii və əsas səbəbidir. Əsərləri öyrənmək
Əvvəlki dövrlərin filosofları və iqtisadçıları belə bir fikrə rast gəldilər
insanlar yaşayış vasitələrinin böyüməsindən daha sürətli çoxalırlar və əgər böyümək olarsa
Əhali heç nə ilə məhdudlaşdırılmır, onda hər 25-30 ildən bir əhali olacaq
ikiqat. Bu fikirləri inkişaf etdirərək, o, ilk baxışdan görünən şeyə gəldi
belə nəticəyə gəlmək olar ki, yoxsulların münbitliyi onların acınacaqlı vəziyyətinin əsas səbəbidir
cəmiyyətin gələcək təkmilləşməsi ilə əlaqədar əhalinin qanunu." Cəmi
Sağlığında onun kitabının 6 nəşri işıq üzü görüb. 1805-ci ildə professor adını aldı
Şərqi Hindistan Şirkəti Kollecində Müasir Tarix və Siyasi İqtisadiyyat.
T.Maltus əhalinin həndəsi şəkildə artdığını müdafiə edirdi
İrəliləyərkən, bunu qidalandırmaq üçün qida qaynaqları lazım idi
əhali - arifmetikada. Beləliklə, gec-tez, sanki yavaş-yavaş
əhali artır, onun artım xətti birbaşa ərzaq ehtiyatları ilə kəsişir -
arifmetik irəliləmə (qrafikdəki X nöqtəsi). Nömrə nə vaxt
əhali bu həddə çatacaq, yalnız müharibələr onun artımını ləngidə bilər,
yoxsulluq, xəstəlik və pisliklər (qeyd etmək lazımdır ki, bu mübarizə üsulları
o, heç vaxt artan əhaliyə çağırırdı, bu barədə tez-tez yazılır
nəzəriyyəsinin tərcüməçiləri). Kitabının digər nəşrlərində Maltus təklif etdi
Əhali artımını “yavaşlatmağın” digər yolları: subaylıq, dulluq,
gec nikahlar. Maltus anlayışında əhalinin həddindən artıq olması təkcə fəlakət deyil
insanlıq, lakin çoxlu edən müəyyən yaxşı və
Təbii tənbəl işçilər, rəqabət səbəbiylə məhsuldar işləyirlər
aşağı ödəniş.
Kitabın nəşrindən bəri Maltusun nəzəriyyəsi qızğın müzakirə mövzusuna çevrildi -
onda istənilən dövr üçün qüvvədə olan bir qanun görmək. Maltusun ardıcılları
20-ci əsr – Maltusçular və neo-Maltuzçular əhalinin yoxsulluğunu izah etmirlər
məhsuldar qüvvələrin inkişaf səviyyəsi, lakin “təbiətin təbii qanunu” və
inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadi deyil, sosial-iqtisadi geriliyi
ölkədə və dünyada vəziyyət, ancaq əhalinin həddindən artıq artması ilə. IN
Əslində müşahidə olunan tendensiya dolanışıq vasitələrinin böyüməsidir
doğum nisbətinin dərhal artmasına səbəb olur, müəyyən mərhələdə birbaşa çevrilir
əksinə - həyat səviyyəsinin artması doğum səviyyəsinin azalmasına gətirib çıxarır və etmir
yalnız əhalinin sabitləşməsinə, hətta onun mütləqliyinə
azalma.
Bu gün qlobal demoqrafik problemin əhəmiyyəti və əhəmiyyətinə görə
Dünyanın sürətli böyüməsinin fərqinə varmış bütün dövlətlər tərəfindən mahiyyətcə tanınır
əhalisinin əksəriyyəti inkişaf etməkdə olan ölkələrdə,
edə bilməyən geridə qalmış iqtisadiyyat və inkişaf etməmiş sosial sahə
bu artımı inkişafınızın xeyrinə çevirin; yayılması təhlükəlidir
QİÇS kimi xəstəliklər, ən güclü ocaqları yenə ən çox
yoxsul ölkələr ölümün artmasına səbəb olur; ki, nəzarətsiz miqrasiya və
urbanizasiya müsbət hadisədən mənfi hala çevrilir; nə əlaqə
əhalinin inkişafı ilə təbiət arasında göründüyündən daha kövrəkdir
əvvəllər; Xüsusilə silahlı qarşıdurmaların və silahlanma yarışının böyüməsi
inkişaf etməkdə olan ölkələr əhəmiyyətli dərəcədə böyük maddi xərclərə səbəb olur
iqtisadi və sosial inkişaf imkanlarının pisləşməsi və bununla da
əhalinin problemlərinin həlli.
Bütün bu problemlərin həllinin yalnız birgə səylərlə mümkün olduğu başa düşülür
bütün dünya ictimaiyyəti. 1969-cu ildə yaradılmasına əhəmiyyətli töhfə verdi
sahəsində fəaliyyət üçün BMT-nin xüsusi fondu çərçivəsində il
əhalisi (BMT FPA) və onun himayəsi altında üç Dünya
əhali problemlərinə həsr olunmuş konfranslar. Fond artıq fəaliyyətinin başlanğıcındadır
fəaliyyətləri əhatə edən BMT-nin əhali proqramını inkişaf etdirdi
100-dən çox ölkə, o cümlədən 1400-ə yaxın layihə. Yalnız son illərdə
sahədə milli proqramların həyata keçirilməsi üçün Fonddan maliyyə yardımı
Əhali beynəlxalq proqramlar üçün ildə 100 milyon dolları keçdi
1998-ci ildə 56,3 milyon dollar ayrılmışdır.
Xüsusi rol Dünyanı təşkil etmək və keçirmək Fonduna məxsusdur
1974-cü ildə Buxarestdə, 1984-cü ildə keçirilən əhali konfransları
il Mexico City və 1994-cü ildə Qahirədə kəskin şəkildə araşdırıldı
Əhali problemləri, ən əhəmiyyətli proqram sənədləri bu
Bu konfransların digər elmi-praktik forumlardan mühüm fərqi
ildə yüksək hökumət səviyyəsində baş verməsi idi
əvvəlki əhali konfranslarından bir dəyişiklik, harada
ekspertlər yalnız öz adlarından danışırdılar.
Bu əsas sənədlərdən biri Ümumdünya Fəaliyyət Planı idi
əhali, 1997-ci ildə Buxarestdə 20 il müddətinə qəbul edilmişdir.
Planda problemlərin həqiqətən həlli üçün əsas olduğu vurğulanırdı
əhali, ilk növbədə, sosial-iqtisadidir
çevrilmələr. 1984-cü ildə ikinci Beynəlxalq
147 hökumətin iştirak etdiyi əhali konfransı
1974-cü ildə konfransda iştirak edən 136 ölkə ilə müqayisədə. var idi
sahədə 10 illik Dünya Fəaliyyət Planının yekunlarına yekun vurdu
Əhali və İnkişaf haqqında Bəyannaməni qəbul etdi
10 il əvvəl qəbul edilmiş prinsip və məqsədlərin əhəmiyyətini təsdiqlədi
1994-cü ildə Əhali üzrə Üçüncü Dünya Konfransı və
artıq 179 ölkənin iştirak etdiyi inkişaf. Son
Konfransın Sənədi – 20 İllik Əhali Proqramı
və demək olar ki, bütün aktual mövzuları əhatə edən 16 fəsildən ibarət inkişaf
əhali problemləri.
Proqramda vurğulanırdı ki, getdikcə daha çox dövlət həyata keçirir
məsələlərdə beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi zərurəti
əhali. Proqram arasında əlaqələr araşdırılır
əhali, davamlı iqtisadi artım və davamlı inkişaf.
Proqram təmin edən siyasət və qanunların hazırlanmasını tələb edir
əsas vahid olan ailəyə daha təsirli dəstək
cəmiyyətin, habelə onun sabitliyinə kömək etmək və onun müxtəlifliyini nəzərə almaq
formaları Doğuş, ölüm və artım templəri məsələləri nəzərdən keçirilir
əhali. Urbanizasiya və miqrasiya məsələləri. Xüsusilə diqqəti cəlb edir
kənd yerlərindən “əhalinin axını” problemlərinə dair təkliflər verir
bu və bəzi digər problemlərə uyğun həllər
şəhərlərə köçürülmə, məcburi əhali köçləri səbəb oldu
ətraf mühitin pisləşməsi və silahlı münaqişələrin artması.
Proqramın XI Fəslində Əhali, İnkişaf və
təhsil, “qadınlar dünya savadsızlarının 75%-ni təşkil edir” və
qlobal birliyin bunu təmin etmək üçün xüsusi məsuliyyət daşıdığını
belə ki, “bütün uşaqlar daha keyfiyyətli təhsil alsınlar və onlar
ibtidai məktəbi bitirib”. Mövcud olana diqqət çəkir
təhsil, evlilik yaşı arasında sıx və mürəkkəb əlaqə,
məhsuldarlıq və ölüm.
Proqram işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsinin vacibliyinə toxunur
problemlərin həllinə yönəlmiş dövlət fəaliyyət proqramları
əhali və inkişaf.
Bir çox dövlətlər əhalinin artımını tənzimləməyə başladılar. Hökumətin özü
əhalisi olan ölkə - ÇXR doğum nisbətini qadağan etməklə məhdudlaşdırmağı qarşısına məqsəd qoydu
ailələrin birdən çox uşağı var (bəzi avtonomlar istisna olmaqla
Tibet, Sincan, Daxili Monqolustan bölgələri). Bu asan deyildi, çünki
Çin uşaqları sevir, amma hökumət bağışlanmaz idi: hansı ailələrdə
ikinci uşaq peyda oldu, onlar cərimələndilər, hətta evdən çıxarıldılar
ucqar muxtar rayonlar. Nəticədə əhalinin illik artımı azalıb
2,8%-dən 1,0%-ə qədər artaraq dünya orta səviyyəsindən aşağı olmuşdur.
Əhalisi olan Hindistan da Çin yolunu tutmağa qərar verdi. Burada idi
“Bir ailə – iki uşaq” şüarı irəli sürülüb. Lakin hindlilər qalib gələ bilmədilər
çoxşaxəli ailələrin çoxəsrlik ənənəsi. Buna görə də Hindistan əhalisi
sürətlə 1 milyarda yaxınlaşır və 2030-cu ilə qədər Çini keçəcək
sayı dünyada birinci yeri tutacaq.
Doğuşa dövlət nəzarəti siyasəti Banqladeş tərəfindən həyata keçirilirdi.
İndoneziya, İran, Pakistan, ancaq İslam ölkələrində ailə başçısının prestiji var
övladlarının sayına görə təyin olundu, o, daha çox uğursuzluğa məhkum idi
Hindistanda. Və Birma, Butan, Malayziya, İraq, Liviya və Sinqapur kimi ölkələr,
Demoqrafik siyasət Afrika ölkələrində ən az təsirli olmuşdur.
Əgər 1990-cı ildə onların əhalisi dünyanın 9%-ni təşkil edirdisə, 2020-ci ilə qədər
20%-ə çatacaq.
Mozambik əhalisi ən sürətlə artır (ildə 4,6%) və
Əfqanıstan (ildə 5,2%). Burada hər sağlam qadın üçün 8-10 var
Bəzi inkişaf etmiş ölkələrdə (Fransa, Almaniya, Danimarka, Belçika, Macarıstan)
doğum səviyyəsinin artırılmasına yönəlmiş siyasət həyata keçirilir: olan ailələr
iki və ya daha çox uşağa yaxşı müavinətlər verilir, müxtəlif
Rusiyada demoqrafik siyasətin məqsədləri ilə bağlı rəsmi açıqlamalar yoxdur.
edildi. Rusiya Federasiyası Hökuməti yalnız öyrənmək üçün tədbirləri qeyd etdi
demoqrafik inkişafın perspektivləri, əhalinin aktual problemlərinin həlli yolları.
Uşaqlı ailələrin sosial müdafiəsi siyasəti həyata keçirilir, sistem yaradılır
ailə faydaları.
II . Öyrənilən materialın möhkəmləndirilməsi
Dünyanın demoqrafik problemi nədir və nəyi təhdid edir?
Hazırda bu vəziyyətə nə səbəb oldu?
Dünya birliyi demoqrafik problemi həll etmək üçün hansı həll yollarını görür?
III . Ev tapşırığı
1. “Demoqrafik problem.” mövzusunda inşa yazın. Qazaxıstanda mövcuddurmu?
10-cu sinif
Dərs “Dünyanın inkişaf etməmiş ölkələrinin geriliyini aradan qaldırmaq -
bəşəriyyətin qlobal problemi”
Dərsin məqsədləri:
Qruplarda işləməyi, vəzifələri bölüşdürməyi, birgə fəaliyyətlər təşkil etməyi öyrənin; münaqişəsiz ünsiyyəti, dialoqa hazır olmağı öyrənmək; sinif yoldaşları ilə ünsiyyətdə kommunikativ bacarıqları inkişaf etdirmək;başqa insanlara və dünya xalqlarına qarşı şüurlu, hörmətli münasibət formalaşdırmaq
Tənqidi düşüncəni inkişaf etdirmək; mətnlə işləmək, öz mövqeyini formalaşdırmaq və əsaslandırmaq və onu müdafiə etmək bacarığını inkişaf etdirmək;
İnkişaf etməmiş ölkələrin xüsusiyyətlərini, bu problemin bəşəriyyətin qlobal problemləri sırasında yerini müəyyənləşdirin və bu problemin həllinin mümkün yollarını qeyd edin.
Avadanlıq: məqalə ilə paylayıcı materiallar, dünyanın siyasi xəritəsi, layihənin tərtibatı üçün alətlər
Dərsin növü: yeni şeylər öyrənmək dərsi
Dərsin yeri: Dərs müəllim tərəfindən "Afrika" mövzusunda oxumaq üçün təklif olunur, çünki inkişaf etməmiş ölkələrin əksəriyyəti bu bölgədə yerləşir və qlobal problemləri öyrənmək üçün saatların sayı çox azdır.
Dərslər zamanı
Mərhələ 1
Bu mərhələdə “Bəşəriyyətin qlobal problemləri. Ölkələrin geriliyini aradan qaldırmaq problemi, onun qlobal problemlər sırasında yeri”
Qloballaşmanın bərqərar olduğu bu gün biz bəşəriyyətin qlobal problemlərindən getdikcə daha çox danışırıq. Qlobal problemlərin spesifikliyi ondadır ki, onların bir sıra ümumi xüsusiyyətləri vardır:
Onlar qlobal xarakter daşıyır, yəni. bütün bəşəriyyətin taleyinə və mənafelərinə toxunur;
Onlar bəşəriyyəti həyat şəraitində ciddi geriləmə və məhsuldar qüvvələrin gələcək inkişafı (və ya hətta bəşər sivilizasiyasının ölümü ilə) təhdid edir;
Təcili və təcili həll lazımdır;
Bir-birinə bağlı;
Onlar bunun həlli üçün bütün dünya ictimaiyyətinin birgə fəaliyyətini tələb edirlər.
Sual: Hansı qlobal problemləri müəyyən edə bilərsiniz?
Aşağıdakılar qlobal sayılmağa başladı:
sülhün qorunması, nüvə müharibəsinin qarşısının alınması, tərksilah problemi;
yemək;
təbii sərvətlər (çox vaxt iki fərqli problem hesab olunur - enerji-
texniki və xammal);
ətraf mühit;
demoqrafik;
gerilik və yoxsulluğun aradan qaldırılması və s.
Bəşər sivilizasiyası inkişaf etdikcə yeni problemlər yarana bilər və artıq yaranır. Beləliklə, Dünya Okeanının sərvətlərinin inkişafı və istifadəsi problemi, kosmosun dinc tədqiqi problemi, terrorizm, urbanizasiya və s. qlobal miqyasda təsnif edilməyə başlandı.
Sual: Artıq tədqiq etdiyimiz dünyanın hansı bölgələri var?
Hansı bölgəni öyrənməliyik? (Afrika)
Nə üçün dərs bəşəriyyətin qlobal problemlərindən başladı? Afrika regionu ilə qlobal problemlər arasında hansı əlaqə var?
Bu gün hansı problemdən daha ətraflı danışacağıq?
Mərhələ 2
Beləliklə, dərsin mövzusu "Dünya ölkələrinin geriliyini aradan qaldırmaq"
90-cı illərdə baş verən dəyişikliklər qlobal problemlərdə prioritetlərin dəyişməsindən xəbər verir. Əgər 70-80-ci illərdə əsas problem nüvə müharibəsinin qarşısının alınması idisə, indi ekspertlərin bir qismi ekoloji problemi, digərləri demoqrafik problemi, üçüncüləri isə yoxsulluq və gerilik problemini birinci yerə qoyurlar. Problemlərin prioritetliyi məsələsi təkcə elmi deyil, həm də praktiki əhəmiyyətə malikdir. Müxtəlif hesablamalara görə, həllin illik dəyəri ən azı 1 trilyon olmalıdır. dollar və ya dünya ÜDM-in 2,5%-ni təşkil edir.
Sual: Ölkələrin yoxsulluq və gerilik probleminin bir çox başqa problemlərlə bağlı olduğunu söyləmək düzgündürmü?Cavabınızı əsaslandırın.
Sual: Bu gün dərs üçün hansı məqsədlər qoyacağımızı formalaşdırın.
(Dünyanın ən kasıb və ən yoxsul ölkələrinin xüsusiyyətlərini, aradan qaldırılması yollarını nəzərdən keçirək
Lenya geriliyi)
Mərhələ 3
Qruplar hansı sahələrdə işləyəcəklərini müəyyən etməlidirlər:
"İnkişaf etməmiş ölkələrin xüsusiyyətləri"
1. Mətni nəzərdən keçirdikdən sonra inkişaf etməmiş ölkələrin xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirin, ümumi xüsusiyyətlərə görə qruplaşdırın
2. Bu xüsusiyyətlərin bu sahələr üçün xarakterik olduğunu sübut edən arqumentlər gətirin.
“Ölkələrin geriliyini aradan qaldırmağın yolları”
1. Mətni nəzərdən keçirin, geriliyi aradan qaldırmağın mümkün yollarını təsvir edin.
2. bu yollardan hansının artıq həyata keçirildiyini göstərin. Hansı yolları təklif edə bilərsiniz?
Qruplar paylama materialları üzərində işləyir və sonra layihə təqdim edirlər
Mərhələ 4
Ölkələrin xüsusiyyətlərini göstərən və bəndlər üzrə dəlillər (arqumentlər) təqdim edən “İnkişaf etməmiş ölkələrin xüsusiyyətləri” problemi üzrə qrupların layihəsi
məşq: xüsusiyyətlərin siyahısını Lacoste-nin 20-ci əsrin 80-ci illərində tərtib etdiyi "İnkişaf edən ərazilərin xüsusiyyətləri" siyahısı ilə müqayisə edin.
Bu siyahıdan hansı bugünkü reallığa uyğun gəlmir?
21-ci əsrin əvvəllərində artıq mövcud olanlara hansı xüsusiyyətləri əlavə edə bilərik?
İnkişaf etməmiş ölkələrin xüsusiyyətləri
(mətndə vurğulana bilən mümkün xüsusiyyətlər)
1. qlobal milli məhsulda aşağı pay
İstehsal sənayesinin tam və ya demək olar ki, tamamilə olmaması
Məhsuldar qüvvələrin son dərəcə aşağı inkişaf səviyyəsi
İqtisadiyyatın dar sahə tərkibi
Mineral ehtiyatlar sənayesinin aparıcı əhəmiyyəti
Enerji balansının sənayedən əvvəlki strukturu və elektrik enerjisi sənayesinin zəifliyi
İnfrastrukturun zəif inkişafı
2. aclıq, pis qidalanma
3. yüksək uşaq ölümü, tibbi yardımın olmaması
4. çoxlu sayda savadsız insanlar
Aşağı təhsil səviyyəsi
5. aşağı enerji istehlakı
6. böyüməkdə davam edən nəhəng xarici maliyyə borcu
7. kənd təsərrüfatının böhran vəziyyəti
Kənd təsərrüfatında məşğul olan iqtisadi fəal əhalinin yüksək nisbəti
Kənd təsərrüfatı texnikasının aşağı səviyyədə olması, mineral ehtiyatlardan kifayət qədər istifadə edilməməsi
Mənbələr
8. əhalinin nəzarətsiz artımı, mənzil çatışmazlığı
9. hiperurbanizasiya
10. adambaşına düşən aşağı gəlir
11. ekoloji problemlərin artması
12. iqtisadiyyatın hərbiləşdirilməsi
13. bu ölkələrin dünya elmi-tədqiqatının yaradılmasında və istifadəsində məhdud iştirakı
Texniki imkan
14. insan hüquqlarına hörmətsizlik
15. “üçüncü dünya” ölkələrinin inkişaf etmiş ölkələrə mənfi münasibəti, tələbkarlığı
Mövcud dünya nizamının yenidən nəzərdən keçirilməsi
İnkişaf etməkdə olan sahələrin xüsusiyyətləri (Lacoste siyahısı)
Mərhələ 5
Qrupun “İnkişaf etməmiş ölkələrin geriliyinin aradan qaldırılması” probleminə dair layihəsi və hər bir sahənin xüsusiyyətləri.
Mətnə görə gerilik probleminin həlli üçün mümkün istiqamətlər
1. İnkişaf etmiş ölkələrin iqtisadi yardımı
xarici borc artır, kreditlər üzrə faizlər durmadan artır
Məqsədli investisiyaların, özəl investisiyaların - birbaşa və portfel, bank kreditlərinin verilməsi
Korrupsiya və sadə oğurluq, səmərəsiz istifadə
Alınan vəsaitlərin adları
Xüsusilə inkişaf etməmiş ölkələrin daim artan borclarının silinməsi
2.Ölkələrin özlərinin iqtisadi siyasətlərindəki səhvlər
Kim bu kreditlərdən düzgün istifadə etməyi bilmir
3. Əksər ölkələrin sənaye potensialının payını artırmaq, emal sənayesini inkişaf etdirmək - sənayeləşmə, post-sənayeləşmə
4. Kənd təsərrüfatının idarə edilməsinin müasir vasitələrinin, o cümlədən “yaşıl inqilabın” nailiyyətlərinin tətbiqi, kənd təsərrüfatı əlaqələrinin transformasiyası
“Yaşıl inqilab”a o qədər də güvənməməlisən, çünki... bitkilər və
İstehsalı və məhsuldarlığı artmayan heyvanlar
Afrika, Latın Amerikası və Asiya ölkələri üçün nəzərdə tutulmuşdur və ənənəvidir
Avropa və Şimali Amerika üçün intensivdir və yuxarıda tələb olunmur
adlandırılan bölgələr. Hindistan “yaşıl inqilabı” belə həyata keçirdi və indi
Asiyanın ənənəvi qidası olmadığı üçün taxıl ixracatçısıdır.
5. Daxili resurslara əsaslanan səmərəli milli strategiyaların hazırlanması
6. Təhsil və səhiyyə islahatı
Pedaqoji, elmi və texniki kadrların hazırlanması
7. Rasional demoqrafik siyasətin aparılması, məşğulluq problemlərinin stimullaşdırılması.
8. Aşağı səmərəliliyinə görə sənaye, nəqliyyat, xidmət və kənd təsərrüfatında əmək məhsuldarlığını əhəmiyyətli dərəcədə artırmayan ənənəvi enerji mənbələrinin (heyvanların fiziki gücü, yanan odun, müxtəlif növ üzvi maddələr) dəyişdirilməsi.
Slayd 2
İnkişaf etməkdə olan dünyanın problemləri:
1. Tez-tez baş verən müharibələr
2. Yoxsulluq
3. Aclıq
5. Təhsilin aşağı səviyyəsi
4. Zəif inkişaf etmiş tibb
Slayd 3
İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə müharibələr
Müstəmləkəçilikdən sonrakı dövrdə Afrikada 35 silahlı münaqişə qeydə alınmışdır ki, bu zaman 10 milyona yaxın insan həlak olmuşdur ki, onların da əksəriyyəti (92%) dinc sakinlərdir. Afrika dünyadakı qaçqınların təxminən 50%-ni (7 milyondan çox insan) və köçkünlərin 60%-ni (20 milyon nəfər) təşkil edir.
Slayd 4
İnkişaf etməmiş ölkələrdə yoxsulluq
Rio-de-Janeyro Konfransından (1992) keçən illər ərzində, xüsusən də inkişaf etməkdə olan ölkələrdə mütləq yoxsulluq şəraitində yaşayan insanların sayı artmışdır. Çox ciddi və mürəkkəb yoxsulluq problemi sosial gərginliyə səbəb ola bilər, iqtisadi inkişafa xələl gətirə bilər, ətraf mühitə zərər verə bilər və bir çox ölkələrdə siyasi sabitliyi təhdid edə bilər.
Slayd 5
Aclıq
2011-ci il Şərqi Afrika aclığı, beynəlxalq təşkilatlara görə, ilk növbədə Somalidə (3,7 milyon), Efiopiyada (4,8 milyon), Keniyada (2,9 milyon) və Cibutidə (164 min) təxminən 11,5 milyon insanı təhdid edən humanitar fəlakətdir.
Slayd 6
Səhiyyə
Üçüncü dünya ölkələrində tibb zəif inkişaf etmişdir. Buna görə hər il çox sayda insan ölür.
Slayd 7
Təhsilin aşağı səviyyəsi
Hazırda təhsil baxımından inkişaf etməmiş ölkələr hələ də dünyanın digər yerlərindən geri qalırlar. 2000-ci ildə Sub-Sahara Afrikasında uşaqların yalnız 58%-i məktəbdə idi; bunlar dünyanın ən aşağı göstəriciləridir. Afrikada 40 milyon uşaq var ki, onların yarısı məktəb yaşındadır və onlar təhsil almırlar. Onların üçdə ikisi qızlardır.
Slayd 8
Problemlərin həlli yolları:
1. Müharibələri dayandırmaq, konstitusiya tətbiq etmək, daimi orduya sahib olmaq
2. İqtisadiyyatın bərpası, müəssisələrin yaradılması və genişləndirilməsi, başqa ölkələrlə idxal və ixrac, xaricdən ölkəyə sərmayə qoyulması, qonşu dövlətlərlə əlaqələrin qurulması və yüksək inkişaf etmiş
3. Təbabətin təkmilləşdirilməsi, yüksək inkişaf etmiş ölkələrlə təcrübə mübadiləsi, avadanlıqların alınması və xəstəxanaların tikilməsi
Slayd 9
4. Təhsil müəssisələrinin tikintisi, kitab çapının yaradılması, internet resurslarından geniş istifadə edilməsi
5. Ətraf mühitin yaxşılaşdırılması, su obyektlərinin və çayların çirklənməsinin dayandırılması
6. Damazlıq heyvandarlıq, əkinçilik qurmaq, inkişaf etmiş ölkələrlə idxal və ixrac
Bütün slaydlara baxın