طرح درس برای مشکلات کشورهای در حال توسعه طرح درس «مشکل جمعیت شناختی و راه های حل آن». راه های حل مشکل جمعیتی

درس 21. مشکلات جهانی بشریت

هدف یادگیری: توصیف مفهوم "مشکلات جهانی بشریت"؛ تعیین علل، ویژگی های هر مشکل، راه حل های ممکن؛ توانایی ارزیابی پیامدهای مشکلات جهانی در مرحله کنونی توسعه انسانی، توانایی مطالعه مستقل منابع مختلف دانش جغرافیایی را توسعه دهد.

تجهیزات: نقشه فیزیکی جهان، نقشه سیاسی جهان، نقشه اقتصادی جهان، اطلس ها، نمودارها، جداول، نمودارها، نمودارها (در صورت امکان - در چند رسانه ای).

مفاهیم اساسی: مشکلات جهانی بشریت، درگیری نظامی، تروریسم، وضعیت جمعیتی، انفجار جمعیت، منابع انرژی جایگزین، بحران غذایی، بحران زیست محیطی.

نوع درس: درس کاربرد یکپارچه دانش، مهارت (فرم تحویل - بازی تجاری).

II. ایجاد انگیزه در فعالیت های آموزشی و شناختی دانش آموزان

فرآیند تعامل جامعه و طبیعت زمانی به حد کمی و کیفی رسید که پدیده تعامل بین کل جامعه انسانی و کل طبیعت کره زمین به وجود آمد. انقلاب علمی و فناوری از یک سو منجر به شکل گیری نظام جامع دانش و فناوری در بین بشریت و از سوی دیگر به افزایش تأثیرات انسان زایی بر طبیعت منجر شد. سیستم های اقتصادی پیچیده ای شکل گرفته اند که نفوذ آنها در سراسر جهان گسترده است. در نتیجه، پیوستگی و وابستگی متقابل زندگی اقتصادی و سیاسی کشورها و مردم جهان شروع به رشد کرد. ماهیت این فرآیندها و پدیده ها باعث بروز مشکلات جهانی می شود، یعنی مشکلاتی که همه بشریت را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها همه جنبه های روابط بین دولت های جامعه جهانی، بین جامعه و طبیعت، و شکل گیری شرایط زندگی بشر را پوشش می دهند.

دانشمندان ده‌ها مشکل را برمی‌شمارند که می‌توان آن‌ها را در جامعیت جهانی دانست. همه مشکلات جهانی را می توان به سیاسی، اقتصادی، جمعیتی، اجتماعی و زیست محیطی تقسیم کرد.

امروز، در نشست گسترده سازمان ملل متحد، به منظور بحث و بررسی و حل مشکلات جهانی بشریت، نه تنها نمایندگان رسمی کمیته ها و کمیسیون ها، بلکه نمایندگان رسانه ها نیز گرد هم آمدند که سؤالات خود را مطرح می کنند و می توانند نتایج را منتقل کنند. جلسه به عموم مردم

III. مرحله به کارگیری دانش در شرایط غیر استاندارد

اجراهای گروهی، جنجال

1. مشکل حفظ صلح

این مهمترین است، زیرا در صورت وقوع یک درگیری نظامی جهانی در جهانی پر از سلاح های هسته ای و فن آوری های هسته ای (نیروگاه های هسته ای و غیره) همه مشکلات دیگر معنای خود را از دست می دهند.

دو کشور - ایالات متحده آمریکا و روسیه - تقریباً نیمی از بودجه را صرف نیازهای نظامی می کنند. بر اساس گزارش یونسکو، 50 میلیون نفر برای پاسخگویی به تقاضای کالاها و خدمات نظامی کار می کنند؛ نیم میلیون دانشمند و طراح یا 1/5 دانشمندان جهان در تحولات نظامی شرکت می کنند.

کشورهای رسمی "باشگاه هسته ای": ایالات متحده آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین. اعضای غیر رسمی "باشگاه هسته ای": هند، پاکستان، اسرائیل، کره جنوبی. کشورهای آستانه ای که فناوری تولید این سلاح ها را دارند: ایران، عراق، آفریقای جنوبی، برزیل، آرژانتین، ژاپن.

از پایان جنگ جهانی دوم تا آغاز قرن بیست و یکم. بیش از 38 درگیری بین المللی و حدود 100 درگیری درون دولتی رخ داد.

تروریسم بین المللی "نقاط داغ".

2. مشکل جمعیتی و مشکل غلبه بر

عقب ماندگی کشورهای در حال توسعه

این مشکل جهانی بشریت از یک سو ناشی از "انفجار جمعیتی" در کشورهای در حال توسعه است و از سوی دیگر به دلیل کاهش جمعیت، یعنی کاهش جمعیت. اختلال در تولید مثل جمعیت و کاهش تعداد آن در کشورهای توسعه یافته.

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند (4.7 میلیارد نفر). به گفته جمعیت شناسان، تا سال 2025 جمعیت این کشورها 3 میلیارد نفر دیگر افزایش خواهد یافت که 95 درصد رشد جمعیت جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

یک تهدید بالقوه برای توسعه وضعیت جمعیتی مدرن این است که جمعیت جهان در آغاز قرن بیست و یکم. با 1 میلیارد بیکار، 1 میلیارد گرسنه، 1 میلیارد بی سواد، 2 میلیارد زندگی در شرایط پرجمعیت نسبی یا مطلق، 1.5 میلیارد افراد محروم زیر خط فقر.

مشکل غلبه بر عقب ماندگی کشورهای در حال توسعه ارتباط مستقیمی با مشکل جمعیتی افزایش جمعیت دارد.

3. مشکلات اقتصادی

این گروه از مشکلات عمدتاً شامل انرژی، مواد اولیه و مواد غذایی است.

راه اصلی برای حل بحران منابع و انرژی، گذار به فناوری های صرفه جویی در مواد و انرژی، استفاده یکپارچه از مواد اولیه و ایجاد تولید کم درآمد و بدون ضایعات است.

4. مشکل زیست محیطی

در آغاز قرن بیست و یکم، مشکلات زیست‌محیطی را می‌توان از چند جنبه در نظر گرفت: آلودگی جو (اثر گلخانه‌ای، سوراخ‌های ازن، باران اسیدی، آلودگی گرد و غبار و غیره)، آلودگی هیدروسفر، تخریب زمین (معدن، افزایش آب). و فرسایش بادی در نتیجه فعالیت های انسانی، آلودگی شیمیایی خاک به کودهای معدنی و سموم دفع آفات و غیره)، کاهش مناطق جنگلی، بیابان زایی.

5. مشکلات اجتماعی

اینها مشکلات مراقبت های بهداشتی (ایدز)، آموزش، فرهنگ، جرم و جنایت و غیره است. امکانات برای حل این مشکلات به سطح توسعه اقتصادی-اجتماعی کشورها بستگی دارد، بنابراین آنها به ویژه در مناطق توسعه نیافته جهان حاد هستند.

IV. خلاصه درس

معلم و دانش‌آموز موفق‌ترین گزارش‌ها و سؤالات، مشکلاتی را که در طول بازی کسب‌وکار به وجود آمد، تجزیه و تحلیل می‌کنند و ارزیابی‌ها و خودارزیابی‌هایی را انجام می‌دهند.

V. وظایف خانه

· از طریق § کار کنید.

· "خبرنگاران" برای تهیه مقاله در مورد مشکلات جهانی (هر کدام حدود 1-2 مشکل).

· برای درس پایانی با موضوعات: «تعامل جامعه و طبیعت»، «اقتصاد جهانی»، «مشکلات جهانی بشریت» آماده شوید.


موضوع درس: "کشورهای توسعه یافته دنیای خارجی" کلاس 10

معلم Bulgakova Lyubov Mikhailovna، MAOU "Gymnasium No. 6"

شهر گوبکین، منطقه بلگورود

معلم:بچه ها به صفحه نگاه کنید چی میبینی؟ (پرچم ها، g ه rby). یعنی نمادهای دولت ها. نظر شما چیست - نمادهای کدام حالت ها روی صفحه نمایش داده می شوند؟ (ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، فرانسه، انگلستان).

معلم:اینها چه ایالتی هستند؟ می توانید آن را در یک کلمه بگویید؟ به این فکر کنید که چگونه می توانید موضوع درس امروز را عنوان کنید؟ از این سوال استفاده کنید - کدام یک؟ (دولت های توسعه یافته جهان، کشورهای خارجی جهان، دولت های بزرگ، دولت های اقتصادی، تاریخی).

معلم:آیا می توان مترادفی برای کلمات توسعه یافته، بزرگ، اقتصادی یافت؟ آیا می توان این کلمات را با یک کلمه جایگزین کرد - عالی؟ (بله، تو میتونی).

معلم:موضوع درس امروز کشورهای توسعه یافته دنیای خارجی است.

معلم:ما در دنیای کوچک خود زندگی می کنیم. ما از موفقیت، دوستان و زیبایی دنیای اطراف خود خوشحالیم. اما ما به این واقعیت فکر نمی کنیم که این جهان بسیار شکننده است و در روابط بین مردم در سیاره ما ناقص است. برای بهبود دنیا، باید چیزهای زیادی درباره یکدیگر بدانیم. این سوال را از خود بپرسید: "زمین چیست و من اینجا کی هستم؟"، "در مورد همتای خود از ایالات متحده آمریکا، بریتانیای کبیر، ایتالیا چه می دانم؟"، "در مورد کشور آنها چه می دانم؟"

کسب اطلاعات در مورد زندگی افراد دیگر یک ضرورت مهم برای افراد در هر سنی است.

بچه ها با دانستن موضوع درس چه انتظاری از درس امروز دارید؟ دوست دارید در کلاس چه چیزی یاد بگیرید؟

(با اقتصاد، صنعت، روابط اقتصادی خارجی، مکان های جالب آشنا شوید)

به راستی اینها چه نوع کشورهایی هستند و چه نقشی در جهان دارند؟ در توسعه جامعه فراصنعتی، در هنر، ادبیات؟ سطح زندگی مردم چگونه است؟

امروز در این درس، توری در کشورهای بزرگ با اهمیت سرزمینی و اجتماعی در جهان - ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه خواهیم داشت: با توسعه اقتصادی این ایالت ها و فرهنگ آشنا خواهیم شد. بیایید به این سوال پاسخ دهیم - چه چیزی به بزرگ شدن آنها کمک کرد؟

به صورت گروهی کار خواهید کرد. روی میزهای شما پاکت نامه ای وجود دارد. پاکت ها حاوی موادی هستند که با استفاده از طرحی از ویژگی های اقتصادی و جغرافیایی کشور شروع به طراحی پروژه خود خواهید کرد. بچه ها با چه روش ها و وسایلی می توانید به هدف درس امروز دست یابید؟

(با استفاده از تحلیل نقشه اطلس، مقایسه جداول، نمودارها، مطالب مرجع، کتاب درسی، دایره المعارف ها).

سپس هر گروه پروژه خود را به همه ارائه می دهد.

از هر گروه 2 نماینده از پروژه خود دفاع خواهند کرد.

اجرای پروژه را شروع کردیم. (به مدت 8 دقیقه کار کنید) (موسیقی "صدای دریا" به آرامی به گوش می رسد)

(مرزها و ایالت ها را ترسیم کنید، روابط اقتصادی خارجی را با فلش نشان دهید، مواد معدنی، شهرها را علامت گذاری کنید، موادی را برای حفاظت آماده کنید).

بچه ها وقت تموم شده

در دنیای گسترده ما وجود دارد

یک کشور بسیار عجیب

بزرگسالان و کودکان می دانند

اینکه او در غرب است.

نامشخص و جالب است

در آن کشور دور چه خبر

تمام زمین در میدان های دولتی است،

مثل موزاییکی روی دیوار

بنابراین، به صفحه توجه کنید - پس از گوش دادن به شعر، نگاه کردن به اسلایدها، تعیین کنید کدام گروه اولین کسانی هستند که از تحقیقات خود دفاع می کنند.

معلم:بنابراین، نمایندگان ایالات متحده، لطفاً صحبت کنید. (همه چیز بر روی نقشه دیواری یا پروژه شما نشان داده شده است). نمایندگان ایالت های دیگر با دقت گوش کنید و مطالب را حفظ کنید. قابل تکمیل است. بعد از اینکه هر گروه از کار خود دفاع کرد، سؤالاتی را با هم تبادل می کنیم.

معلم:پایتخت ایالات متحده آمریکا - واشنگتن.

معلم:نمایندگان ایالت های دیگر، سوالات شما از گروه ایالات متحده است.

دانشجو:ستاره های روی پرچم ایالات متحده به چه معنا هستند و تعداد آنها چقدر است؟

دانشجو:آیا نام شهرهای پشتیبان روسیه در ایالات متحده وجود دارد؟

پاسخ -آره. در نقشه ایالات متحده آمریکا می توانید چندین سنت پترزبورگ را پیدا کنید. مسکو در چندین ایالت است.

معلم:در نقشه ایالات متحده آمریکا می توانید لندن، پاریس، وین را پیدا کنید.

دانشجو:کارت تلفن آمریکا چیست؟

دانشجو:کارت ویزیت ایالات متحده مجسمه آزادی است. مجسمه آزادی چندین نام دارد: "نماد آزادی و دموکراسی" و "بانوی آزادی". بانوی مغرور فولاد و مس به مردمی که وارد کشور می شوند خوش آمد می گوید. ارتفاع مجسمه همراه با پایه گرانیتی 93 متر است. (اضافه)

معلم:

توده ای در گلو... و آب های پولادین

بازتاب تاج نوک تیز ...

نیویورک، آمریکا و مجسمه آزادی -

آنها با وسعت و دسترسی خود مجذوب خود می شوند.

معلم:کارت ویزیت ایالت بعدی را تقدیم شما می کنم.

معلم:-در مورد کدام ایالت صحبت خواهیم کرد؟

دانشجو:این نماها به ایتالیا اشاره دارد و در مورد این ایالت صحبت خواهیم کرد.

معلم:ایتالیا کشوری شگفت انگیز با پیتزای ایتالیایی، اسپاگتی، کانال های ونیز است. پایه های این شهر شگفت انگیز کاج اروپایی است.

معلم: بنابراین، نمایندگان ایتالیا، لطفاً صحبت کنید.

دانش آموز 1:موقعیت جغرافیایی ایتالیا برای توسعه اقتصادی آن مطلوب است. دریای مدیترانه اتصال راحت ایتالیا را با کشورهای اروپایی و شمال آفریقا فراهم می کند. و با کمک کانال سوئز، ایتالیا در مسیرهای تجاری قرار گرفت که به کشورهای جنوب و شرق آسیا، شرق آفریقا و استرالیا می رود.

شاخه پیشرو در صنعت ایتالیا مهندسی مکانیک است. توسعه یافته ترین مهندسی مکانیک صادراتی (تولید اتومبیل، واگن، کشتی سازی، کامیون، اتوبوس، هواپیما، کشتی، لوکوموتیو، تراکتور، تجهیزات نیروگاهی، فرودگاهی).

دانش آموز 2:ایتالیا با استفاده از ذخایر غنی دولومیت به یکی از اولین کشورهای جهان در تولید منیزیم تبدیل شده است.

یکی دیگر از بخش های پیشرو در صنعت ایتالیا، صنایع شیمیایی است.

صنایع غذایی بعد از مهندسی مکانیک و شیمی سومین صنعت از نظر ارزش تولید است.

معلم:ایتالیا در کدام شبه جزیره واقع شده است؟

معلم:پایتخت ایتالیا رم است.

پرسشدر پاسختان تاکید می کنید که صنعت تولیدی توسعه یافته است، اما صنعت معدن چطور؟

دانشجو-(ما ذخایر قابل توجهی از مهمترین مواد معدنی را در نقشه ها پیدا نکردیم)

پرسش:اصل مکان یابی متالورژی در ایتالیا چیست؟

دانشجو-کارخانه های متالورژی یا در نزدیکی بنادر واقع شده اند یا به سمت بازارهای فروش جذب می شوند. و بازار فروش مهندسی مکانیک است.

دانشجو: چرا؟

دانشجو: مواد اولیه وارداتی)

پرسش:من علاقه مندم بدانم چه نوع شهر روی آب در ایتالیا است؟

معلم:نمایندگان ایتالیا این چه شهر روی آب است؟

معلم:بچه ها، این شهر نه تنها در تاریخ، بلکه در ظاهر نیز منحصر به فرد است.

هنگام تماشای فیلم به غیرعادی بودن خیابان ها توجه کنید.

فیلم درباره ونیز است.

معلم:بچه ها برداشت شما چیه؟

معلم:بله، 150 کانال و 400 پل در ونیز وجود دارد. این شهر هرگز بازسازی نشد و به همین دلیل ظاهر قرون وسطایی خود را حفظ کرد.

معلم:این جزیره در 118 جزیره واقع شده و 51 کیلومتر طول و 14 کیلومتر عرض دارد. درختان انبوه از کجا آمده اند، غیر از روسیه؟

معلم:"کشتی ها می ایستند و مسیر خود را تعیین می کنند"

برای کسی ناراحت و متاسف خواهید شد.

ویسوتسکی اینگونه برای ما آواز خواند. من نبض ونیز هستم

هنوزم تو عکس حسش میکنم

آهنگ Mireille Mathieu در حال پخش است.

معلم:پیشنهاد می کنم کارت ویزیت شیک ترین کشور دنیا را ببینید. زبانی که طبقات بالای جامعه در روسیه تزاری به آن تکلم می کردند.»

فکر می کنید در مورد چه نوع دولتی صحبت خواهیم کرد؟

معلم:بنابراین، نمایندگان فرانسه، لطفاً صحبت کنید.

معلم: پایتخت فرانسه؟پاریس!

دانشجو:فرانسه با کدام کشورها هم مرز است؟

پاسخ:فرانسه با اسپانیا، ایتالیا، سوئیس، آلمان و بلژیک مرز زمینی دارد و توسط آب های دریای مدیترانه و آب های اقیانوس اطلس شسته می شود.

معلم:فرانسهزیبا، گیرا و باشکوه!

لباس، پارچه، کاغذ، جواهرات، سینما، لوازم آرایشی، عطر و... می توانید فهرست و فهرستی از آنچه که فرانسه به آن معروف است را فهرست کنید.

دانشجو:جاذبه اصلی فرانسه را به من بگویید؟

دانشجو:برج ایفل، نماد کشور، با افتخار بر فراز شهر می‌چرخد. ارتفاع برج ایفل 324 متر است.

در سال 1889 به افتخار صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شده است.

ایده عجیب و غریب مهندس ایفل به نماد پاریس تبدیل شده است . همه گردشگران به آنجا می آیند تا چشم انداز شهر را از بالای آن تحسین کنند. برج ایفل تقریباً از هر جای پاریس قابل مشاهده است و به عنوان یک نقطه عطف عالی عمل می کند.

شاگرد دوم:هدف اصلی آن نشان دادن پیشرفت تکنولوژی بود. و تنها پس از 10 سال از وجود خود به یک نقطه عطف فرهنگی و کارت تلفن پاریس و کل کشور تبدیل شد.

این برج عظیم عملا تحت تاثیر باد قرار نمی گیرد. حتی در شدیدترین بادها، بالای برج ایفل فقط 15 سانتی متر کج می شود.

معلم:برج ایفل دارای نورپردازی داخلی است که آن را زیباتر و رمانتیک تر می کند.

معلم:ما هنوز یک دولت داریم - این است؟

دانشجویان - انگلستان

معلم:نمایندگان بریتانیا، شما حق دارید.

بریتانیای کبیر یک ایالت جزیره ای در شمال غربی اروپا است که توسط کانال مانش و پاس د کاله از این قاره جدا شده است. نه چندان دور از بریتانیا، مهمترین مسیرهای تجاری وجود دارد و بسیاری از خطوط هوایی بین المللی که کشورهای اروپایی را با آمریکا و سایر قاره ها متصل می کنند در فرودگاه لندن همگرا می شوند. بنابراین، بریتانیای کبیر موقعیت سودمندی را اشغال می کند که به توسعه روابط اقتصادی آن با کشورهای هر دو نیمکره کمک می کند.

دانش آموز 2:صنعت پیشرو مهندسی مکانیک از جمله مهندسی برق و الکترونیک، حمل و نقل، کشتی سازی، ساخت تراکتور و ماشین ابزار است.

علاوه بر این، پالایش نفت، صنایع شیمیایی، نساجی و سبک توسعه یافته است.

صادرات تحت سلطه ماشین آلات و تجهیزات، فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی است. انگلستان عمدتاً چدن و ​​آهن قراضه وارد می کند. حمل و نقل دریایی برای بریتانیای کبیر به عنوان یک قدرت جزیره ای از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوال -چه مواد معدنی در انگلستان استخراج می شود؟ (پاسخ زغال سنگ، سنگ آهن، فلزات غیر آهنی، نفت، سنگ نمک، شیل نفتی است).

معلم:چه اتفاقی در تابستان 2012 در لندن رخ داد؟ (بازی های المپیک).

اما از آنجایی که به ورزش پرداختیم، باید به یاد داشته باشیم که زادگاه بریتانیای کبیر کدام ورزش است؟ (فوتبال)

معلم:راهنمای ما به بریتانیای کبیر در مورد دیدنی های این ایالت به زبان انگلیسی به شما می گوید. ما همه چیز را با دقت گوش می دهیم تا بتوانیم متن را به زبان مادری خود ترجمه کنیم.

دانشجو:بیگ بن معروف ترین و شناخته شده ترین مکان دیدنی لندن است.

معلم:آفرین بچه ها، کار خوبی با ترجمه کردید.

سفر ما به پایان رسید، امروز در کلاس چه آموختیم؟

پاسخ ها- با توسعه اقتصادی ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا آشنا شد.

ویژگی های اصلی EGP و بخش های اقتصادی را کشف کرد.

اقلام اصلی واردات و صادرات این کشورها را مشخص کرد.

معلم:حال بیایید به سوال مشکل ساز خود بازگردیم - چرا این ایالت ها عالی هستند و چه چیزی به بزرگ شدن آنها کمک کرد. بیایید وجه اشتراک بین این حالات را پیدا کنیم

(اشاره - در EGP)

1. موقعیت جغرافیایی آنها به آنها اجازه می دهد تا به طور گسترده از حمل و نقل دریایی استفاده کنند و ارتباطات خود را با همسایگان زمینی خود توسعه دهند.

(نکته - با حمل و نقل)

2. انواع اصلی حمل و نقل به طور گسترده در هر 4 کشور توسعه یافته است: راه آهن، جاده، دریا و هوانوردی.

(اشاره - در صنایع؟)

3. در تمام کشورهای مورد نظر، مهندسی مکانیک در سطح بسیار بالایی توسعه یافته است. و ما به یاد داریم که استاندارد زندگی مردم به توسعه مهندسی مکانیک بستگی دارد.

4. همه این 4 ایالت نقش بزرگی در جامعه فراصنعتی دارند. نه تنها اقتصاد آنها، بلکه زیرساخت های آنها نیز به سرعت در حال توسعه است.

5. همه آنها نقش مهمی در سیاست جهانی، تقسیم کار بین المللی جغرافیایی، ادغام اقتصادی دارند .

معلم:مناظر ایالت هایی را که مطالعه می کردیم نیز دیدیم.

جاذبه کدام ایالت را بیشتر دوست داشتید؟ گروه شما؟

من با شما موافقم که ما امروز چیزهای جالب زیادی یاد گرفتیم، شما خود را به عنوان محقق واقعی نشان دادید و پروژه های بسیار خوبی را در معرض دید ما قرار دادید. امیدوارم هر آنچه امروز در مورد آن صحبت کردیم برای مدت طولانی در حافظه شما باقی بماند.

راه ها برای شما باز است و آرزو می کنم از این مکان ها دیدن کنید. اما کسی که سعی می کند دنیا را بدون شناخت کشورش بفهمد بد است. و مهم نیست که چقدر ایتالیای داغ، بریتانیای بزرگ خردمند، فرانسه شیک، کشورهای صنعتی را دوست داشته باشیم، عشق بزرگ به روسیه بزرگ همیشه در قلب یک فرد روسی زنده خواهد بود.

اجرای آهنگ: معابد روسی

معلم: تکالیف: خاطراتاطلاعاتی در مورد کشورهای آمریکای لاتین برای تهیه آثار خلاقانه، چکیده، که برای کنفرانس نهایی در این موضوع و در آمادگی برای آزمون دولتی واحد ضروری خواهد بود، تهیه کنید.

معلم: بازتابفیلم سینما.

بچه ها در درس راحت بودید؟ امیدوارم که علاقه به حالات را در روح شما تلقین کرده باشم، میل به یادگیری بیشتر، مطالعه و تجربه جهان را بیدار کرده باشم. می خواهم بدانم - آیا موفق شدم؟ اگر بله، پس یک برگ سبز به این درخت آویزان کنید؛ اگر درس چیز جدیدی به شما یاد نداد، پس یک برگ زرد آویزان کنید. ممنون می شوم اگر نقد خود را در مورد درس روی یک کاغذ بنویسید. وقتی دفتر را ترک می کنید، نظر خود را در مورد این درخت بنویسید.

معلم:همه شما امروز فعالانه کار کردید، من به همه یک "5" می دهم.

کنفرانس مطبوعاتی درس با موضوع: "مشکلات جهانی بشریت"

یادداشت های تهیه شده برای دانش آموزان پایه دهم

معلم جغرافیا

GBOU SPO SO "کالج آموزشی کراسنوفیمسکی"

چوخاروا V.I.

اهداف درس:

    آموزشی: فرممفهوم مشکلات جهانی بشریت، ماهیت آنها، علل و راه حل ها.

    رشدی:مهارت های تجزیه و تحلیل انتقادی اطلاعات، توانایی سیستم سازی، ارزیابی و استفاده از آن برای ایجاد یک پیش بینی را توسعه دهید.

    آموزشی:نقش همکاری مسالمت آمیز همه کشورها در حل مشکلات جهانی جهان، جایگاه روسیه در حل آنها و مسئولیت هر فرد را نشان می دهد.شکل گیری فرهنگ جغرافیایی و اکولوژیکی دانش آموزان، احترام به طبیعت.

وظایف :

شناختی :

    مطالعه منبع جدیدی از اطلاعات جغرافیایی و الگوریتمی برای استفاده از آن برای تجزیه و تحلیل مسئله.

    تمرین مهارت های تجزیه و تحلیل مسئله؛

    توسعه مهارت در کار با منابع مختلف اطلاعات - الکترونیکی و سنتی - نقشه ها، جداول، نمودارها، متن، نقشه ها، تصاویر ماهواره ای.

    توسعه مهارت سازماندهی کار تحقیقاتی (جمع آوری اطلاعات لازم، یافتن روابط، توانایی تهیه یک برنامه اقدام و نتیجه گیری).

ارزش عاطفی:

    توسعه توانایی درک فکری پدیده ها در دنیای اطراف؛

    درک جهت گیری های ارزشی، یافتن روابط بین پدیده ها.

ارتباط :

    توسعه مهارت های کار گروهی؛

    توسعه مهارت در ایجاد یک ارائه الکترونیکی و توانایی صحبت کردن به صورت عمومی.

شکل سازماندهی فعالیت های آموزشی: کار گروهی.

تجهیزات: نقشه سیاسی جهان، اطلس های کلاس دهم، جزوه ها، سخنرانی های دانش آموزی، پروژکتور چند رسانه ای.

نوع درس: درس - همایش (تعمیم و نظام مند کردن دانش)

پشتیبانی آموزشی و روش شناختی: UMK: V.P. ماکساکوفسکی "جغرافیای اقتصادی و اجتماعی جهان" مسکو، "پروسوشچنی"، 2011.

وی آی سیروتین. جغرافیا. کتاب کار با مجموعه ای از نقشه های کانتور - M.: Drofa، 2013.

طرح درس:

1. مفهوم مشکلات جهانی.

2. طبقه بندی مشکلات جهانی.

3. ویژگی های اصلی مشکلات جهانی.

4. راه حل ها.

در طول کلاس ها:

1. بلوک انگیزشی-هدف.

معلم: امروز در کلاس ما به یک موضوع بسیار مهم نگاه می کنیم. این به زندگی نه تنها یک فرد، بلکه کل تمدن بشری مربوط می شود. شما بارها در درس مطالعات اجتماعی پایه نهم، در درس جغرافیا، تاریخ، زیست شناسی، اقتصاد با این مبحث مواجه شده اید، بنابراین فکر می کنم موضوع درس و همچنین اهداف و روش فعالیت را خودتان تعیین کنید. قبل از اینکه شعری از R. Rozhdestvensky (پیوست 1) را دروغ بگویید، آن را بخوانید و سعی کنید موضوع درس ما را تعیین کنید.

معلم: یکی از ویژگی های بارز دنیای مدرن، تشدید مشکلات جهانی است.

تا اواسط قرن بیستم، چنین مفهومی به عنوان یک مشکل جهانی در زبان سیاسی وجود نداشت. تنها در سطح تعمیم های فلسفی، ایده هایی در مورد ارتباط بین فعالیت های انسانی و وضعیت زیست کره و محیط زیست آن، که از حیات بر روی زمین پشتیبانی می کند، مطرح شد. و فقط دانشمند روسی Vernadsky V.I. این ایده را بیان کرد که فعالیت های انسانی در حال کسب مقیاسی است که با قدرت نیروهای طبیعی و زمین شناسی قابل مقایسه است؟ باورش سخت است، اما تمدن زمینی به سرعت در حال حرکت به سمت یک فاجعه اقتصادی-اجتماعی جهانی است. این واقعیت را رهبران قدرت های جهانی در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در تابستان 1992 در ریودوژانیرو بیان کردند.

واژه «مشکلات جهانی» در نیمه دوم دهه 60 وارد فرهنگ لغت بین‌المللی شد؛ این واژه از کلمه لاتین «globe» به معنای زمین آمده است و به سه معنی است: فراگیر، جامع، مشخصه جهان، برای همه کشورها و مردم.

به مشکلات جهانی می گویند که سراسر جهان و کل بشریت را در بر می گیرد، حال و آینده آن را تهدید می کند و نیازمند تلاش های متحد همه دولت ها و مردم برای حل و فصل است.(در دفتر یادداشت بنویسید)

تحلیل مشکلات جهانی بدون گونه شناسی علمی آنها غیرممکن است.طبقه بندی های مختلفی از مشکلات جهانی وجود دارد. بر اساس منابع مختلف اطلاعات، از 8-10 تا 40-45 وجود دارد و نمی توان همه چیز را در عرض 45 دقیقه از یک درس در نظر گرفت. بیایید از طبقه بندی ارائه شده توسط نویسنده کتاب جغرافیا V.P. ماکساکوفسکی.( کار دانش آموزان با کتاب درسی ص 353 : 4 نوع مشکل جهانی را بنویسید).

1. شخصیت "جهانی".

"جهانی ترین" مشکلات ماهیت سیاسی و اجتماعی-اقتصادی (جلوگیری از جنگ هسته ای و حفظ صلح، تضمین توسعه پایدار جامعه جهانی و افزایش سطح سازماندهی و کنترل پذیری آن).

2. طبیعت طبیعی – اقتصادی.

مشکلات عمدتاً طبیعت و اقتصادی (محیط زیست، انرژی، مواد خام، غذا، اقیانوس ها)؛

3. ماهیت اجتماعی.

مشکلات عمدتاً اجتماعی (جمعیتی، روابط بین قومی، بحران فرهنگ، اخلاق، کمبود دموکراسی و مراقبت های بهداشتی، تروریسم).

4. شخصیت مختلط.

مشکلات ماهیت مختلط که حل نشدن آنها اغلب منجر به تلفات گسترده زندگی می شود (درگیری های منطقه ای، جنایت، حوادث فناوری، بلایای طبیعی و غیره).

معلم: اصلیسوال (مشکل) که امروز باید به آن پاسخ دهید:چرا مشکلات در مقیاس سیاره ای بوجود می آیند؟ چه هستند علل مشکلات جهانی؟ و مهمترین چیز این است که راه های ممکن برای غلبه بر آنها را شناسایی کنید. (گزینه های پاسخ دانش آموز).

2. تعمیم مطالب. درس به صورت کنفرانس مطبوعاتی است.سخنرانان (دانش آموزان کلاسی که تکلیف پیشرفته دریافت کرده اند) آثار خود را ارائه می دهند که در قالب ارائه ارائه می شود.

طرحی برای توصیف یک مشکل جهانی:

1. اصل مسئله.

2. علل وقوع آن.

3. راه های حل مشکل.

شنوندگان در مورد موضوع ارائه ها سوال می پرسند. جدول را در دفترچه خود پر کنید. در پایان درس به تبادل نظر می پردازند و به یک سوال مشکل دار پاسخ می دهند.

مشکل جهانی

شواهد یک مشکل

راه حل ها

1. مشکل صلح و خلع سلاح، جلوگیری از جنگ هسته ای.

انباشت وسایل کشتار جمعی در جهان.

خلع سلاح.

کنترل خلع سلاح

معاهدات صلح

2. مشکل زیست محیطی.

تغییرات آب و هوایی، تخریب لایه اوزون، اثر گلخانه ای، بحران زیست محیطی در نقاط مختلف جهان.

افزایش تعداد مناطق حفاظت شده

امکانات درمانی

ایجاد فناوری های بدون زباله

جانمایی منطقی «صنایع کثیف».

3. مشکل جمعیتی.

انفجار جمعیت در کشورهای در حال توسعه، بحران جمعیتی در کشورهای توسعه یافته. شهرنشینی کنترل نشده، اسکان مجدد پناهندگان. افزایش فشار بر طبیعت

سیاست جمعیتی فعال

افزایش سطح توسعه اقتصادی کشورها.

بهبود شرایط زندگی و مراقبت های پزشکی.

4. مشکل غذا.

جمعیت جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه سریعتر از تولید مواد غذایی در حال رشد است.

مسیر فشرده توسعه کشاورزی.

5. مشکل انرژی و مواد اولیه.

رشد تقاضا برای مواد اولیه.

کاهش منابع طبیعی جهان.

استفاده از دستاوردهای انقلاب علمی و فناوری.

استخراج کاملتر مواد معدنی از زیر خاک.

استفاده از منابع انرژی جایگزین

سیاست حفاظت از منابع

معلم: بنابراین، بابا استفاده از منابع مختلف اطلاعاتشما با برخی از مشکلات جهانی آشنا شدیدکه به نظر شما می توان آن را جدی ترین و برای راه حل آن دانست که بشریت باید حداکثر تلاش را به خرج دهد.

چرا دقیقا نیمه دوم؟XXآیا بیشتر مشکلات جهانی بدتر شده است؟(گزینه های پاسخ دانش آموز)

علل مشکلات جهانی:

    مشکلات جهانی در نتیجه توسعه عینی جامعه به وجود آمده و به دلیل تضادهای بین بشریت، محیط زیست و جامعه وجود دارد.

    قدرت فنی تمدن از سطح سازمان اجتماعی به دست آمده فراتر رفته و همه موجودات زنده را تهدید می کند.

    انگیزه های فعالیت توده های غالب مردم، ارزش های اخلاقی آنها بسیار دور از ایده آل است.

راه حل ها: تفکر سیاسی جدید ندای روزگار است. باید خود را در تمام حوزه های فعالیت انسانی نشان دهد.

    القای ارزشهای اخلاقی و اخلاقی جدید در افراد؛

    همه بشریت را متحد کنید.

    انجام دگرگونی هایی که در مقیاس و عمق بی سابقه در سراسر جهان بی سابقه است.

نتیجه: مشکلات جهانی چالشی برای ذهن انسان است. فرار از آنها غیرممکن است. فقط می توان بر آنها غلبه کرد. برای غلبه بر تلاش های هر فرد و هر کشور با همکاری نزدیک بر هدف بزرگ حفظ فرصت زندگی بر روی زمین.

هر فردی باید بداند که بشریت در آستانه نابودی است و اینکه ما زنده بمانیم یا نه، شایستگی هر یک از ماست.

اسلاید 1

مشکل غلبه بر عقب ماندگی کشورهای در حال توسعه.

کار توسط: Ilya Varbansky، O. Mamedov. معلم Shizhenskaya N.N. مدرسه GBOU شماره 104 سن پترزبورگ

اسلاید 2

مشکلات کشورهای در حال توسعه:

1. جنگ های مکرر 2. فقر 3. قحطی

5. سطح تحصیلات پایین

4. پزشکی ضعیف توسعه یافته است

اسلاید 3

جنگ در کشورهای در حال توسعه

در طول دوره پس از استعمار، 35 درگیری مسلحانه در آفریقا ثبت شد که طی آن حدود 10 میلیون نفر کشته شدند که اکثر آنها (92٪) غیرنظامی بودند. آفریقا تقریباً 50 درصد از پناهندگان جهان (بیش از 7 میلیون نفر) و 60 درصد از آوارگان (20 میلیون نفر) را تشکیل می دهد.

اسلاید 4

فقر در کشورهای توسعه نیافته

در سال های پس از کنفرانس ریودوژانیرو (1992)، تعداد افرادی که در فقر مطلق زندگی می کنند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است. مشکل بسیار جدی و پیچیده فقر می تواند باعث تنش های اجتماعی، تضعیف توسعه اقتصادی، آسیب رساندن به محیط زیست و تهدید ثبات سیاسی در بسیاری از کشورها شود.

اسلاید 5

قحطی 2011 آفریقای شرقی یک فاجعه انسانی است که به گفته سازمان های بین المللی، حدود 11.5 میلیون نفر را تهدید می کند، به ویژه در سومالی (3.7 میلیون)، اتیوپی (4.8 میلیون)، کنیا (2.9 میلیون) و جیبوتی (164 هزار).

اسلاید 6

مراقبت های بهداشتی

در کشورهای جهان سوم، پزشکی توسعه ضعیفی دارد. به همین دلیل سالانه تعداد زیادی از مردم جان خود را از دست می دهند.

اسلاید 7

سطح تحصیلات پایین

در حال حاضر کشورهای توسعه نیافته از نظر آموزش هنوز از سایر نقاط جهان عقب هستند. در سال 2000، تنها 58 درصد از کودکان در جنوب صحرای آفریقا در مدرسه بودند. اینها پایین ترین ارقام در جهان هستند. 40 میلیون کودک در آفریقا وجود دارد که نیمی از آنها در سن مدرسه هستند و به مدرسه نمی روند. دو سوم آنها دختر هستند.

اسلاید 8

راه حل مشکلات:

1. توقف جنگ ها، معرفی قانون اساسی، داشتن ارتش ثابت

2. بهبود اقتصادی با ایجاد و گسترش بنگاه ها، واردات و صادرات با سایر کشورها، سرمایه گذاری در داخل کشور از خارج، برقراری ارتباط با کشورهای همسایه و بسیار توسعه یافته.

3. بهبود دارو، تبادل تجربه با کشورهای بسیار پیشرفته، خرید تجهیزات و ساخت بیمارستان

اسلاید 9

4. ساخت مؤسسات آموزشی، ایجاد چاپ کتاب، استفاده گسترده از منابع اینترنتی

5. بهبود محیط زیست، جلوگیری از آلودگی بدنه های آبی و رودخانه ها

6. پرورش دام، استقرار کشاورزی، واردات و صادرات با کشورهای توسعه یافته

درسی در مورد تکرار کلی و نظام مند کردن دانش با موضوع "دستور کار قرن 21: مشکلات جهانی بشریت". کلاس 11 ام

نوع درس: درس تعمیم و نظام مند کردن دانش، مهارت ها و توانایی ها در موضوع مورد مطالعه بر اساس کاربرد دانش از رشته های علمی طبیعی برنامه درسی مدرسه.

هدف از درس: ایجاد شرایط برای تعمیم و نظام مند شدن دانش در موضوع «مشکلات جهانی بشریت».

وظایف:

آموزشی: یکپارچگی پوشش جغرافیایی سیاره ما را درک کنید. نیاز به همکاری بین المللی در حل مشکلات جهانی با در نظر گرفتن ویژگی های توسعه هر ایالت و زندگی جمعیت سرزمین های جداگانه. نشان دادن مقیاس تأثیر انسان بر بیوسفر، شناسایی علل چنین تأثیراتی. دانش آموزان را به درک نیاز به مدیریت منطقی زیست محیطی به عنوان راهی برای حفظ تعادل اکولوژیکی در بیوسفر برساند. اهمیت همزیستی مسالمت آمیز همه کشورها و مردمان کره زمین را ثابت کند.

رشدی: توسعه مهارت ها و توانایی های دانش آموزان برای کار مستقل و در تعامل در یک گروه، توانایی صحبت منطقی در مقابل مخاطب، توانایی برجسته کردن چیز اصلی، ایجاد روابط علت و معلولی بر اساس کاربرد پیچیده دانش؛ شکل گیری تفکر جغرافیایی؛ فرهنگ کار ذهنی، شکل گیری شایستگی های آموزشی عمومی.

آموزشی: آموزش بوم شناختی-جغرافیایی، آموزش اخلاقی، القای نگرش مسئولانه نسبت به انجام وظایف محوله، توانایی تصمیم گیری در موقعیت یادگیری جدید، رشد فعال اجتماعی شخصیت.

شکل سازماندهی درس آموزشی: همایشی مبتنی بر همکاری خلاقانه دانش آموزان و معلمان در شیوه آموزش توسعه ای.

روش های اصلی: تولید مثل، جستجوی جزئی، مسئله، تجزیه و تحلیل و سنتز، مدل سازی و پیش بینی.

تجهیزات و وسایل کمک آموزشی: کامپیوتر، پروژکتور، ارائه ها، کتاب های درسی، پروژه های خلاقانه گروهی دانش آموزان، اطلس برای کلاس 10، نقشه های دیواری، دفترچه های چاپ شده در جغرافیا برای کلاس 10 (نویسنده V.P. Maksakovsky).

طرح درس:

1. مفهوم مشکلات جهانی.

2. طبقه بندی مشکلات جهانی.

3. ویژگی های اصلی مشکلات جهانی.

4. راه حل ها.

در طول کلاس ها:

1. بلوک انگیزشی-هدف.

معلم:امروز در کلاس ما به یک موضوع بسیار مهم نگاه می کنیم. این به زندگی نه تنها یک فرد، بلکه کل تمدن بشری مربوط می شود. شما بارها در درس مطالعات اجتماعی پایه نهم، در درس جغرافیا، تاریخ، زیست شناسی، اقتصاد با این مبحث مواجه شده اید، بنابراین فکر می کنم موضوع درس و همچنین اهداف و روش فعالیت را خودتان تعیین کنید. قبل از اینکه شعری از R. Rozhdestvensky (پیوست 1) را دروغ بگویید، آن را بخوانید و سعی کنید موضوع درس ما را تعیین کنید.

معلم:یکی از ویژگی های بارز دنیای مدرن، تشدید مشکلات جهانی است.

تا اواسط قرن بیستم، چنین مفهومی به عنوان یک مشکل جهانی در زبان سیاسی وجود نداشت. تنها در سطح تعمیم های فلسفی، ایده هایی در مورد ارتباط بین فعالیت های انسانی و وضعیت زیست کره و محیط زیست آن، که از حیات بر روی زمین پشتیبانی می کند، مطرح شد. و فقط دانشمند روسی Vernadsky V.I. این ایده را بیان کرد که فعالیت های انسانی در حال کسب مقیاسی است که با قدرت نیروهای طبیعی و زمین شناسی قابل مقایسه است؟ باورش سخت است، اما تمدن زمینی به سرعت در حال حرکت به سمت یک فاجعه اقتصادی-اجتماعی جهانی است. این واقعیت را رهبران قدرت های جهانی در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در تابستان 1992 در ریودوژانیرو بیان کردند.

واژه «مشکلات جهانی» در نیمه دوم دهه 60 وارد فرهنگ لغت بین‌المللی شد؛ این واژه از کلمه لاتین «globe» به معنای زمین آمده است و به سه معنی است: فراگیر، جامع، مشخصه جهان، برای همه کشورها و مردم.

به مشکلات جهانی می گویندکه سراسر جهان و کل بشریت را در بر می گیرد، حال و آینده آن را تهدید می کند و نیازمند تلاش های متحد همه دولت ها و مردم برای حل و فصل است. (در دفتر یادداشت بنویسید)

تحلیل مشکلات جهانی بدون گونه شناسی علمی آنها غیرممکن است. طبقه بندی های مختلفی از مشکلات جهانی وجود دارد. بر اساس منابع مختلف اطلاعات، از 8-10 تا 40-45 وجود دارد و نمی توان همه چیز را در عرض 45 دقیقه از یک درس در نظر گرفت. بیایید از طبقه بندی ارائه شده توسط نویسنده کتاب جغرافیا V.P. ماکساکوفسکی. (کار دانش آموزان با کتاب درسی ص 353: 4 نوع مشکل جهانی را بنویسید).

1. شخصیت "جهانی".

"جهانی ترین" مشکلات ماهیت سیاسی و اجتماعی-اقتصادی (جلوگیری از جنگ هسته ای و حفظ صلح، تضمین توسعه پایدار جامعه جهانی و افزایش سطح سازماندهی و کنترل پذیری آن).

2. طبیعت طبیعی – اقتصادی.

مشکلات عمدتاً طبیعت و اقتصادی (محیط زیست، انرژی، مواد خام، غذا، اقیانوس ها)؛

3. ماهیت اجتماعی.

مشکلات عمدتاً اجتماعی (جمعیتی، روابط بین قومی، بحران فرهنگ، اخلاق، کمبود دموکراسی و مراقبت های بهداشتی، تروریسم).

4. شخصیت مختلط.

مشکلات ماهیت مختلط که حل نشدن آنها اغلب منجر به تلفات گسترده زندگی می شود (درگیری های منطقه ای، جنایت، حوادث فناوری، بلایای طبیعی و غیره).

معلم:اصلی سوال (مشکل)که امروز باید به آن پاسخ دهید: چرا مشکلات در مقیاس سیاره ای بوجود می آیند؟ چه هستندعلل مشکلات جهانی؟و مهمترین چیز این است که راه های ممکن برای غلبه بر آنها را شناسایی کنید.(گزینه های پاسخ دانش آموز).

2. تعمیم مطالب.درس به صورت کنفرانس مطبوعاتی است. سخنرانان (دانش آموزان کلاسی که تکلیف پیشرفته دریافت کرده اند) آثار خود را ارائه می دهند که در قالب ارائه ارائه می شود.

طرحی برای توصیف یک مشکل جهانی:

1. اصل مسئله.

2. علل وقوع آن.

3. راه های حل مشکل.

شنوندگان در مورد موضوع ارائه ها سوال می پرسند. جدول را در دفترچه خود پر کنید. در پایان درس به تبادل نظر می پردازند و به یک سوال مشکل دار پاسخ می دهند.

مشکل جهانی

شواهد یک مشکل

راه حل ها

1. مشکل صلح و خلع سلاح، جلوگیری از جنگ هسته ای.

انباشت وسایل کشتار جمعی در جهان.

خلع سلاح.

کنترل خلع سلاح

معاهدات صلح

2. مشکل زیست محیطی.

تغییرات آب و هوایی، تخریب لایه اوزون، اثر گلخانه ای، بحران زیست محیطی در نقاط مختلف جهان.

افزایش تعداد مناطق حفاظت شده

امکانات درمانی

ایجاد فناوری های بدون زباله

جانمایی منطقی «صنایع کثیف».

3. مشکل جمعیتی.

انفجار جمعیت در کشورهای در حال توسعه، بحران جمعیتی در کشورهای توسعه یافته. شهرنشینی کنترل نشده، اسکان مجدد پناهندگان. افزایش فشار بر طبیعت

سیاست جمعیتی فعال

افزایش سطح توسعه اقتصادی کشورها.

بهبود شرایط زندگی و مراقبت های پزشکی.

4. مشکل غذا.

جمعیت جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه سریعتر از تولید مواد غذایی در حال رشد است.

مسیر فشرده توسعه کشاورزی.

5. مشکل انرژی و مواد اولیه.

رشد تقاضا برای مواد اولیه.

کاهش منابع طبیعی جهان.

استفاده از دستاوردهای انقلاب علمی و فناوری.

استخراج کاملتر مواد معدنی از زیر خاک.

استفاده از منابع انرژی جایگزین

سیاست حفاظت از منابع

ویدئویی در مورد مشکلات جهانی بشریت تماشا کنید

بنابراین. بچه ها حدس زدید درس ما به چه موضوعی اختصاص دارد؟

چرا رسانه ها بیشتر و بیشتر از آینده بشریت صحبت می کنند؟ چرا این مشکلات ذهن دانشمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و کارگردانان سینما را نگران می کند؟ به نظر شما منظور ما از مفهوم چیست؟ مسئله?

«هر موجودی که روی سطح زمین بود نابود شد. از انسان گرفته تا دام و خزندگان. و پرندگان آسمان همه چیز از زمین نابود شد، فقط نوح باقی ماند و آنچه در کشتی با او بود.»

کتاب مقدس پیدایش.ch7#2

اولین مشکل جهانی که منجر به عواقب فاجعه آمیز شد و در کتاب مقدس در عهد عتیق شرح داده شد را به من بگویید (گزاره ای از کتاب مقدس در مورد سیل روی تابلو ظاهر می شود).

اما اصطلاح مشکلات جهانی بشریت تنها در سال 1945 ظاهر شد. چرا فکر میکنی؟

بله کاملا حق با شماست. زیرا جنگ جهانی دوم قطعاً خطرات جنگ مدرن را نشان داد. اما تمام وحشت در پایان جنگ با بمباران دو شهر ژاپن، هیروشیما و ناکازاکی، نشان داده شد، جایی که کسانی که اسلحه در دست نداشتند، بلکه غیرنظامیان - افراد مسن، زنان و کودکان، رنج بردند. عواقب این بمباران هنوز هم امروز احساس می شود، زمانی که نوادگان قربانیان بمباران هنوز از بیماری تشعشعات رنج می برند.

از یک دوره در جغرافیا، زیست شناسی، مطالعات اجتماعی، به مشکلات پیش روی بشریت نگاه کردید، تلویزیون تماشا می کنید، کتاب می خوانید، در اینترنت ارتباط برقرار می کنید و از قبل در مورد موضوع این درس اطلاعات زیادی دارید.

بنابراین اولین مشکل جهانی جهان است مشکل صلح و خلع سلاح

اجرای 1 گروه. بحث.

مشکل جمعیتی

ما می توانیم در مورد این مشکل جهانی از رابرت روژدستونسکی بخوانیم:

بسیاری از ما - مردم - در این دنیا هستیم.

ذهن های جدی پاره شده است:

در این زندگی، در این گردباد، دیوانگان، ما چند برابر شدیم!

انفجارهای جمعیتی رخ می دهد، رودخانه ها خشک می شوند و پوسته سیاه می شود

شهرها مثل جوش می آیند.

تعداد ما خیلی زیاد است، خیلی زیاد!

ما خیلی هستیم!

دانشمند بمب را ستایش می کند.

ما خیلی هستیم!

ناوشکن موج را می شکند.

اما هنوز تعداد کافی برای موج جدید وجود ندارد.

داشتن بسیاری از ما به چه معناست؟ مشکل را بگو، مسئله را بیان کن.

اجرای 2 گروه. بحث.

هر چه بشریت بیشتر روی زمین زندگی می کند، بیشتر و بیشتر به ویروس ها و بیماری هایی مبتلا می شود که قبلاً هرگز درباره آنها شنیده نشده بود. به محض اینکه فرد یاد می گیرد فقط با بیماری هایی مانند آبله یا وبا مبارزه کند، سرطان و ایدز جایگزین آنها می شود. اما شاید این طور باشد! بقای اصلح! هر چه تعداد افرادی که بر اثر بیماری جان خود را از دست می دهند، بیشتر باشد، فضای بیشتری برای نسل های آینده آزاد خواهد شد؟ شما چطور فکر می کنید؟

مشکل انرژی و مواد اولیه

وظیفه جامعه جهانی فقط کمک به پول نیست، بلکه آموزش مردم برای کسب درآمد از طریق اشتراک گذاری فناوری ها و جایگاهی در بازار جهانی است.

هر چه جمعیت روی زمین بیشتر باشد، منابع معدنی و انرژی مختلف بیشتری مصرف می شود. بی جهت نیست که به این موضوع توجه زیادی می شود.

عملکرد گروه 3

مشکل غذا

به من بگو، لطفا، آیا کسی از شما گرسنه شده است؟ آیا می دانید گرسنگی چیست، گرسنگی واقعی؟ آیا کسی از شما به گرسنگان خیابان کمک کرده است؟ گرسنگی پدیده جدیدی نیست. تنها در چین در قرن نوزدهم، 100 میلیون نفر از گرسنگی جان خود را از دست دادند. در طول 50 سال گذشته، 20 میلیون نفر در هند جان خود را از دست داده اند. برای اولین بار در تاریخ طولانی بشر، مسئله کمبود مواد غذایی مطرح شد. بدون اغراق می توان گفت که قاره آفریقا "قطب گرسنگی" سیاره ما است. احتمالا حدس زده اید. این مشکل چیست؟

عملکرد گروه 4

مشکل اکولوژیکی

عملکرد گروه 5

خب، می بینیم که همه مشکلات به هم پیوسته اند و در این گیرودار مشکلات نمی توان یک مشکل خاص را حل کرد. من می خواهم یک مثل معروف را نقل کنم: "دو قورباغه در یک ظرف خامه افتادند. یکی گفت: این آخرش است، پنجه هایش را تا کرد و خفه شد. دیگری دست و پا زد، دست و پا زد... یک تکه کره زیرش کوبید و از قابلمه بیرون آمد.» چقدر دوست دارم سرنوشت بشریت را در تصویر قورباغه ها نه اول، بلکه دوم ببینم. و اگر قورباغه ها برای زندگی مشترک می جنگیدند، خیلی سریعتر از گلدان خارج می شدند. و از همه اینها چه نتیجه ای می توان گرفت: با همه مشکلات و با تمام انسانیت مبارزه کنید، زیرا هر مشکلی روی هر یک از ما تأثیر می گذارد.

نکته اصلی در حل هر مشکلی شناخت ماهیت آن است. بشریت امروز دغدغه ای جدی تر از یافتن نیرو، یافتن وسیله، یافتن دلیل برای کنار آمدن با طبیعت و حل تعارضات اجتماعی ندارد. در غیر این صورت، باید به ظاهری از عصر حجر بازگردیم، دوران تاریک خشونت و انحطاط فرهنگی. شما می خواهید؟

ویدیوی "زمین را نجات دهید!"

چرا بیشتر مشکلات جهانی در نیمه دوم قرن بیستم بدتر شد؟ (گزینه های پاسخ دانش آموز)

علل مشکلات جهانی:

    مشکلات جهانی در نتیجه توسعه عینی جامعه به وجود آمده و به دلیل تضادهای بین بشریت، محیط زیست و جامعه وجود دارد.

    قدرت فنی تمدن از سطح سازمان اجتماعی به دست آمده فراتر رفته و همه موجودات زنده را تهدید می کند.

    انگیزه های فعالیت توده های غالب مردم، ارزش های اخلاقی آنها بسیار دور از ایده آل است.

راه حل ها:تفکر سیاسی جدید ندای روزگار است. باید خود را در تمام حوزه های فعالیت انسانی نشان دهد.

    القای ارزشهای اخلاقی و اخلاقی جدید در افراد؛

    همه بشریت را متحد کنید؛

    انجام دگرگونی هایی که در مقیاس و عمق بی سابقه در سراسر جهان بی سابقه است.

نتیجه:مشکلات جهانی چالشی برای ذهن انسان است. فرار از آنها غیرممکن است. فقط می توان بر آنها غلبه کرد. برای غلبه بر تلاش های هر فرد و هر کشور با همکاری نزدیک بر هدف بزرگ حفظ فرصت زندگی بر روی زمین.

هر فردی باید بداند که بشریت در آستانه نابودی است و اینکه ما زنده بمانیم یا نه، شایستگی هر یک از ماست.

3. انعکاستکنیک سوالات "نازک" و "ضخیم" به دانش آموزان می آموزد که به درستی سوالات خود را بپرسند و سطح پیچیدگی خود را درک کنند. هم معلم و هم دانش آموزان می توانند از یکدیگر سوال بپرسند.

1. آیا می توان گفت که مشکلات جهانی فقط مربوط به کشورهای با سطح توسعه پایین است؟

کدام مشکلات جهانی بیشتر مشخصه زمان ما هستند؟

آیا موافقید که مشکلات جهانی بیشتر مربوط به کشورهای در حال توسعه است؟

توضیح دهید چرا مشکلات جهانی در نیمه دوم قرن بیستم بدتر شد؟

کدام یک از مشکلات اجتماعی زمان ما را مبرم ترین می دانید؟ چرا؟

مشق شب : یک مقاله کوتاه، انشا بنویسید. با موضوع: "هر یک از ما قدرت تغییر را داریم"

فکر کنید و توضیح دهید که این عبارت به چه معناست: «ما زمین را از اجدادمان به ارث نبرده ایم. ما آن را از اولادمان قرض می گیریم»؟

کتابشناسی - فهرست کتب:

1. Anufrieva O.I. "جغرافیای اقتصادی و اجتماعی جهان" پایه دهم، قسمت دوم، طرح درس بر اساس کتاب درسی V.P. ماکساکوفسکی، ولگوگراد، "معلم"، 2006

2. Zhizhina E.A.، Nikitina N.A. تحولات درس در جغرافیا، کلاس 10، مسکو "VAKO"، 2006.

3. Gladky Yu.N., Lavrov S.B. جغرافیای جهانی، کلاس های 10-11، مسکو، بوستارد، 2009

4. Domogatskikh E.M.، Alekseevsky N.I.، جغرافیای اقتصادی و اجتماعی جهان، مسکو، "کلمه روسی"، 2010.

4. Do.gendocs.ru›docs

5. BestReferat.ru›مشکلات جهانی

6.Рhilosophica.ru›volkov/20.htm

با دوستان به اشتراک بگذارید یا برای خود ذخیره کنید:

بارگذاری...