Շատալով մանկավարժական արձակ կարդալ. Կենսագրություն. Աջակցող նշումներ

1927 թվականին Ստալինոյում (Դոնեցկ) ծնվել է ապագա նորարար ուսուցիչ Վիկտոր Ֆեդորովիչ Շատալովը։ Նա հերոսաբար կռվել է ռազմաճակատում, ունի պարգեւներ։ 1953 թվականին ավարտել է Ստալինի (Դոնեցկի) մանկավարժական ինստիտուտը, սակայն 1951 թվականից դպրոցում դասավանդել է մաթեմատիկա, իսկ շուտով դարձել է դրա տնօրենը։

1956 թվականից նա փորձարարական պարապմունքներ է կազմակերպել հայրենի դպրոցում՝ Շևչենկոյի բուլվարում, 65, օգտագործելով իր մեթոդաբանությունը, որը ստեղծել է 13 տարի։

Սկսեցի օգտագործել ազատ ժամանակ՝ շաբաթական 2 անգամ։

33 հոգուց բաղկացած առաջին նման դասարանը 2 տարի առաջ սովորել է դպրոցական լրիվ դասընթացը և գերազանց արդյունքներ է ցույց տվել։ Նրա ուսանողների 100%-ը ընդունվել է համալսարան, իսկ կեսից ավելին ստացել է բարձրացված կրթաթոշակներ:

Շատալովը խորացրել և ընդհանրացրել է իր մեթոդաբանությունը հետագա բոլոր տարիներին։ Գրել է գիտական ​​աշխատություններ և գրքեր, 1973 թվականից դարձել է Ուկրաինական ԽՍՀ Մանկավարժության ԳՀԻ, իսկ 1985 թվականից՝ ԽՍՀՄ մանկավարժական գիտությունների ակադեմիայի անդամ։

Դոնեցկի ԽՍՀՄ մանկավարժական գիտությունների ակադեմիայի Դասավանդման մեթոդիկայի գիտահետազոտական ​​ինստիտուտը 1987 թվականին նշանակել է նրան ուսումնական գործընթացի ինտենսիվացման խնդիրների լաբորատորիայի ղեկավար։ Շատալովը շարունակեց համատեղել հետազոտությունն ու փորձերը դպրոցում դասավանդման հետ։

Պերեստրոյկայի ժամանակ ուսուցիչ-բարեփոխիչն արժանացել է.

  • Ուկրաինական ԽՍՀ վաստակավոր ուսուցիչ (1987 թ.);
  • ԽՍՀՄ ժողովրդական ուսուցիչ (1990);
  • Պատվո նշանի շքանշան;

Մոռացել են փորձարարական պարապմունքների մասին։ Բայց Շատալովը շարունակեց իր սկզբնական ուսմունքը։ 1992 թվականին ԽՍՀՄ փլուզումից հետո դարձել է Դոնեցկի հետդիպլոմային կրթության ինստիտուտի դոցենտ:

Այս ժողովրդական ուսուցիչը երկար տարիներ զբաղվել է անձնուրաց գործունեությամբ՝ փորձարարական պարապմունքներ է վարում Դոնեցկում, իսկ արձակուրդներին Մոսկվայում անցկացնում է մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի 7-օրյա ամենամյա դասընթացներ։

Պրոֆեսոր Շատալովն այժմ աշխատում է Դոնեցկում՝ Սոցիալական կրթության ինստիտուտում, որտեղ դասավանդում է մանկավարժական հմտությունների դասընթաց ուսանողների համար։

Տարիքի պատճառով սեմինարների հազվադեպ է գալիս Մոսկվա։

Շատալովի նորարարության էությունը

Ուսանողին առարկայի ուսումնասիրության մեջ ներգրավելը, նրան դասավանդելը և կրթելը Շատալովի մեթոդի հիմնական գաղափարն է։

Տեխնիկայի նպատակը.

1. Կրթություն և ձևավորում.

  • ուսուցման շարժառիթները;
  • հետաքրքրասիրություն և կրթական հետաքրքրություններ;
  • ուսուցման արդյունքների համար պարտքի և պատասխանատվության զգացում.
  • իրազեկում ինքն իրեն որպես մարդ.

2. Ուսումնասիրություն և գիտելիքներ :

  • կարողությունների զարգացում;
  • գիտելիքներ;
  • գիտելիքի կարիք.

Նպատակներին համապատասխան՝ ստեղծվել է դպրոցական ծրագրերի բազմաստիճան համակարգ։ Նրա օգնությամբ հնարավոր է հեշտացնել բարդ առարկաների (ֆիզիկա, մաթեմատիկա, քիմիա և այլն) մշակումն ու մտապահումը և ավելի քան 2-3 անգամ կրճատել ուսուցման ժամանակը։

«Աշակերտի գլուխը անոթ չէ, որը պետք է լցնել, այլ ջահ է, որը պետք է վառվի», - Պլուտարքոս:

Դրա համար Շատալովը օգտագործում է մոտիվացիայի 4 տեսակ.

  • արդյունքի կողմնորոշում;
  • հետաքրքրություն գործունեության գործընթացում;
  • լավ գնահատական ​​ստանալու հետաքրքրություն;
  • խուսափելով դժվարություններից.

Շատալովը հիմք դրեց իր մանկավարժությանը.

  • տեղեկատվության ընկալման հոգեբանական օրենքները;
  • դիդակտիկ նյութեր (տեղեկատու նշումներ);
  • մարդասիրական վերաբերմունք ուսանողի նկատմամբ - համագործակցության մանկավարժություն;
  • շարժվող գնահատում;
  • տեղեկատվության համակարգում;
  • գիտելիքների համախմբվածություն և փոխկապակցվածություն;
  • ճանաչողական անկախության կրթություն;
  • ամրապնդել աշակերտի ինքնագնահատականը և վստահությունը.

Շատալովի մեթոդի կառուցման սկզբունքները

1. Տեղեկատվության ամբողջական ընկալում.

  • նախ տրված է օբյեկտի կմախքը, ամբողջ պատկերը.
  • Դրանից կառուցվում են առանձին էսքիզներ.
  • կա մշտական ​​վերադարձ դեպի հիմնական հատված.
  • հատուկ ուշադրություն է դարձվում կրկնությանը. այս կերպ բոլոր ուսանողները կարող են աստիճանաբար յուրացնել նյութը.
  • նոր կմախք տրվում է միայն այն բանից հետո, երբ բոլոր ուսանողները ըմբռնեն նյութը:

2. Տեղեկատվության ընկալման սահմանափակումներ.

  • Ուսուցչի ուղեցույցը պարունակում է թեմայի վերաբերյալ ընկալման 7 օպտիմալ տարրեր, որոնք պահվում են երկարաժամկետ հիշողության մեջ։
  • Տեղեկատվության ողջ ծավալը բաժանված է 5-7 բլոկների:
  • Ռեֆերատը բաղկացած է տեղեկատու ազդանշաններով թերթիկից (դիդակտիկ գործիք):
  • Խնդիրը ոչ թե գրառումներն անգիր անելն է, այլ դրանք հասկանալը։
  • Նշումների թերթիկը կարող եք հասկանալ միայն ուսուցչին լսելուց և դասագիրքը կարդալուց հետո (խճճվելը բացառվում է):

3. Համագործակցություն.

  • մարդասիրական վերաբերմունք ուսանողի նկատմամբ;
  • քննադատության բացակայություն;
  • գիտելիքների բացասական գնահատման բացակայություն;
  • դասասենյակում հոգեբանական սթրեսի թեթևացում;
  • խիստ սահմանների բացակայություն (ապագա ստեղծագործության հիմքը):

4. Առանց կոնֆլիկտների (հատուկ գնահատում).

  • թույլ է տալիս հասնել արդյունքների՝ անկախ ձեր ունակություններից (ցածր գնահատականը ծածկված է բարձրով, ինչը հնարավորություն է տալիս լավ արդյունք ստանալ կիսամյակի վերջում, իսկ ամսագրում արտացոլվում է ոչ թե բուն նյութի յուրացման գործընթացը, այլ՝ գիտելիքների որակը ուսման պահին);
  • գնահատման շարժունակությունը փոխում է սովորողի վերաբերմունքը ուսման նկատմամբ.
  • տալիս է մոտիվացիա՝ վստահելու ինքներդ ձեզ, ձեր մտքին, ձեր ունակություններին.
  • բաց հարաբերություններ է ստեղծում ուսուցչի և աշակերտի միջև:

5. Հատուկ խնդիրների լուծում - նախ սովորեցրեք, ապա հարցրեք.

  • չի գնահատում խնդիրների լուծումը մինչև կիսամյակի ավարտը, քանի դեռ չի դասավանդել.
  • խրախուսում է անկախ որոշումների կայացումը.

6. Կրքով սովորել.

  • մեծ դժվարությամբ սովորել;
  • որքան շատ աշխատանք, այնքան ավելի շատ հաջողություն, այնքան ավելի շատ կիրք;
  • կիրքը ձեզ դրդում է նոր աշխատանք կատարելու:

7. Մաքսիմալիզմ.

  • պահանջկոտության և ողորմության մեջ;
  • անկախության և վերահսկողության մեջ;
  • ուսուցչին բեռնելու և նրա աշխատանքը հեշտացնելու գործում.
  • ուսանողի շահերից ելնելով;
  • հավասարության և ընտրության իրավունքի մեջ (լինել ակտիվ կամ պարտավորություն).
  • տիեզերքում ուժեղ ուսանողի համար:

8. Հաջորդականություն:

  • ուսումնասիրել տեսությունը;
  • պարապելով.

9. Առողջություն.

  • ֆիզիկական դաստիարակություն ամեն օր.

10. Բաց հեռանկարներ.

  • բաց և ճկուն գնահատում (glasnost);
  • Գիտելիքների բաց հաշվառում («Գիտելիքի բաց հաշվառման հայտարարություն»);
  • ուսանողի համար գիտելիքների և գնահատականների բարձր մակարդակի հասնելու հնարավորություն:

Մարզման փուլերը՝ ըստ V.F. Շատալովա

Նորարարական տեխնիկան հիմնված է 6 սյուների վրա.

  1. Կրկնություն.
  2. Գիտելիքների վերահսկում.
  3. Վարկանիշային համակարգ.
  4. Խնդիրների լուծման մեթոդիկա.
  5. Աջակցող նշումներ.
  6. Սպորտային գործունեություն ուսանողների հետ.

«Սովորեք հաղթական»: - սա ուսուցչի կարգախոսն է Վ.Ֆ. Շատալովա.

Շատալովի դասի պլանը

Շատալինի մարզումը հետևում է խիստ ալգորիթմի.

ծանոթացում + ըմբռնում + ամրապնդում + հարցում

1. Բացատրություն.

  • թեմաների հանրային համարակալում;
  • նշումների հստակ, մանրամասն վերարտադրում դժվար հատվածների կրկնվող կրկնությամբ.
  • ընդմիջում;
  • նույն նշումների արագ բացատրությունը գրատախտակին գրությամբ.
  • գրառումները նոթատետրում պատճենելը.

2. Կրկնություն.

  • հաջորդ օրը գրառումների վերարտադրումը առանձին թղթի վրա.
  • մի քանի հոգի ստուգում են գրատախտակին դրված գրառումները, որին հաջորդում է դասարանի առջև բարձրաձայն պատասխանը.
  • ամբողջ դասարանը չի ձանձրանում, այլ լսում է պատասխանողներին՝ փորձարկելով իրենց:

3. Խնդիրների լուծում.

  • Դասի ընթացքում լուծվում է 2-3 բնորոշ խնդիր;
  • ստանդարտ առաջադրանքներ պահանջվում են բոլորի համար.
  • ոչ ոք չի գրում, բոլորը լսում են;
  • ուսանողը լուծում է խնդիրը;
  • տիպիկ խնդրի կրկնվող տնային անկախ լուծում.
  • դասագրքերի հիման վրա անհատական ​​առաջադրանքների լուծում՝ սխալների արագ ստուգմամբ և խորհրդատվությունով.
  • Տվյալ խնդիրների լուծման միջակայքը որոշված ​​չէ, այն անհատական ​​է։

Ինքը՝ Շատալովը, ուսումնասիրություններն ընթանում են ըստ «թթու վարունգ» սկզբունքին.Եթե ​​թարմ վարունգը լցնեք աղաջրի տարայի մեջ, ապա ուզեք, թե չուզեք, այն դեռ աղի կդառնա... » . Այսինքն՝ այս մոտեցմամբ ցանկացած ուսանողի կրթությունը հաջող կլինի։

«Ուսանողի հաջողության բաղադրատոմսը պարզ է. պետք է հավատալ երեխային և ամենափոքր հնարավորության դեպքում թույլ տալ, որ նա խոսի, որպեսզի գնահատման, օտարվելու և դատապարտման վախը չկախվի նրա գլխին: Եվ երկրորդ, ուսուցիչը պետք է ամեն ինչ շատ պարզ բացատրի»,- Շատալովը:

Փոխազդեցություն ծնողների հետ ըստ Շատալովի

Հանրային ուսուցչի մանկավարժությունն ավելի արդյունավետ է աշխատում, եթե աշակերտին աջակցում և վերահսկում են տանը։

Ձեր երեխայի ուսումնասիրությունների ցանկացած արդյունքի նկատմամբ դրական վերաբերմունքը թույլ է տալիս հեռացնել վախերը և ավելացնել մոտիվացիա: Ծնողները պարտավոր են իրենց երեխային տրամադրել օգնություն, աջակցություն, ուշադրություն և վերահսկողություն:

Հիմնվելով օժանդակ նշումների վրա՝ դա շատ հեշտ և արագ է կատարվում: Նման միջոցները կարող են անհրաժեշտ լինել սկզբում: Հետո դրանց կարիքն ինքնաբերաբար անհետանում է։

Երբ մշտական ​​մոտիվացիա է առաջանում, ծնողների օգնությունը ոչ միայն անհրաժեշտ չէ: Դա ուղղակի արգելված է։ Սակայն մոտիվացիայի համար ծնողների աջակցությունը պետք է մշտական ​​լինի: Միևնույն ժամանակ ծնողները մշտապես տեղեկացված են երեխայի առաջընթացի մասին։ Սա վերացնում է դպրոցի և ծնողների միջև կոնֆլիկտները:

Հեղինակի մեթոդաբանության յուրահատկությունը

Շատալովի վարժանքների և փորձարարական այլ մեթոդների հիմնական տարբերությունը ընդհանուրից հատուկ գիտելիքների ձեռքբերումն է:

Այս դեպքում օգտագործվում են հղման ազդանշաններ: Դրանք ուսումնական նյութի ներկայացման միջոց են։ Հղման ազդանշանների թերթիկները (մի տեսակ պահեստավորում) օգնում են ընկալել շատ տեղեկատվություն ամբողջությամբ, միևնույն ժամանակ ընկալել և հիշել այն:

Տեխնիկայի յուրահատկությունը կայանում է նաև հետևյալում.

  • ցանկացած ուսանողի կողմից (նույնիսկ թույլ) կիրառելու ունակությամբ նյութի յուրացում.
  • նվազագույն ժամանակում առավելագույն տեղեկատվության անգիր;
  • պարզ խնդիրներ լուծելու սահուն հմտությունների զարգացում;
  • յուրաքանչյուր ուսանողի ծանոթացնել ամենօրյա մտավոր աշխատանքին.
  • ընթացիկ դասում գնահատականների բացակայություն (մի շեղեք գիտելիքներին ընտելանալու գործընթացից);
  • արտաքին գնահատման բացակայություն (դուք խելացի եք, բայց դուք հիմար եք);
  • առանց կոնֆլիկտների;
  • արագ առաջ շարժվել;
  • բաց հեռանկարներ;
  • հրապարակայնություն;
  • «պայքարող սլաքների» գաղափարի իրականացման գործում.
  • ուսանողի և ուսուցչի միավորում;
  • Օգտագործման հնարավորությունը դպրոցներում և համալսարաններում:

Փորձարարական տեխնիկայի քննադատություն

Այժմ Շատալովի օրիգինալ ուսմունքի նկատմամբ հետաքրքրությունը մարել է։ Նրա տեխնիկան լայնորեն չի կիրառվել հետևյալ պատճառներով.

  • ոչ համընդհանուր, այն ստեղծվել է կոնկրետ ուսուցչի համար.
  • եզակի արդյունքը հնարավոր է միայն ուսուցչի տաղանդի, հսկայական ջանքերի, մեթոդի լիարժեք ըմբռնման և ընդունման դեպքում.
  • նոտայի գաղափարը չի հասցվել լավ գործիքի մակարդակի.
  • շեշտը դրվում է ոչ թե ստեղծագործական, այլ վերարտադրողական կարողությունների ստեղծման և զարգացման վրա (ակադեմիկոս Ա.Ա. Բոդալև);
  • դատողությունների և եզրակացությունների մշակույթի բացակայություն;
  • մեծ տեքստերի հետ աշխատելու անկարողություն;
  • ինքնին համակարգի փոփոխման բարդությունը:

Տեխնիկայի տարածումը և ժողովրդականությունը

Իրենց մեթոդներով հայտնի ուսուցիչներ Դավիդովն ու Ամոնաշվիլին դարձան Շատալովի ընկերներն ու հետևորդները։

Այժմ աշխատում է Շատալովի անվան դպրոց-ստուդիան Մոսկվայում՝ պրոֆեսոր Վինոգրադովի ղեկավարությամբ. Այնտեղ դասավանդում են Շատալովի հետևորդները՝ Սոկոլովը, Դանիլովիչը, ՄՊՀ պրոֆեսոր Բերդոնոսովը, Չերնավինը, Պերվակովան, Սմիրնովան, Պլեխանովան, Օսիպովը, Լիսենկովան, Լեգասովը, Մենդելեևան, Շալամովան։ Դպրոցն ընդունում է ցանկացած տարիքի երեխաներ։

Շատալովի դպրոցում սովորեցնում են երեխաներին Անգլիայից, Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, Իսրայելից, Լիտվայից, Էստոնիայից, Ղազախստանից։ Շաբաթվա ընթացքում դասավանդվում են 4 ժամ մաթեմատիկա, լեզու, պատմություն, հասարակագիտություն, քիմիա, կենսաբանություն, ֆիզիկա և այլն:

Այս ընթացքում տրվում է տարեկան ամբողջական նյութ թեմայի վերաբերյալ։ Դասերը միշտ բաց են ծնողների համար։ Այն հեռարձակվում է ինտերնետով ամբողջ աշխարհում։

Ուսանողների ձեռքբերումները

Անհույս ուսանողների միջից ի հայտ եկան հայտնի մարդիկ՝ Լյուդմիլա Մոսկալինա (Չիկագո), Լի Յիգաո (Պեկին), Վոլտեր Չանտուրիա (Բաթումի)։

70-80-ական թթ. Շատալովի մեթոդաբանությունն օգտագործվել է Դոնեցկի 40 քաղաքային և գյուղական դպրոցներում: Ըստ ուսուցիչների Շիշովի, Յաբլուկովի, Պոդստավկինի, Վինոկուրի ակնարկների,

Բաշոյի գնահատականը բարձրացել է 58%-ով, գիտելիքների մակարդակը՝ 98%-ով, իսկ հետաքրքրությունների մակարդակը՝ 100%-ով։ Ուսուցիչ Լիպավսկու կողմից մեթոդի կիրառումը լեռնահանքային տեխնիկումում (հանքարդյունաբերական կուրս) 149 ուսանողներից 122-ին գերազանց ելույթ ունեցավ։

1997 թվականից մինչ օրս տեխնիկան կիրառվում է Պոլտավայի թիվ 1 ազգային լիցեյում։

Կիևի դպրոցներում Շատալովի հետևորդները՝ ուսուցիչներ Գաիշտուտը և Կոլտունովը, հաջողությամբ կիրառել են մեթոդաբանությունը 1983 թվականից: Մեթոդաբանության տարրերն այժմ օգտագործվում են Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ուսուցիչների կողմից:

Մատենագիտություն

Վ.Ֆ. Շատալովը գրել է ավելի քան 60 գիրք՝ դասագրքեր, ձեռնարկներ, տեղեկատուներ, ուսումնական նյութեր, մանկավարժական և դիդակտիկ գրականություն։ Դրանցից շատերը թարգմանվել են աշխարհի այլ լեզուներով։

Որտե՞ղ և ինչպե՞ս անհետացան եռյակները.— Դոնեցկի ուսանողների հետ աշխատելու գործնական մանկավարժական փորձ.

  • Մ.- 1978 թ
  • Սոֆիա - 1980 թ
  • Պեկին - 1980 թ
  • Բուդապեշտ - 1982 թ
  • Ռիգա - 1988 թ
  • Մինսկ - 1989 թ

Եռյակը դատապարտված է. - Մ. - 1995 թ.

Հենակետ— փորձարարական ուսուցման մեթոդների, կազմակերպչական հիմքերի, հետազոտության մասին.

  • Մ.- 1987 թ
  • Վարշավա - 1989 թ
  • Կազան - 1990 թ
  • Մինսկ - 1990 թ
  • Իտալիա - 2001 թ

Փորձը շարունակվում է.

  • Մ.- 1989 թ
  • www.e-lib.info
  • Դոնեցկ - 1998 թ

Փորձարարական հետազոտության կազմակերպչական հիմքը. - Մ.: - 1982 թ

Փորձարարի դավանանքը. - Մ. - 1994 թ

Ներածություն որոնման. - Կրասնոդար. - 1989 թ

Սովորականից այն կողմ. - Դոնեցկ - 1988 թ

Սովորեցրեք բոլորին, սովորեցրեք բոլորին: - Պրահա: - 1988 թ

Որոնման ուղի. - Սանկտ Պետերբուրգ - 1996 թ

Դժվար երեխաներ չկան. - Մ. - 2001 թ

Երեկվանից դեպի ապագա։ - Դոնեցկ - 2001 թ

Տաղանդների ծաղկաբույլը մաս 1-2. — Մ — 2001-2003 թթ

Երկրորդ. - Մ. - 2006 թ

Կյանքը շարունակվում է. - Մ. - 2002 թ

Սրտի պրիզմայով. - Մ. - 2002 թ

Որոնման հրավեր. - Մ. - 2002 թ

Քաղաք ամպերի մեջ. - Մ. - 2006 թ

Վերապատրաստման առաջադրանքներ.

  • պատմության և հասարակագիտության մեջ։ - Դոնեցկ - 1984 թ.
  • պատմության մեջ 4-րդ դասարանում. - Մ. - 1984 թ.
  • պատմության մեջ 7-րդ դասարանում. - Մ. - 1985 թ.
  • եռանկյունաչափության մեջ։ - Մ. - 1993 թ.

17 հիմնական նշում մանկավարժության մասին. - Դոնեցկ - 1999 թ.

Հղման ազդանշանների ընդհանուր տեխնիկա. - Պեկին - 1991 թ.

Ստեղծագործական տետր 5-րդ դասարանի սովորողի համար. - Արխանգելսկ - 1981 թ

Հիմնական նշումներ.

  • Ֆիզիկա 6 - Կիև - 1976 թ
  • Ֆիզիկա 7 - Կիև -1977 թ
  • ֆիզիկա 8 - Ուլյանովսկ - 1988 թ
  • ֆիզիկա 9 - Ուլյանովսկ - 1988 թ
  • Ֆիզիկա 10 - Ուլյանովսկ - 1988 թ
  • Ֆիզիկա - Պեկին - 1981 թ
  • աստղագիտություն - Մ. - 1978 թ
  • մաթեմատիկա 4-5 - Մ. - 1978 թ
  • բնապատմություն – Մ.– 1979 թ
  • Աշխարհագրություն 6 - Մ. - 1981 թ
  • բարձրագույն մաթեմատիկա - Կր. Հորն - 1985 թ
  • պատմություն - Մ. - 1985 թ
  • կինեմատիկա և դինամիկա - Մ. - 1989 թ
  • ֆիզիկական աշխարհագրություն - Դոնեցկ - 1991 թ
  • եռանկյունաչափություն - Մ. - 1993 թ

Դասագրքեր:

  • Երկրաչափություն - Վոլգոգրադ - 1990 թ
  • Ֆիզիկա կյանքի համար. - Մ. - 2003 թ
  • Արագ եռանկյունաչափություն. - Մ. - 2004 թ
  • Հանրահաշվական ալիքներ. - Մ. - 2005 թ
  • Երկրաչափություն դեմքերում. - Մ. - 2006 թ
  • Աստղագիտություն. - Մ. - 2006 թ
  • Պատվո ֆիզիկա. - Մ. - 2006 թ
  • Եռագրություն. - Արխանգելսկ - 1990 թ

Մանկավարժական արձակ- փորձ Դոնեցկի դպրոցներում.

  • Մ.- 1980 թ
  • Պեկին - 1980 թ
  • Թբիլիսի - 1988 թ

Մանկավարժական որոնում.

  • Մ.- 1989 թ
  • Կիև - 1989 թ
  • Պրահա - 1995 թ

Մանկավարժական լաբիրինթոսներ. - Դոնեցկ - 2001 թ

Լավատեսական մանկավարժություն. - Պորտուգալիա. - 1987 թ

Մանկավարժական փաստաբանություն. - Մ. - 2006 թ

Մեր օրերի մանկավարժությունը. - Կրասնոդար - 1984 թ

Հոգեբանական շփումներ. - Մ. - 1989 թ

ԼուսանկարըԲիլեցկի Վ.Ս., Վիքիպեդիա։

1927 թվականին Ստալինո քաղաքում (Դոնեցկ) ծնվել է ապագա նորարար ուսուցիչ Վիկտոր Ֆեդորովիչ Շատալովը։ Նա հերոսաբար կռվել է ռազմաճակատում, ունի պարգեւներ։ 1953 թվականին ավարտել է Ստալինի (Դոնեցկի) մանկավարժական ինստիտուտը, սակայն 1951 թվականից դպրոցում դասավանդել է մաթեմատիկա, իսկ շուտով դարձել է դրա տնօրենը։

1956 թվականից նա փորձարարական պարապմունքներ է կազմակերպել հայրենի դպրոցում՝ Շևչենկոյի բուլվարում, 65, օգտագործելով իր մեթոդաբանությունը, որը ստեղծել է 13 տարի։

Նա մշակել է ինտենսիվ վերապատրաստման օրիգինալ համակարգ՝ օգտագործելով օրիգինալ ուսումնական նյութեր՝ ծրագրային նյութը բանավոր և գրաֆիկական ձևերով ներկայացնելով: Ավանդական տնային աշխատանքների փոխարեն ուսանողները ստանում են լայնածավալ «առաջարկներ», որոնց ծավալն ու բարդությունը տարբերվում են վերապատրաստման փուլերում՝ հաշվի առնելով անհատական ​​հատկանիշները, իսկ դասընթացի ավարտին նրանք մոտենում են մրցույթների և օլիմպիադաների։ Կիրառվում են ուսանողների փոխադարձ թեստավորման բնօրինակ ձևեր։

Պերեստրոյկայի ժամանակ ուսուցիչ-բարեփոխիչն արժանացել է.

    Ուկրաինական ԽՍՀ վաստակավոր ուսուցիչ (1987 թ.);

    ԽՍՀՄ ժողովրդական ուսուցիչ (1990);

    Պատվո նշանի շքանշան;

Այս ժողովրդական ուսուցիչը երկար տարիներ զբաղվել է անձնուրաց գործունեությամբ՝ փորձարարական պարապմունքներ է վարում Դոնեցկում, իսկ արձակուրդներին Մոսկվայում անցկացնում է մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի 7-օրյա ամենամյա դասընթացներ։

Պրոֆեսոր Շատալովն այժմ աշխատում է Դոնեցկում՝ Սոցիալական կրթության ինստիտուտում, որտեղ դասավանդում է մանկավարժական հմտությունների դասընթաց ուսանողների համար։

  1. Նորարար ուսուցչի մեթոդներ.

Տեխնիկայի նպատակը.

    Կրթություն և ձևավորում.

    ուսուցման շարժառիթները;

    հետաքրքրասիրություն և կրթական հետաքրքրություններ;

    ուսուցման արդյունքների համար պարտքի և պատասխանատվության զգացում.

    իրազեկումը որպես մարդ.

Ուսումնասիրություն և գիտելիքներ.

  • կարողությունների զարգացում;

    գիտելիքի կարիք.

Նպատակներին համապատասխան՝ ստեղծվել է դպրոցական ծրագրերի բազմաստիճան համակարգ։ Նրա օգնությամբ հնարավոր է հեշտացնել բարդ առարկաների (ֆիզիկա, մաթեմատիկա, քիմիա և այլն) մշակումն ու մտապահումը և ավելի քան 2-3 անգամ կրճատել ուսուցման ժամանակը։

Շատալովը հիմք դրեց իր մանկավարժությանը.

    տեղեկատվության ընկալման հոգեբանական օրենքները;

    դիդակտիկ նյութեր (տեղեկատու նշումներ);

    մարդասիրական վերաբերմունք ուսանողի նկատմամբ - համագործակցության մանկավարժություն;

    շարժվող գնահատում;

    տեղեկատվության համակարգում;

Շատալովի մեթոդի կառուցման սկզբունքները.

    Տեղեկատվության ամբողջական ընկալում. նախ՝ տրված է օբյեկտի կմախքը, ամբողջ պատկերը. Դրանից կառուցվում են առանձին էսքիզներ. կա մշտական ​​վերադարձ դեպի հիմնական հատված. հատուկ ուշադրություն է դարձվում կրկնությանը. այս կերպ բոլոր ուսանողները կարող են աստիճանաբար յուրացնել նյութը. նոր կմախք տրվում է միայն այն բանից հետո, երբ բոլոր ուսանողները ըմբռնեն նյութը:

    Տեղեկատվության ընկալման սահմանափակումներ. ուսուցչի ուղեցույցը պարունակում է թեմայի վերաբերյալ ընկալման 7 օպտիմալ տարրեր, որոնք պահվում են երկարաժամկետ հիշողության մեջ: Տեղեկատվության ողջ ծավալը բաժանված է 5-7 բլոկների: Ռեֆերատը բաղկացած է տեղեկատու ազդանշաններով թերթիկից (դիդակտիկ գործիք): Խնդիրը ոչ թե գրառումներն անգիր անելն է, այլ դրանք հասկանալը։ Նշումների թերթիկը կարող եք հասկանալ միայն ուսուցչին լսելուց և դասագիրքը կարդալուց հետո (խճճվելը բացառվում է):

    Համագործակցություն՝ մարդասիրական վերաբերմունք ուսանողի նկատմամբ; քննադատության բացակայություն; գիտելիքների բացասական գնահատման բացակայություն; դասասենյակում հոգեբանական սթրեսի թեթևացում; խիստ սահմանների բացակայություն (ապագա ստեղծագործության հիմքը):

    Առանց կոնֆլիկտների (հատուկ գնահատում). թույլ է տալիս հասնել արդյունքների՝ անկախ ձեր ունակություններից (ցածր միավորը ծածկվում է բարձրով, ինչը հնարավորություն է տալիս լավ արդյունք ստանալ կիսամյակի վերջում, իսկ ամսագիրը արտացոլում է ոչ թե գործընթացը։ բուն նյութին տիրապետելը, բայց սովորելու պահին գիտելիքների որակը). գնահատման շարժունակությունը փոխում է սովորողի վերաբերմունքը ուսման նկատմամբ. տալիս է մոտիվացիա՝ վստահելու ինքներդ ձեզ, ձեր մտքին, ձեր ունակություններին. բաց հարաբերություններ է ստեղծում ուսուցչի և աշակերտի միջև:

    Հատուկ խնդիրների լուծում - նախ դասավանդեք, ապա հարցրեք. չի գնահատում խնդրի լուծումը մինչև կիսամյակի ավարտը մինչև դասավանդելը; խրախուսում է անկախ որոշումների կայացումը.

    Կրքով սովորել. մեծ դժվարությամբ սովորել; որքան շատ աշխատանք, այնքան ավելի շատ հաջողություն, այնքան ավելի շատ կիրք; կիրքը ձեզ դրդում է նոր աշխատանք կատարելու:

    Մաքսիմալիզմ՝ պահանջկոտության և գթասրտության մեջ; անկախության և վերահսկողության մեջ; ուսուցչին բեռնելու և նրա աշխատանքը հեշտացնելու գործում. ուսանողի շահերից ելնելով; հավասարության և ընտրության իրավունքի մեջ (լինել ակտիվ կամ պարտավորություն). տիեզերքում ուժեղ ուսանողի համար:

    Տեսության ուսումնասիրություն; պարապելով.

    Բաց հեռանկարներ. բաց և ճկուն գնահատում (glasnost); Գիտելիքների բաց հաշվառում («Գիտելիքի բաց հաշվառման հայտարարություն»); ուսանողի համար գիտելիքների և գնահատականների բարձր մակարդակի հասնելու հնարավորություն:

Շատալովի ուսուցման և այլ փորձարարական մեթոդների հիմնական տարբերությունը գիտելիքների ձեռքբերումն է ընդհանուրից կոնկրետ: Այս դեպքում օգտագործվում են հղման ազդանշաններ: Դրանք ուսումնական նյութի ներկայացման միջոց են։ Հղման ազդանշանների թերթիկները (մի տեսակ պահեստավորում) օգնում են ընկալել շատ տեղեկատվություն ամբողջությամբ, միևնույն ժամանակ ընկալել և հիշել այն:

Տեխնիկայի յուրահատկությունը կայանում է նաև հետևյալում.

    ցանկացած ուսանողի կողմից (նույնիսկ թույլ) կիրառելու ունակությամբ նյութի յուրացում.

    նվազագույն ժամանակում առավելագույն տեղեկատվության անգիր;

    պարզ խնդիրներ լուծելու սահուն հմտությունների զարգացում;

    յուրաքանչյուր ուսանողի ծանոթացնել ամենօրյա մտավոր աշխատանքին.

    ընթացիկ դասում գնահատականների բացակայություն (մի շեղեք գիտելիքներին ընտելանալու գործընթացից);

    արտաքին գնահատման բացակայություն (դուք խելացի եք, բայց դուք հիմար եք);

    առանց կոնֆլիկտների;

    արագ առաջ շարժվել;

    բաց հեռանկարներ;

    հրապարակայնություն;

    «պայքարող սլաքների» գաղափարի իրականացման գործում.

    ուսանողի և ուսուցչի միավորում;

    Օգտագործման հնարավորությունը դպրոցներում և համալսարաններում:

    Դասի ուրվագիծ.

Շատալինի մարզումը հետևում է խիստ ալգորիթմի՝ ծանոթացում + ըմբռնում + համախմբում + հարցադրում:

    Բացատրություն:

      թեմաների հանրային համարակալում;

      նշումների հստակ, մանրամասն վերարտադրում դժվար մասերի կրկնվող կրկնությամբ.

    1. նույն նշումների արագ բացատրությունը գրատախտակին գրությամբ.

      գրառումները նոթատետրում պատճենելը.

    Կրկնություն:

      հաջորդ օրը գրառումների վերարտադրումը առանձին թղթի վրա.

      մի քանի հոգի ստուգում են գրատախտակին դրված գրառումները, որին հաջորդում է դասարանի առջև բարձրաձայն պատասխանը.

      ամբողջ դասարանը չի ձանձրանում, այլ լսում է պատասխանողներին՝ փորձարկելով իրենց:

    Խնդրի լուծում.

    1. Դասի ընթացքում լուծվում է 2-3 բնորոշ խնդիր;

      ստանդարտ առաջադրանքներ պահանջվում են բոլորի համար.

      ոչ ոք չի գրում, բոլորը լսում են;

      ուսանողը լուծում է խնդիրը;

      տիպիկ խնդրի կրկնվող տնային անկախ լուծում.

      դասագրքերից անհատական ​​առաջադրանքների լուծում՝ սխալների արագ ստուգմամբ և խորհրդատվությունով.

      Տվյալ խնդիրների լուծման միջակայքը որոշված ​​չէ, այն անհատական ​​է։

Ինքը՝ Շատալովը, ուսումնասիրությունները հետևում են «թթու վարունգ» սկզբունքին. «Եթե թարմ վարունգը լցնես աղաջրի տարայի մեջ, ուզես, թե չուզես, այն դեռ աղի է դառնալու...»։ Այսինքն՝ այս մոտեցմամբ ցանկացած ուսանողի կրթությունը հաջող կլինի։

«Ուսանողի հաջողության բաղադրատոմսը պարզ է. պետք է հավատալ երեխային և ամենափոքր հնարավորության դեպքում թույլ տալ, որ նա խոսի, որպեսզի գնահատման վախը, օտարվելու և դատապարտման վախը չկախի նրա գլխին: Եվ երկրորդ, ուսուցիչը պետք է ամեն ինչ շատ պարզ բացատրի»,- Շատալովը:

Շատալով Վիկտոր Ֆեդորովիչ Փորձը շարունակվում է

Վիկտոր Ֆեդորովիչ Շատալով

Վիկտոր Ֆեդորովիչ Շատալով

Փորձը շարունակվում է

ԱՆՈՏԱՑՈՒՄ

Գիրքն ամփոփում է հեղինակի ղեկավարությամբ մշակված փորձարարական մեթոդաբանական համակարգի հիմնական սկզբունքներն ու բովանդակությունը (դրա տարրերը ներկայացված են Վ.Ֆ. Շատալովի «Որտեղ և ինչպես անհետացան եռյակները», 1979 թ. 1980; «Հիմք», 1987): Հիմնական շեշտը դրված է դպրոցական բարեփոխումների մարտահրավերների լույսի ներքո դասավանդման նոր մոտեցումների ըմբռնման վրա: Ուսուցիչների համար.

ՀԱՎԵՐԺ ՇԱՐԺՈՒՄ

Որտեղի՞ց սկսվեց ամեն ինչ:

- «Թակի՛ր շրջանից»:

Նոր տեխնիկայի մոտեցման մասին

Անսպասելի արդյունք

ԴԻՄԱԴՐՈՒՄ

ՈՒՂԻՂ ԽՈՍՔ ԴԱՍԱՐԱՆՈՒՄ

Եկեք հաշվենք

Տվեք ժամանակի նվեր

Ոչ միայն զվարճանք

Վտանգավոր տարածք

ԱՌԱՆՑ ԽԱՂԱԼՈՒ ՕՐ ՉԻ

2 րոպե դաս

Նոր դաս - նոր խաղ

Հիմնական կանոնը

ՏԵՍԱՆԵԼԻ ԵՎ ԱՆՏԵՍԱՆԵԼԻ

Վարչություն. Տախտակ! Տախտակ!!

Իմ սովորույթը սա է

Կանգնիր, հետ նայիր

Քայլողը կտիրապետի ճանապարհին

ԻՆՉ ԵՆ ՀԱՏՈՒԿ ԱԶԴԱՆՇԱՆՆԵՐԸ:

Հին Հռոմ

Ամորֆ վիճակն անկայուն է՝ գլիցերին

Գյուղացի և ձի

Usyskin մեթոդը

Ընդհանուր 26 նիշ

Ծանրաբեռնվածության հարցով

Ստեղծագործական գրելու խնդիրներ

Գաղափարի զարգացում

Մի փոքր թեստերի մասին

Եվ ընդհանրապես և մասնավորապես...

Տրված է. Պահանջվում է. Ապացույց.

Ճանապարհ դեպի մասնագիտական ​​գերազանցություն

Ո՞վ է մեղավոր.

Գնահատում այն!

ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԱԶԴԱՆՇԱՆՆԵՐԸ ԵՐԿՐՈՐԴ ՄՈՏԱՌՈՒՄՈՒՄ

Անակնկալը գիտելիքի սկիզբն է

Հղման ազդանշանների շարժունակություն

լրացուցիչ գրականություն

Սխալներ թույլ տալու իրավունք

Հասկացեք, ոչ թե հիշեք

Տաղանդի ծագումը

Կյանքի համար

ՍՏԵՂԾԵՔ ԴԵՄՔ

Բոլորը կկանչվեն

Հարցում ժապավենով

Լուռ հարցում

Հարցրեք - մենք պատասխանում ենք:

De-mo-sphe-ny!!

Խոսակցական հաշվապահություն

Արագություն և խոսքի ընկալում

Բժիշկ, բուժիր ինքդ քեզ:

ՊԱՅՔԱՐ ԵՎ ՓՈՏՐԵԼ...

Ուսուցչի պաշտոնը

Հավատացեք բոլորին:

L. V. Zankov- ի սկզբունքը

Գաղափարի խորքում

Բարձրացման արագություն

Ազատ վախից

Գյուտարար «պի-մեզոններ»

ՀԱՋՈՂՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾՈՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ

Հարձակման ճակատ երկուսի համար

Հոգեբանական լուսացույցներ

Մանկավարժական նոր սկզբունքների նախաշեմին

Պահանջների նոր մակարդակի վրա

ԱՌԱՆՑ ՎԱԽԻ ԵՎ ՃԱՆԱՉՄԱՆ

Սովորեք հաղթական!

Աբստրակտ արվեստի առավելությունների մասին

Երբ այն աշխատում է

ԻՆԵՐՑԻԱՅԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՈՒՄ

Ինչու՞ երկու:

Ճանաչիր ինքդ քեզ!

ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆ ԱՇԽԱՐՀԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ

Վերահսկիչ լաբորատորիա

Կապիտան Շիրյաևի դպրոց

Ձեզ շատ բան պետք է իմանալ:

Մի շտապեք գործի մեջ, շտապեք մտքի մեջ:

- "Գտիր ինձ!"

- «Գտի՛ր կեսը»:

Ապրելու մակարդակները

Տեղագրական աշխատանքներ

Փարիզից Յակուտսկ

Բաց մտքերի դասեր

Վերջը գործի պսակն է

քան հարյուր անգամ լսել...

Հղման ազդանշաններ պատմության դասերին

Թույլատրելի սահմանները

ՔԵԶ, ԸՆԿԵՐ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱ

Հիմնական նախադրյալներ

Մի հաշվեք ձեր հավերը, նախքան նրանք դուրս գալը

Գիտելիքների մակարդակների փոխակերպումներ

Ժամանակի շահույթի իրականացում

Անհատականության ակունքներում

Նիշը նպատակ չէ

Մանկավարժական Ռոբինսոններ

Կապ կա!

Մի զանգիր նրան

Մի զանգիր նրան

Գնահատման գին

Նուրբ մանկավարժություն

Ուսանողի նկատմամբ

ՀԱՇՎԱՌՈՒՄ ԵՎ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

Բացել ցուցակը

Առանց բացառությունների

Երբ փոխօգնությունը նորմ է

Առանց օրագրերի և ամսագրերի

ՍՈՎՈՐԵԼ ՍՈՎՈՐԵԼ

Մտքի ծնունդ

Սա սովորելու կարիք չկա

Վիզարդներ իրենց կամքին հակառակ

Ինքդ արա!

Ընդլայնված սեմինարներ

- «Կոբզարի էֆեկտը»

- «Շումսկու էֆեկտ»

Տեսական հարաբերություններ

ԱՐԵ ԻՆՉՊԵՍ ՄԵՆՔ ԱՆՈՒՄ ԵՆՔ, ԱՐԵՔ ՄԵԶ ՀԵՏ, ԱՐԵՔ ՄԵԶԱՆՑ ԼԱՎ ԼԱՎ

Երկրաչափություն - առանց աջակցության պաստառների

Տարօրինակ նկարներ

Աշակերտի պատասխանը ուսուցչի պատմության մակարդակի վրա է

Եվ հիմա - առաջադրանքներ:

Շղթայի մեթոդ

Զվարճանքով և քաջությամբ. Ես կարող եմ:

Դասերը բաց թողնելը գիտելիքի բացերի պատճառ չէ

Վայրէջքի մեթոդ

Առաջադրանք տուն

Տրամաբանական հարաբերությունների խաչմերուկում

Բաց երեսկալով

Ձեռքում գտնվող թռչունի և երկնքում կարկանդակի մասին

Ինքնակարգավորում և ինքնակառավարում

Ե՛վ քանակով, և՛ վարպետությամբ

Գիտելիքի ամուր հիմքի վրա

Փորձի հրավեր

Պարույր վերելք

Գլուխդ լի է արևով։

Սպասիր, ուսուցիչ։

Ելքեր

Հանգիստը չմտածվածություն չէ!

Նոր մեթոդաբանական ռեժիմով

Բաց մի թողեք սխալը

Միասնական ռազմավարություն

ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՅՐ

Հավասար պայմանների սկզբունքը

Ժամկետի հիմնավորումը

Երկրորդ դաս

Քվեարկության արդյունավետություն

Իրագործելիության սկզբունքի և բաց հեռանկարների սկզբունքի խաչմերուկում

-Իսկապե՞ս ինձ նկարել են։

Փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մթնոլորտում

Մեկը բոլորի համար և բոլորը մեկի համար

Եթե ​​ուսանողի համար դժվար է

Շտապ օգնություն

Եվ պատահում է նաև...

ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՈՒՂՂՈՒԹՅՈՒՆ

Որոնման շարունակականություն

Լավագույնը՝ լավի թշնամին

Սիրիր գիրքը` գիտելիքի աղբյուր

Նատաշայի պատուհանները

Ուսուցչի ձեռքերի ջերմություն

Փորձարարը պետք է սա իմանա

տարեվերջին

Կորած ժամանակ

Դասի սկիզբ

Առաջադրանքների վերապահում

Միացրեք միտքը

Բոլորը կարող են դա անել

Հետաձգված վավերացման լուծումներ

Փոխանցման գոտի

Այլ խթաններ

Կյանքի փորձություն

Գաղտնի միտք

Եվ նորից առաջ!

ՀԱՎԵՐԺ ՇԱՐԺՈՒՄ

Որտեղի՞ց է սկսվում ուսուցչի ստեղծագործական գործունեությունը: Ի՞նչն է դառնում այդ ներքին աշխատանքի խթանը, որը հանգեցնում է նոր տեխնիկայի, դասի տարբերակի, ուսուցման տեխնիկայի, մանկավարժական գաղափարի ծնունդին։ Ինչո՞ւ չի բավարարվում իր գտածով, փորձարկածով, աշխատածով, ինչի հետ ցավագին պայքարում է, ինչ բարձունքների է ձգտում։ Ամիսներ, տարիներ, տասնամյակներ, ամբողջ կյանք՝ անդադար որոնում, փորձ, «զբոսանք դեպի անհայտություն»՝ փաստերի, դիտարկումների, սխալների, առաջադրանքների և խնդիրների հանքաքարից մի կտոր ոսկի հանելու համար. գործի դրեք աշակերտի միտքը, բորբոքեք նրա մեջ գիտելիքի ծարավը, ուսումը կդարձնի ուրախ և հաղթական:

Որտեղի՞ց սկսվեց ամեն ինչ:

Հետպատերազմյան ծանր ժամանակներ. Այրված գյուղեր, ավերված քաղաքներ, խարխլված մարդկային ճակատագրեր։ Բոլորի համար դժվար էր, բայց ամենաշատը դպրոցի համար։ Երեխաների երեք քառորդն առանց հայրերի է. Պատերազմի անուղղելի ժառանգությունը. Ընտանեկան բոլոր բեռներն ընկան մայրերի ուսերին։

Բայց զարմանալին այն է, որ որքան դժվար էին պայմանները, որքան դժվար էր ուսուցիչների աշխատանքը, այնքան բուռն ու նպատակային էր մանկավարժական որոնումը։ Գտեք ուղիներ տղաների մտքերի և կերպարների համար: Դա մեծ աշխատանքի ժամանակ էր։ Անհրաժեշտ էր փլատակներ մաքրել պայթյուններից; հարմարեցնել այն մի քանի շենքերը, որոնք կարող են վերականգնվել բնակարանային և ուսումնասիրության համար. ապահովել բաց օջախով վառարաններ մետաղի ջարդոնով: Շատ անելիք կար, բավական անհանգստություն կար թե՛ մեծերի, թե՛ երիտասարդների համար։ Տոներ չեն եղել։ Կարո՞ղ է որևէ այլ բան միավորել և՛ մեծերին, և՛ երեխաներին, ինչպես ընդհանուր աշխատանքը: Ավելին, եթե դա գյուտով, ֆանտազիայով, կատակով, խաղով։ Որպեսզի աշխատանքը առաջ գնա, պետք է դրան իմաստավորել, ոչ թե վերածել պարտականությունների, ձանձրալի պարտավորության։ Ցանկությունը նախանձախնդրության մայրն է:

Հիշում եմ, թե ինչ հետաքրքրաշարժ գործունեության ենք վերածել մետաղի ջարդոնի նույն հավաքածուն։ Այն հավաքելու համար պահանջվեց մի ամբողջ շաբաթ։ Արդյունահանված յուրաքանչյուր կիլոգրամ արձանագրվել է ընդհանուր հայտարարությունների մեծ թերթիկների վրա և, բացի այդ, չուգուն, գունավոր մետաղները, առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի սեւ մետաղները տարբերվել են տարբեր ներկերով. առանձին սակագներ։ Երեխաները սիրում են հաշվապահություն: Ավելին, եթե շաբաթվա վերջում դրա արդյունքը լինի խաղալիքներ, գրքեր, վկայականներ, նվերներ և, իհարկե, վերարկուներ, զգեստներ, երկարաճիտ կոշիկներ և այլ առաջին անհրաժեշտության իրեր։ Ձմեռային տաք վերարկուն մետաղի ջարդոն հավաքելու համար մրցանակի համար բաշխում չէ, դա պարգև է: Բայց մրցանակի նկատմամբ վերաբերմունքն այլ է՝ կարելի է հպարտանալ դրանով։ Բոլոր տեսակի խրախուսանքների համար մետաղի ջարդոնի հավաքման ամենաակտիվ մասնակիցներին հատկացվել է երկրորդական մետաղի վճարած գումարի առնվազն մեկ երրորդը, և դա հին գնային սանդղակով կազմել է մինչև մեկուկես հազար ռուբլի՝ շատ արժանապատիվ գումար: այդ ժամանակները. Մրցանակների և նվերների մեծ մասի արժեքը չի գերազանցել մեկուկես-երկու ռուբլին: Դժվար չէ հաշվարկել, թե քանի երեխա է նվեր ստացել։ Մինչև 50-60 հոգի! Իսկ դպրոցի բոլոր աշակերտները մոտ 500 հոգի էին, Կարելի է պատկերացնել, թե ինչ մանկական տոնի է վերածվել հաղթողների պարգեւատրումը եւ ինչ ոգեւորությամբ է տեղի ունեցել հերթական որոնողական էպոսը։ Դոնեցկի թիվ 8 թերի միջնակարգ դպրոցը, որտեղ տեղի է ունեցել այս ամենը, այլեւս չկա։ Այն փակվել է 1955 թվականին։ Շենքը հին էր, նախահեղափոխական և գտնվում էր գազի վտանգավոր կոնցենտրացիաների տարածքում՝ մետալուրգիական գործարանի կողքին։ Նոր շենք չստացանք, ուսուցիչներին ու երեխաներին բաժանեցին այլ դպրոցներ։ Ինչ վերաբերում է նախկին 8-ի փորձին. Թերևս այսօր, երբ մեր կյանքը ներառում է ինքնաֆինանսավորում, թիմային պայմանագրեր, կոոպերատիվներ, ինքնաֆինանսավորում, արժե մտածել, թե ինչպես օգտագործել անձնական, ներառյալ նյութական, հետաքրքրությունը այնպիսի կարևոր հարցում, ինչպիսին է թղթի, մետաղի ջարդոնի հավաքումը, և աշխատանքային գործունեության այլ տեսակներ, տալով Տղաները ստանում են հասույթի մի մասը, ավելի ճիշտ՝ վաստակած գումարը։ Բիզնեսի կազմակերպման այս մոտեցման արդյունավետությունն ապացուցեց մեր 8-րդը, որն անընդհատ հաղթում է քաղաքի մյուս դպրոցներին ոչ միայն...

Փորձը շարունակվում է

Վիկտոր Ֆեդորովիչ Շատալով

Փորձը շարունակվում է

ԱՆՈՏԱՑՈՒՄ

Գիրքն ամփոփում է հեղինակի ղեկավարությամբ մշակված փորձարարական մեթոդաբանական համակարգի հիմնական սկզբունքներն ու բովանդակությունը (դրա տարրերը ներկայացված են Վ.Ֆ. Շատալովի «Որտեղ և ինչպես անհետացան եռյակները», 1979 թ. 1980; «Հիմք», 1987): Հիմնական շեշտը դրված է դպրոցական բարեփոխումների մարտահրավերների լույսի ներքո դասավանդման նոր մոտեցումների ըմբռնման վրա: Ուսուցիչների համար.

ՀԱՎԵՐԺ ՇԱՐԺՈՒՄ

Որտեղի՞ց սկսվեց ամեն ինչ:

- «Թակի՛ր շրջանից»:

Նոր տեխնիկայի մոտեցման մասին

Անսպասելի արդյունք

ԴԻՄԱԴՐՈՒՄ

ՈՒՂԻՂ ԽՈՍՔ ԴԱՍԱՐԱՆՈՒՄ

Եկեք հաշվենք

Տվեք ժամանակի նվեր

Ոչ միայն զվարճանք

Վտանգավոր տարածք

ԱՌԱՆՑ ԽԱՂԱԼՈՒ ՕՐ ՉԻ

2 րոպե դաս

Նոր դաս - նոր խաղ

Հիմնական կանոնը

ՏԵՍԱՆԵԼԻ ԵՎ ԱՆՏԵՍԱՆԵԼԻ

Վարչություն. Տախտակ! Տախտակ!!

Իմ սովորույթը սա է

Կանգնիր, հետ նայիր

Քայլողը կտիրապետի ճանապարհին

ԻՆՉ ԵՆ ՀԱՏՈՒԿ ԱԶԴԱՆՇԱՆՆԵՐԸ:

Հին Հռոմ

Ամորֆ վիճակն անկայուն է՝ գլիցերին

Գյուղացի և ձի

Usyskin մեթոդը

Ընդհանուր 26 նիշ

Ծանրաբեռնվածության հարցով

Ստեղծագործական գրելու խնդիրներ

Գաղափարի զարգացում

Մի փոքր թեստերի մասին

Եվ ընդհանրապես և մասնավորապես...

Տրված է. Պահանջվում է. Ապացույց.

Ճանապարհ դեպի մասնագիտական ​​գերազանցություն

Ո՞վ է մեղավոր.

Գնահատում այն!

ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԱԶԴԱՆՇԱՆՆԵՐԸ ԵՐԿՐՈՐԴ ՄՈՏԱՌՈՒՄՈՒՄ

Անակնկալը գիտելիքի սկիզբն է

Հղման ազդանշանների շարժունակություն

լրացուցիչ գրականություն

Սխալներ թույլ տալու իրավունք

Հասկացեք, ոչ թե հիշեք

Տաղանդի ծագումը

Կյանքի համար

ՍՏԵՂԾԵՔ ԴԵՄՔ

Բոլորը կկանչվեն

Հարցում ժապավենով

Լուռ հարցում

Հարցրեք - մենք պատասխանում ենք:

De-mo-sphe-ny!!

Խոսակցական հաշվապահություն

Արագություն և խոսքի ընկալում

Բժիշկ, բուժիր ինքդ քեզ:

ՊԱՅՔԱՐ ԵՎ ՓՈՏՐԵԼ...

Ուսուցչի պաշտոնը

Հավատացեք բոլորին:

L. V. Zankov- ի սկզբունքը

Գաղափարի խորքում

Բարձրացման արագություն

Ազատ վախից

Գյուտարար «պի-մեզոններ»

ՀԱՋՈՂՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾՈՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ

Հարձակման ճակատ երկուսի համար

Հոգեբանական լուսացույցներ

Մանկավարժական նոր սկզբունքների նախաշեմին

Պահանջների նոր մակարդակի վրա

ԱՌԱՆՑ ՎԱԽԻ ԵՎ ՃԱՆԱՉՄԱՆ

Սովորեք հաղթական!

Աբստրակտ արվեստի առավելությունների մասին

Երբ այն աշխատում է

ԻՆԵՐՑԻԱՅԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՈՒՄ

Ինչու՞ երկու:

Ճանաչիր ինքդ քեզ!

ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆ ԱՇԽԱՐՀԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ

Վերահսկիչ լաբորատորիա

Կապիտան Շիրյաևի դպրոց

Ձեզ շատ բան պետք է իմանալ:

Մի շտապեք գործի մեջ, շտապեք մտքի մեջ:

- "Գտիր ինձ!"

- «Գտի՛ր կեսը»:

Ապրելու մակարդակները

Տեղագրական աշխատանքներ

Փարիզից Յակուտսկ

Բաց մտքերի դասեր

Վերջը գործի պսակն է

քան հարյուր անգամ լսել...

Հղման ազդանշաններ պատմության դասերին

Թույլատրելի սահմանները

ՔԵԶ, ԸՆԿԵՐ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱ

Հիմնական նախադրյալներ

Մի հաշվեք ձեր հավերը, նախքան նրանք դուրս գալը

Գիտելիքների մակարդակների փոխակերպումներ

Ժամանակի շահույթի իրականացում

Անհատականության ակունքներում

Նիշը նպատակ չէ

Մանկավարժական Ռոբինսոններ

Կապ կա!

Մի զանգիր նրան

Մի զանգիր նրան

Գնահատման գին

Նուրբ մանկավարժություն

Ուսանողի նկատմամբ

ՀԱՇՎԱՌՈՒՄ ԵՎ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

Բացել ցուցակը

Առանց բացառությունների

Երբ փոխօգնությունը նորմ է

Առանց օրագրերի և ամսագրերի

ՍՈՎՈՐԵԼ ՍՈՎՈՐԵԼ

Մտքի ծնունդ

Սա սովորելու կարիք չկա

Վիզարդներ իրենց կամքին հակառակ

Ինքդ արա!

Ընդլայնված սեմինարներ

- «Կոբզարի էֆեկտը»

- «Շումսկու էֆեկտ»

Տեսական հարաբերություններ

ԱՐԵ ԻՆՉՊԵՍ ՄԵՆՔ ԱՆՈՒՄ ԵՆՔ, ԱՐԵՔ ՄԵԶ ՀԵՏ, ԱՐԵՔ ՄԵԶԱՆՑ ԼԱՎ ԼԱՎ

Երկրաչափություն - առանց աջակցության պաստառների

Տարօրինակ նկարներ

Աշակերտի պատասխանը ուսուցչի պատմության մակարդակի վրա է

Եվ հիմա - առաջադրանքներ:

Շղթայի մեթոդ

Զվարճանքով և քաջությամբ. Ես կարող եմ:

Դասերը բաց թողնելը գիտելիքի բացերի պատճառ չէ

Վայրէջքի մեթոդ

Առաջադրանք տուն

Տրամաբանական հարաբերությունների խաչմերուկում

Բաց երեսկալով

Ձեռքում գտնվող թռչունի և երկնքում կարկանդակի մասին

Ինքնակարգավորում և ինքնակառավարում

Ե՛վ քանակով, և՛ վարպետությամբ

Գիտելիքի ամուր հիմքի վրա

Փորձի հրավեր

Պարույր վերելք

Գլուխդ լի է արևով։

Սպասիր, ուսուցիչ։

Ելքեր

Հանգիստը չմտածվածություն չէ!

Նոր մեթոդաբանական ռեժիմով

Բաց մի թողեք սխալը

Միասնական ռազմավարություն

ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՅՐ

Հավասար պայմանների սկզբունքը

Ժամկետի հիմնավորումը

Երկրորդ դաս

Քվեարկության արդյունավետություն

Իրագործելիության սկզբունքի և բաց հեռանկարների սկզբունքի խաչմերուկում

-Իսկապե՞ս ինձ նկարել են։

Փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մթնոլորտում

Մեկը բոլորի համար և բոլորը մեկի համար

Եթե ​​ուսանողի համար դժվար է

Շտապ օգնություն

Եվ պատահում է նաև...

ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՈՒՂՂՈՒԹՅՈՒՆ

Որոնման շարունակականություն

Լավագույնը՝ լավի թշնամին

Սիրիր գիրքը` գիտելիքի աղբյուր

Նատաշայի պատուհանները

Ուսուցչի ձեռքերի ջերմություն

Փորձարարը պետք է սա իմանա

տարեվերջին

Կորած ժամանակ

Դասի սկիզբ

Պահպանեք առաջադրանքները

Միացրեք միտքը

Բոլորը կարող են դա անել

Հետաձգված վավերացման լուծումներ

Փոխանցման գոտի

Այլ խթաններ

Կյանքի փորձություն

Գաղտնի միտք

Եվ նորից առաջ!

ՀԱՎԵՐԺ ՇԱՐԺՈՒՄ

Որտեղի՞ց է սկսվում ուսուցչի ստեղծագործական գործունեությունը: Ի՞նչն է դառնում այդ ներքին աշխատանքի խթանը, որը հանգեցնում է նոր տեխնիկայի, դասի տարբերակի, ուսուցման տեխնիկայի, մանկավարժական գաղափարի ծնունդին։ Ինչո՞ւ չի բավարարվում իր գտածով, փորձարկածով, աշխատածով, ինչի հետ ցավագին պայքարում է, ինչ բարձունքների է ձգտում։ Ամիսներ, տարիներ, տասնամյակներ, ամբողջ կյանք՝ անդադար որոնում, փորձ, «զբոսանք դեպի անհայտություն»՝ փաստերի, դիտարկումների, սխալների, առաջադրանքների և խնդիրների հանքաքարից մի կտոր ոսկի հանելու համար. գործի դրեք աշակերտի միտքը, բորբոքեք նրա մեջ գիտելիքի ծարավը, ուսումը կդարձնի ուրախ և հաղթական:

Որտեղի՞ց սկսվեց ամեն ինչ:

Հետպատերազմյան ծանր ժամանակներ. Այրված գյուղեր, ավերված քաղաքներ, խարխլված մարդկային ճակատագրեր։ Բոլորի համար դժվար էր, բայց ամենաշատը դպրոցի համար։ Երեխաների երեք քառորդն առանց հայրերի է. Պատերազմի անուղղելի ժառանգությունը. Ընտանեկան բոլոր բեռներն ընկան մայրերի ուսերին։

Բայց զարմանալին այն է, որ որքան դժվար էին պայմանները, որքան դժվար էր ուսուցիչների աշխատանքը, այնքան բուռն ու նպատակային էր մանկավարժական որոնումը։ Գտեք ուղիներ տղաների մտքերի և կերպարների համար: Դա մեծ աշխատանքի ժամանակ էր։ Անհրաժեշտ էր փլատակներ մաքրել պայթյուններից; հարմարեցնել այն մի քանի շենքերը, որոնք կարող են վերականգնվել բնակարանային և ուսումնասիրության համար. ապահովել բաց օջախով վառարաններ մետաղի ջարդոնով: Շատ անելիք կար, բավական անհանգստություն կար թե՛ մեծերի, թե՛ երիտասարդների համար։ Տոներ չեն եղել։ Կարո՞ղ է որևէ այլ բան միավորել և՛ մեծերին, և՛ երեխաներին, ինչպես ընդհանուր աշխատանքը: Ավելին, եթե դա գյուտով, ֆանտազիայով, կատակով, խաղով։ Որպեսզի աշխատանքը առաջ գնա, պետք է դրան իմաստավորել, ոչ թե վերածել պարտականությունների, ձանձրալի պարտավորության։ Ցանկությունը նախանձախնդրության մայրն է:

Հիշում եմ, թե ինչ հետաքրքրաշարժ գործունեության ենք վերածել մետաղի ջարդոնի նույն հավաքածուն։ Այն հավաքելու համար պահանջվեց մի ամբողջ շաբաթ։ Արդյունահանված յուրաքանչյուր կիլոգրամ արձանագրվել է ընդհանուր հայտարարությունների մեծ թերթիկների վրա և, բացի այդ, չուգուն, գունավոր մետաղները, առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի սեւ մետաղները տարբերվել են տարբեր ներկերով. առանձին սակագներ։ Երեխաները սիրում են հաշվապահություն: Ավելին, եթե շաբաթվա վերջում դրա արդյունքը լինի խաղալիքներ, գրքեր, վկայականներ, նվերներ և, իհարկե, վերարկուներ, զգեստներ, երկարաճիտ կոշիկներ և այլ առաջին անհրաժեշտության իրեր։ Ձմեռային տաք վերարկուն մետաղի ջարդոն հավաքելու համար մրցանակի համար բաշխում չէ, դա պարգև է: Բայց մրցանակի նկատմամբ վերաբերմունքն այլ է՝ կարելի է հպարտանալ դրանով։ Բոլոր տեսակի խրախուսանքների համար մետաղի ջարդոնի հավաքման ամենաակտիվ մասնակիցներին հատկացվել է երկրորդական գունավոր մետաղի վճարած գումարի առնվազն մեկ երրորդը, և դա հին գնային սանդղակով կազմել է մինչև մեկուկես հազար ռուբլի. շատ պարկեշտ գումար այդ ժամանակների համար: Մրցանակների և նվերների մեծ մասի արժեքը չի գերազանցել մեկուկես-երկու ռուբլին: Դժվար չէ հաշվարկել, թե քանի երեխա է նվեր ստացել։ Մինչև 50-60 հոգի! Իսկ դպրոցի բոլոր աշակերտները մոտ 500 հոգի էին, Կարելի է պատկերացնել, թե ինչ մանկական տոնի է վերածվել հաղթողների պարգեւատրումը եւ ինչ ոգեւորությամբ է տեղի ունեցել հերթական որոնողական էպոսը։ Դոնեցկի թիվ 8 թերի միջնակարգ դպրոցը, որտեղ տեղի է ունեցել այս ամենը, այլեւս չկա։ Այն փակվել է 1955 թվականին։ Շենքը հին էր, նախահեղափոխական և գտնվում էր գազի վտանգավոր կոնցենտրացիաների տարածքում՝ մետալուրգիական գործարանի կողքին։ Նոր շենք չստացանք, ուսուցիչներին ու երեխաներին բաժանեցին այլ դպրոցներ։ Ինչ վերաբերում է նախկին 8-ի փորձին. Թերևս այսօր, երբ մեր կյանքը ներառում է ինքնաֆինանսավորում, թիմային պայմանագրեր, կոոպերատիվներ, ինքնաֆինանսավորում, արժե մտածել, թե ինչպես օգտագործել անձնական, ներառյալ նյութական, հետաքրքրությունը այնպիսի կարևոր հարցում, ինչպիսին է թղթի, մետաղի ջարդոնի հավաքումը, և աշխատանքային գործունեության այլ տեսակներ, տալով Տղաները ստանում են հասույթի մի մասը, ավելի ճիշտ՝ վաստակած գումարը։ Բիզնեսի կազմակերպման այս մոտեցման արդյունավետությունն ապացուցեց մեր 8-րդ դպրոցը, որն անընդհատ հաղթում էր քաղաքի մյուս դպրոցներին ոչ միայն մետաղի ջարդոնի արդյունահանմամբ։

«Դո՛ւրս գցե՛ք շրջանից»։

Դեռ հեղափոխությունից առաջ բացված թիվ 8 դպրոցը չուներ ոչ մարզահրապարակներ, ոչ մարզադահլիճ, ոչ հավաքների դահլիճ, ոչ ծաղկանոցներ, ոչ էլ սեփական հողամաս։ Այն երեք կողմից շրջապատված է եղել մասնավոր բնակելի շենքերով, իսկ չորրորդ կողմից քարե ճանապարհ է եղել։ Դպրոցն ուներ միայն մի փոքրիկ բակ՝ պարագծի շուրջը դատարկ պատերով, որը բանաստեղծորեն կոչվում էր հռոմեական: Չէիր կարող շրջվել, չես կարող փախչել, բայց կարող էիր գնդակը նետել բոլոր ուղղություններով՝ առանց վախի կամ հետ նայելու. դու չէիր կարող պատը ճեղքել և այն երկու հարկից գցել: Տասներորդ դասարանցին, որոշ ջանքեր գործադրելով, կարող էր դա անել, բայց մենք տասներորդ դասարանցիներ չունեինք. ավագ դասարանը յոթերորդն էր:

Եվ այս պայմաններում պարզ, վաղուց հայտնի խաղը իդեալական էր երեխաների ֆիզիկական զարգացման տեսանկյունից։ Գետնի վրա գծվում է 5-6 մետր տրամագծով շրջան, 10 հոգի կանգնած են շրջանագծի մեջ, ևս 10-ը դրանից դուրս։ Վոլեյբոլին հարվածելով պետք է շրջանից նոկաուտի ենթարկել բոլոր տասը մարդկանց: Խաղը կոչվում է «Թակել շրջանից»:

Մի քանի խաղային պայմաններ.

Խաղացողը, ով գտնվում է շրջանագծի ներսում, կարող է բռնել թռչող գնդակը, բայց պետք է անմիջապես այն վերադարձնի շրջանից դուրս գտնվողներից մեկին:

«Պահեստային» կանոնը չի կիրառվում, այսինքն՝ գնդակը բռնած խաղացողը զրկվում է բաց թողած հարվածից հետո շրջանակում մնալու կամ նախկինում խաղը թողած ընկերոջը շրջան կանչելու իրավունքից։ Սա թույլ է տալիս խաղը դարձնել ավելի դինամիկ և արագընթաց:

Արգելվում է գետնից ցատկած գնդակը բռնել։

Շրջանակի ներսում գտնվող խաղացողը համարվում է խաղից դուրս, եթե նա քայլում է շրջանագծի գծի վրա կամ քայլում է դրա սահմաններից դուրս:

Խաղը սկսվում է մրցավարի հրամանով: Միաժամանակ միանում է վայրկյանաչափը։ Երբ վերջին խաղացողը դուրս է գալիս շրջանից, վայրկյանաչափը կանգ է առնում:

Խաղի առաջին շրջանի ավարտից հետո (երբ շրջապատում բոլորը դուրս են մնացել), թիմերը փոխում են տեղերը։

Հաղթում է այն թիմը, որը կարող է ամենաերկար մնալ շրջանի ներսում:

Դպրոցական առաջնությունն անցկացվել է շրջանաձև համակարգով, արդյունքները մուտքագրվել են առաջին հարկի միջանցքում փակցված աղյուսակում։ Հավանաբար չարժե խոսել այն մթնոլորտի մասին, որը տիրում էր մրցումների օրերին, երկրպագուների ամբոխի մասին, որոնք կրքոտ արձագանքում էին ամեն մի լավ նպատակային հարվածին և շրջանակի ներսում գտնվող խաղացողի յուրաքանչյուր հաջող կերպարանքին։

Շատ շուտով ի հայտ եկան էյսեր՝ առաջին կարգի վարպետներ։ Նրանց խաղն առանձնանում էր բարձր թռիչքներով, անսպասելի վայրէջքներով, մարմնի խաբուսիկ շարժումներով, գնդակի ամենաարագ ու սուր նետմանը ակնթարթային արձագանքով։ Խաղահրապարակում մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի կամ օտար լեզվի հենց նոր ստացած գնահատականները փոքր-ինչ նշանակություն չունեին։ Այստեղ տիրում էին հարաբերությունների և պաշտամունքի տարբեր օրենքներ։

Հիմա չեմ կարող հիշել, թե ով էր առաջինը, ում մոտ մտավ խելահեղ միտք՝ մրցույթի հրավիրել հարևան թիվ 6 ավագ դպրոցի ավագ դպրոցի աշակերտներին, բայց մարտահրավերը սիրով ընդունվեց, պայմանները համաձայնեցվեցին, և հանդիպման օրը սահմանվել է. Եվ սկսվեց մարտը։ Մեր տղաները հաշված վայրկյանների ընթացքում շրջանից նոկաուտի ենթարկեցին մեծամիտ ավագ դպրոցի մի խումբ (VIII-X դասարանների թիմ): 6-րդը մի քանի անգամ փորձեց վրեժխնդիր լինել, բայց վարժեցրած «երեխաների» առավելությունն անհերքելի էր։ Ժամանակային ընդմիջումն այլեւս ոչ թե վայրկյաններով էր հաշվարկվում, այլ րոպեներով։ «Հռոմեական բակը» խեղդվում էր ծիծաղից ու հաղթանակից։

Այդ օրվանից անցել է ավելի քան 30 տարի, բայց այսօր էլ ինժեներները, գիտաշխատողները, գիտության թեկնածուները, մարզահամալիրների գլխավոր տնօրեններն ու... թոշակառուները, հանդիպելով, հուզմունքով են հիշում փոքրիկ յոթնամյա դպրոցում սովորելու ուրախ օրերը. Թիվ 8, որը կարողացավ նրանց բարոյական զգացողություն հաղորդել այդ դժվարին ժամանակներում և ֆիզիկական կարծրացում՝ լավատեսության պաշար ողջ կյանքի համար:

Նոր տեխնիկայի մոտեցման մասին

Նոր մեթոդական տեխնիկայի որոնումները, որոնք սկսվել են դեռևս 1952 թվականին, փորձարարական մակարդակով շարունակվել են 1953-1955 թվականներին, երբ հեղինակն այլևս իր տրամադրության տակ ուներ ոչ թե առանձին դասարաններ, այլ լիարժեք դպրոց՝ թերի թիվ 8 միջնակարգ դպրոցը։ Դոնեցկ. Բայց ոչ 1952-ը, ոչ 1955-ը չեն կարող համարվել նոր մեթոդաբանական հիմքի վրա աշխատանքի մեկնարկային հանգրվաններ, առավել ևս՝ նոր կրթական համակարգի ծննդյան ժամանակ: Եվ ահա թե ինչու։

Մեթոդական տեխնիկան նպատակաուղղված մանկավարժական գործողություն է, որն ապահովում է որոշակի ուսումնական և կրթական առաջադրանքի լուծում: Մեթոդաբանական տեխնիկայի մի շարք, որոնք անխուսափելիորեն հանգեցնում են պլանավորված արդյունքի, կարող են սահմանվել որպես մեթոդ: Մեթոդների համակցությունը ձևավորում է մեթոդաբանություն. Օրինակներ կարող են լինել մաթեմատիկայի մեթոդները, աշխարհագրության մեթոդները, քիմիայի մեթոդները և շատ այլ մեթոդներ: Գիտական ​​հասկացությունների վրա հիմնված մեթոդների ինտեգրումը և հիմնական կրթական առաջադրանքները հաջողությամբ լուծելը պետք է դիտարկել որպես վերապատրաստման համակարգ:

1955 թվականին վերապատրաստման համակարգ չկար։ Ավելին, իմ տրամադրության տակ ունենալով բազմաթիվ մեթոդական մեթոդներ և մեթոդներ, ես համոզված էի, որ դրանք բոլորը կիրառելի են երկու կամ երեք դպրոցական դասընթացների համար և արդյունավետ են միայն «հեղինակի ձեռքում»:

Բեկումնային պահը եղավ 1956 թվականը, երբ զգալիորեն ավելի բարձր արդյունքներ ստացվեցին (համեմատած սովորականի հետ) մի քանի կրթական զուգահեռներ V-ից մինչև X բոլոր փորձարարական դասարաններում այնպիսի ակադեմիական առարկաներում, ինչպիսիք են մաթեմատիկա, ֆիզիկա, աստղագիտություն և ավտոմոբիլաշինություն:

Առաջիկա 2-3 տարիներին սկսեցին հստակ տեսանելի լինել դասավանդման նոր մեթոդների տեղափոխման գոտիներ աշխարհագրություն, քիմիա, կենսաբանություն և այլ ակադեմիական առարկաներ։ Փորձարարական աշխատանքը ձեռք բերեց հեռանկար, ընդհանուր ռազմավարություն և մարտավարություն։

Եվ անընդհատ, մեթոդական նոր մեթոդների և մեթոդների որոնմանը զուգընթաց, շարունակվում էին խաղերի ու մրցույթների բազմազանությունը։ Առաջին պլան է մղվել երեխաների առողջության նկատմամբ մտահոգությունը, աշխատանքային բարձր տոնուսի պահպանումը և կենսուրախ, լավատեսական տրամադրությունը։ Սպորտը միշտ եղել է ամեն ինչում անփոխարինելի օգնական։ Տնական գորոդ չղջիկները ջարդվում էին, «օձային» խաղեր էին խաղում գյուղական կանաչ սիզամարգերի վրա, տնական սեղանի ֆուտբոլի պլաստմասսայե գնդակներ էին թխկթխկացնում խաղասենյակում, երեկոյան մենք վազում էինք հյուսած անտառում անորսալի «կայթուցիկներից», իսկ արձակուրդի ժամանակ և դասերից հետո. շաշկի. Սկսեցինք ռուսներից. Վարպետեց այն: Անցվել է հարյուր բջիջի: Հավանել է: Երկու ամիս շարունակվող մրցաշարերից հետո 60-ից ավելի հոգի արդեն ունեին հինգերորդ մարզական կարգը, իսկ մրցույթի կազմակերպիչը՝ շախմատի և շաշկի մրցավարի մարզական կարգը։

Մեզանից յուրաքանչյուրը, և՛ նրանք, ովքեր նոր են սկսում աշխատել դպրոցում, և՛ նրանք, ովքեր դրան նվիրել են ավելի քան մեկ տասնյակ տարի, ինքներս մեզ հարց ենք տալիս՝ ո՞րն է ուսուցչի մասնագիտության էությունը, ո՞րն է այս միապաղաղ թվացող աշխատանքի գրավչությունը։ ? Սա «հավերժական» հարցերից մեկն է, և յուրաքանչյուրը դրան պատասխանում է յուրովի։ Հիմա, երբ իմ հետևում ունեմ ավելի քան 30 տարվա դասավանդման փորձ, ես դրան կպատասխանեի այսպես՝ ուսանողի մտքի և անձի բնօրրանում կանգնելու անզուգական ուրախությունը, շատերի համար անտեսանելին տեսնելու հնարավորությունը. մեծանալ, մարդ դառնալ. Եվ ես՝ ուսուցիչս, ուղղակի ներգրավված չեմ գաղտնիքի գաղտնիքի մեջ, ինձնից է կախված այս ամենաբարդ ու պատասխանատու գործընթացի ուղղությունը, արագությունը և բուն բնույթը:

ԿՅԱՆՔԻ ԹԵՍՏ.
Դպրոցականների կրթության որակի մասին մտահոգվելիս միշտ մտածում ենք նրանց կրթության մասին։ Ուսանողը լավ է սովորում, պատրաստ է հաջողությամբ հանձնել ցանկացած մրցութային քննություն, բայց ընկերների հետ շփվելիս ամբարտավան է, նախանձ, ժլատ, վախկոտ։ Կարո՞ղ է ուսուցիչը չանհանգստանալ իր ապագայի համար: «Երեք հատկանիշ՝ լայն գիտելիքներ, մտքի սովորություն և զգացմունքի վեհություն, անհրաժեշտ են, որպեսզի մարդը կրթվի բառի ամբողջական իմաստով»։ Կրթության այս բանաձևը տվել է Ն. Գ. Չերնիշևսկին:

1959 թ Թիվ 6 միջնակարգ դպրոց.Վալերի Սուպրունով. Ասել, որ նա լավագույն ուսանողն է եղել, նշանակում է ոչինչ չասել։ Նա դասարանի խիղճն էր։ Մարդիկ գալիս էին նրա մոտ՝ խորհրդատվության, օգնության, հարցերով։ Մի օր Վալերան և իր դասընկեր Սվետլանան գնացին քաղաքային լճակ։ Նա լողում էր, ասեմ, թույլ։ Եվ հետո Սվետլանա Ծիծաղող Աղջիկը, ով իրենից մի փոքր ավելի վստահ էր ջրի վրա, լողալով հեռացավ ափից և սկսեց կանչել նրան։ Դա ընդամենը մեկ քար էր նետում: Եվ նա լողաց: Նա մի փոքր հեռու է: Նա նույնպես։ Ինչպե՞ս կարող էր նա իմանալ, որ սկսնակ լողորդի վրա հոգնածությունն ընկնում է հանկարծակի և դաժանորեն ջրի մեջ: Մարմինը հանկարծակի խոցվում է անտանելի ցավից և թմրած ծանրությունից։ Պայմանն այնպիսին է դառնում, որ նույնիսկ ամենապարզ շարժման համար ուժ չկա։ Նա կարող էր գոռալ, բայց շրջապատում ոչ ոք չկար: Նա կարող էր ձեռքով մեկնել Սվետլանային։ Բայց ի՞նչ օգնություն կարող է նա ստանալ: - երկուսն էլ կմեռնեն։ Ասում են՝ խեղդվողը բռնում է ծղոտներից։ Նա նույնիսկ փորձ չի արել դիպչել աղջկան։ Ես ուղղակի նայեցի հուսահատությամբ լցված լայն բաց աչքերով ու դանդաղ սուզվեցի ջրի մեջ...

Ներբեռնեք էլեկտրոնային գիրքը անվճար հարմար ձևաչափով, դիտեք և կարդացեք.
Ներբեռնեք «Աջակցության կետ» գիրքը, Shatalov V.F., 1987 - fileskachat.com, արագ և անվճար ներբեռնում:

  • Կրթական տեխնոլոգիաների հանրագիտարան, հատոր 1, Սելևկո Գ.Կ., 2006 թ.
  • Ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաներ, Սելևկո Գ.Կ., 1998 թ
  • Սեմինար ուսումնական սեմինարներում, Ուսումնական ձեռնարկ, Մաս 1, Գալուշկո Ն.Վ., 2019 թ.
  • Տեսողական ընկալում, Ախտորոշում և զարգացում, Ուսումնական ձեռնարկ, Ֆոմիչևա Լ.Վ., Նիկուլինա Ի.Ն., Զամաշնյուկ Է.Վ., Բիկովա Է.Բ., Նիկուլինա Գ.Վ., 2013 թ.

Հետևյալ դասագրքերը և գրքերը.

Կիսվեք ընկերների հետ կամ խնայեք ինքներդ.

Բեռնվում է...