19-րդ դարի պատմության էջեր. Հաղորդագրություն թեմայի վերաբերյալ. «Ռուսական պատմության էջեր. Էջեր 19-րդ դարի պատմության « Էջեր 19-րդ դարի պատմության լրացուցիչ տեղեկություններ


Սլայդներ՝ 1. 1800 - 1899 թթ.

2. 1812 թվականի ամպրոպ.

3. Նապոլեոնի լուսանկարը

4. Կուտուզովի լուսանկարը.

5. «Անցնել Նեմանի» նկարը.

6. Տեսարան Բորոդինոյի ճակատամարտից:

7. Նկար «Խորհուրդ Ֆիլիում».

8. Տեսարան Մոսկվայի հրդեհից.

9. Քրիստոս Փրկչի տաճար 1883 թ.

10. Քրիստոս Փրկչի տաճար 1996 թ.

11. Նկարներ ճորտերի կյանքից.

12. Մանիֆեստ - հանդիսավոր գրավոր կոչ բարձրագույն իշխանության կողմից

ժողովրդին։ S. I. Օժեգով.

13. Ալեքսանդր 11-ի դիմանկարը՝ արքա-ազատարար։

Տախտակի ձևավորում:

  1. 19-րդ դարի պատմության էջեր.
  2. «ճորտ» բառը
  3. 19-րդ դարի գյուղացու և հողատիրոջ գործիչներ.
  4. Դաշտային պատկեր.
  5. 2 պարանների նկար
  6. Բառեր՝ ծեծել, վաճառել, փոխանակել, պարտվել:
  7. Բառեր՝ ծառայել, աշխատել, վճարել։
  8. «Մանիֆեստ» բառը.
  9. Բառեր՝ չես կարող ծեծել, վաճառել, փոխանակել.

կնքել պայմանագրեր

սեփականություն ձեռք բերել,

ամուսնանալ,

բիզնես վարել դատարանում;

հողը հողատիրոջ սեփականությունն է.

ծառայել իր պարտականություններին.

10. Ամսաթիվը նշելու համարներ՝ 19.02.1861թ.

Նյութ երեխաների համար:

  1. Փորձարկման տարբերակներ.
  2. Ռեբուս, «մանիֆեստ» բառը սահմանելու համար։
  3. Ամսաթիվը որոշելու օրինակներ
  4. Քաղվածքներ փաստաթղթից.

Դասի նպատակը. ծանոթություն խաղացած պատմական գործիչների հետ

մեծ դեր Ռուսաստանի պատմության մեջ.

Դասի նպատակները.

  1. Կրթական - պատմական փաստաթղթերի հետ աշխատելու հմտությունների և կարողությունների ձևավորում.
  2. Զարգացնող - ուսանողներին կողմնորոշել մեր երկրի պատմական իրադարձությունների ուսումնասիրությանը.
  3. Կրթական - սեր զարգացնել հայրենիքի հանդեպ, հետաքրքրություն սեփական ժողովրդի պատմական անցյալի նկատմամբ:

1. Դասի ընթացքում անվտանգության նախազգուշական միջոցների մասին զրույց.

  1. 2. Դասի սկզբի կազմակերպում.

(էկրանի վրա՝ 1800 - 1899 թվականներ)

Կարդացեք այսօրվա դասի թեման. (19-րդ դարի պատմության էջեր).

19-րդ դարի սկզբին Ռուսաստանի տարածքը Բալթիկ ծովից մինչև Խաղաղ օվկիանոս ձգվում էր հազարավոր մղոններով։ Այսօր մենք կխոսենք այն մասին, թե ինչպիսին է եղել կյանքը մեզանից հեռու այդ հսկայական տարածքում։


  1. 3. Տնային աշխատանքների ստուգում.

(էկրանին «1812-ի ամպրոպ» բառերը)

Եվ առաջին բանը, որ ուզում եմ ձեզ հարցնել, այն է, թե ինչ են նշանակում «1812-ի ամպրոպ» բառերը:

(այս տարի ռուսական բանակը պաշտպանեց իր անկախությունը

երկրները, որոնք պատերազմում են ֆրանսիական բանակի հրամանատարության ներքո

Նապոլեոն):


  1. Աշխատեք խմբերով.

Յուրաքանչյուր խմբի (3 հոգու) հրավիրում եմ վերցնել հարցերով թերթիկ և խմբում միմյանց հետ խորհրդակցելուց հետո ընտրել ճիշտ պատասխանը։

1 տարբերակ

1. Ֆրանսիայում 18-րդ դարում իշխանության եկավ մի հրամանատար.ա) Բագրատիոն

բ) Նապոլեոն

գ) դե Տոլլի


2. Ֆրանսիական բանակը ներխուժեց Ռուսաստանա) 1821 թ

բ) 1818 թ

գ) 1812 թ.

3. Ի՞նչ որոշում կայացրեց Կուտուզովը Բորոդինոյի ճակատամարտից հետո.

ա) հեռանալ Մոսկվայից

բ) տալ ևս մեկ մարտ

գ) հաղթող ճանաչել Նապոլեոնին.

4. Նապոլեոնի նկատմամբ տարած հաղթանակի պատվին կառուցվել է.

ա) Պետրոս և Պողոս տաճար

բ) Քրիստոս Փրկչի տաճար

գ) Սպասո-Պրեոբրաժենսկի տաճար.

Տարբերակ 2.

1. Ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար է նշանակվել.ա) M. I. Kutuzov

բ) Ա.Վ.Սուվորով

գ) F. F. Ushakov.


  1. Ինչո՞ւ Նապոլեոնը որոշեց հեռանալ Մոսկվայից.

ա) Ռուսաստան հետագա առաջխաղացման համար

բ) Մոսկվայի հրդեհի պատճառով

գ) վճռական ճակատամարտի համար:


  1. 1812 թվականի պատերազմը կոչվում է Հայրենական պատերազմ, քանի որ.

ա) հիմնական ճակատամարտը տեղի է ունեցել Մոսկվայի մոտ

բ) ամբողջ ժողովուրդը ելավ պատերազմի

գ) Նապոլեոնի արշավանքը բերեց հսկայական

աղետներ.


  1. Թեստի ստուգում.

(առաջին և երկրորդ տարբերակներից հարցերը ստուգվում են հերթով)


1վար . (էկրանին Նապոլեոնի լուսանկարն է)

Ֆրանսիայում 18-րդ դարում իշխանության եկավ Նապոլեոն հրամանատարը։ Նապոլեոն

Բոնապարտը մանուկ հասակում երազել է ռազմական հաղթանակների մասին։ 24 տարեկանում նա դարձավ

գեներալ Հայտնի դառնալով մի քանի հաջող արշավներով և ունենալով իր

Նրան հավատարիմ բանակի կողքին Նապոլեոնը դարձավ Ֆրանսիայի կայսր:

2 var. (Կուտուզովի լուսանկարը էկրանին)

Մ.Ի.Կուտուզովը նշանակվել է ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար.

Սուվորովի հայտնի հրամանատար, ուսանող և զինակից. Կուտուզովն էր

ռուսական ռազմական արվեստի ստեղծողներից մեկը։ Սիրում էր անսահման

Ռուսաստանը և հավատում էր իր ժողովրդի ուժերին: Ռուսաստանի համար դժվար պահին նա եղել է

նշանակվել է ռուսական զորքերի հրամանատար։

1 var. (էկրանին «Անցնելով Նեմանի» նկարը)

1812 թվականին Նապոլեոնի զորքերը հատեցին Ռուսաստանի սահմանները։ կայսր

Ֆրանսիացիները երազում էին հպատակեցնել Ռուսաստանին. Նա հույս ուներ արագ ու

հեշտ հաղթանակ. Նապոլեոնի ծրագրերով մի քանի ճակատամարտերից հետո Ռուսաստան

պետք է խաղաղություն խնդրի.

2 var. ( էկրանին Բորոդինոյի ճակատամարտի համայնապատկերն է):

ճակատամարտ. Առավոտյան վեց անց կեսին հրացանները սկսեցին խոսել Բորոդինոյի դաշտում։

Ճակատամարտի ամենադժվար պահերից մեկը Կուրգանի բարձունքների պաշտպանությունն էր

Նրա պաշտպանները գլխավորում էր գեներալ Նիկոլայ Նիկոլաևիչ Ռաևսկին։ Երկու բանակներն էլ

ահռելի կորուստներ կրեց, բայց ոչ մեկը չպարտվեց։

1 var. (էկրանին «Խորհուրդ Ֆիլիում» նկարն է):

Բորոդինոյի ճակատամարտից հետո Կուտուզովը որոշեց հեռանալ Մոսկվայից։

որին մասնակցել են բոլոր բարձրագույն գեներալները։ Կուտուզովը հարց է բարձրացրել.

արդյոք նոր ճակատամարտ տալ Մոսկվայի մոտ, թե նահանջել առանց կռվի։

Երկու կողմերին լսելուց հետո, որոնցից մեկը նահանջի համար էր, իսկ մյուսը

հրամայեց նահանջել Կուտուզովի դեմ։ Պաշտպանեք Մոսկվան և ռիսկի դիմեք

բանակը վտանգավոր էր, քանի որ բանակը ոչնչացնելու ձախողման դեպքում

ոչ միայն Մոսկվան, այլեւ ողջ Ռուսաստանը կհայտնվեր թշնամու իշխանության տակ։

«Մոսկվայի կորստով Ռուսաստանը դեռ կորած չէ»,- ասել է Կուտուզովը։

2 var. («Մոսկվայի կրակը» էկրանին):

Նապոլեոնը հրդեհի պատճառով որոշել է հեռանալ Մոսկվայից։ Շատ չանցած ֆրանսիացիները

մնացել է Մոսկվայում։ Ուտելու բան չկար, ցուրտ էր, ապրելու տեղ չկար՝ սարսափելի

Հրդեհը ոչնչացրել է տների կեսից ավելին։ Ֆրանսիական ուժերը հալչում էին, իսկ թշնամիները

հեռացել է Մոսկվայից.

1 var. (էկրանին պատկերված է Քրիստոս Փրկիչ տաճարի տեսարանը 1883 թ.

1996):

մեծ տաճարի հիմքը դնելով։ Այն օծվել է 1883 թվականին։ Պատվավոր հյուրեր

Եկեղեցում կային Հայրենական պատերազմի վետերաններ։ Կախված բոլորի կրծքից

Գեորգի խաչ. Բայց 1931 թվականին Քրիստոս Փրկչի տաճարը պայթեցվեց։

1996-ին այն կրկին վերականգնվել է ժողովրդի փողերով։

2 var . (էկրանին տեսարան է դեպի Քրիստոս Փրկիչ տաճար)

1812-ի պատերազմը կոչվում է Հայրենական պատերազմ, քանի որ դրա դեմ պայքարը

Ամբողջ ժողովուրդը ոտքի կանգնեց որպես թշնամի։ Նապոլեոնի արշավանքը բերեց Ռուսաստանը

անթիվ աղետներ, քաղաքներ ու գյուղեր ավերվեցին, շատերը զոհվեցին

արժեքներ։ Բայց Ռուսաստանը կարողացավ պաշտպանել իր անկախությունը։ Քանի անգամ

տեղի ունեցավ ռուսական պատմության մեջ, ամբողջ ժողովուրդը նորից ոտքի կանգնեց պաշտպանելու

Հայրենիք. Հետևաբար, Ռուսաստանի պատմության մեջ 1812 թվականի պատերազմը մնաց տակ

Հայրենասերի անունը։


4. Ճորտերի կյանքը Ռուսաստանում.

(էկրանին «Գյուղացիների կյանքը Ռուսաստանում» բառերը):

Ֆրանսիացիների հետ պատերազմում երկիրը պաշտպանող հասարակ մարդիկ չափազանց ծանր էին ապրում։ Հիշեք, թե ինչպիսին էր այդ ժամանակ գյուղացիների կյանքը.(երեխաների պատմությունը կիցսլայդներ ճորտերի կյանքից)

Գյուղացիները կորցրին իրենց ազատությունը։ Նրանք չէին կարող ապրել այնպես, ինչպես ուզում էին

անել այն, ինչ նրանք սիրում են. Նրանց կյանքն ամբողջությամբ կախված էր

սեփականատերը, ով կարող է վաճառել դրանք, տալ կամ կորցնել դրանք քարտերով: Ավելին

Եկատերինա 11-ի ժամանակ նման բաներ կարելի էր կարդալ թերթերում

գովազդներ:

«Վաճառվում է 17 տարեկան տղա և կահույք».

«Մեկ ձին և երկու աղախին վաճառվում են մեկնելիս»։


Այդպիսի գյուղացիներին անվանում էին ճորտեր։(գրատախտակին ճորտ բառը):Եկեք հիշենք, թե ինչ է սա նշանակում. Գտեք բառին առնչվող բառերճորտ.

Ամրոց, ամրացրու, ամրացրու,

ֆիքսված, ամուր:

Այդ ժամանակ Ռուսաստանում գոյություն ուներ ճորտատիրությունը։ Ինչպիսի՞ պատվերներ են դրանք:

Ճորտատիրությունը օրենքներ են, որոնց համաձայն մեծամասնությունը

Ռուս գյուղացիները չէին կարող թողնել իրենց տեր հողատերերին։

Եկեք նկարը հավաքենք՝ մի կողմից՝ ճորտատիրական օրենքների համաձայն.գյուղացի

կապված էր հողատիրոջ հետ . Նույն օրենքների համաձայն՝ երկր

պատկանում էր հողատիրոջը և պետք է աշխատեր դրա վրա

գյուղացի

Հողատերերն իրենց ճորտերին անում էին այն, ինչ ուզում էին. նրանց թիկունքը ջարդում էին, ամենափոքր վիրավորանքի համար ստիպում էին զինվորներ մտցնել, մտրակել, երբեմն՝ մինչև մահ։ Գյուղացիներին վաճառում էին երեխաներին ու ծնողներին բաժանելով, փոխանակում շների հետ(Նկարին կցեք բացիկներ բառերով):

Իհարկե, գյուղացիներին դուր չէր գալիս նման կյանքը։ 1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո նրանցից շատերն ազատագրման հույս ունեին։ Բայց դա տեղի ունեցավ միայն Ալեքսանդր 11-ի իշխանության գալով:

(ՏԱՐԵՔ ՍԵՂԱՆԱԿՆԵՐԸ)


5. Ճորտատիրության վերացում.

(Ալեքսանդր 11-ի դիմանկարը էկրանին)

Ինչպիսի՞ն էր կայսր Ալեքսանդր 11-ը:

1) Երեխաների հաղորդագրությունները Ալեքսանդր 11-ի մասին.

1825-ին նա հռչակվել է գահաժառանգ, և ևս մեկ տարի

ավելի ուշ աշխատանքի է ընդունվել Վասիլի Անդրեևիչ Ժուկովսկին

գահաժառանգի դաստիարակ։

«Կառավարեք ոչ թե բռնի ուժով, այլ հրամանով»,- հրահանգեց բանաստեղծը

ապագա թագավոր. «Սիրեք ձեր ժողովրդին. առանց ժողովրդի սիրո սեր չկա

ժողովուրդը թագավորին»։


2) - 1855 թվականին գահ բարձրացած Ալեքսանդր 11-ի անունը կապված է երկրի կյանքում բազմաթիվ փոփոխությունների հետ։ Նա որոշեց ազատել գյուղացիներին ճորտատիրությունից և հատուկ փաստաթուղթ հրապարակեց. Ինչպես է այն կոչվում, դուք կիմանաք՝ շարքի յուրաքանչյուր թիվը տառով փոխարինելով և ստացված բառը կարդալով։

(յուրաքանչյուր թիվը համապատասխանում է այբուբենի տառին)

14 1 15 10 22 6 19 20

M A N I F E S T

(էկրանին - «Մանիֆեստ» բառի սահմանումը)

Ի՞նչ է նշանակում «մանիֆեստ» բառը:

Ս. Ի. Օժեգովի բառարանում. Մանիֆեստ - հանդիսավոր գրված

բարձրագույն իշխանության կոչը ժողովրդին.

- Շարունակում եմ նկար կազմելMANIFEST բառը կցված է ստորև:

Էկրանի սահմանումը փոխարինեք «Կարդում ենք մանիֆեստը գյուղացիներին» նկարով։

  1. - Իսկ հիմա առաջարկում եմ ձեզ պարզել, թե երբ է Ալեքսանդր 11-ը ստորագրել Մանիֆեստը: Դա անելու համար հարկավոր է օրինակներ լուծել և անվանել արդյունքները:

(երեխաները խմբերով լուծում են օրինակներ, պատասխաններից ստացվում է ամսաթիվ և կցվում է գրատախտակին նկարում, Մանիֆեստ բառի տակ)


96: 12: 2 + 15 (78: 13) - 5 (17: 1) =

1 8 - 7: (15: 15) - (21 - 21) 5 =


24: 2 3: 18 - (78: 39 - 584 0) =

2 (729 - 728) + (27: 3 + 6) - 45: 3 =


375 0 + 294: 294 - (16 - 16) : 2 =

(17 + 43) : 2 + 9 8: 4 - 5 (64: 8) =


125 0: (45 4) + (120 10: 100 - 6) =

(84: 14 5 - 15) : (91: 7 5 - 50) =

Ստուգում. ամսաթվի հավաքում:

Աղյուսակ 1. - ստացված պատասխաններից կազմի՛ր երկնիշ թիվ, որում նշված է քանակը

տասնյակները փոքր են միավորների թվից (19)

(ՄԱՆԻՖԵՍՏՈ բառի տակ գրատախտակին կցեք 19 համարը):

Աղյուսակ 2. - ստացված պատասխանները դասավորել աճման կարգով (02)

(կցել տախտակին 02)

Աղյուսակ 3. - ստացված արդյունքներից կազմե՛ք մի թիվ, որում նշված է քանակը

միավորները մեծ են տասնյակների թվից (18)

(գրատախտակին կցեք 18 թիվը)

Աղյուսակ 4. - արդյունքները դասավորել նվազման կարգով (61)

(Գրատախտակին կցեք 61 թիվը):

6. Փաստաթղթի հետ աշխատելը.

1) - Իսկ հիմա առաջարկում եմ աշխատել իրական պատմական փաստաթղթի հետ։ Ձեր գրասեղաններին կան թերթիկներ, որոնց վրա տպագրված են 1861 թվականի մանիֆեստից առանձին դրույթներ։ Կարդացեք, խորհրդակցեք միմյանց հետ ձեր խմբում և որոշեք, թե որն է ամենակարևորը այս տողերում:


ա) ճորտատիրություն հողատերերի կալվածքներում բնակություն հաստատած գյուղացիների համար,

իսկ փողոցային մարդկանց համար ընդմիշտ չեղյալ է հայտարարվում:

(սա նշանակում է, որ այժմ գյուղացուն չի կարելի ծեծել, վաճառել,

փոխանակում; բառերը դնել գրատախտակին)

բ) Այս դրույթի և ընդհանուր օրենքների հիման վրա գյուղացիները և

բակի մարդիկ, ովքեր դուրս են եկել ճորտատիրությունից,

տրամադրվում են ազատ բնակիչների իրավունքները.

(սա նշանակում է, որ գյուղացիներն այժմ իրավունք ունեն՝ կնքել պայմանագրեր,

գույք ձեռք բերել, ամուսնանալ, բիզնես վարել դատարանում.բառերը

կցել տախտակին)

գ) Հողատերերը, պահպանելով իրենց պատկանող բոլոր հողերի սեփականությունը, սահմանված տուրքերի դիմաց գյուղացիներին տրամադրում են անհրաժեշտ քանակությամբ դաշտային հողեր՝ մշտական ​​օգտագործման համար.

(հողամասը մնացել է հողատիրոջ սեփականությունը;

բառեր կցելտախտակ)


դ) գյուղացիները պարտավոր են վճարել հատկացված հողամասերի համար հօգուտ

Հողատերերը պարտավոր են աշխատել կամ գումար վճարել։

(գյուղացիները պարտավոր են շարունակել աշխատել հողատիրոջ համար հողի համար.

ծառայել իր պարտականություններին;բառերը դնել գրատախտակին)

2) ընդհանրացում՝ գրատախտակին կազմված նկարի հիման վրա.

Հիմա, նայելով մեր ստացած պատկերին, փորձենք եզրակացնել, թե ինչ է փոխվել գյուղացիների կյանքում այն ​​փաստաթղթի ընդունմամբ, որին նրանք սպասում էին։

Գյուղացիները դադարեցին հողատիրոջ սեփականությունը լինելուց, նրանց այլևս հնարավոր չէր գնել, տալ կամ վաճառել։ Նրանք ստանում էին քաղաքացիական իրավունքներ՝ կարող էին ինքնուրույն պայմանագրեր կնքել, գույք ձեռք բերել, դատական ​​գործեր վարել։ Բայց ստանալով քաղաքացիական և անձնական ազատություն՝ գյուղացիները չստացան ամենագլխավորը՝ հողը։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հողը մնաց կալվածատիրոջ սեփականությունը, և գյուղացիները սովից չմեռնելու համար ստիպված էին աշխատել նրա համար։


7. Եզրակացություն.

(էկրանին Ալեքսանդր 11-ի լուսանկարն է՝ TSAR-LIBERER մակագրությամբ)

Բայց չնայած Մանիֆեստի թերություններին, Ալեքսանդր 11-ը Ռուսաստանի պատմության մեջ մտավ որպես ցար-ազատարար: Նա բարեփոխում է իրականացրել բանակում, որը զորակոչը (25 տարի) փոխարինել է համընդհանուր զորակոչով։ Ծառայության ժամկետը կրճատվել է մինչև 6 տարի: Կրթությունը լայն զարգացում է ապրել՝ առաջացել են ավելի քան 20 հազար ուսումնական հաստատություններ։ Մամուլում նույնպես ջերմություն է սկսվել. հայտնվեցին ավելի քան 700 անուն թերթեր և ամսագրեր։

19-րդ դարի երկրորդ կեսին ի հայտ եկան տեխնիկական նորամուծություններ՝ էլեկտրական լուսավորություն, երկաթուղիներ, հեռախոսներ։ Տանը առաջարկում եմ լրացուցիչ նյութ գտնել և զեկույցներ պատրաստել 19-րդ դարի տեխնիկական նորարարությունների մասին։

Դաս «19-րդ դարի պատմության էջեր» թեմայով.

Նպատակներ:

    Ներկայացրե՛ք Ալեքսանդր II-ի բարեփոխումները։

    Ուսանողների պատկերացումները ձևավորել 19-րդ դարի տեխնիկական գյուտերի մասին և զարգացնել հետաքրքրություն պատմության նկատմամբ:

    Խթանել հայրենասիրությունը և հարգանքը պատմության նկատմամբ

Սարքավորումներ:

    ժամանակացույց,

    Ալեքսանդր II-ի դիմանկարը,

  • բացիկներ հայտնի մարդկանց անուններով,

    համակարգիչ,

    պրոյեկտոր,

    սլայդ ծրագիր.

Դասի տեսակը.սովորելով նոր գիտելիքներ

Դասերի ժամանակ

I. Կազմակերպչական պահ.

II. Սովորած նյութի կրկնություն. Դասի թեմայի հաղորդագրություն.

Մեր առջեւ է «Ռուսաստանի պատմություն. 19 - րդ դար". ( Հավելված 1(սլայդ 1))

Վերջին դասում դուք արդեն իմացաք այս դարասկզբի մեկ կարևոր իրադարձության մասին։

Կցանկանայի՞ք ավելի շատ թերթել այս գրքի էջերը: Ինչու եք ուզում դա անել:

19-րդ դարը լի էր տարբեր իրադարձություններով երկրի ինչպես քաղաքական, այնպես էլ մշակութային կյանքում։ Դու նրանց կհանդիպես ավագ դպրոցում։

Այսօր, այս գրքի ընդամենը մի քանի էջ թերթելուց հետո, դուք կսովորեք.

    նոր թագավորի մասին;

    իր մի շարք բարեփոխումների մասին;

    19-րդ դարի որոշ գյուտերի մասին։

Ցանկանու՞մ եք իմանալ այդ մասին:

Հետո արագ փորձիր

Կատարեք բոլոր առաջադրանքները:

Ձեր սեղաններին բացիկ կա։ ( Հավելված 2)

Կարդացեք, թե ինչ է գրված դրա վրա. (Եկատերինա II, Միքայել Իլարիոնովիչ Կուտուզով, Պետրոս I, Իվան III, Ա.Վ. Սուվորովը, Իվան Գրոզնին):

ի՞նչ է գրված։ (հայտնի մարդկանց անուններ)

Ո՞ր 2 խմբի կբաժանեք այս անունները: (մեր երկրի կառավարիչներն ու գեներալները):

Ի՞նչն է միավորում Սուվորովին և Կուտուզովին: (Սուվորով - գեներալիսիմուս - ռուսական բանակի ամենաբարձր զինվորական կոչումը: Մահացել է 1800 թԿուտուզովը - Ռուսական բանակի գլխավոր հրամանատար):

    կռվել է ֆրանսիական զորքերի հետ։

    Կուտուզովը եղել է Սուվորովի աշակերտը։

    նրանք նույն ճակատագիրն ունեն. Ցարերը նրանց հեռացրել են բանակից, երբ պատերազմներ չեն եղել, և նորից կանչել, երբ Ռուսաստանին վտանգ է սպառնում։

Ի՞նչ վտանգ էր սպառնում Ռուսաստանին 1812 թ. (Ֆրանսիական բանակը ներխուժեց Ռուսաստանը «...ջախջախելու»):

Մ.Յու. Լերմոնտովն ունի հետևյալ տողերը.

Զարմանալի չէ, որ ամբողջ Ռուսաստանը հիշում էԳրատախտակին գրելը
Բորոդինի օրվա մասին:

Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է ամբողջ Ռուսաստանը հիշում այս օրը: (Մինչև 50 հազարի կորուստ այս սարսափելի կոտորածում)։

(Նապոլեոնը գրել է. «Իմ բոլոր մարտերից ամենասարսափելին այն էր, որ ես կռվել եմ Մոսկվայի մերձակայքում: Ֆրանսիացիները ցույց տվեցին իրենց արժանի հաղթանակի դրանում, իսկ ռուսները ձեռք բերեցին (ձեռք բերեցին, ձեռք բերեցին) անպարտելի լինելու իրավունքը»:

Պատմեք մեզ Բորոդինոյի ճակատամարտի մասին՝ օգտագործելով դիագրամ:

Բորոդինոյի ճակատամարտը.

1812 թվականի օգոստոսի 22-ին ռուսական բանակը տեղակայվեց Կոլոչի գետի երկայնքով Բորոդինո գյուղի մոտ՝ Մոսկվայից մոտավորապես 110 կմ հեռավորության վրա։ Ռուսական բանակում կար մոտ 120 հազար մարդ, մոտ 30 հազարով ավելի ժողովրդական աշխարհազորայիններ, որոնք օգտագործվում էին ամրություններ կառուցելու և որպես կարգադրիչներ, և ավելի քան 600 հրացան։ Նապոլեոնն ուներ մոտ 135 հազար մարդ և 600-ից քիչ ատրճանակ։

Ամբողջ օրը կողմերը պատրաստվում էին մարտի։

Ճակատամարտը սկսվել է օգոստոսի 26-ին առավոտյան ժամը 5:30-ին։ Մի քանի գրոհներ հետ են մղվել ֆրանսիացիների մեծ կորուստներով։ Բայց, այնուամենայնիվ, թշնամիներին հաջողվում է գրավել Բորոդինո գյուղը։ Ճակատամարտի ամենադժվար պահը Կուրգանի բարձունքների պաշտպանությունն էր։ Նրա պաշտպանները գլխավորում էին գեներալ Ն.Ն. Ռաևսկին.

Մի քանի ժամ շարունակ 400 ֆրանսիական թնդանոթներ կրակում էին բարձունքների վրա։ 45 հազար ֆրանսիացիներ 18 հազար ռուսների դիմաց. Այնուամենայնիվ, կատաղի հարձակումներից հետո հակառակորդին հաջողվեց գրավել բարձունքները։ Ռուսական զորքերը նահանջեցին Սեմենովսկոյե գյուղից այն կողմ և շարունակեցին պաշտպանել:

Թե՛ ռուսները, թե՛ ֆրանսիացիները մեծ կորուստներ ունեցան։ Մութն ընկնելուց հետո ֆրանսիական զորքերը նահանջեցին իրենց նախկին դիրքերը։ Ռուսները մնացին տեղում՝ չփորձելով նորից գրավել կորցրած ամրությունները։

Կուտուզովի հրամանով ռուսական բանակը նահանջեց Մոսկվա։

Կուտուզով. «Մոսկվայի կորստով Ռուսաստանը դեռ կորած չէ…»

III. Նոր նյութ սովորելը.

1. – Իսկ հիմա մեզ սպասում է խաղ՝ «Չուղարկված դիսփեյչ»: ( Դիսպետչեր- գրավոր հաղորդագրություն):

Կտրված բացիկի վրա կա գրավոր հաղորդագրություն. Պարզեք, թե ով կարող էր ուղարկել այն:

Եկատերինա II

Ա.Վ. Սուվորովը

Պետրոս I

Իվան Գրոզնի

«Կլինեն ծովային նավեր»:

Մ.Ի. Կուտուզովը

Իվան III

Փորձաքննություն. Շրջեք քարտերը: Եթե ​​դուք դիմանկար եք ստանում, ապա առաջադրանքը ճիշտ է կատարվել: ( Հավելված 1(Սլայդ 3))

Ո՞ւմ դիմանկարն եք ստացել: (Դիմանկարը տախտակի վրա) (Հավելված 4)

Հետաքրքիր է Ալեքսանդր II-ի կերպարը. Երբ նա դեռ երեխա էր, հայրը՝ կայսր Նիկոլայ I ( Հավելված 1(սլայդ 4)), հրավիրել է հայտնի բանաստեղծ Վասիլի Անդրեևիչ Ժուկովսկուն դառնալու փոքրիկ ժառանգորդի ուսուցիչը: Մեզ են հասել այն ցուցումները, որոնք բանաստեղծը փորձել է սերմանել իր աշակերտի մեջ. «Սիրեցե՛ք ձեր ժողովրդին. առանց թագավորի սիրո ժողովրդի, չկա ժողովրդի սերը թագավորի հանդեպ»։ Ալեքսանդր II-ը ռուսական գահ է բարձրացել 1855 թվականին 36 տարեկանում։ (1855-1881)

Նա շատ էր ճանապարհորդում Ռուսաստանում և թագավորական ընտանիքից առաջինն էր, ով այցելեց Սիբիր։ Շատերի աչքում նա բարի էր ու արդար։

2. - Այս գլուխկոտրուկը կօգնի ձեզ պարզել, թե ինչպես է կոչվել Ալեքսանդր II ցարը: ( Հավելված 1(սլայդ 6,7))

Ո՞ւմ է նա ազատել և ինչի՞ց։

Խաչբառի հիմնաբառը, որը տղաները լուծեցին, կօգնի ձեզ։

Խոսք տեսուչին. ինչպե՞ս եք հաղթահարել առաջադրանքը:

Ի՞նչ հիմնաբառ եք հորինել: (Գյուղացիներ):

Ինչպիսի՞ն էր կյանքը գյուղացիների համար:

Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ց ազատեց ցարը գյուղացիներին։ (Ճորտատիրությունից):

Ի՞նչ է ճորտատիրությունը: Ինչպիսի՞ն էր այդ ժամանակ գյուղացիների կյանքը: (Ճորտատիրությունը օրենք է, ըստ որի ռուս գյուղացիների մեծամասնությունը չէր կարող թողնել իր տեր հողատերերին):

Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ էր անհրաժեշտ վերացնել ճորտատիրությունը։

Ա) Խայտառակ և նվաստացուցիչ հրաման.

Բ) Երկար դարեր ճորտատիրությունը արգելակ էր երկրի զարգացման համար։ Բնակչության հիմնական մասը գյուղացիներ էին։

Գ) Ալեքսանդր II-ը 1856 թվականի մարտի 30-ին ելույթ ունեցավ մոսկովյան ազնվականության առջև.

Նման հայտարարության համար բոլոր հիմքերն ուներ։ Գյուղացիների մեծ մասն ապրում էր հացով և կվասով։

Գրատախտակի վրա հայտնվում է հետևյալը.

Բարեփոխումներ՝ ճորտատիրության վերացում

Ալեքսանդրա II

(դիմանկար)

IV. Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե.

Նայեք «Պատմական իրադարձություններ» ժամանակացույցին։ (Սեղանին).

Ժամացույցը արձանագրում է այն տարիները, երբ հայտնի իրադարձություններ են տեղի ունեցել մեր երկրում։

Գիտե՞ք ժապավենի վրա ձայնագրված բոլոր տարիները: (թիվ 1861)։

Իսկ մնացած տարիների մասին ի՞նչ կասեք։ (Այո):

Եկեք խաղանք խաղը. «Համապատասխանեցրեք իրադարձությունները ամսաթվի հետ»: (Երեխաները ոտքի են կանգնում) Դուք պետք է հիշեք նկարից կամ լուսանկարեք դրա վրա պատկերված իրադարձությունը և տեսնեք, թե որ ամսաթվի տակ է գրված ամսաթիվը: (Երեխաները առաջադրանքը կատարում են այնքան անգամ, որքան նշված է այս թիվը)

(Հավելված 1(Սլայդներ 9-13)):

    Սանկտ Պետերբուրգի զարգացում. 1703 թ (4) – աջ ձեռքը վերևում, ձեռքի ցնցումներ

    Ռուսաստանի մկրտություն. 988 թ (1) – ձեռքերը դեպի կողքերը, ծափահարեք գլխավերեւում

    Ճակատամարտ սառույցի վրա. 1242 թ (2) - ցատկել

    Բորոդինոյի ճակատամարտը. 1812 թ (5) - թեքություններ

    Կուլիկովոյի ճակատամարտ. 1380 թ (-) - squat

Ո՞ր իրադարձությունն է կապված 1480 թ. (Հորդայի լծի անկումը. Ուգրա գետի ճակատամարտը. Ախմատ):

V. Նոր բաներ սովորելը:

1) -Ի՞նչ տեղի ունեցավ 1861թ. ( Հավելված 1(Սլայդ 14)):

Կարդացեք «Ցար ազատագրող» հոդվածը 122-րդ էջում և կգտնեք այս հարցի պատասխանը։ (Ստորագրված է մանիֆեստ- բարձրագույն իշխանության գրավոր կոչը ժողովրդին. 1861 թվականի փետրվարի 19-ի մանիֆեստը գյուղացիներին շնորհեց անձնական ազատություն):

Ռուսաստանում դադարեցվել է մարդկանց թրաֆիքինգը. «Դուք բոլորդ ուրիշինն էիք, և հիմա, փառք Աստծո, ձերն եք դարձել», - ասացին տղամարդիկ միմյանց:

2) -Ալեքսանդր II-ի անունը կապված է երկրի կյանքում բազմաթիվ փոփոխությունների հետ։ Հայտնվել և զարգացել է քաղաքներ, քաղաքային բնակչությունը սկսեց արագ աճել։

Ո՞րն էր քաղաքային բնակչության աճի հիմնական պատճառը։

(Գյուղացիները տեղափոխվում են քաղաքներ՝ ավելի լավ կյանք փնտրելու կամ քաղաքում ժամանակավոր աշխատանքի են ընդունում):

Հայտնվել է գործարաններ:

    Մեխանիկական (Հավելված 1 (Սլայդ 15))

    մեքենաշինություն

    մետաղագործություն

    ապակի

    ցեմենտ (Հավելված 1 (Սլայդ 16 - գործարանի և մետաղագործության խանութ)):

տեքստիլ մանուֆակտուրաներ (հրաշալի գործվածքներ)

գործարաններ (հրուշակեղեն, կտորի խանութ) ( Հավելված 1(Սլայդ 16)) .

Ալեքսանդր II-ը մեծ ուշադրություն է դարձրել կրթությանը։ Ստեղծվել է նոր ուսումնական հաստատություններ . Ստեղծվեցին տարրական դպրոցներ (Ուսուցման տևողությունը չի գերազանցում 3 տարին), գիմնազիա. Միայն Ալեքսանդր II-ի օրոք հայտնվեցին ավելի քան 20 հազար կրթական դպրոցներ, հայտնվեցին կանանց ուսումնական հաստատություններ (գիմնազիա):

Հայտնվեցին ավելի քան 700 վերնագրեր թերթեր և ամսագրեր։

Ստեղծվել են zemstvo – տեղական ընտրովի մարմիններ.

- Փորձարկումներ անցկացվել են փաստաբանների և երդվյալ ատենակալների հետ։

Կառուցման փուլում էին նոր երկաթուղիներ . (Հավելված 1(Սլայդ 17- Երկաթուղու շինարարություն)):

(Առաջին մարդատար երկաթուղին բացվել է 1837 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի և Ցարսկոյե Սելոյի միջև)։

Կառուցվում էր Անդրսիբիրյան երկաթուղին՝ Մեծ Սիբիրյան ճանապարհը։ ( Հավելված 1(Սլայդ 18 - Ենիսեյի կամուրջ)):

Քարտեզի վրա գտե՛ք Անդրսիբիրյան երկաթուղին։ Ո՞ր քաղաքներով է այն անցնում:

Ինչո՞ւ էր այդքան կարևոր երկաթուղու կառուցումը։

    Անդրսիբիրյան երկաթուղու կառուցումը հնարավորություն տվեց երկրի կենտրոնը կապել Սիբիրի և Հեռավոր Արևելքի հետ։

    – Նոր հողերի զարգացումը հնարավորություն տվեց սկսել գյուղացիների վերաբնակեցումը Ռուսաստանի կենտրոնից:

    Երկաթուղիները դարձել են տրանսպորտի ամենակարևոր միջոցը։ Արագ փոխադրումները արագացրել են տնտեսության բազմաթիվ ոլորտների զարգացումը։

    – Անդրսիբիրյան երկաթուղու շնորհիվ կտրուկ աճել է Հեռավոր Արևելքի սահմանների պաշտպանունակությունը։

(Հավելված 1(Սլայդ 19 – շոգեքարշներ, վագոններ)):

Ի՞նչ այլ տեխնիկական նորամուծություններ են հայտնվել 19-րդ դարում: Կարդացեք հոդվածը 124–125 էջերում։ (Էլեկտրական լուսավորություն, հեռախոս, ձիաքարշ երկաթուղի – ԿՈՆԿԱ, տրամվայ, 1-ին մարդատար վագոն (1899), 1-ին ռուսական վագոն ներքին այրման շարժիչով – սնուցվում է վառելիքով (1896), վերելակներ)։ ( Հավելված 1(Սլայդներ 20-22)):

Մոժայսկի Ալեքսանդր Ֆեդորովիչ ( Հավելված 1(Սլայդ 23)) ինքնաթիռի ստեղծման վրա աշխատում է 1856 թվականից։ Նա ուսումնասիրել է թռչունների թռիչքը, օդապարիկները, կատարել հետազոտություն։ Նրան տեղ են հատկացրել Սանկտ Պետերբուրգի մերձակայքում գտնվող ռազմական դաշտում, որտեղ սկսվել է 2 շոգեշարժիչով և 3 պտուտակով ինքնաթիռի կառուցումը։ Մոժայսկու ինքնաթիռն առաջին անգամ օդ բարձրացրեց տղամարդու.

Գրատախտակի վրա հայտնվում է հետևյալը.

Երկրի կյանքում շատ փոփոխություններ են տեղի ունեցել Ալեքսանդր II-ի օրոք։ Չնայած դրան, այս թագավորի անձնական ճակատագիրը ողբերգական էր. Մի քանի մահափորձ է կատարվել, որոնցից մեկից նա մահացել է 1881 թվականի մարտի 1-ին Սանկտ Պետերբուրգում։ (Հայտնվեցին մարդիկ, ովքեր հավատում էին, որ հնարավոր է փոխել քաղաքական համակարգը՝ սպանելով իրենց դուր չեկած կառավարիչներին):

Այն վայրում, որտեղ 1907 թվականին Ալեքսանդր III-ի հրամանով սպանվել է Ալեքսանդր II-ը (Ալեքսանդր II-ի 2-րդ որդին), կառուցվել է Քրիստոսի Հարության եկեղեցին։ ( Հավելված 1(Սլայդ 25)): Բազմագույն գմբեթներ, քարե նախշեր. Եկեղեցին հարգանքի տուրք է ցարի հիշատակին, այդ իսկ պատճառով այն կոչվում է այլ կերպ՝ Փրկիչ թափված արյան վրա։ Երբ արևի ճառագայթները ընկնում են նրա պատերի կարմիր քարի վրա, թվում է, թե դրանք արյունով են ցողված։

VI. Սովորվածի համախմբում:

Այսպիսով, մենք թերթեցինք 19-րդ դարի պատմության որոշ էջեր: ( Հավելված 1(Սլայդ 26)):

Խաղ «Դոմինո»

գեներալիսիմուս

Ալեքսանդր II

ազատագրող

Առաջին երկաթուղին

Եկատերինա II

Ճորտատիրության վերացում

Հայրենական պատերազմ

Ֆ.Ֆ. Ուշակովը

Ռազմածովային ուժերի հրամանատար

Ա.Վ.Սուվորով

Ինչպե՞ս էր կոչվում Ալեքսանդր II-ը:

Ինչո՞ւ Ալեքսանդր II-ը մտավ ռուսական պատմության մեջ որպես ցար-ազատարար:

Ե՞րբ են ճորտերը ստացել իրենց ազատությունը:

Ի՞նչ էր սա նշանակում։

VII. Դասի ամփոփում. Տնային աշխատանք.

Սովորեք 19-րդ դարում ի հայտ եկած տեխնիկական նորարարությունների մասին հետագա ընթերցանությունից:

Պատմեք նախկին ճորտերի ընտանիքի ճակատագրի մասին՝ ազատությունը ստանալուց հետո:

Գնահատում.

Եկատերինա II,Միքայել Իլարիոնովիչ Կուտուզով , Պետրոս I, Իվան III,Ա.Վ. Սուվորովը , Իվան Գրոզնի

Եկատերինա II,Միքայել Իլարիոնովիչ Կուտուզով , Պետրոս I, Իվան III,Ա.Վ. Սուվորովը , Իվան Գրոզնի

Եկատերինա II,Միքայել Իլարիոնովիչ Կուտուզով , Պետրոս I, Իվան III,Ա.Վ. Սուվորովը , Իվան Գրոզնի

Եկատերինա II,Միքայել Իլարիոնովիչ Կուտուզով , Պետրոս I, Իվան III,Ա.Վ. Սուվորովը , Իվան Գրոզնի

Եկատերինա II

Ա.Վ. Սուվորովը

«Եթե ես համարձակվեմ ասել, որ ճորտերը մեզ նման մարդիկ են, ապա ես վտանգում եմ կորցնել իմ գահը»:

Պետրոս I

Իվան Գրոզնի

«Կլինեն ծովային նավեր»:

Մ.Ի. Կուտուզովը

Իվան III

«Դե, ինչպե՞ս կարող ես չհաղթել ֆրանսիացիներին նման մարդկանցով»:

Եկատերինա II

Ա.Վ. Սուվորովը

«Եթե ես համարձակվեմ ասել, որ ճորտերը մեզ նման մարդիկ են, ապա ես վտանգում եմ կորցնել իմ գահը»:

Պետրոս I

Իվան Գրոզնի

«Կլինեն ծովային նավեր»:

Մ.Ի. Կուտուզովը

Իվան III

«Դե, ինչպե՞ս կարող ես չհաղթել ֆրանսիացիներին նման մարդկանցով»:

Եկատերինա II

Ա.Վ. Սուվորովը

«Եթե ես համարձակվեմ ասել, որ ճորտերը մեզ նման մարդիկ են, ապա ես վտանգում եմ կորցնել իմ գահը»:

Պետրոս I

Իվան Գրոզնի

«Կլինեն ծովային նավեր»:

Մ.Ի. Կուտուզովը

Իվան III

«Դե, ինչպե՞ս կարող ես չհաղթել ֆրանսիացիներին նման մարդկանցով»:

Եկատերինա II

Ա.Վ. Սուվորովը

«Եթե ես համարձակվեմ ասել, որ ճորտերը մեզ նման մարդիկ են, ապա ես վտանգում եմ կորցնել իմ գահը»:

Պետրոս I

Իվան Գրոզնի

«Կլինեն ծովային նավեր»:

Մ.Ի. Կուտուզովը

Իվան III

«Դե, ինչպե՞ս կարող ես չհաղթել ֆրանսիացիներին նման մարդկանցով»:

գեներալիսիմուս

Ալեքսանդր II

ազատագրող

Առաջին երկաթուղին

Եկատերինա II

Ճորտատիրության վերացում

Հայրենական պատերազմ

Ֆ.Ֆ. Ուշակովը

Ռազմածովային ուժերի հրամանատար

Ա.Վ.Սուվորով

1. Դեկաբրիստներ.
2. Գյուղացիների ազատագրում.
3. Սանկտ Պետերբուրգ և Մոսկվա.

1. Դեկաբրիստներ.

Ռուսաստանում 1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո շատերը փոփոխությունների հույս ունեին: Երկիրը թշնամիներից պաշտպանող գյուղացիները երազում էին հարկադիր աշխատանքից ազատվելու մասին։

1812 թվականի Հայրենական պատերազմին մասնակցած ազնվական սպաները հանդես են եկել ցարական բռնակալությունից և ճորտատիրությունից զերծ նվիրված Ռուսաստանի համար: Ռուսաստանում ստեղծվեցին ապագա դեկաբրիստների գաղտնի կազմակերպությունները։

Դեկտեմբերի 14, 1825 (այդ պատճառով էլ կոչվել են Դեկաբրիստներ ) Սանկտ Պետերբուրգում գաղտնի ընկերություններից մեկի անդամները բերեցին Սենատի հրապարակում զորքերը։ Սակայն ոչ ոք չաջակցեց ելույթին։ Երեկոյան ապստամբությունը ջախջախվեց։ Դեկաբրիստներն առաջին ռուս հեղափոխականներն էին։ 121 դեկաբրիստներ դատվեցին, և նրանց ծանր պատիժ էր սպասվում։

2. Գյուղացիների ազատագրում.

Ճորտատիրություն - օրենքներ, որոնց համաձայն ռուս գյուղացիների մեծամասնությունը չէր կարող թողնել իրենց տեր հողատերերին: Ըստ այդ օրենքների՝ հողը պատկանում էր կալվածատերերին, և գյուղացիները պետք է աշխատեին դրա վրա։

Հողատիրոջ «հոգիների»՝ տղամարդ գյուղացիների (կանայք «հոգիներ» չէին համարվում) թիվը որոշեց նրա հարստությունը։ Հողատերերն իրենց ճորտերի հետ անում էին ինչ ուզում էին։ Հողատերերը կարող էին վաճառել դրանք, փոխանակել նույնիսկ շան հետ կամ կորցնել դրանք քարտերով: Նրանք ստիպում էին նրանց կատարել ամենածանր աշխատանքը և մտրակել, երբեմն՝ մինչև մահ։

Ճորտերի մեջ կային նաև հրաշալի նկարիչներ, երաժիշտներ, քանդակագործներ։ Դժվար է հաշվել, թե քանի տաղանդ է զոհվել գերության մեջ։


Այդ օրվանից շատ տարիներ են անցել Դեկաբրիստական ​​ապստամբություն, նախքան ճորտերն իրենց ազատությունը ստանալը։ 1861 թվականին Ալեքսանդր II ցարը ստորագրել է գյուղացիների ազատության մասին մանիֆեստը։Նույն օրը այն ընթերցվել է ամբողջ Ռուսական կայսրության եկեղեցիներում։

Այսուհետ Ռուսաստանի բոլոր բնակիչները կարող էին ինքնուրույն կազմակերպել իրենց կյանքը։ Սակայն, ինչպես նախկինում, բոլորն ուներ տարբեր հնարավորություններ դրա համար։ Տարբեր ճակատագրեր էին սպասվում հարուստ հողատիրոջ, արտադրողի, վաճառականի ընտանիքից երեխային և նախկին ճորտերի ընտանիքի երեխային:

Ռուսաստանի պատմության մեջ Ալեքսանդր II մուտքագրվել է որպես արքա-ազատարար.

3. Սանկտ Պետերբուրգ և Մոսկվա.

Ազատագրվելուց հետո գյուղացիները հավաքվել են քաղաքներ՝ փող աշխատելու։ Քաղաքների բնակչությունն աճեց, առաջացան բազմաթիվ նոր գործարաններ և գործարաններ։ Սանկտ Պետերբուրգում կառուցվեցին Պուտիլովի և Բալթյան գործարանները։ Մոսկվայում տեքստիլ ֆաբրիկաները՝ Տրեխգորնայա և Դանիլովսկայա, արտադրում էին հիանալի գործվածքներ։ Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի կենտրոնում հայտնվեցին բանկերի շենքեր, հանրախանութներ, թատրոններ, թանգարաններ։
Գործարանների և գործարանների կողքին կառուցվեցին բանվորների համար զորանոցներ, որոնցում քաղաքային աղքատները վարձակալում էին «անկյուններ» և «մահճակալներ»։ Ոչ բոլորը կարող էին իրենց թույլ տալ սեփական սենյակ ունենալ։

Զինվորները բանակում սկսեցին ծառայել 6 տարի՝ նախկին 25-ի փոխարեն, զարգացած էր կրթությունը։ Ստեղծվեցին նոր հանրակրթական դպրոցներ և կանանց կրթական հաստատություններ։

4. 19-րդ դարի տեխնիկական նորամուծություններ.

Քաղաքային կյանքը փոխվում էր Մոսկվայում և Սանկտ Պետերբուրգում։ Փողոցները սկզբում լուսավորվել են կերոսինի լամպերով, իսկ ավելի ուշ՝ գազային լամպերով։ 19-րդ դարի վերջին հայտնվեց էլեկտրական լուսավորությունը։

19-րդ դարի երկրորդ կեսից Ռուսաստանը ծածկված էր երկաթուղային ցանցով։ Սա մեծ նշանակություն ունեցավ երկրի տնտեսության հաջող զարգացման համար։ Դարավերջին սկսվեց Անդրսիբիրյան երկաթուղու շինարարությունը։ Այն կապում էր երկրի կենտրոնը Սիբիրի և Հեռավոր Արևելքի հետ։

Քաղաքային տրանսպորտը նույնպես փոխվեց՝ Սանկտ Պետերբուրգում և Մոսկվայում հայտնվեց ձիաքարշ երկաթուղի (ձիավոր երկաթուղի)։

Պալկինա Ս.Գ.

տարրական դպրոցի ուսուցիչ

ՄԲՈՒ թիվ 64 միջնակարգ դպրոց

Նիժնի Թագիլ

Թեմա՝ Պատմության էջերXIXդարում

Նպատակները. - պատկերացում տալ մարդկանց կյանքի մասինXIXդար;

Ներկայացրե՛ք «դեկաբրիստներ», «ճորտատիրություն», Ալեքսանդրի բարեփոխումներII;

Ռուսաստանի տնտեսության զարգացման մասին պատկերացում կազմելու համարXIXդարում։

Ձևավորվել է UUD.

կրթական: հասկանալ առաջադրանքը, կատարել ընդհանրացումներ, եզրակացություններ, տեղեկատվություն քաղել տեքստից, նկարազարդումներից, քարտեզներից

հաղորդակցական: կարողանալ աշխատել խմբում, հետևել խոսքի վարքագծի կանոններին, հարցեր տալ, լսել և պատասխանել ուրիշների հարցերին, կառուցել խոսքի հայտարարություն՝ հանձնարարված առաջադրանքներին համապատասխան.

կարգավորող որոշել նոր գիտելիքների յուրացման նպատակներն ու խնդիրները.

անձնական կառուցեք ձեր հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով ուրիշների հուզական վիճակը, դրդեք ձեր գործողություններին:

Սարքավորումներ: Պլեշակովի, Է.Ա. Կրյուչկովայի դասագիրք «Մեզ շրջապատող աշխարհը», 4-րդ դասարան, շնորհանդես, քարտեր լրացուցիչ նյութերով, «Գրող երջանկության աստղ» տեսաֆիլմի հատված

Դասերի ժամանակ

    Կազմակերպման ժամանակ

    Տնային աշխատանքների ստուգում (Թեստ)

    Նոր գիտելիքների թարմացում

Այսօր կաշխատենք խմբերով։ Հիշեցրեք խմբում հաղորդակցության կանոնները. (Կանոններ)

Շրջելով ռուսական պատմության էջերը՝ մենք արդեն շատ բան ենք սովորել՝ Հին Ռուսաստանի ժամանակների կյանքից մինչև 1812 թվականի Հայրենական պատերազմը։ Այսօր մենք կծանոթանանք մեր պատմության հաջորդ էջերին։

(Սլայդ 2 – Ալեքսանդրի դիմանկարներըԻև Նիկոլաս 1)

1812 թվականի պատերազմից հետո շատերը հույս ունեին Ռուսաստանում փոփոխությունների մասին։ Բայց քիչ բան է փոխվել։ Հիշու՞մ եք, որ այն ժամանակ նա ղեկավարում էր Ռուսաստանը

Կայսր Ալեքսանդր 1. 1825 թվականի աշնանը նա ձեռնարկեց ուղևորություն դեպի Ղրիմ, որտեղ նա ծանր հիվանդացավ և մահացավ։ Կայսրի անսպասելի մահը ցնցեց բոլորին. 48 տարեկանում նա երբեք ծանր հիվանդ չի եղել։

Ժողովուրդն անհանգստացած էր, նրա մահվան մասին բազմաթիվ խոսակցություններ ու շահարկումներ եղան։ Գահը պետք է զբաղեցներ Նիկոլայ 1-ը, բայց շատերը ցանկանում էին տեսնել Ռուսաստանը ազատված ցարական բռնակալությունից և ճորտատիրությունից:

Ի՞նչ գիտեք մեր պատմության այս էջի մասին:

Մեր դասի նպատակը... (Սլայդ 3)

    Աշխատեք դասի թեմայի շուրջ.

Ա) Դեկաբրիստներ (Սլայդ 4)

Տեսեք, մեր առաջ բավականին հարուստ մարդիկ են, զինվորականներ։ Ինչու նրանց անվանեցին դեկաբրիստներ և ինչ արեցին Ռուսաստանի համար, կփորձենք պատասխանել այս հարցերին։

Աշխատեք խմբերով.

1 խումբ

1814 թվականին ստեղծվել է «Ռուս ասպետների շքանշան».

Մարտին պահակները ստեղծեցին քաղաքական «Փրկության միություն» («Հայրենիքի ճշմարիտ և հավատարիմ որդիների հասարակության» հետ): Հասարակության մեջ կային և՛ կապիտանը, և՛ արքայազնը։

Հունվարին Ստեղծվեց Բարեկեցության միությունը։

Դեկաբրիստների պահանջները. վերացնել ճորտատիրությունը կայսրության տարածքում, ներմուծել համընդհանուր զինվորական ծառայություն և Ռուսաստանի բոլոր բնակիչներին տրամադրել քաղաքական իրավունքների և ազատությունների երաշխիք:

Նպատակը. զինված ապստամբություն բարձրացնել զորքերի մեջ, տապալել ինքնավարությունը, վերացնել ճորտատիրությունը և համաժողովրդականորեն ընդունել պետական ​​նոր օրենք՝ հեղափոխական սահմանադրություն:

Հարցեր պատասխանելու համար.

    Անվանեք գաղտնի կազմակերպությունները:

    Այս հասարակությունների հիմնական նպատակը.

2-րդ խումբ

Պլան․ դեկաբրիստները որոշեցին թույլ չտալ, որ զորքերը և Սենատը երդվեն նոր ցար Նիկոլասին։Ի. Հետո նրանք ուզում էին մտնել Սենատ և պահանջել հրապարակել ազգային մանիֆեստ, որը կհայտարարեր ճորտատիրության վերացման և 25-ամյա զինվորական ծառայության ժամկետի, խոսքի և հավաքների ազատության շնորհման մասին։

Առաջինը Սենատի հրապարակ եկավ Մոսկվայի ցմահ գվարդիայի գունդը՝ Բեստուժևի և Շչեպին-Ռոստովսկու գլխավորությամբ։ Ժամանակն անցնում էր, բայց մնացած մասերը բացակայում էին։ Ստեղծվում էր կրիտիկական իրավիճակ.

Պետերբուրգի գեներալ-նահանգապետ Միլորադովիչ, հերոս , դուրս եկավ զորքերի մոտ և նրանց հրավիրեց ցրվելու։ Սրան ի պատասխան սպաներից մեկը՝ Կախովսկին, մահացու վիրավորել է Միլորադովիչին։ Այս կադրն անշրջելի դարձրեց իրադարձությունների ընթացքը։

INԿեսօրվա ժամը հինգին Նիկոլայ I-ը (որ առավոտյան երդում էր տվել) հրետանային կրակ բացելու հրաման տվեց։ Արձակվել է յոթ կրակոց՝ մեկը գլխի վրայով, իսկ վեցը՝ ուղիղ հեռավորության վրա: Զինվորները փախել են։ Ապստամբությունը ջախջախվեց։

Հարցեր պատասխանելու համար.

    Ե՞րբ է տեղի ունեցել Դեկաբրիստների ապստամբությունը։

    Ինչու՞ ապստամբությունն այդպես կոչվեց։

    Դեկաբրիստական ​​պլան.

    Ինչպե՞ս ավարտվեց ապստամբությունը։

Ի՞նչ է մանիֆեստը: (Սլայդ)

1. Հանդիսավոր գրավոր կոչ բարձրագույն իշխանության կողմից ժողովրդին (հնացած).

2. Գրավոր կոչ, բողոք, ինչ-որ հայտարարություն: ծրագրային դրույթները։

Գրական M. M. աշխարհի ժողովուրդներին. (Ս.Ի. Օժեգովի բացատրական բառարան)

3 խումբ

Ապստամբության արդյունքում զոհվել է 1271 մարդ, այդ թվում՝ 9 կին և 19 մանկահասակ երեխա։

Դեկաբրիստների գործով իրականացված հետաքննության արդյունքում նրանցից հինգը՝ Պ. Ի. Պեստելը, Կ. Ֆ. Ռիլեևը, Ս. Ի. Մուրավյով-Ապոստոլը, Մ. Պ. Բեստուժև-Ռյումինը և Պ. Գ. Կախովսկին դատապարտվել են մահապատժի։ 1826 թվականի հուլիսի 13-ի (25) վաղ առավոտյան դատավճիռը կատարվեց Պետրոս և Պողոս ամրոցի պարիսպների վրա։Դեկաբրիստների գործով հետաքննության և դատավարության մեջ ներգրավվել է 579 մարդ,Ապստամբության 121 մասնակից աքսորվել է ծանր աշխատանքի ու Սիբիր բնակություն հաստատելու, բոլորն էլ զրկվել են կոչումներից ու պատիվներից։1856 թվականին ողջ մնացած դեկաբրիստներին ներում շնորհվեց։

Հարցեր պատասխանելու համար.

    Որո՞նք են դեկաբրիստների ապստամբության արդյունքները:

4 խումբ

Դեկաբրիստական ​​շարժումը հսկայական դեր խաղաց երկրի հասարակական կյանքում՝ չնայած իր պարտությանը։ Առաջին ազնվական հեղափոխականները չկարողացան դիմակայել Նիկոլայ I-ի ժանդարմերիայի մեքենային, բայց նրանք սերմանեցին մարդկանց մտքերում հեղափոխության գաղափարները, պայքարը իրենց քաղաքացիական իրավունքների և ազատությունների համար: Հեղափոխականների նոր սերունդ է մեծացել.

Դեկաբրիստական ​​շարժումը ոգեշնչեց արվեստի և գրականության բազմաթիվ գործիչների: Շատ գրողներ իրենց ստեղծագործություններում, կարծես տողերի արանքում, մարդկանց փոխանցեցին դեկաբրիստների կրթական գաղափարները։ Եվ թեև ընդամենը մի քանի տասնամյակ անց նրանց հետևորդները դեռ կարողացան հասնել ճորտատիրության վերացմանը, որն օգնեց արագացնել երկրի տնտեսական զարգացումը։

Հարցեր պատասխանելու համար.

    Ո՞րն էր դեկաբրիստական ​​ապստամբության նշանակությունը Ռուսաստանի համար։

Բ) կատարված աշխատանքների ստուգում. Խմբի կատարումը

Խումբ 1 – սլայդներ 5,6

Խումբ 2 – սլայդներ 7, 8

Խումբ 3 – սլայդ 9

Խումբ 4 – սլայդ 10

Պուշկինը իր բանաստեղծությունները նվիրեց մեր պետության պատմության այս էջին, ով սրտանց կիսում էր դեկաբրիստների գաղափարները:

Սիբիրյան հանքաքարերի խորքում
Պահպանեք ձեր հպարտ համբերությունը,
Ձեր ցավալի աշխատանքը չի վատնի
Իսկ ես մտածում եմ բարձր ձգտման մասին։

Այս բանաստեղծությունը գրված չէր ընթերցողների լայն շրջանակի համար. նա այս տողերն ուղղեց անմիջապես իր աքսորված դեկաբրիստ ընկերներին, ինչի համար էլ դրանք փոխանցեց Ալեքսանդրա Գրիգորիևնա Մուրավյովային, ով 1827 թվականի հունվարի սկզբին հեռանում էր Մոսկվայից՝ միանալու իր ամուսնուն։ ծանր աշխատանք.

Տեսանյութ «Գրող երջանկության աստղ» (հատված)

Բ) Աշխատեք դասի թեմայի շուրջ

Շատ տարիներ անց: 1855 թվականից Ալեքսանդրը ղեկավարում էր ՌուսաստանըIIով է ստացել «ազատարար» մականունը։

Սլայդ 11

Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է այդպես կոչվել:

ԱլեքսանդրIIՌոմանովների դինաստիայի կարկառուն ներկայացուցիչներից մեկը։ Իր որդեգրած փոխակերպումների մասշտաբով նրան կարելի է համեմատել Պետրոս Առաջինի հետ։ Ի՞նչ ներդրում է նա ունեցել ռուսական պետության պատմության մեջ։ Փորձենք պատասխանել այս հարցին՝ կարդալով դասագրքի 123, 124 էջերի տեքստերը և լրացնելով աղյուսակը։

Աշխատեք խմբերով.

Ստուգում (սլայդներ 12, 13, 14)

Ի՞նչ նշանակություն ուներԱնդրսիբիրյան երկաթուղու կառուցում.

Սլայդ 15

    Կապը երկրի կենտրոնի և Սիբիրի և Հեռավոր Արևելքի միջև:

    Նոր հողերի զարգացումը հնարավորություն տվեց սկսել գյուղացիների վերաբնակեցումը Ռուսաստանի կենտրոնից։

    Երկաթուղիները դարձել են տրանսպորտի ամենակարևոր միջոցը։ Արագ փոխադրումները արագացրել են տնտեսության բազմաթիվ ոլորտների զարգացումը։

    Տրանսսիբիրյան երկաթուղու շնորհիվ կտրուկ աճել է Հեռավոր Արևելքի սահմանների պաշտպանունակությունը։

Ուրեմն ինչու ԱլեքսանդրաIIմականունով «ազատարար»?

    Արտացոլում

Ի՞նչ նոր բաներ ենք սովորել Ռուսաստանի պատմության էջերի մասին:XIXդար?

Ինչի՞ մասին դասը ձեզ ստիպեց մտածել:

Մի խնայիր քո ուժն ու կյանքը հանուն Հայրենիքի։

Կարո՞ղ ենք մեր դասն ավարտել այս ասացվածքով։ Ապացուցիր.

6. Տնային առաջադրանք - RT թեմայի շուրջ

Դասի տեսակը.համակցված

Թիրախ

Աշխարհի ամբողջական պատկերի ձևավորում և դրանում մարդու տեղի մասին իրազեկում` հիմնված ռացիոնալ-գիտական ​​գիտելիքների միասնության և երեխայի հուզական և արժեքային ըմբռնման վրա մարդկանց և բնության հետ շփվելու իր անձնական փորձի վրա.

Ուսանողների գործունեության առանձնահատկությունները

Հասկանալդասի կրթական նպատակները, ձգտել դրանք իրականացնել.

«Դեկեմբրիստներ», «Գյուղացիների ազատագրում», «Սանկտ Պետերբուրգ և Մոսկվա» թեմաներով անկախ աշխատանքի ընթացքում (խմբերով): ուսումնասիրությունդասագրքի տեքստ, կատարելառաջադրանքներ աշխատանքային գրքույկից և առաջադրանքներ դասագրքի էլեկտրոնային հավելվածից, պատրաստելհաղորդագրություններ, ներկադասարանում. Աշխատանքպատմական քարտեզներով, համեմատելպատմական աղբյուրներ։ Քաղվածք 19-րդ դարում ի հայտ եկած տեխնիկական նորարարությունների մասին տեղական պատմության գրականությունից։ Ձևակերպելեզրակացություններ ուսումնասիրված նյութից, պատասխանելվերջնական հարցերին և գնահատելձեռքբերումներ դասում

Պլանավորված արդյունքներ

Առարկա

Իմացիրհասկացություններ՝ ճորտատիրություն,

Ալեքսանդր II. Ո՞րն էր ճորտատիրության վերացման նշանակությունը: Ի՞նչը հանգեցրեց տեխնոլոգիական առաջընթացին Ռուսաստանում 19-րդ դարի երկրորդ կեսին:

Ի վիճակի լինելաշխատեք պատմական քարտեզի հետ, քարտեզի վրա գտեք Անդրսիբիրյան երկաթուղին։

Մետաթեմա (Կարգավորող. Ճանաչողական. Հաղորդակցական)

P. - փնտրել անհրաժեշտ տեղեկատվություն կրթական առաջադրանքները կատարելու համար, օգտագործելով տարբեր աղբյուրներ:

Ռ.- ինքնուրույն գնահատել գործողության ճիշտությունը և կատարել կատարման անհրաժեշտ ճշգրտումներ՝ ինչպես դրա իրականացման, այնպես էլ գործողության ավարտին։

Կ. - հարցեր տվեք, օգնություն խնդրեք:

Անձնական արդյունքներ

Ինքն իրազեկումը որպես հասարակության և պետության անդամ (ռուսական քաղաքացիական ինքնության ինքնորոշում «ես»-ի իրազեկման տեսքով՝ որպես Ռուսաստանի քաղաքացի): Լայն մոտիվացիոն հիմք կրթական գործունեության համար, ներառյալ սոցիալական, կրթական, ճանաչողական և արտաքին դրդապատճառները:

Հիմնական հասկացություններ և սահմանումներ

ճորտատիրությունը, Ալեքսանդր II, կարեւոր էր ճորտատիրության վերացումը

Պատրաստվում է սովորել նոր նյութ

Մենք կիմանանք ճորտերի ազատագրման մասին, կծանոթանանք 19-րդ դարի երկրորդ կեսին Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի արտաքին տեսքին։ Քարտեզից օգտվելով՝ կորոշենք երկրի տարածքը, սահմանը, մայրաքաղաքը, տեղեկատվություն կգտնենք տնտեսության զարգացման մասին։

Հիշեք, թե ինչ գիտեք Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի պատմության մասին:

Նոր նյութ սովորելը

ՊլանավորելՍուրբ- Սանկտ Պետերբուրգ1756 թվականին

1882 - Քարտեր Մոսկվա

Խմբում աշխատելու համար ընտրեք թեմաներից մեկը՝ «Դեկեմբրիստներ», «Գյուղացիների ազատագրում», «Սանկտ Պետերբուրգ և Մոսկվա»: Ծանոթացեք նրանց՝ օգտագործելով դասագիրքը: Կատարեք աշխատանքային գրքույկի առաջադրանքները: Ներկայացրե՛ք ձեր աշխատանքի արդյունքները դասարանին:

ԴԵԿԵՄԲՐԻՍՏՆԵՐ

1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո Ռուսաստանում շատերը փոփոխությունների հույս ունեին։ Գյուղացիները, ովքեր պաշտպանում էին երկիրը թշնամիներից, երազում էին ազատվել հարկադիր աշխատանքից: Երիտասարդ ու վճռական ազնվական սպաները, Հայրենական պատերազմի մասնակիցները, հանդես եկան լուսավոր Ռուսաստանի օգտին, ազատված ցարական բռնակալությունից ու ճորտատիրությունից։ Նրանցից ոմանք հասկացան, որ եկել է ակտիվ գործողությունների ժամանակը։ Նրանք միավորվեցին գաղտնի ընկերություններում։


Կ.Կոլման. Դեկաբրիստների ապստամբություն

Գաղտնի ընկերություններից մեկի անդամները 1825 թվականի դեկտեմբերի 14-ին (այդ պատճառով էլ նրանց անվանում էին դեկաբրիստներ) զորքերը առաջնորդեցին Սանկտ Պետերբուրգի Սենատի հրապարակ։ Բայց ոչ ոք չաջակցեց ներկայացմանը։ Երեկոյան մոտ այն ավերվեց։ Դաժան պատիժ էր սպասվում դեկաբրիստներին։

ԳՅՈՒՂԱՑԻՆԵՐԻ ԱԶԱՏԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ

Եվս շատ տարիներ անցան, մինչև ճորտերը վերջապես ազատվեցին: 1861 թվականին Ալեքսանդր II ցարը ստորագրել է գյուղացիների ազատության մասին մանիֆեստը։

Մեծ նշանակություն ունեցավ գյուղացիների ազատագրումը։ Այսուհետ Ռուսաստանի բոլոր բնակիչները դարձան ազատ և կարողացան ինքնուրույն կազմակերպել իրենց կյանքը։ Չնայած, ինչպես նախկինում, տարբեր ճակատագրեր էին սպասվում հարուստ հողատիրոջ, արդյունաբերողի, վաճառականի ընտանիքից երեխային և նախկին ճորտերի ընտանիքի երեխային։

ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ ԵՎ ՄՈՍԿՎԱ

Երկրի կյանքում նոր ժամանակներ են եկել. Գումար վաստակելու համար քաղաք եկած գյուղացիների հոսքի պատճառով Սանկտ Պետերբուրգի, Մոսկվայի և այլ քաղաքների բնակչությունը սկսեց արագ աճել։ Այս ժամանակ հայտնվեցին բազմաթիվ խոշոր գործարաններ և գործարաններ։ Սանկտ Պետերբուրգում հայտնվեցին Պուտիլովի և Բալթյան գործարանները։ Մոսկվան հայտնի էր իր գեղեցիկ գործվածքներով։ Դրանք արտադրվում էին տեքստիլ ֆաբրիկաների կողմից՝ Տրեխգորնայա և Դանիլովսկայա։

Երկու քաղաքների կենտրոններում, նախկին ժամանակներից մնացած ազնվականների գեղեցիկ պալատների հետ միասին, հայտնվեցին բանկերի, հանրախանութների, թանգարանների և թատրոնների շենքեր։

Աշխատանքային ծայրամասերը տարբեր տեսք ուներ։ Այստեղ քաղաքային աղքատներն ապրում էին նեղ պայմաններում։ Գործարանների և գործարանների կողքին կառուցվել են տներ՝ ձանձրալի զորանոցներ, որտեղ աշխատողները վարձակալում էին «անկյուններ» և «մահճակալներ»։ Ոչ բոլորը կարող էին իրենց սեփական սենյակը թույլ տալ:

ԻՆՉ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՆՈՐԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՄՏՎԵԼ ԵՆ ՄԱՐԴԿԱՆՑ ԿՅԱՆՔ.

Մոսկվան և Սանկտ Պետերբուրգը դարձել են աշխարհի ամենամեծ քաղաքներից մեկը։ Քաղաքային կյանքը փոխվել է. Փողոցները լուսավորվել են նախ կերոսինով, ապա՝ գազի լամպերով։ 19-րդ դարի վերջին հայտնվեց էլեկտրական լուսավորությունը։ Փոխվել է նաև քաղաքային տրանսպորտը. Հայտնվեց ձիաքարշ երկաթուղի (ձի-ձի)։ Դարավերջին Սանկտ Պետերբուրգի և Մոսկվայի փողոցներով շարժվում էին առաջին տրամվայները։ Վերելակներն ու հեռախոսները հազվադեպ չեն

Մոսկվա. 19-րդ դարի վերջ Սանկտ Պետերբուրգ. 20-րդ դարի սկիզբ

1851 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի և Մոսկվայի միջև բացվեց երկաթուղի։ Իսկ 19-րդ դարի վերջին Ռուսաստանը ծածկված էր երկաթուղային ցանցով։ Սա մեծ նշանակություն ունեցավ երկրի տնտեսության զարգացման համար։ Դարավերջին սկսվեց Անդրսիբիրյան երկաթուղու շինարարությունը (երբեմն կոչվում էր Մեծ Սիբիրյան երկաթուղի)։ 20-րդ դարի սկզբին երկրի կենտրոնը կապում էր Սիբիրի և Հեռավոր Արևելքի հետ։

19-րդ դարի վերջին Մոսկվայում բացվեց Պոլիտեխնիկական թանգարանը։ Այստեղ կարելի էր տեսնել այդ տարիների բոլոր տեխնիկական ձեռքբերումները։

Աշխատեք պատմական քարտեզի հետ

Ի՞նչ կարող եք սովորել քարտեզից (էջ 92 - 93) 19-րդ դարի վերջի ռուսական տնտեսության մասին։

Քարտեզի վրա գտե՛ք Անդրսիբիրյան երկաթուղին։ Ո՞ր քաղաքներով է նա անցել:

Եկեք քննարկենք!

Կարդացեք փաստաթղթերից հատվածներ. Համեմատեք երկու տեսակետները. Տվեք նրանց ձեր կարծիքը:

Կառավարական պաշտոնյաների կողմից ճորտատիրության հարցի քննարկումից, 1820 թ

«Գյուղացիները, նշանակվելով հողին, դրանով կազմում են սեփականատիրոջ սեփականությունը և, հետևաբար, պետք է վաճառվեն հողի հետ... Տվյալ դեպքում դա ոչ թե մարդ է, ոչ թե բանական էակ, այլ հողը. որ վաճառվում է»։

Դեկաբրիստների ծրագրից, 1825 թ

«Մարդկանց վրա տարածվող սեփականության իրավունքի ոչնչացում».

ստուգեք ինքներդ

Ովքե՞ր են դեկաբրիստները: 2. Ե՞րբ են ճորտերը ստացել իրենց ազատությունը: Ի՞նչ էր սա նշանակում։ 3. Ինչպե՞ս փոխվեց Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի տեսքը 19-րդ դարում: 4. Ի՞նչ տեխնիկական նորամուծություններ են մտել մարդկանց կյանք:

Եզրակացություն

1861 թվականին ճորտերը ազատվեցին։ Երկիրը սկսեց արագ զարգանալ։

19-րդ դարի երկրորդ կեսին ի հայտ եկան էլեկտրական լուսավորությունը, երկաթուղին, հեռախոսը և այլ նորամուծություններ։

Տնային առաջադրանք

Մեծահասակներից կամ լրացուցիչ գրականությունից պարզեք, թե ինչ տեխնիկական նորամուծություններ են հայտնվել ձեր քաղաքում 19-րդ դարի վերջին։

Ռուսական ապստամբության պատմությունը. Դեկաբրիստներ.

ԱպստամբությունԴեկաբրիստներ

« Ռուսական կայսրություն. Նիկոլայ I: Դեկաբրիստական ​​ապստամբություն

Ճորտատիրությունճիշտ

Չեղարկելճորտիրավունքները

Պետերբուրգվրասահման 18-19 դարեր

Կիսվեք ընկերների հետ կամ խնայեք ինքներդ.

Բեռնվում է...