Kasblar bo'yicha maktabgacha yoshdagi bolalar uchun ingliz tili dars rejasi. Ingliz tilidagi to'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining qisqacha mazmuni “Kasblarning sirli dunyosi. Yangi materialni o'rganish
Ochiq darsning qisqacha mazmuni.
Mavzu: "Faxriyga sovg'a"
(Gul yasash - chinnigullar)
Ta'lim sohasi: san'at va hunarmandchilik. Uyushma: “Azhur” namunali jamoasi.
Bolalar yoshi: 9-11 yil.
O'tkazilish joyi: MAUDOD DTDiM "Shimoliy chiroqlar".
TO'LIQ ISM. o'qituvchi: Olga Nikolaevna Konyukova, birinchi malaka toifasi o'qituvchisi.
Kafedra: Badiiy.
Yo'nalish: ijtimoiy va pedagogik
Mavzu sinflar : Siz nima bo'lasiz?Mening kelajakdagi kasbim.
Darsning maqsadi: Monologik va dialogik nutqda muloqot qobiliyatlarini rivojlantirish, mavzu bo'yicha matnlarni tinglash.
Vazifalar:
1. Mavzu bo'yicha lug'atning mustahkamlanganligini ta'minlash.
2. Dars mavzusi bo'yicha monolog va dialogik nutq va matnni tushunish ko'nikmalarini rivojlantirish.
3. Lingvistik taxmin, tasavvur va e'tiborni rivojlantirishga yordam berish.
4.Bolalarning kasblar haqidagi bilimlarini kengaytirish.
5. Turli kasb egalariga hurmatli munosabatni tarbiyalash.
Dars turi: Bilimlarni mustahkamlash, ko'nikma va malakalarni rivojlantirish darsi.
Dars shakli: O'quv o'yini, amaliy dars.
Mehnatni tashkil etish shakllari: Kollektiv, guruh va individual.
Tashkilotning texnikasi va usullari: vizual, og'zaki, amaliy ish usuli, elementlar o'yin usuli, muammo usulining elementlari.
Didaktik materiallar: Qo'llanma M. Z. Biboletova "RohatlaningIngliz”-5, Lug'at kartalari, "Kasblar" videoroligi. (1-ilova)
Texnik jihozlar: Kompyuter, televizor, media - ingliz tilidagi audio matnli disklar.
Dars bosqichlari:
Tayyorgarlik bosqichi;
Tashkiliy;
O'rganilgan materialni takrorlash;
Bilimlarni yangilash;
O'tilgan materialni umumlashtirish bosqichi;
Yangi ko'nikma va qobiliyatlarni mustahkamlash bosqichi;
Reflektsiya bosqichi.
Darsning borishi.
TashkiliySalom: Xayrli kun aziz talabalar.
GapiringBilannavbatchi:
Bugun kim navbatchi?
Xayrli kun, aziz o'qituvchi. Men ham tanishganimdan xursandman.
Men bugun navbatchiman. P. yo'q. Bugun …ning …. Uy vazifamiz – ….
Tayyorgarlik bosqichi
KirishVmavzusinflar.
Bugun biz turli kasblar va turli kasb egalarining xususiyatlari haqida gapiramiz.
O'rganilgan materialni takrorlash
O'qituvchi kartalar, kasb nomlari yordamida ingliz tilida so'zlarni takrorlashni taklif qiladi:
Keling, yangi so'zlarni takrorlaymiz.
Bolalar o'qituvchidan keyin yangi so'zlarni o'qiydilar va ularni tarjima qiladilar.
Doskada lug'at kartalari mavjud. Lug'atni birlashtirish
Dars mavzusi bo'yicha lug'atning fonetik amaliyoti.
Bilimlarni yangilash
1Kasblar haqida videofilm ko'raylik.
2. O`qituvchi kasblarni tavsiflovchi kartochkalarni tarqatadi.JSSVbiladikasblaryaxshiroq?
Bolalar film tomosha qilishadi.
Yigitlar bolalarning ertaklarini alohida o'qiydilar va bu bolalar kelajakda kim bo'lishni xohlashlarini taxmin qilishadi.
2 Yigitlar yakka tartibda ishlaydi.
Film taqdimoti. "Kasblar haqida"
Amalga oshirishni nazorat qilish - jamoaviy muhokama.
2. Nazorat - jamoaviy muhokama.
O'rganilgan materialni takrorlash.
Turli kasblar uchun zarur bo'lgan shaxsiy xususiyatlar haqida suhbat
Turlikasblarkerakxarakterning turli xususiyatlari.
Bolalar jadvalni to'ldiradilar.
Keyin batafsil javobda ingliz tilida o'z fikrlarini bildiradilar.
Munozarada barcha talabalar qatnashadilar
O'tilgan materialni umumlashtirish bosqichi
Yigitlarga o'z guruhidagi eng mashhur kasbni nomlash vazifasi beriladi. Men sizga o'ynashni taklif qilaman:
Ko'ramiz, kelajakda nima bo'lasiz?
Bo'ljozibali.
Talabalar she'rdan foydalanib, kelajakda kim bo'lishni xohlashlari haqida bir-birlaridan so'rashadi: "Nimaborsizketmoqdauchunbo'l?”
Yengillik bosqichi
AHozirdam olaylik.
Keling, dam olaylik.
Bolalar mushaklar va aqliy kuchlanishni bartaraf etish uchun mashq bajaradilar.
Dinamik mashqlar.
Yangi ko'nikma va ko'nikmalarni mustahkamlash bosqichi
Bolalar diqqat bilan o'qiydilar va qaysi kasblar haqida gapirayotganimizni taxmin qilishadi.
Notanish matnlarni "tasavvur qilish" va lingvistik taxminlar yordamida o'qish.
Reflektsiya bosqichi.
Xulosa qilish.
Bolalarga keyingi dars uchun taqdimotlar tayyorlash va suhbatlashish taklif etiladi kelajak kasbi.
Darsni tayyorlashda men saytdagi materiallardan foydalandim: http://festival.1september.ru/articles/subjects/11
Munitsipal davlat tomonidan moliyalashtiriladigan tashkilot
Tixoretskdagi "Garmoniya" maktabdan tashqari mashg'ulotlar markazi
Ishlab chiquvchi:
qo'shimcha ta'lim o'qituvchisi
Belavina Vera Viktorovna
Tixoretsk
Maqsad: kasblar va ularning vakillari haqida bilimlarni shakllantirish uchun sharoit yaratish.
1.Kasblar nima ekanligini, turli kasblarning qamrovi haqida gapirib bering, turli kasblar va ularning vakillarini nomlang, kerakli ish qurollari va nomlari keltirilgan har bir kasbning ish natijalarini sanab bering.
2. Rivojlantirmoq so'z boyligi va bolalar ufqlari.
3. Turli kasb vakillariga hurmatni tarbiyalash.
Darsning moddiy-texnik ta'minoti: kasblar tasvirlari bo'lgan kartalar, "Kasblar" mavzusidagi ko'rgazmali materiallar to'plami, "Kasbni to'plash" va "Mos va to'liq" mavzularidagi topshiriq kartalari.
Darslar davomida:
Salom bolalar. Bugun darsda biz siz bilan kasblar va ularning vakillari haqida gaplashamiz. Ayting-chi, qanday kasblarni bilasiz?
Bolalar kasblarni nomlashadi.
Biz har kuni qanday kasblarga duch kelamiz?
Bolalar sotuvchilar, transport vositalari haydovchilari, o'qituvchilar va boshqalar bilan6 javob berishadi.
Kasblar haqida she'r
Hunarmandchilik qanday hidga o'xshaydi? Janni Rodari.
Har kimning qiladigan ishi bor
Maxsus hid:
Nonvoyxonadan hid keladi
Xamir va pishirish.
Duradgorlik ustaxonasi yonidan o‘tdi
Siz ustaxonaga borasiz -
Talaşning hidi
Va yangi taxta.
Rassom hidiga o'xshaydi
Turpentin va bo'yoq.
Glazer hidi
Deraza qoplamasi.
Haydovchi ko'ylagi
Benzin hidiga o'xshaydi.
Ishchi bluzkasi
Mashina yog'i.
Qandolat oshpazining hidi
muskat yong'og'i.
xalat kiygan shifokor -
Yoqimli dori.
bo'sh tuproq,
Dala va o'tloq
Dehqon hidi
Shudgor ortida yurish.
Baliq va dengiz
Baliqchining hidi.
Faqat dangasa
Umuman hidlamaydi.
Qanchalik hidlasangiz ham
Boy loafer, -
Juda ahamiyatsiz
Hidi bor, bolalar!
Bolalar, sizningcha, masalan, "shifokor" kasbining vakillari yo'qolib qolsa nima bo'ladi? (Bolalarning javoblari). Agar oshpazlar, o'qituvchilar va boshqalar bo'lmasa-chi? (Bolalarning javoblari). Bu shuni anglatadiki, bizga barcha kasb vakillari kerak va shunchaki kerak. Bog'bonlar bo'lmaydi - daraxt ekadigan hech kim bo'lmaydi, avtobus haydovchilari bo'lmaydi - ishga piyoda borishimiz kerak, farrosh va farroshlar bo'lmaydi - hamma joy shunchalik iflos bo'ladiki, biz qila olmaymiz. o'qish va ko'chalarda xotirjam yurish. Demak, BARCHA KASBLAR KERAK, BARCHA KASBLAR MUHIM! (Bolalar bu iborani xorda bir necha marta takrorlaydilar.)
Turli kasblar tasvirlangan rasmlarni namoyish qilish.
Bolalar kasblarni nomlashadi, agar bola xato qilsa, o'qituvchi tuzatadi.
Bilan ishlash ko'rgazmali material"Kasblar" mavzusida.
Bolalar o'qituvchi yordamida avval kasb vakilini, so'ngra uning asboblarini, so'ngra nima qilayotganini, keyin uning ishining natijasini aytadilar.
Endi, bolalar, kasblarni qay darajada bilishingizni tekshirib ko‘ramiz.
“Kasblar” mavzusidagi topishmoqlar.
U juda yaxshi usta
U bizning koridorimiz uchun shkaf yasadi.
U duradgor emas, rassom ham emas.
Mebel yasaladi... (duradgor)
Yo'l harakati qoidalari
U shubhasiz biladi.
U darhol dvigatelni ishga tushiradi,
Mashina shoshilmoqda... (haydovchi)
Qorong'i tun, tiniq kun
U olov bilan kurashadi.
Dubulg'a ichida, ulug'vor jangchi kabi,
Olovga shoshiladi... (o‘t o‘chiruvchi)
U g'ishtlarni qatorga qo'yadi,
Bolalar uchun bolalar bog'chasi quradi
Konchi yoki haydovchi emas,
U bizga uy quradi... (quruvchi)
Kim kemada suzib yuradi
Keraksiz yergami?
U quvnoq va mehribon.
Uning ismi nima? (Dengizchi)
Haqiqatda, tushida emas
U balandda uchadi.
Osmonda samolyotda uchish.
U kim, aytingchi? (uchuvchi)
Ehtimol, siz u bilan tanishsiz.
U barcha qonunlarni biladi.
Sudya ham, jurnalist ham emas.
Hammaga maslahat beradi... (advokat)
O'z lavozimida turadi
U tartibni saqlaydi.
Qattiq, jasur ofitser.
Kim u? (politsiya xodimi)
Tirnoqlar, boltalar, arra,
Butun bir tog'li talaş bor.
Bu ishchi ishlaydi -
Bizga stul yasaydi... (duradgor)
U barcha qarindoshlaridan uzoqda
Kemalarni dengizga olib chiqadi.
Ko'p mamlakatlarni ko'rgan
Bizning jasur... (kapitan)
Tez yordam mashinasi ko'prikdan o'tib ketishi uchun,
U tayanchning pastki qismida ta'mirlamoqda.
Kun bo'yi qayta-qayta
Chuqur sho'ng'idi ... (g'avvos)
Harakatni kim boshqaradi?
Kim mashinalarga ruxsat beradi?
Keng asfaltda
Tayoqchasini silkitadi... (qorovul)
U qor va jaziramada navbatchilik qiladi,
Tinchligimizni himoya qiladi.
Qasamiga sodiq odam,
Chaqirildi... (harbiy)
G'ildiraklar ostidan taqillatgan chivinlar,
Olisga elektrovoz yuguradi.
Poezdni taksi haydovchisi boshqarmaydi,
Uchuvchi emas, lekin... (haydovchi)
Filmlarda kaskadyorlik qiladi
Balandlikdan pastga sho'ng'iydi
Tayyorlangan aktyor.
Tez, jasur... (kakadyor)
U ingichka tayoqni silkitadi -
Sahnada xor kuylaydi.
Sehrgar ham emas, jongler ham emas.
Bu kim? (dirijyor).
Mustaqil ish vazifalar kartalari bilan bolalar "Kasbni to'plash" va "Match va to'ldirish".
Bolalarga topshiriq kartalari beriladi, ularda ular kasbi bo'yicha boshqotirmalarni yig'ishlari va rasmdagi kasb va uning vakillarini bog'laydigan qalam bilan chiziq chizish yoki asboblar to'plami va boshqalar.
Mehnat va mehnat haqida maqol va matallarni o`rganish
Siz hatto qiyinchiliksiz hovuzdan baliq ovlay olmaysiz.
Ustaning ishi qo'rqadi.
Ko'zlar qo'rqadi, lekin qo'llar qiladi.
Biznes uchun vaqt, dam olish vaqti.
Kim ishlamasa, ovqat yemaydi.
Haqiqiy reja ochiq dars Bu maktabgacha yoshdagi bolalar uchun yaxshi, chunki siz o'zingizning she'rlaringizni yoki qo'shiqlaringizni kiritish orqali darsning ba'zi qismlarini osongina o'zgartirishingiz mumkin.
1. Dars boshlanishi. Salom.
Salom qo'shiq (darsni boshlaydigan qo'shig'ingiz).
O'qituvchi:
"Salom! Salom! Xayrli kun, aziz do'stlarim! Qalaysiz?"
Bolalar:
"Men yaxshiman, rahmat." Men yaxshiman, rahmat."
O'qituvchi:
"Bolalar, bugun biz sehrli sehrli gilamda hayvonot bog'iga boramiz, bu oddiy emas, balki ajoyib."
2. Darsning asosiy qismi.
2.1 “Mening ismim...” konstruktsiyasini takrorlash va mustahkamlash.
O'qituvchi:
"Ammo sehrli gilamda o'z o'rningizni egallash uchun ismingizni aytishingiz kerak bo'ladi. Ismimizni ingliz tilida qanday aytamiz?
Bolalar:
"Mening ismim..."
O'qituvchi:
“Har birimiz navbatma-navbat oʻz nomimizni ingliz tilida aytaylik. Siz, iltimos. Hammasi joyida. Iltimos, joyingizga o'tiring."
2.2 Fonetik mashq.
O'qituvchi:
"Bizning gilamimiz uchmoqda, shamol yuzimizga esmoqda va shovqin qilmoqda"
"Va biz to'g'ridan-to'g'ri bulut orqali uchamiz va gilam kuchayib bormoqda:"
"Va endi biz ajoyib hayvonot bog'iga yaqinlashmoqdamiz, gilamimiz to'xtaydi va aytadi:"
"Samolyot uchmoqda va jiringlayapti: [ð]"
"Yonimizda ilon sirg'alib keldi va pichirladi: [th]"
"Va u erda asalari gul ustida g'uvillab turibdi: [ð]"
"Va ilon unga: [th]"
2.3 "Hayvonlar" mavzusidagi so'zlarni takrorlaymiz va mustahkamlaymiz.
O'qituvchi:
- Shunday qilib, siz va men ajoyib hayvonot bog'imizga etib keldik. Keling, u erda qanday hayvonlar yashashini ko'raylik.
Va bu kim? Bu kim? (Yo'lbars - yo'lbars).
Uni qayerda ko'rish mumkin, o'ylaysizmi?
Yo'lbars bolasi shahrida, yo'lbars,
Yoki tog' echkisimi?
Faqat hayvonot bog'ida. Hayvonot bog'i.
Qarang, u yerda kim yotibdi. Bu kim? (Arslon - sher).
Va sher haqida shunday she'r bor:
Hayvonlar shohi - biz buni bilamiz -
Ingliz tilida bo'ladi sher.
Bu kim? (Tulki - tulki).
Qizil-qizil mo''jiza phlox!
Qizil tulki... tulki.
Bu kim? (Baqa - qurbaqa).
Bog‘ to‘shagidan sakrab tushdi, ostonada
Yashil go'zallik, ingliz tilida ... qurbaqa.
Bu kim? (Ayiq - ayiq).
Oyoqli ayiq zo‘rg‘a yura oladi.
Ingliz tilida ayiqcha, ayiq bolasi... ayiq.
Bu kim? (Timsoh - timsoh).
Sizga nima bilan munosabatda bo'lishni bilmay qolganim achinarli
Timsoh. timsoh.
Unga konfet taklif qildi -
Bundan ranjidi.
Bu kim? (cho'chqa - cho'chqa).
Cho'chqa har daqiqa ovqat eyishni xohlaydi,
Biz cho'chqani chaqiramiz ... cho'chqa.
Bu kim? (Ot - ot).
Men sizga qiyin savol beraman:
"Otning nomi nima edi?" ... ot.
Bu kim? (Fil - fil).
Yaqinlashish buyurilmagan
Mening filimga, fil.
U juda yaramas:
U hammaning ustiga suv quyadi.
Bu kim? (Quyon - quyon).
Bobo o'tlarni tırmık bilan talaydi.
Bizning quyon ovqatlanmoqchi... quyon.
Bolalar, keling, hayvonlarning rangi qanday ekanligini ko'rib chiqaylik. Kim biladi quyon qanday rangda? Ingliz tilida "yashil qurbaqa" deb qanday aytasiz? Jigarrang ot haqida nima deyish mumkin? Va pushti cho'chqa? Kulrang fil haqida nima deyish mumkin?
Yaxshi yigitlar!
Bolalar, Tom ismli mehribon gnom ushbu ajoyib hayvonot bog'ida ishlaydi, lekin u ingliz tilini yaxshi bilmaydi va u sizning yordamingizga muhtoj. Hayvonlarni boqish kerak, chiday olamizmi?! Lekin bizda hamma uchun yetarli taom bor yoki yo‘qligini bilish uchun hayvonot bog‘ida qancha hayvonlar borligini, qancha sabzavot va mevalar borligini hisoblashimiz kerak.
Yaxshi yigitlar! Siz ajoyib ish qildingiz!
2.4 Jismoniy tarbiya daqiqasi(sakrash, chopish, o'tirish, tur va boshqa fe'llarni tuzatish).
O'qituvchi:
Biz sehrli gilamda uzoq vaqt uchib, hayvonot bog'ida uzoq vaqt yurdik va hayvonlarni sanab, ovqatlantirdik, albatta, biz charchadik. Keling, hayvonot bog'i yaqinidagi kliringga boramiz va biroz o'ynaymiz.
Ayiqcha, ayiqcha, yugur!
Teddy Bear, Teddy Bear, o'tiring!
Teddy Bear, Teddy Bear, turing!
Teddy Bear, Teddy Bear, sakrang!
(siz o'zingizning fe'llaringizni qo'shishingiz mumkin).
3. O`tilgan materialni takrorlash.
O'qituvchi:
Bolalar, siz ushbu ajoyib hayvonot bog'i aholisiga juda yoqdi va ular sizga "Kichik sichqoncha va mushuk" she'rini aytib berishni xohlashdi.
Kichik sichqoncha, kichkina sichqoncha,
Uying qayerda?
Kichkina mushuk, kichkina mushuk
Men bechora sichqonman
Mening uyim yo'q.
Kichik sichqoncha, kichkina sichqoncha,
Mening uyimga kel.
Kichik mushuk, kichkina mushuk,
Men buni qila olmayman
Siz meni yemoqchisiz.
4. "Baxtli bo'lsang" qo'shig'i
O'qituvchi:
Bolalar, sayohatimiz sizga yoqdimi? Keling, yangi do'stlarimiz uchun qo'shiq aytaylik!
5. Yakuniy qism.
O'qituvchi:
Bolalar, endi qaytish vaqti keldi. Sehrli uchar gilam bizni kutmoqda. Iltimos, oʻz oʻrningizga oʻtiring.
Va endi biz bilan xayrlashish vaqti keldi. Xayr, aziz do'stlarim!
Irina Vladimirtseva
To'g'ridan-to'g'ri konspekt ta'lim faoliyati tomonidan Ingliz tili"Kasblarning sirli olami"
Ingliz tilidagi bevosita ta'lim faoliyatining qisqacha mazmuni.
Mavzu: « Kasblarning sirli dunyosi»
Maqsad: Bolalarda tasavvur hosil qilish ingliz tiliga asoslangan mavjud kasblarning xilma-xilligi.
Vazifalar:
1. Bolalarning mavzu bo'yicha mavjud bilimlarini mustahkamlash « Kasblarning sirli dunyosi» .
2. Maktabgacha yoshdagi bolalarda grammatik bilimlarga tayangan holda muloqot jarayonida o‘z fikrlarini mantiqiy ifodalash qobiliyatini rivojlantirish. Ingliz konstruktsiyalari.
3. Bolalarning mustaqil va birgalikda topshiriqlarni bajarish istagini, qat'iyatliligi va qiziqishini rivojlantirish.
Uskunalar: hikoya rasmlari bilan kasblarni tasvirlaydi, mavzu bo'yicha ingliz tilida topishmoqlar« Kasblar» , audio material, uy qurilishi kitobi, sehrli sumka, taqdimot.
Ko'chirish bevosita ta'lim faoliyati:
O'qituvchi: Xayrli tong, bolalar! Sizni ko'rganimdan xursandman!
Bolalar: Xayrli tong, xayrli tong,
Xayrli tong!
Xayrli tong, xayrli tong,
Sizni ko'rganimdan xursandman!
O'qituvchi: Yaxshi! Qandaysiz?
Bolalar: Biz yaxshimiz!
Bolalar: Ha! Elizabet ikkinchi!
O'qituvchi: Bu to'g'ri. To'g'ri. Xo'sh, bu sovg'a nima? Bu kitob! Va siz bilganingizdek "Kitob eng yaxshi sovg'adir". Men uni birgalikda ko'rib chiqishni va malikaga rahmat aytishni taklif qilaman! Aytishdan boshlaylik "Rahmat" yoqilgan Ingliz tili.
Bolalar: Rahmat!
O'qituvchi: Yaxshi! Xo'sh, qaysi davlat bayrog'i kitobning muqovasida tasvirlangan?
Bolalar: Angliya.
O'qituvchi: Yaxshi. Bu erda birinchi sahifada Elizabetning ikkinchi o'zi portreti. Keling, sahifani aylantiramiz. Va mana o'yin! Sizga kerak bo'lgan yigitlar har bir kasb tasvirini to'g'ri rasm bilan moslang, bu bilan bog'liq. Va bundan oldin biz ularni eslab qolishimizga yordam beradigan yana bir o'yin o'ynaymiz kasblar, biz allaqachon bilamiz Ingliz tili.
Bolalarni kim o'rgatadi? - o'qituvchi.
Trolleybuslarni kim boshqaradi? - haydovchi.
Samolyotlarni kim boshqaradi? - uchuvchi.
Kim tushlik tayyorlayapti? - oshpaz.
Pochtani kim yetkazib beradi? - pochtachi.
O'yinda kim o'ynaydi? - aktyor.
Kim maktabga boradi? - o'quvchi.
Bizga chiroyli soch turmagini kim beradi? - sartarosh. Juda qoyil! Barcha javoblar to'g'ri. Keling, o'yinimizga qaytaylik "Rasmlarni ulang".
Kim bo'ladi birinchi? Kim birinchi bo'ladi? Kostya, bu erga kel, istalgan rasmni oling va u bilan bog'lang kasbining tasviri qaysiga tegishli. Juda qoyil! Daniel, siz ham shunday qilishingiz kerak. (shuning uchun har bir bola).
Super! Bolalar, siz hammasini qildingiz. Keling, sahifalarni ochishda davom etaylik! Va bu erda? - Boshqotirmalar! Lekin bu oson emas boshqotirmalar, lekin mashhur multfilmlar va ertaklar qahramonlaridan! Birinchidan sir Aibolit va undan do'stlar:
“Kasallik kunlarida kim eng foydali?
Va bizni barcha kasalliklardan davolaydi ... "
Bolalar: Doktor.
O'qituvchi: Keling, tekshiramiz! To'g'ri! Ertak qahramonlari "Uch cho'chqa go'shti" sizga quyidagilarni tilagan: “Tirnoqlar, boltalar, arra,
Butun bir tog'li talaş bor.
Bu ishlayotgan ishchi ... "
tomonidan u ingliz tilida bo'ladi?
Bolalar: Ishchi!
O'qituvchi: Keling, tekshiramiz! Siz taxmin qildingiz! Leopold va uning do'stlari buni siz uchun tayyorladilar topishmoq: “Haqiqatda, tushda emas
U balandda uchadi.
Osmonda samolyotda uchish.
Bu kim..."
Bolalar: Bu uchuvchi!
O'qituvchi: Juda qoyil!
Multfilm qahramonlari "Mickey Sichqoncha" sizga keyingi kasb tilagan: “Kim juda mazali ekanligini ayting
Hammayoqni sho'rva tayyorlaydi,
Xushbo'y kotletlar,
Salatlar, vinaigrettlar,
Hamma nonushta, tushlikmi?
Bolalar: Bu oshpaz!
O'qituvchi: Juda qoyil! Mana multfilm qahramonlari "Qirol sher" buni siz uchun tayyorladim topishmoq:
"U o'z lavozimida turibdi,
U tartibni saqlaydi.
Qattiq, jasur ofitser.
Bolalar: Bu politsiyachi!
O'qituvchi: Zo'r! Bolalar, Qor oq va etti mitti ham chetda turmadilar va ularda ham siz uchun nimadir bor sir: "Kim kemada suzib yuradi
Keraksiz yergami?
U quvnoq va mehribon.
Uning ismi nima?
Bolalar: Bu dengizchi.
O'qituvchi: Bu yana haqiqat! Va oxirgisi sir multfilm qahramonlaridan "Prostokvashino": “Yo‘l harakati qoidalari
Shubhasiz biladi
Dvigatelni darhol ishga tushiring,
U mashinada poyga qilyapti”.
Bolalar: Haydovchi.
O'qituvchi: Juda qoyil! Bolalar, qaranglar! Va endi siz va men raqqosa bo'lamiz!
Va bir oz raqsga tushamiz.
Jismoniy tarbiya daqiqa.
Qo'shiq matni: «
Bosh, elka, tizza va oyoq barmoqlari,
Va ko'zlar, quloqlar va og'izlar,
Bosh, elka, tizza va oyoq barmoqlari,
Tiz va oyoq barmoqlari."
Juda qoyil! Bolalar, endi men sizga o'qituvchi va talaba bo'lishni taklif qilaman! Biringiz o'qituvchi, ikkinchingiz talaba bo'lasiz. Siz kompyuterga borishingiz kerak va o'qituvchi qo'ng'iroq qiladi Ingliz tilida kasb, va talaba uni qidirmoqda. Va qolgan yigitlar aytadilar "Ha" yoki "Yo'q" javobga qarab. Aniqmi? Tushunarli? Boshlash! Kostya va Dasha birinchi bo'lib chiqishadi. Kostya o'qituvchi, Dasha esa talaba bo'ladi. (qolgan bolalar bir-birini almashtiradilar).
Juda qoyil! Keling, sovg'amizga - kitobga qaytaylik. Axir, biz hali hammasini ko'rib chiqmadik. Va oxirgi sahifada, qarang, qirolicha sizga savol beradi "Siz kimsiz?" "Sen kimsan?" nima bo'lishni xohlayotganingizni anglatadi katta bo'lganingizda kasb? Biz savolga javob berishimiz kerak va bu sehrli sumka, ehtimol sizning kelajagingiz yashiringan, bu sizga va menga yordam beradi. kasblar. Siz unga ko'tarilishingiz, qo'lingizni qo'yishingiz va rasmni tortib olishingiz kerak. Va kelajakda sizni nima kutayotganini bilib olamiz. Va ibora yordamida ovoz bering "Men..." Boshlash. Gleb, siz birinchi bo'lasiz! (har bir bola navbat bilan chiqadi va o'z tanlovini qiladi).
Aqlli qizlar, biz sizning kelajagingiz haqida bilishga juda qiziqdik. Umid qilamanki, siz tanlaganingiz kasb albatta sizniki bo'ladi!
Vaqt tugayapti! Bizning darsimiz tugadi! Va sizning to'g'ri javoblaringiz, sinfdagi faol ishingiz, tashabbuskorligingiz va qiziquvchanligingiz uchun siz ikkinchi Yelizavetadan kichik sovg'alarni olasiz. Katta rahmat! Ko'rishguncha!
Bolalar: Ko'rishguncha.
Mavzu bo'ylab o'ting Kasblar? Kasblar bo'yicha darsga tayyorlanyapsizmi? Bu shuni anglatadiki, quyidagi mashqlar siz uchun foydali bo'ladi, buning natijasida siz nafaqat ingliz tilidagi kasblar nomlarini eslab qolasiz, balki ingliz tilida (kelajakdagi) kasbingiz tavsiflarini yozishni ham o'rganasiz.
Mashqlarni bajarishni boshlashdan oldin quyidagilarni o'qing. Amaliy kasblar bo'yicha mashqlar qiyinchilikni oshirish tartibida amalga oshiriladi. Oxirida siz o'z-o'zini tekshirish uchun javoblarni topasiz.
Kasblar bo'yicha mashqlar. Bolalar va yangi boshlanuvchilar uchun ingliz tilini o'rganish uchun mashqlar.
Mashq 1. Kasb nomlarini o‘qing va o‘zingizga ko‘proq yoqqan ikkita kasbni aylanaga chizing.
- shifokor - shifokor
- hamshira - hamshira
- haydovchi - haydovchi
- ishchi - ishchi
- quruvchi - quruvchi
- sotuvchi
- iqtisodchi - iqtisodchi
- muhandis - muhandis
- uy bekasi - uy bekasi
- tadbirkor - tadbirkor
- harbiy odam - harbiy odam
Mashq 2. Muayyan ishlarni tavsiflovchi jumlalar tuzish uchun ikkita ro'yxatni moslang
|
|
Mashq 3. Ismlarni tinglang va bu odamlar nima bo'lganini ayting.
Misol: Betxoven - bastakor.
4-mashq. a) Ro'yxatga qarang. Siz barcha so'zlarni bilasizmi? Ta'riflarni bering.
do'kon sotuvchisi
politsiya xodimi
b) ulardan qaysi biri aslida kasblar emas (4)?
c) Qiziqarli deb hisoblagan ishlarning tagini chizing.
Hech qachon qilishni xohlamaydigan ishlarni doiraga aylantiring.
Yaxshi maosh oladigan ishlarning atrofiga qavs qo'ying.
Siz zerikarli deb hisoblagan ishlarni kesib tashlang.
Yaxshi bo'laman deb o'ylagan kasblaringizni belgilang.
d) Ro'yxatdagi qaysi ishlar ushbu ta'riflarga mos keladi?
- - tajribalar o'tkazadigan odam.
- - mamlakatda hayvonlar yoki o'simliklar bilan ishlaydigan kishi.
- - restoranda ovqat pishiradigan odam.
- - yog'ochdan narsa yasaydigan odam.
- - shifoxonada shifokorga yordam beradigan shaxs.
- — ofis ishlari bilan shug‘ullanuvchi, masalan, xat yozish, telefon qo‘ng‘iroqlariga javob berish va hokazo.
e) Odamlar bajaradigan ishlarning yana 3 ta ta'rifini yozing. Guruhlarda ishlash. Sinfdoshlaringiz vazifalarni taxmin qila oladimi?
Mashq 5. Gaplarni kasb yoki faoliyat nomlari bilan to‘ldiring.
Gazetalarga yozadigan odam jurnalist.
- Tishlarni davolovchi shifokor ...
- Rasm chizadigan odam ...
- Qog'oz terish bilan shug'ullanadigan odam ...
- Ijtimoiy hayotda ishtirok etuvchi shaxs ...
- Materiallarning tuzilishini o'rganuvchi olim ...
- Organizmlarning tuzilishini o'rganuvchi olim ...
- Kitob yozadigan odam ...
- O'z ishi haqida ko'p narsani biladigan odam ...
Mashq 6. Sirk ishlari ro'yxatini ko'rib chiqing. Ularni tarjima qiling va ulardan qaysi biri sizga ko'proq yoqadi va nima uchun ayting.
Akrobat, masxaraboz, sehrgar, tamer, ringmaster, chavandoz, o't o'chiruvchi, menejer, musiqachi, og'ir atletikachi, jumper, raqqosa
7-mashq. Odamlar bajaradigan beshta ishning nomini yozing:
- bino ichida,
- ochiq havoda,
- qo'llari bilan,
- kompyuter yordamida,
- qalam yordamida.
8-mashq. So`zlar bilan bog`langan kasb nomlarini yozing.
Misol: belgi - o'qituvchi
9-mashq. Berilgan inglizcha so‘zlardan ish va kasb nomlarini tuzing. Tarjima sizga buni amalga oshirishda yordam berishi mumkin.
- qurish (quruvchi) ____________
- musiqa (musiqachi) ____________
- ish beruvchi (ish beruvchi, xodim) a) ____________b) ____________
- tarix (tarixchi) ____________
- biologiya (biolog) ____________
- ixtiro (ixtirochi) ____________
- hisob (buxgalter) ____________
Mashq 10. Berilgan kasblar uchun ismlarni jinsiga bog'liq holda qutidan tanlang.
Pochta tashuvchisi, Kongress vakili, sotuvchi (2), advokat, politsiya xodimi (2), styuardessa, rais, o't o'chiruvchi, biznes rahbari (2)
- Rais _____________________
- Tadbirkor _____________________
- Tadbirkor ayol _____________________
- Pochtachi _____________________
- Styuardessa _____________________
- Politsiyachi _____________________
- Politsiya xodimi _____________________
- Sotuvchi _____________________
- Sotuvchi _____________________
- Barmen _____________________
- O't o'chiruvchi _____________________
- Kongress a'zosi _____________________
Javoblar:
1 – f, 2 – k, 3 – e, 4 – m, 5 – b, 6 – c, 7 – i, 8 – g, 9 – h, 10 – a, 11 – d, 12 – l, 13 – j, 14 - p, 15 - o, 16 - n.
- shoir / dramaturg / dramaturg
- Olim
- Prezidentlar
- Xonandalar
- Detektivlar
- Printer
- Dengizchilar
- sinov uchuvchilari
- darvozabon
B) tadbirkor, uy bekasi, talaba, sayohatchi.
D) a) olim, b) dehqon, c) oshpaz, d) duradgor, e) hamshira, f) kotib.
Mumkin javoblar:
1 tish shifokori, 2 rassom, 3 mashinist, 4 siyosatchi, 5 kimyogar, 6 biolog, 7 yozuvchi, 8 professional
Akrobat, masxaraboz, sehrgar, hayvonlarni o'rgatuvchi, ringmaster, otchi, o't o'chiruvchi, menejer, musiqachi, og'ir atletikachi, jumper, raqqosa
- quruvchi 2. musiqachi 3. a) ish beruvchi; b) xodim 4. tarixchi 5. biolog 6. ixtirochi 7. hisobchi
Javoblar: 1. rais 2. korxona rahbari3. korxona rahbari 4. pochta tashuvchisi 5. styuardessa 6. politsiya xodimi 7. politsiya xodimi 8. sotuvchi 9. sotuvchi 10. bar shaxsII. o't o'chiruvchi 12. kongress vakili