Yomon ishlar muammosi. (V. Tendryakov bo'yicha). Inshoga tayyorgarlik - V. F. Tedryakovning "It uchun non" hikoyasi bo'yicha mulohaza (10-sinf) Hikoyaning mavzusi - it uchun non

    Sinf: 10-sinf

    Dars mavzusi: V. F. Tendryakovning "Itga non" kitobi asosida "Insonni faqat vijdoni bilan belgilaydi" mavzusida tanlov insho-reflektsiyasini yozishga tayyorgarlik ("Itga non". ish)

    Dars maqsadlari:

Kognitiv: semantik o'qish ko'nikmalarini mashq qilish, ishni tahlil qilish, farazlarni ilgari surish va ularni asoslash

Amaliy: berilgan mavzu bo'yicha argumentativ insho yozish

Umumiy mavzu e:

O'stirish:

    ishni tahlil qilish va insho yozishga tayyorgarlik ko'rish jarayonida o'rganilayotgan mavzuga qiziqish

    Talabaning lingvistik shaxsiyati rivojlanmoqda har xil turlari kompetentsiya

    talabalarning axloqiy fazilatlari ("vijdon" kabi axloqiy toifani bilish)

    axloqiy tushunchalar, ularga nisbatan hissiy munosabat haqida muayyan qarashlarni rivojlantirish qobiliyati

Rivojlantiring:

xotira (vizual, eshitish, mantiqiy, mexanik, assotsiativ, obrazli), mantiqiy fikrlash (aqliy operatsiyalar: tahlil, sintez, taqqoslash, umumlashtirish, tasniflash, tizimlashtirish); nutq, turlari nutq faoliyati(tinglash, gapirish, o'qish, yozish), qobiliyatlar, iroda, his-tuyg'ular.

Shakl: ma'lumotnoma adabiyotiga murojaat qilganda bilimlarni mustaqil ravishda to'ldirish qobiliyati.

6 .Dars maqsadlari:

    Talabalarning nutqini rivojlantirish ustida ishlashni davom ettiring

    Rivojlantiring ijodkorlik talabalar

    Reflektor insho yozish va formatlash qobiliyatini mustahkamlash

    Rivojlanishni rag'batlantirish mantiqiy fikrlash, og'zaki, monolog, dialogik nutq

    Maktab o'quvchilari shaxsiyatining hissiy va axloqiy sohasini faollashtirish

7. Rejalashtirilgan ta'lim natijalari :

O`quvchilar asar qahramonlarining harakatlariga axloqiy-axloqiy baho berishga o`rganadilar

Talabalar ta'lim maqsadlarini aniq belgilashlari va bunga erishish uchun rejalashtirish (harakatlar ketma-ketligini yaratish) imkoniyatiga ega bo'ladilar. tarbiyaviy vazifa, faoliyatingizning oraliq va yakuniy natijalarini baholang, materialni o'zlashtirish darajasini baholang

Semantik o'qish, sabab-natija munosabatlarini o'rnatish, mantiqiy fikrlash zanjirini qurish mahoratini oshirish.

Tengdoshlari bilan ta’lim sohasidagi hamkorlikni rejalashtira oladi, o‘z fikrlarini topshiriqga muvofiq to‘liq va to‘g‘ri bayon qila oladi

Dars bosqichlari

Kirish (tashkiliy va motivatsion) bosqich

O'qituvchi: Bolalar, siz V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasini o'qidingiz. Hikoya mamlakatimiz hayotining eng dahshatli yillarida - 1930-yillarda sodir bo'ladi. Katta kollektivlashtirish va katta ocharchilik yillari. Bugun biz o'qigan asarimiz haqida fikr yuritishga harakat qilamiz. Muammoni qo'yish va u haqida mulohaza yuritish qobiliyati siz uchun muhim mahorat deb o'ylaysizmi? Bu ish sizga tanishmi? Nega u sizga qiziq? Nima yangiliklar? Hatto "aql" qilish nimani anglatadi?

Bolalar javoblari. O'z-o'zini tekshirish uchun S. I. Ozhegovning "Rus tilining lug'ati" ga qarang.

O'qituvchi: Keling, V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasiga qaytaylik. Hikoya sizda qanday taassurot qoldirdi? Sizni hayratda qoldirgan o'sha parchalarni o'qing?

Bolalarning asosli javoblari.

Asosiy (axborot va tahliliy) bosqich

O'qituvchi: Bahsli insho yozish uchun birinchi navbatda nima qilish kerak? Bolalar javoblari. To'g'ri, avval siz muhokama qiladigan mavzuni aniqlab olishingiz kerak. Ushbu hikoyada qaysi mavzu haqida o'ylashni xohlaysiz?

Bolalar javoblari.

Talabalar inson vijdoni muammosiga qarashadi.

O'qituvchi: Sizningcha, O. Volkovning: "Insonni faqat vijdoni bilan belgilanadi" degan so'zlarini inshomiz mavzusi sifatida belgilash mumkinmi?

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: "Vijdon" kabi muhim axloqiy tushuncha haqida gapirish uchun keling, sinxronlash texnikasidan foydalanamiz.

"Vijdon" so'zi bilan sinxron yozish vazifasi beriladi. Juftlikda ishlash. Yaratilgan sinxronlashlarni o'qish. Munozara.

O'qituvchi: Keling, murojaat qilaylik izohli lug'at S. I. Ozhegova.

Lug'at yozuvini o'qish. "Atrofimizdagi odamlar va jamiyat oldidagi xatti-harakatlari uchun ma'naviy javobgarlik hissi." Taklif etilgan talqin variantlari bilan taqqoslash bu so'zdan sinxronlashda.

O'qituvchi: Ifodalarni tushunganingizni tushuntirishga harakat qiling:

Vijdoningizga qarab yashang

Vijdon kasali

Tavba

O'qituvchi: Hech qachon pushaymon bo'lganmisiz?

Bolalar javoblari.

O'qituvchi: Keling, hikoyada ko'tarilgan bir qator savollarga javob berishga harakat qilaylik. Siz oxirgi darsda guruhlarda ishladingiz. O'rtoqlaringizga qanday savollarni bermoqchi edingiz?

I guruh:

1. Hikoyaning bosh qahramoni nima uchun azoblanadi?

2. U vijdon azobini qanday boshdan kechiradi? (matn: “Menimcha, vijdon to‘yib-to‘yib ovqatlanganlarning tanasida och odamlarga qaraganda tez-tez uyg‘onadi. Och odam o‘zi haqida, kunlik nonini olish haqida ko‘proq o‘ylashga majbur bo‘ladi, ochlik og‘irligi uni majbur qiladi. To'yib ovqatlangan odam atrofga qarash, boshqalar haqida o'ylash uchun ko'proq imkoniyatga ega bo'ladi. (Tendryakov V.F. It uchun non, M. Ta'lim, 1983, 5-bet).

3. Bosh qahramon hozirgi vaziyatdan qanday yechim topishga harakat qilmoqda?

4. So‘zlarni qanday tushunasiz: “ Ochiqchasiga yordam qo‘lini cho‘zish xavfli emasmi?”(Tendryakov V.F. It uchun non, M. Ta'lim, 1983, 7-bet).

II guruh:

1. Agar siz Volodya Tenkovning o'rnida bo'lsangiz, nima qilgan bo'lardingiz? Bu holatda vijdoningiz sizni qiynab qo'yadimi?

2. Nima uchun u filga non berayotganda, uning his-tuyg'ularini shunday tasvirlaydi? : "Men kun bo'yi baxtli edim. Ichkarida, ruh yashaydigan gipoxondriyada salqin va sokin edi."(Tendryakov V.F. It uchun non, M. Ta'lim, 1983 yil, 11-bet).

Uning his-tuyg'ularini tushunyapsizmi?

3. Nima uchun bolaning qalbida dushmanlarga achinish paydo bo'ldi?

4. Bola qanday ruhiy azob-uqubatlarni boshdan kechiradi? Matn: " Ehtimol, mening isteriyam g'ayrioddiylar tomonidan bolalarcha achinishning to'liq davosi sifatida qabul qilingan."(Tendryakov V.F. It uchun non, M. Ta'lim, 1983, 13-bet).

III guruh

1. So‘zlarni qanday tushunasiz: “ Men qo'pol itni non bo'laklari bilan boqmadim, balki mening vijdonim"?(Tendryakov V.F. It uchun non, M. Prosveshchenie, 1983, 14-bet).

2. So‘zlarga izoh bering: “... mening vijdonim yonishda davom etdi, lekin unchalik emas, hayot uchun xavfli emas.(Tendryakov V.F. It uchun non, M. Ta'lim, 1983, 16-bet).

3. Agar siz bolaning o'rnida bo'lsangiz, vijdoningiz nima bo'lardi?

4. Kattalar orasida vijdon azobiga dosh berolmagan qahramonlar bormidi? Ularga nima bo'ldi? Ularning harakatlarini tushunyapsizmi?

Keling, G. K. Selevko tomonidan taklif qilingan shaxsning axloqiy o'zini o'zi boshqarish darajalariga nisbatan bosh qahramonning xatti-harakatlarini baholashga harakat qilaylik. Keling, ularni eslaylik. 1-daraja - mukofot olish yoki jazodan qochish. 2-daraja - jamoatchilik fikriga g'amxo'rlik qilish (aftidan). 3-bosqich - ijtimoiy me'yorlarga bo'ysunish (bo'ysunish). 4-bosqich - ichki axloqiy tamoyillar (o'zingiz bo'ling). (Selevko G.K. O'zingizni boshqaring M., Xalq ta’limi, 2002, 50-51-betlar)

Bolalar javoblari.

Albatta, bola bor yuqori daraja: U o'zi qoladi. O'zingizni hikoyaning bosh qahramoni o'rnida ekanligingizni tasavvur qilib, ushbu darajaga qarab baholang.

O'qituvchi: Va endi, bolalar, o'z fikrlaringizni inshoda ifodalashga harakat qiling - "Insonning vijdoni bilan yolg'izligi bilan belgilanadi" mavzusidagi bahs, "Itning non ulushi" hikoyasidan olingan shaxsiy taassurotlar asosida. "V. F. Tendryakov tomonidan."

Keling, kompozitsion sxemani eslaylik insholar - mulohazalar.

Isbot

Mulohaza yuritish uchun qo‘llab-quvvatlovchi so‘z va iboralardan foydalaning: Vijdon... O‘zingiz uchun hukm qiling... Chunki... Nega bunday bo‘layapti... Balki...

Insholar - mulohazalarni yozish.

Yakuniy (baholash-reflektiv) bosqich

O'qituvchi: Matnni ishlatib tahrirlang Insho yozish uchun eslatma- fikrlash. (Ilovaga qarang). O'qish ishlari. Munozara. (Truntseva T. N. Insho-mulohaza yozishni qanday o'rganish kerak, Savodxonlik, 2008, 29-30-betlar)

O'qituvchi: Bir marta V.F. Tendryakov shunday degan edi: "Yashash san'ati hech qanday trafaretga to'g'ri kelmaydi. Tayyor retseptlarni berish mumkin emas. Men ularni o'zim qidiryapman "(Tendryakov V.F. Memuarlar, M. Ta'lim, 1984, 123-bet)"Itga non" hikoyasining bosh qahramoni o'zi uchun topgan hayot retsepti hayotingizda sizga foydali bo'ladimi? Bu to'g'ri retseptmi?

Dars sizga yoqdimi?

Darsning vazifasini bajarish siz uchun qiyin bo'lganmi?

Darsdan qanday xulosa chiqarishingiz mumkin?

Ilova

Bahsli insho yozish uchun eslatma

    Nima haqida umumiy savol insho javob beradimi?

    Inshoning mavzusi nima (mavzuni tasvirlaydi, siz hikoya qilasiz yoki bu hodisaning nima uchun sodir bo'lishining sababi).

    Matnning boshida siz o'rganmoqchi bo'lgan muammoni aytdingizmi, javob bermoqchi bo'lgan savolni berdingizmi?

    Fikrlashning kompozitsion diagrammasini tuzing ( tezisni isbotlovchi xulosa), uning tarkibiy qismlarini rangli pasta bilan ajratib ko'rsatish.

    Siz taxminingiz, bayonotingiz uchun dalil keltirdingiz ( 2.3 yoki undan ko'p). So'zlarni kiritish uchun qalamdan foydalaning, chunki har bir dalilning boshida.

    Bahsingizni xulosa bilan yakunlaysizmi? Ishlatilgan chiqish konstruksiyalari shuning uchun va shuning uchun?

    Sabab-ta'sir tuzilmalari mavjudligini tekshiring nega - chunki.

    Siz bayonotlardan dalil sifatida foydalandingizmi? nufuzli mualliflar, maqollar, maqollar?

    Ishonchingizni ifodalash sizning fikringizning asosiy ohangidir, shundaymi?

Ishingizni qayta o'qing. O'rtoqlaringizga o'qing: aminmisiz

Adabiyot

1. Plenkin N. A. Nutqni rivojlantirish darslari, 5-9 sinflar, M. Prosveshchenie, 1995 y.

2. Ozhegov S.I. Rus tilining lug'ati, nashr. Shvedova N. Yu., M. Rus tili, 1987 yil

3. Tendryakov V. F. Hikoyalar, M. Ta'lim, 1993 yil

4. Tendryakov V.F. Memuarlar, M. Ta'lim, 1984 yil

5. Truntseva T. N. Bahsli insho yozishni qanday o'rganish kerak, Savodxonlik, 2008 yil

6. Selevko G.K. O'zingizni boshqaring, M. Xalq ta'limi, 2002 yil.

Kuznetsk shahar ta'lim boshqarmasi

Munitsipal ta'lim muassasasi

Penza viloyati, Kuznetsk shahrining 9-sonli gimnaziyasi

Tarix, ijtimoiy fanlar va adabiyot o‘qituvchilarining IX tanlovida ishtirok etish uchun materiallar

"Mavzu bo'yicha dars: SSSRda siyosiy qatag'on va erkinlikka qarshilik tarixi"

6-sinfda adabiyot va tarix fanidan integratsiyalashgan dars

Dars mavzusi: Totalitar davlatdagi odamni tanlash muammosi (V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasi asosida).

Adabiyot o'qituvchisi

eng yuqori malaka toifasi

Degtyareva O.V.

Tarix o'qituvchisi

birinchi malaka toifasi

Shasherina O.A.

Adabiyot va tarix fanidan integratsiyalashgan dars konspekti

6-sinfda

Dars mavzusi:

Totalitar davlatda odamni tanlash muammosi (V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasi asosida)

Dars maqsadlari:

Talabalarga har bir insonning tanlash erkinligi huquqini va buning uchun mas'uliyatni anglash;

Tanqidiy fikrlash orqali talabalarning fuqarolik fazilatlarini shakllantirish milliy tarix;

Ko'nikmalarni mustahkamlash tadqiqot ishi 1930-yillarda SSSRda kollektivlashtirish va mulkdan mahrum qilish haqidagi tarixiy hujjatlar bilan; “Itga non” hikoyasining badiiy matnini tahlil qilish;

Asosiy tushunchalar:

    Kollektivlashtirish

    Repressiya

    Mushtlar

    Maxsus ko'chmanchilar

    Totalitar davlat

    Mulkdan mahrum qilish

Darsning vizualizatsiyasi va jihozlari: tarixiy hujjatlar, kollektivlashtirish va mulkdan mahrum qilish to'g'risidagi ma'lumotlar, V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasi matnlari, shaxsiy o'qish kartalari, yozuvchi V.F. Tendryakova.

Dastlabki vazifa: V.F hikoyasi bilan tanishing. Tendryakova "It uchun non"; talabalar olingan topshiriqlarga qarab guruhlarga bo‘linadi (“tarixchilar”, “tilshunoslar”, “adabiyotchilar”, “tahlilchilar”)

Darsning borishi

Talabalar faoliyati

AKTdan foydalanish

Tashkiliy moment.

Motivatsiya.

Kollektivlashtirish va mulkdan mahrum qilish haqida video

tadqiqot instituti

Kengash dizayni:

"Kollektivlashtirish" atamasi

Kengash dizayni:

"Dekulakizatsiya" atamasi

Kengash dizayni:

"Maxsus ko'chmanchilar", "kulaklar" atamalari.

"Taymer haqida qo'shiq" musiqasi Dmitriy Shostakovich, so'zlari Boris Kornilov.

Kengash dizayni:

"Qatag'on" atamalari

Slayd 1.

Slayd 2

Slayd 3-7

Kengash dizayni:

Muddati

"totalitar davlat"

Adabiyot o'qituvchisi:

- Bugun adabiyot va tarix darsida har bir inson oldida turgan abadiy muammo – tanlash erkinligi haqida gaplashamiz. Bizning darsimiz qiziqarli, chunki biz badiiy matnni o'rganishni tarixiy materiallar va faktik ma'lumotlarni o'rganish bilan bir qatorda olib boramiz. Biz 20-asrning 30-yillari haqida gapiramiz.

Tarix o'qituvchisi:

- 1930-yillar, bu yillardagi voqealar haqida bugun darsda gaplashamiz. Bu yillar Rossiya tarixida eng fojiali voqealardan biri - deyarli butun mamlakat aholisini qamrab olgan ocharchilik bilan bog'liq. Ochlik mavzusi1932-1933 yillartaqiqlanganlardan biri edi, hukumat mamlakatdagi eng og'ir ocharchilikning ochiq faktlarini tan olishni istamadi, odamlar uchun bu dahshatli vaqt haqidagi barcha ma'lumotlar maxfiylashtirildi, ochlikdan vafot etganlar hatto qat'iy maxfiylikda dafn qilindi. Bu davrning eng yorqin epizodlaridan biri Sovet davlatida 1929 yilda amalga oshirila boshlagan kollektivlashtirish jarayoni bor edi.

- 30-yillardagi voqealarni radio, televidenie orqali eshitasiz, kino ko'rasiz, bolalar, lekin Sovet davlatidagi kollektivlashtirish haqida nima bilasiz? Bu atamani qanday tushunasiz?

Tilshunoslar guruhining uy vazifasi atamalar bilan ishlash va ularning ta'riflarini topish edi .

Shunday qilib, tilshunoslar guruhi, sizga savol: kollektivlashtirish nima ekanligini aniqlab bering? Ta'rif bering.

- Endi men bir guruh tarixchilarga murojaat qilmoqchiman. Ammo bu kollektivlashtirish jarayoni aynan nima edi? Uning mohiyati nima edi?

Ammo qishloqda kollektivlashtirishdan tashqari yana bir shiddatli jarayon sodir bo'ldi.

- Tarixchilar, siz tarix bilan ishlagansiz Ko'rib chiqilayotgan davrdagi tarixiy ma'lumotlarga asoslanib, qaysi faktlar sizni ko'proq hayratda qoldirdi?

Endi men butun sinfga murojaat qilaman:

Bolalar, tarixchilarning o'sha davr voqealari haqidagi hisobotlarini kim to'ldirishi mumkin?

Bu hujjatli manbalarni qayerdan topdingiz?

Adabiyot o'qituvchisi:

Bolalar, endi V.F.ning hikoyasini tahlil qilishga o'tamiz. Tendryakov "It uchun non".

Hikoyaning boshida voqealar sodir bo'lgan vaqt tavsifini toping bu ishning?

Tarix o'qituvchisi:

Bu atamalar nimani anglatadi?

Adabiyot o'qituvchisi:

Hikoyada mulkdan mahrum qilingan va deportatsiya qilingan odamlar ro'yxatida bo'lgan bu odamlarni ko'ramiz. Bu odamlar bolalarda qanday qiziqish uyg'otadi?

Vokzal boshlig'i bu tomoshaga qanday qaraydi?

Parkda o'zlarini topgan odamlarning tavsifini toping. Keyin esa o'sha paytda butun mamlakat bo'ylab yangragan qo'shiqni tinglang.

Bolalar, eshitganingiz, ko'rganingiz, o'qiganingizdan keyin qanday hislar, hidlar, ta'mlarni his qildingiz?

Va kattalar mulkdan mahrum bo'lganlarga qanday munosabatda bo'lishadi, matnda M. Gorkiyning bayonotini toping.

Tarix o'qituvchisi:

Demak, oldimizda xalq dushmanlari turibdi. Taslim bo'lmaganlar bilan davlat qanday kurashdi? Davlat jazolari nima deb ataladi?

Adabiyot o'qituvchisi:

Nima uchun ochlikdan o'layotgan odamlar dushman bo'lib chiqdi?

Bosh qahramon "yovuz dushman" ga qanday his-tuyg'ularga ega?

Adabiyot o'qituvchisi:

- Volodya och odamni qanday topishga harakat qilmoqda? Otaning munosabati qanday?

Keling, V.F.ga tegishli tirnoqlarga murojaat qilaylik. Tendryakova, qaysilari sizni ayniqsa hayajonlantirdi?

V.F.ning tarjimai holi bilan ishlagan adabiyotshunos olimlar. Tendryakova, yozuvchi ijodidagi asosiy mavzulardan biri nima deb o'ylaysiz?

Tarix o'qituvchisi:

Nima uchun 1960-yillarda yozilgan hikoya faqat 1988 yilda nashr etilgan deb o'ylaysiz?

Bolalar, bu erkinlikning etishmasligi 20-asrning 30-yillarida paydo bo'lgan. Aynan shu davrda totalitarizm deb atalgan siyosiy rejim vujudga keldi.

Totalitar davlatda yashayotgan odam o'z tanlovida erkin bo'lishi mumkinmi?

Polilog.

“Tilshunoslar” guruhi “kollektivlashtirish” atamasini belgilaydi.

"Tarixchilar" guruhi - tarixiy hujjatlar bilan ishlash.

Muammoli vazifa.

"Tarixchilar" guruhi hujjatli ma'lumotlarni taqdim etadi.

Sinf bilan dialog.

Talabalar sinfdoshlarining chiqishlarini to'ldiradilar.

V.F hikoyasida. Tendryakova "It uchun non"

V.F.ning hikoya matni asosidagi tahliliy suhbat. Tendryakov "It uchun non".

Talabalar "1933 yil yozini" nishonlaydilar, yozuvchi ishdan bo'shatilgan, maxsus ko'chmanchilar deb ataydigan och odamlar stantsiyasi yaqinidagi bog'da paydo bo'ladi. egasizlangan.

“Tilshunoslar” guruhi “maxsus koʻchmanchilar” va “kulaklar” atamalari bilan ishlaydi.

Talaba qo'shimchalari.

- "hayvonlarga qiziqish"

- “Bu bolalardan nima o'sadi? Ular o'limni qadrlashadi. Bizdan keyin qanday dunyo yashaydi?

Talabalar o'zlarining his-tuyg'ularini baham ko'rishadi, ular ko'rgan har bir narsadan ularning oldida ko'rgan haqiqiy rasm va davlat tomonidan olib borilayotgan siyosat davlat tomonidan kelayotgan va vokzal yaqinidagi bog'da sodir bo'lgan nomuvofiqliklardan qanday farq qilishini ta'kidlaydilar.

"Agar dushman taslim bo'lmasa, u yo'q qilinadi."

Tilshunos va tarixchilarning atama bilan qilgan ishlari repressiya.

"Har kim o'z erkinligi uchun kurashadi."

"Va shunga qaramay, men yovuz dushmanga achindim."

Bir guruh tahlilchilar iboralarning ma'nosini tushuntiradilar "Vijdonga ko'ra yasha"

"Og'riqli vijdon", "Vijdon haqorati".

"Adabiyot tanqidchilari" guruhi bola eng ochini topishga harakat qilgan epizodlarni tahlil qiladi. "Siz choy qoshiq bilan dengizni yutolmaysiz, o'g'lim."

Tahlilchilarning ishi .

“Moddiy boylik dunyosida beruvchi kambag'al bo'ladi.

Ma’naviy ne’matlar olamida beruvchi o‘zgani ham, o‘zini ham boyitadi”.

“Yashash san'ati hech qanday trafaretga sig'maydi. Tayyor retseptlarni berish mumkin emas. Men ularni o‘zim qidiryapman...”

Talabalar tahlilchilarning javoblarini to'ldiradilar.

Eng qiyin davrda rus qishlog'i mavzusi.

Erkinlikning yo'qligi. Ijtimoiy hayotning barcha jabhalarini to'liq nazorat qilish.

Totalitarizm va totalitar davlat tushunchalarini izohlovchi tilshunoslarning ishlari.

Talabalar dialogi.

Adabiyot o'qituvchisi.

Hikoyada hali ham o'z tanlovini amalga oshira olgan va erkinlikka qarshi tura olgan qahramonlar bormi?

Bolalar, siz qanday tanlov qilgan bo'lardingiz?

Uy vazifasi.

Uy vazifangizni va sinfdagi faoliyatingizni o'z-o'zini baholash.

Vokzal boshlig‘i chiqish yo‘lini topolmay o‘zini otib tashladi. “Adabiyotchilar” bosh qahramon och qolganni topib, uni qutqarishga harakat qilgan epizodni tahlil qiladilar. "Men qo'pol itni non bilan emas, balki vijdonim bilan boqdim."

Talabalar muhokamasi.

Ifodali o'qish V. Solouxinning "Rossiya qo'lga olinib, korruptsiyaga mahkum bo'lganida ..." she'ri.

"Rossiya qo'lga olinganda

Va korruptsiyaga mahkum,

Hamma ham Rossiyani o'zgartirmadi,

Hamma ham xoin bo'lib qolmadi.

Qamoqxonalar esa ular bilan to'ldi

Kimda burch va sharaf tirik edi.

Ularni zulmat va zulmat yutib yubordi,

Ularning soni ham, o'lchovi ham yo'q.

Ular mag'rur, mehribon, halolni otishdi,

Shunday qilib, hokimiyatni qo'lga kiritib, mustahkamlang.

Hamma joyda uzoq podvallarda

Rus qoni oqardi.

Bosqinchilar uchun hamma narsa mos edi -

Gazeta yolg'on, aldash, qalbakilashtirish.

Qachonki men ilgari tug'ilgan bo'lsam,

Va keyin men o'lishim mumkin edi.

Qachon umid soyasini solib,

Rulmanli nayzalar tayyor,

Deyarli porloq kiyimlarda

Shili Oq Qo'riqchi polklari,

Va pulemyotlar ularni o'ldirdi,

Va qon suv kabi otilib chiqdi,

Men Rossiya uchun o'lishim mumkin edi,

Ammo men o'shanda u erda emas edim.

Qachon (ah, oddiy va dono),

Va kechayu kunduz, va kechayu kunduz

Dehqonlarni tayga va tundraga olib ketishdi

Hammasidan rus qishloqlari,

Hamma gilos, jo'ka va chinorlardan,

Yorqin oqayotgan daryolardan,

O'n besh milliongacha

rus dehqonlari o'ldirildi,

Qachon, odamlarga suyak tashlash uchun,

Ular buni "burilish" deb atashgan

Men, rus bolasi, o'lishim mumkin edi,

Va u tasodifan o'lmadi.

Men, g‘alati bo‘lsa, chiqqanman

Tartibsizlikdan deyarli quruq,

Kim omon qoldi, qoldi, omon qoldi

Na lager va na qamoqxona.

Xo'sh, kechqurun eslaylikmi,

Quyosh botishidan oldin shu soatda,

Qanday qilib rus qalblari nogiron,

Ular bizdan ko'pik yasadilarmi?

Yoki temirga qarshilik ko'rsatish,

Va zulmatga qarshi turish,

Yengil va ehtiyotkorlik bilan tushuning:

Mening navbatim.

Bo'ri kabi, aylanadan chiqib ket,

Hech qanday his-tuyg'ular, fikrlar yo'q.

Meni kechir do'stim

Mening navbatim.

Men xuddi parapetga chiqaman,

Ammo qo'rqoq va qo'pollik fonida.

Ko'z yoshlari kerak emas, qayg'u kerak emas - Bugun mening navbatim!

Reflektsiya. (tarqatma)

- Gaplarni davom ettiring

- Bu men uchun darsda muhim edi

- Dars menga o'ylashga yordam berdi

- O'rgandim

- Menda biroz qiyinchiliklar bor

- Mening yutuqlarim orasida

Vladimir Tendryakov "It uchun non" hikoyasini oltmishinchi yillarning oxirida yozgan. Bu asar faqat 1998 yilda, yozuvchi vafotidan keyin nashr etilgan. Bu hikoya nima haqida? "Itga non" asarida qanday muammo bor? Xulosa va hikoya tahlilini bugungi maqolada o'qish mumkin.

Muallif haqida

Vladimir Tendryakov 1923 yilda Vologda viloyatida tug'ilgan. Otasi xalq sudyasi, keyin prokuror bo‘lgan. 1941 yilda bo'lajak yozuvchi Qizil Armiya safiga chaqirilib, kichik komandirlar maktabiga yuborildi. Tez orada Tendryakov frontga ketdi. U birinchi marta Stalingradda yaralangan. Urushdan keyin bir muddat maktab o‘qituvchisi bo‘lib ishladi. Qirqinchi yillarning oxirida u Moskvaga jo'nab ketdi va Adabiyot institutiga o'qishga kirdi.

Yozuvchi hamkasblar Tendryakov haqida bir necha bor fuqarolik jasoratini talab qiladigan harakatlarga qodir shaxs sifatida gapirishgan. U dissident va olim J.M.Medvedevni himoya qilib gapirdi. U “Noviy mir” gazetasi tahririyatidagi o‘zgarishlarga qarshi norozilik bildirgan Tvardovskiyga yordam berdi. Vladimir Tendryakov "Yo'q", "Teshiklar", "Yomon ob-havo", "Hisob", "Itga non" kabi asarlar muallifi.

Tendryakov o'z asarida sovet jamiyatining keskin muammolarini ko'rib chiqdi. Uning asarlarida urushdan oldingi voqealarning fojiali oqibatlari aks ettirilgan. "It uchun non" hikoyasi, uning qisqacha mazmuni quyida keltirilgan, ko'plab mintaqalarni qamrab olgan ocharchilik mavzusiga bag'ishlangan. Sovet Ittifoqi o'ttizinchi yillarning boshlarida. Dahshatli voqealar bolaning ko'zi bilan ko'rsatiladi.

"It uchun non": xulosa

Yozuvchining bolaligi ma’yus kechdi inqilobdan keyingi yillar. U Stalin qatag‘onlari qurbonlarini, och qolgan odamlarni ko‘rdi. Tendryakovning o'zi o'zining dastlabki yillarini nisbatan farovonlikda o'tkazdi. Ammo u ko'rgan narsa uning qalbida og'ir toshdek yotardi va yillar o'tib, "Itga non" asari uchun asos bo'lib xizmat qildi. Hikoyani quyidagi reja bo'yicha umumlashtiramiz:

  • Qayin o'rmonida o'lim.
  • Bizdan keyin qanday dunyo bo'ladi?
  • Ochlik hamma joyda.
  • Tovuqlar uchun non.
  • Qon so'ruvchilar.
  • Shifo.
  • Eng och jonzot.

Qayin o'rmonida o'lim

Voqealar 1933 yilda - ocharchilik avjida sodir bo'ladi. Biroq, hech qanday aniq harakatlar sodir bo'lmaydi. "It uchun non" hikoyasida Tendryakov bolalar guvohi bo'lgan dahshatlarni tasvirlaydi. Kichkina qishloqda, vokzal binosi yonida kichik qayin bog'i bor. Bu yerda o‘z surgun joyiga yeta olmagan, mulkidan mahrum bo‘lgan dehqonlar iztirobda halok bo‘ladi.

Ko'pincha noma'lum qahramonlar "It uchun non" hikoyasida uchraydi. Bosh qahramon- farovon oiladan chiqqan bola. U, tengdoshlari kabi, tez-tez qayin o'rmoniga tashrif buyuradi. Bu erda bolalar dahshatli, jirkanch manzaradan hayratda qolishadi. Kattalar bu joydan qochishga harakat qilishadi. Bolalarni "hayvonlarga bo'lgan qiziqish" o'ziga jalb qiladi. Ular qo'rquv va nafrat bilan toshga aylanadi, lekin tomosha qilishda davom etadilar.

Kurkuli odamlarga eng kam o'xshaydi. Bular sharmandalik darajasiga qadar holdan toygan maxluqlardir. Biri qayin qobig'ini chaynashga harakat qilmoqda. Ikkinchisi yer. Uchinchisi to'satdan o'rnidan turdi va nimadir deb baqirmoqchi bo'ladi. Lekin chiqadigan hamma narsa dahshatli xirillashdir.

Bizdan keyin qanday dunyo bo'ladi?

Odamlar qayin o'rmonlaridan qochishga harakat qilishadi. Biroq, stansiya boshlig'i - kiyim-kechak kiygan, to'pi qizil bo'lgan odam - navbatchilikda bo'lishi kerak. Bir kuni u bolalarga yuzlanib, yo ularga, yo o'ziga yoki jim osmonga: “Ulardan nima o'sadi? Ular o'limni tomosha qilmoqdalar! Bizdan keyin qanday dunyo keladi?

Nima axloqiy muammo"Itga non"mi? Birinchi satrlardanoq o‘quvchi ko‘nglida kurkullar deganlarga achinish hissi paydo bo‘ladi. Bu odamlarga yordam berish unchalik qiyin emasdek tuyuladi. Axir ular to‘kin-sochinlikda yashamasa-da, uy-joyi ham, oziq-ovqati ham borlar oldida ochlikdan o‘lmoqda. Lekin bu unchalik oddiy emas. Muallif “Itga non” asarida sezgirlik mavzusini alohida nuqtai nazardan taqdim etadi. Ba'zida rahm-shafqat ko'rsatishga qarshi turish qiyin. Ammo pushaymon bo'lgan kishi javobgarlikni o'z zimmasiga oladi, undan xalos bo'lish unchalik oson emas.

Ochlik hamma joyda

Bosh qahramon, muallif ismini aytmaydi, albatta, bu tomoshadan hayratda qoldi. Ammo u biroz tayyor edi. U sinfdoshlarining ochlikdan o‘layotganini bilardi. Shuning uchun u maktabga nonushta qilishdan bosh tortdi. Bir marta u o'ttiz yildan keyin ham unutmagan suratni ko'rdi. Ayol sut ko‘tarib kelgan, biroq sirg‘alib, idishni sindirib tashlagan. U tiz cho‘kib yig‘ladi. Keyin tuyoq teshigidan to‘kilgan sutni qoshiq bilan oldi. Sekin-asta, ochko'zliksiz, qandaydir dahshatli kamtarlik bilan. Bola ochlik nimaligini bilmasdi, lekin atrofidagilar bundan qanday azob chekayotganini ko‘rdi.

Kurko'l uchun non

Nihoyat, bola ulardan biriga yordam berishga qaror qildi. Eng och, eng charchagan. Bola tushunmadi, lekin yaxshi ishni oshkora qilmaslik kerakligini his qildi. Shuning uchun tushlik paytida u o'g'rilarcha o'zi uchun mo'ljallangan nonni cho'ntagiga yashirib qo'ygan. Shu tarzda men bir nechta bo'laklarni "saqladim". Ertasi kuni men parkga bordim. Yo'lda bola ochlikdan shishib ketgan odamni ko'rdi. Qishloqda ularni "fillar" deb atashgan. Unga hamma nonni berdi.

Qon so'ruvchilar

Ertasi kuni "fil" allaqachon o'z uyida turardi. Bola u haqida o'ylamaslikka harakat qilardi, lekin ora-sira derazadan tashqariga qaradi. Qurqul ketmadi. Bola darvozadan chiqishi bilan unga achinarli gaplar bilan murojaat qildi. Bir necha kun o'tdi va bir nechta charchagan odamlar kichkina xayrixohning derazalari oldida to'planishdi. Bola vaqti-vaqti bilan yugurib chiqib, ularga non yoki kartoshka berib turardi. Ammo bir kuni u chiday olmadi va qichqirdi: "Ketinglar, qon to'kuvchilar!"

Shifo

Rahmdillik shifo berishga arziydimi? Muallif o'quvchini o'zi javobini bilmagan savolga beparvolik bilan olib boradi. Bola yomon ovqatlana boshladi. U doimo tushlik ikki yoki uch kishini qutqarishi mumkin deb o'ylardi. Unga tez-tez xalq dushmanlari, jumladan, ochlikdan charchagan Kurqulilarning fikrlari kelib turardi. Ammo u bunday dushmanlardan nafratlana olmadi. Bir kuni otasi unga hatto mamlakatda ham hamma uchun non yo'qligini aytdi. Bir choy qoshiq bilan dengizni yig'ib bo'lmaydi.

Eng och jonzot

Rahmdillik qobiliyatiga ega bo'lgan odam boshqa birovning o'limini xotirjam kuzata olmaydi. U yo yordam beradi yoki aqldan ozadi. Bunda, ehtimol, asosiy fikr; asosiy g'oya Vladimir Tendryakovning hikoyasi. Bola yo'qolgan, och qolgan itni boqishga kirishdi. U eng baxtsiz maxluqni topdi, unga hech kim rahmi kelmaydi. Muallif shunday deydi: "Men itni emas, balki vijdonimni boqdim".

Kepkasi tufayli "Qizil qalpoqcha" laqabini olgan stansiya komandiri o'zini otib tashladi. Har kuni u qayin bog'i bo'ylab yurardi. Uni har kuni boqish, shu orqali vijdonini tinchlantirish uchun o‘ziga baxtsiz it topish xayoliga ham kelmagan.

Hikoyada tasvirlangan voqealar 1933 yilda sodir bo'lgan. Joriy yilda o‘n million sentnerga yaqin g‘alla xorijga eksport qilindi. Birgina Ukrainada ocharchilik avjida uch-to‘rt million odam halok bo‘ldi.

V.F hikoyasi. Tendryakova turli avlod vakillariga: mamlakatimiz hayotidagi dahshatli yillardan omon qolganlarga ham, kelajakni qurishi kerak bo'lganlarga ham qaratilgan. Muallif sizni o'z xatti-harakatlaringiz uchun javobgar bo'lishga, boshqalarga e'tiborli bo'lishga, vijdoningiz oldida javobgar bo'lishga chaqiradi.

____________________________________________

Dars mavzusi:“Ochlik hikoyadagi axloqiy muammo sifatidaV.F. Tendryakova "It uchun non". “Maktab 2100” dasturi bo’yicha 7-sinfda adabiyot darsi

Maqsadlar

Umumiy: o‘quvchilarni har bir inson o‘z qilmishi uchun mas’ul bo‘lishi, har qanday tirik mavjudotga e’tiborli bo‘lishi, vijdonining ovoziga quloq tutishi lozimligini anglash.

Shaxsiy: talabalarning tadqiqot, tahliliy va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish ustida ishlashni davom ettirish.

"Men va men" yangi bo'limini o'rganish V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasi bilan boshlanadi (qarang: "Men stantsiyaga yo'l" adabiyot darsligi R.N. Buneev, E.V. Buneeva / M.: Balass, 2003 yil. ). O’qituvchi o’quvchilarga suhbat inson “men”ining ichki va tashqi holati, har birimizning jamiyat va o’zimiz oldidagi vijdoni, ma’naviy javobgarligi haqida bo’lishini tushuntiradi.

Lug'at bilan ishlash

Talabalardan tushunchalarni tushunishlarini tushuntirish so'raladi (2-slaydga qarang):"Vijdonga ko'ra yashash";

Slayd № 2

Ushbu savollarni o'ylab, biz to'g'ridan-to'g'ri voqeani tahlil qilishga o'tamiz.

Bolalar! Doskada V.F.Tendryakovning gaplari yozilgan. Keling, ularni o'qib chiqamiz (3-slaydga qarang).

Slayd № 3

Savol. Qaysi so'zlar sizga ayniqsa ta'sir qildi?

(Talabalar gaplardan biriga izoh berib, daftarlariga yozib qo‘yadilar.)

Savol. Buni aytadigan odamni qanday tasavvur qilasiz? (4-slaydga qarang)?

Slayd № 4

V.F. Tendryakov - notinch yozuvchi, "qo'ng'iroq chaluvchi" yozuvchi - zamondoshlari u haqida shunday gapirishgan.

Savol. Vladimir Fedorovich Tendryakov haqida nima bilasiz?

(Talabalar yozuvchi hayotining eng yorqin epizodlari haqida gapiradilar).

1923 yil dekabrda Vologda viloyati, Verxovajskiy tumani, Makarovskaya qishlog'ida qishloq ishchisi oilasida tug'ilgan.

Maktab bitiruvining ertasi kuni u frontga jo'nadi, 1943 yilda og'ir yaralanib, demobilizatsiya qilindi.

1945 yilda Moskva Kinematografiya institutiga o‘qishga kirdi, bir yildan so‘ng esa Adabiyot institutiga o‘tdi. 195-yilda tugatgan M. Gorkiy.

“Ogonyok” jurnalida jurnalist va muxbir bo‘lib ishlagan. Uning birinchi hikoyalari qishloq haqida ("Yugurish kuni ortida", "Nefertiti bilan uchrashuv").

40-yillardagi qishloq haqiqati, maktab va o'smirlar, din ma'naviyat elementi sifatida, san'at - V. F. Tendryakov ijodining asosiy mavzulari. Uning axloqiy kodeksining asosi vijdondir.

"Bahor o'zgarishlari" va "O'qishni tugatgandan keyingi tun" hikoyalari to'g'ridan-to'g'ri axloqning eng dolzarb muammolariga bag'ishlangan; V.F. Tendryakovning asarlari doimo qizg'in bahs-munozaralarga sabab bo'lgan. U ko'pincha voqealardan oldinda edi va o'quvchi muhokama qilishga tayyor bo'lmagan savollarni ko'tardi. Yozuvchi aniq javob bermadi; uning ko'pgina asarlari bugungi kunda ham dolzarbdir.

V.F. Tendryakov "It uchun non" qissasini o'tgan asrning 60-yillari oxirida yozgan va faqat 1988 yilda, muallif vafotidan keyin "Yangi dunyo" jurnalida nashr etilgan.

Savol. Nega bu asar shuncha yildan beri nashr etilmayapti deb o‘ylaysiz? Harakat vaqtiga e'tibor bering (1933).

(1932-1933 yillardagi ocharchilik mavzusi taqiqlangan mavzulardan biri edi; hukumat mamlakatdagi eng og'ir ocharchilikning ochiq faktlarini tan olishni istamadi; odamlar uchun bu dahshatli vaqt haqidagi barcha ma'lumotlar tasniflangan; vafot etganlar ochlik qat'iy maxfiylikda ko'milgan.)

Tarixiy fon

(5-slayd raqamiga qarang.)

  • Ikki yil davomida 600 mingga yaqin oila egallab olindi, ulardan 240 mingtasi Shimoliy, Ural, Sibir va Qozog'istonga ko'chirildi.
  • Stalinning ma'lumotlariga ko'ra, ocharchilik 25-30 million kishini qamrab olgan.
  • 1932 yil - 18 million sentner don xorijga eksport qilindi.
  • 1933 yil - 10 million sentner don eksport qilindi.
  • 1932 yil 7 avgustda Stalin "Kolxoz va kooperativ mulkini o'g'irlaganlik uchun eng yuqori ijtimoiy himoya chorasi - mulkni musodara qilish bilan sud repressiyasi sifatida qo'llash" degan farmonni imzoladi. 5 oy ichida 55 ming kishi hukm qilindi, 2 ming kishi otib tashlandi.
  • 8 oylik ocharchilik davrida, turli manbalarga ko'ra, 8 milliondan 10 milliongacha odam nobud bo'lgan.

Slayd № 6

Slayd № 7

Slayd № 8

Slayd № 9

Slayd № 10

Slayd № 11

Slayd № 12

O'qituvchining sharhi. Yaqin vaqtgacha bu vaqtni eslatish ham xavfli edi. Va faqat mo''jizaviy ravishda, ocharchilikdan omon qolgan qariyalar va ayollar afsuski, 1932-1933 yillardagi o'sha sakkiz oylik ocharchilikning dahshatli xotirasi bilan yolg'iz yashab, dafn marosimida shamlar yoqdilar. Bu xotira uchun davlat hokimiyati la'nat ayt. Ular uni o'chirishga, yo'q qilishga va taqiqlashga harakat qilishdi. Ammo u yashadi, ba'zida qo'rqmasdan kitob sahifalarini buzdi.

Savol. Keling, V.F.ning hikoyasiga murojaat qilaylik. Tendryakov "It uchun non". Muallif hikoyaga hujjatli ishora kiritadi. Nima uchun?

(Yozilganlarning faktik asosini tasdiqlangMillionlab oilalar bu ofatdan jabr ko'rdi.)

Uy vazifasi bu vaqt haqida bilib olish edi, siz foydalanishingiz mumkin oilaviy arxivlar. Talabalar ushbu masala bo'yicha fikr bildirishlari tavsiya etiladi.

Matn ustida tahliliy ish

Sifatida uy vazifasi Talabalardan individual o'qish kartasini to'ldirish so'raladi(hikoyani tahlil qilishda talabalar xaritaga murojaat qilishadi (13-slaydga qarang), uni to'ldiring, javoblaringizni sinfdoshlaringizning javoblari bilan taqqoslang.)

Hikoyani individual o'qish xaritasi

  • Hikoyaning mazmuni siz uchun kutilmagan bo'ldimi yoki yo'qmi?
  • Sizni nima hayratda qoldirdi yoki sizni hayratda qoldirdi?
  • Nima uchun hikoya shunday nomlangan?
  • Sizningcha, hikoyaning asosiy g'oyasi nima?
  • Muallif qanday muammolarni ko'taradi?
  • Hikoyani o'qiyotganda qanday savollar tug'ildi?
  • Hikoya sizni nima haqida o'ylashga majbur qildi?

Vazifa 1. Hikoyani o'qib chiqqandan keyin qanday his qildingiz?

(Muallif tomonidan tasvirlangan dahshatli ochlik suratlari va surgunlarga nisbatan g'ayriinsoniy munosabat hayratlanarli, lekin shu bilan birga, shunday dahshatli davrda ham rahm-shafqatli va boshqalarga befarq bo'lmagan odamlar bor).

Vazifa 2. Men sizga hikoyaning asosiy mavzusini aniqlashni taklif qilaman. Sizga taklif qilingan mavzular taklif qilindi, qaysi birini tanlang, sizningcha, asosiysi? Nega? Hikoyada boshqa mavzular aks ettirilganmi? (14-slaydga qarang.)

"Ochlik axloqiy muammo sifatida."

"Musofirlarga nisbatan g'ayriinsoniy munosabat".

“Mamlakatimiz hayotidagi ma’lum bir davr qiyofasi”.

(Etakchi mavzu, albatta, "Ochlik axloqiy muammo sifatida", lekin shu bilan birga, barcha taqdim etilgan mavzular hikoyada aks ettirilgan).

Vazifa 3. Bugungi dars mavzusini shakllantirishga harakat qiling. (Talabalar dars mavzusini mustaqil ravishda tuzadilar va yozadilar:V.F. Tendryakovning "It uchun non" hikoyasida ochlik axloqiy muammo sifatida.)(15-slaydga qarang.)

Slayd № 15

Dars uchun epigraf rus faylasufi N.A.ning so'zlari bo'ladi. Berdyaeva: "Siz och bo'lsangiz, bu biologik muammo, sizning yoningizdagi odam och bo'lsa, ukangiz, bu allaqachon ma'naviy muammodir." (16-slaydga qarang.)

Slayd № 16

Savol. N.A.ning so'zlari qanchalik undosh. Berdyaev darsimizning mavzusi?

(V.F. Tendryakovning hikoyasida ochlik biologik muammo sifatida aytilmaydi, bu axloqiy muammo, inson vijdon muammosi).

Ochlik mavzusi rus adabiyoti uchun yangilik emas. Keling, V. Korolenkoning "Zindon bolalari" ni va qahramon A.P.ning so'zlarini eslaylik. Chexov: "Har bir mamnun odamni eshikdan olib chiqish kerak, baxtli odam kimdir bolg'acha bilan turib, taqillatib, baxtsizlar borligini, u qanchalik xursand bo'lmasin, ertami-kechmi hayot unga panjasini ko'rsatishini, balo - kasallik, qashshoqlik, yo'qotish va hech kim yo'qligini eslatib qo'yardi. Uni eshitadi, chunki hozir u boshqalarni eshitmaydi va ko'rmaydi.

“Itga non” qissasi mamlakatimiz tarixidagi qiyin davr haqida. Biz hikoyaning nima uchun dolzarb ekanligini va muallif tomonidan ko'tarilgan muammolar bizning haqiqatimizni tushunishimizga yordam beradimi yoki yo'qligini tushunishga harakat qilamiz.

Har bir inson o'z qilmishi uchun javobgar bo'lishi, uni o'rab turgan hamma narsaga e'tiborli bo'lishi, vijdonining ovoziga quloq tutishi kerakligini tushunishingizni juda istardim.

(Darsning maqsadi shakllantiriladi, talabalar uni daftarlariga yozadilar.)

Vazifa 4. Biz sodir bo'layotgan hamma narsani sizning tengdoshingiz Volodya Tenkov bolaning ko'zi bilan ko'ramiz. U qanday odam? ( Shaxsiy o'qish kartalari ustida ishlash.)

(Volodya ichki “men”, vijdon ovozi uyg'onadigan davrga kiradi. U ilgari o'ylamagan haqiqatlarni kashf etadi: qanday qilib birovga yordam berish mumkin, ammo boshqasiga yordam berish mumkin emas, nega boshqasiga yordam qo'lini cho'zish xavfli. U ochdan oldin to'yib ketganning vijdon azobini boshdan kechiradi.)

Vazifa 5. Nima uchun Volodya to'kilgan sut epizodidan o'limdan ko'ra ko'proq hayratda qoldi? "Qo'rqoq" degani nimani anglatadi?

"It uchun non" hikoyasi Vladimir Tendryakovning bolalikdagi voqealariga asoslangan. Bu inqilobdan keyingi Rossiya davri va Stalin qatag'onlari.

Hikoyaning muammolari quyidagi masalalarni ko'rib chiqishni o'z ichiga oladi: axloqiy muammo sifatida ochlik, surgunlarga nisbatan g'ayriinsoniy munosabat, bosh qahramonning ruhiy azobi va, albatta, muallif inson vijdoniga katta e'tibor beradi.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

"Baxtli odamning eshigi orqasida taqillagan odam bo'lishi kerak,

doimo taqillatib turing va baxtsiz odamlar borligini eslatib turing ... "

A.P. Chexov.

"It uchun non" hikoyasi Vladimir Tendryakovning bolalik voqealariga asoslangan. Bu inqilobdan keyingi Rossiya va Stalinizm qatag'onlari davri.

Hikoyaning muammolari quyidagi masalalarni ko'rib chiqishni o'z ichiga oladi: axloqiy muammo sifatida ochlik, surgunlarga nisbatan g'ayriinsoniy munosabat, bosh qahramonning ruhiy azobi va, albatta, muallif inson vijdoniga katta e'tibor beradi.

Muallif vokzal yaqinidagi kichik bir qishloqda sodir bo‘layotgan voqealarni aniq va xolis tasvirlab bergan. O'z surgun joyiga etib bormagan mulkidan mahrum bo'lgan "boy" dehqonlar bu kichik Sibir qishlog'iga surgun qilindi. Ular qishloq aholisining ko'z o'ngida ochlikdan o'lish uchun qoldirildi. “Bularning aksariyati Tula, Voronej, Kursk, Orel yaqinlaridan, Ukrainaning turli burchaklaridan kelgan egasizlardir. Ular bilan birga janubiy “qurkul” so‘zi ham shimoliy hududlarimizga yetib kelgan”.

Kattalar taqdirning rahm-shafqatiga tashlab qo'yilgan bu dahshatli panohdan qochishga harakat qilishdi. Bolalar bu ozib ketgan odamlarning iztiroblarini qiziqish va yashirin dahshat bilan kuzatdilar. “Biz bolalar bog'ning o'ziga ham kirmadik, lekin panjara ortidan tomosha qildik. Hech qanday dahshat bizning hayvonlarga bo'lgan qiziqishimizni bosa olmaydi. Qo'rquv, jirkanish, yashirin vahima achinishdan charchagan holda, biz po'stloq qo'ng'izlarni tomosha qildik, "qo'zg'olonchilar" ning xirillash bilan tugashi, ko'pik paydo bo'lishi va magistraldan sirg'alib tushishi.

Vladimir Tendryakov o'z ishida sodir bo'layotgan voqealar haqidagi taassurotni kuchaytiradigan antitezaga murojaat qiladi. U “qo‘rqinchli” o‘limining dahshatli manzarasini tasvirlaydi, u “to‘liq bo‘yiga ko‘tarilib, qayin daraxtining silliq, kuchli tanasini mo‘rt, nurli qo‘llari bilan ushladi, burchakli yonog‘ini unga bosib, og‘zini keng ochdi. qora, ko'zni qamashtiruvchi tishli, ehtimol (a) la'nat aytmoqchi edi, lekin xirillash chiqdi, ko'pik paydo bo'ldi. "Isyonchi" suyakli yuzidagi terini silab, magistraldan pastga tushdi va () abadiy jim qoldi." Ushbu parchada biz mo'rt, yorqin qo'llar va silliq, kuchli qayin tanasi o'rtasidagi kontrastni ko'ramiz.

Tartibni saqlagan stansiya boshlig‘ining og‘ziga muallif falsafiy ma’noga ega savolni qo‘yadi: “Bunday bolalardan nima yetishadi? Ular o'limni qadrlashadi. Bizdan keyin qanday dunyo yashaydi? Bu qanday dunyo? "

Tendryakov bu asarda bizning oldimizda qisqa hikoya ustasi sifatida namoyon bo'ladi. Uning qahramonining xarakteri favqulodda va fojiali hayotiy voqealar orqali oydinlashadi. Muallif insonni kundalik sharoitda, uning taqdirida keskin burilish, burilish nuqtasida qiziqtiradi.

Tendryakov ta'sirchan bola ochlikning dahshatli manzarasini qanday tomosha qilishini va "tozalangan" odamlarni xo'rlikka bo'ysunishga majbur qilishini aytadi. « Muzli, harom ot tuyoq iziga sut quyildi. Ayol uning oldida, xuddi qizining qabri oldida tiz cho'kib, bo'g'ilib yig'lab yubordi va birdan cho'ntagidan oddiy, chaynalgan yog'och qoshiqni oldi. U yig‘lab, yo‘ldagi tuyoq teshigidan qoshiq bilan sut terdi, yig‘ladi-yu yedi, yig‘ladi-yu yedi, avaylab, ochko‘zliksiz, odobli tarzda yedi”.

Ammo bolaning ruhi qotib qolmadi. Aksincha, u odamlarga yordam berishga harakat qildi. To‘q bo‘lish sharmandalik ekanini bilsa-da, baribir “qurkullar”ga ovqat qoldiqlarini yashirincha olib chiqdi. Ammo, ular aytganidek, "siz hamma narsani isitolmaysiz". Har kuni ko'proq va ko'proq ko'proq odamlar o'g'ilning uyiga yig'ilgan, albatta, hamma uchun etarli ovqat yo'q edi. Va bolada asabiy buzilish bor. « Ichimdan g'alati, vahshiy ovoz chiqdi: "Voy!" Yo'qol!! Haromlar! Siz haromlar! Qon so'ruvchilar!! Yo'qol! Hikoya davomida muallif o‘z qahramonining ichki kechinmalarini ko‘rsatadi. Buni uning o‘y-fikrlarida, otasi bilan bo‘lgan suhbatlarida ko‘rish mumkin. Tendryakov hissiyot bilan tasvirlaydi oddiy so'zlar bilan bolaning qo'rquvi va noroziligi. So'zlarning soddaligi va hayratlanarli darajada aniq tanlovi tufayli Vladimir Tendryakov haqida gapiradigan rasmlar o'quvchi tasavvurida g'ayrioddiy ravshanlik bilan paydo bo'ladi.

Bola kechasi uxlamadi, u o'yladi: "Men yomon bolaman, o'zimni ushlab turolmayman - dushmanlarimga achinaman!" Bolani doimo vijdoni qiynab, tinch yashashiga imkon bermadi.

Va keyin hikoyada it paydo bo'ladi. « To'satdan, pastda, ayvon ostida, erdan it o'sib chiqqanday bo'ldi. Uning xira, zerikarli, yuvilmagan sarg'ish ko'zlari va yon va orqa tomonida g'ayritabiiy tarzda parishon mo'ynali kulrang tuklar bor edi." U qishloqdagi eng och jonzot bo'lib chiqdi. Bola najotini shu itda ko'radi. Volodya bu badbaxt itni boqadi, u hech kimda yo‘q, lekin “Men ochlikdan po‘chog‘i yotgan itni non bo‘laklari bilan emas, vijdonim bilan boqdim.Men vijdonimga bu shubhali taom juda yoqdi, deb aytmayman. Mening vijdonim yonishda davom etdi, lekin unchalik emas, hayot uchun xavfli emas.

Hikoya fojiali tarzda tugaydi. “O‘sha oyda o‘z vazifasi doirasida vokzal maydoni bo‘ylab qizil shlyapa kiyib yurishga majbur bo‘lgan stansiya rahbari o‘zini otib tashladi. U har kuni ovqatlanadigan, o'zidan nonni uzib qo'yadigan baxtsiz itni topishni o'ylamadi.

Vladimir Tendryakov nafaqat bolalik xotiralarini etkazishga, balki o'quvchilarning qalbida mehr va hamdardlikni uyg'otishga muvaffaq bo'ldi. V. Tendryakovning "It uchun non" dahshatli hikoyasi g'oyalarning sovuq dunyosi va haqiqiy, tirik inson ishtiroki o'rtasidagi tafovutni ko'rsatadi. Insoniyat faqat rahm-shafqat, hamdardlik, ma'lum bir tirik odamga hamdardlikda namoyon bo'lishi mumkin.

Tendryakov o'quvchiga tanlovni taqdim etadi: axloqiy qonunlarga muvofiq, vijdonga ko'ra, rahm-shafqat va hamdardlik bilan yashash yoki faqat o'z farovonligi haqida qayg'urish.

Tendryakov "San'at go'shti" maqolasida shunday deb yozgan edi: "Biz hammamiz bir dunyoda, bitta hayotda yashayotgan odamlarmiz va sizning qayg'ularingiz menga quvonch keltirishi mumkin emas va mening zavqlanish sabablarim sizdan nafratlanishi mumkin. Mening qayg'ularimni xuddi o'zingnikidek his et, agar bir-birimizning borligimizni zaharlashimizni xohlamasang! Bu nafaqat san’atning, balki har qanday jamiyatning maqsadi bo‘lishi kerak”.

Tendryakovning hikoyalari o‘quvchini befarq qoldirmaydi, bunday asarlar zarur.Muallif bizga har bir inson o‘z qilmishiga mas’ul bo‘lishi, har qanday tirik mavjudotga e’tiborli bo‘lishi, odamlar va o‘zi oldida, vijdoni oldida mas’ul bo‘lishi zarur, degan fikrni yetkazmoqchi.


Do'stlaringizga ulashing yoki o'zingiz uchun saqlang:

Yuklanmoqda...