Nutqni rivojlantirish uchun o'yin-kulgi. Katta guruhda nutqni rivojlantirish uchun o'yin-kulgi. Nutqni rivojlantirish uchun o'yin-kulgi "Kitob burchagida"

Darsning maqsadlari.

o bolalarning K.I. tomonidan ertaklar haqidagi bilimlarini mustahkamlash. Chukovskiy va A. Bartoning she'rlari;

o bolalarni dasturli she'rlar va ertaklar aytib, nutq faolligini ko'rsatishga undash;

o bolalarda quvonchli hissiy kayfiyatni uyg'otish;

o bolalar nutqining intonatsion ekspressivligini shakllantirish;

o bolalarning badiiy asarlar mazmunini hissiy idrok etish qobiliyatini mustahkamlash;

o belgilar tasvirlarini etkazish qobiliyatini rivojlantirish: yuz ifodalari va imo-ishoralar.

Darsning borishi.

Taqdimotchi 1: Bolalar, bugun biz ertaklar va she’rlar yurtiga sayohatga chiqamiz. Hohlamoq?

Taqdimotchi 2: Faqat bu ajoyib mamlakat juda uzoqda. Biz u yerga piyoda borolmaymiz. Keling, bug 'poyezdiga boraylikmi? Treylerlar chiqib ketishadi, bog'lanish. Bor!

Taqdimotchi 1: Bolalar, biz g'ayrioddiy kliringga etib keldik. U sehrli. Qarang, bu erda qanday go'zal! Qancha gullar, qushlar. Bu tozalikda turli ertaklar yashaydi. O'tiring va kim birinchi bo'lib bizga tashrif buyurishini bilib olaylik.

Taqdimotchi 2: Ammo bu kimligini bilish uchun topishmoqni hal qilish kerak.

Kichik, lekin uzoq.

Hammasi uchadi va g'ichirlaydi ...

Taqdimotchi 1 : Bizning chivin qayerda? Mana pashsha. Tsokotuxaga uching. Va sehrli mamlakatdan kelgan hikoyachi Ira Buslova bizga pashsha haqida ertak aytib beradi. Va siz diqqat bilan tinglang.

K.I. tomonidan ertakdan parcha dramatizatsiyasi. Chukovskiy "Uchish - xirillagan".

Etakchi 2 : Parvoz, uchish - dovdirash pashsha, nima ovqatni ko'proq yoqtirasiz?

Parvoz va bolalar : Mevalar!!!

Taqdimotchi 1 : To'g'ri. Sehrli o'tloqimizda juda ko'p mevalar o'sadi. Endi, uching, bolalar siz uchun meva teradi.

"Mevalarni yig'ish" o'yini o'ynaladi: musiqa yangrayotganda, bolalar faqat mevalarni yig'adilar.

Taqdimotchi 2: Mana siz uchun pashsha, meva ( guruhning o'rtasiga bir piyola meva qo'yiladi, unga pashsha uchadi). Va men va yigitlar pashsha haqida kulgili qo'shiqni bilamiz.

Bolalar taqdimotchilar bilan birgalikda "Otish, uchish, uchish!" musiqiy o'yinini ijro etishadi. (disk № 2, trek 5).

Taqdimotchi 1: Qanday zo'r yigitlar! Va ular mevalarni yig'ib, pashshani haydab yuborishdi. Qo'llaringiz tozami? Bizga ko'rsating ( Taqdimotchilar ikkala tomondan o'tib, bolalarning kaftlarini tekshiradilar. To'satdan ular qo'llari iflos qizni topadilar ami). Bu qanaqa qiz? Bizga chiq. Bu qanaqa iflos qiz?!

A.Bartoning "Oh, jinni qiz" she'rining dramatizatsiyasi.

Taqdimotchi 1: Haqiqatan ham ko'nganmisiz? Keling, tekshiramiz ( taqdimotchi, nam salfetka, iflos qizning burnini yuvadi). Ha, bo'yningda jilo, burning ostida dog' bor.

Taqdimotchi 2: Bolalar, axloqsizlik bilan nima qilishimiz kerak? ( yuvish). Kimni yordamga chaqiramiz? ( Moydodira).

Guruhga Moidodir kiradi. K.I. tomonidan ertakdan parcha dramatizatsiyasi. Chukovskiy "Moidodir". Keyin Moidodir nam latta yordamida "iflos" xurmolarni o'chiradi.

Taqdimotchi 2: Bolalar, keling, qo'llarimiz toza bo'lishi uchun hammamiz birgalikda yuvaylik. Biz bilan davraga qo'shiling.

Bolalar taqdimotchilar bilan birgalikda "Biz qo'limizni yuvamiz" musiqiy o'yinini ijro etadilar (25-sonli disk, 27-trek).

Taqdimotchi 1: Yaxshi yigitlar! O'tir. Eshiting, kimdir biz tomon shoshilmoqda ( "Little Bunnies" musiqiy ekran pardasi yoqilgan, disk № 25, trek 36). Kim bo'lishi mumkin? Quyonlar bolalar oldiga yugurishadi - yigitlar. To'g'ri, bu quyonlar.

A. Bartoning “Quyon” she’rining dramatizatsiyasi.

Etakchi 2 : Bolalar, siz va men "Kichkina kulrang quyon o'tirmoqda" dumaloq raqsini bilamiz. Keling, kichik mehmonlarimizni xursand qilaylik.

Bolalar taqdimotchilar bilan birgalikda "Kulrang quyon o'tiribdi" musiqiy o'yinini ijro etishadi.

Taqdimotchi 2: Bizning tozaligimizda yana bir ertak yashiringan. Mana uy. Bu kimning uyi? Unda kim yashaydi? ( Mushuk). To'g'ri. Bizning mushuk qayerda ...

“Tili - bom!” bolalar qofiyasining sahnalashtirilishi.

Taqdimotchi 1 : Xo'sh, bizning sayohatimiz o'z nihoyasiga yetdi. Biz bolalar bog'chasiga borishimiz kerak. U erda bizni shirinliklar bilan mazali choy kutmoqda.

Etakchi 2 : Bizni poyezd kutmoqda. Juda ham! Vagonlar turibdi. Bor!

Bolalar taqdimotchilar bilan birgalikda "Lokomotiv, chuh - chuh - chuh" musiqiy o'yinini ijro etadilar (disk № 25, 29-trek).

Katta maktabgacha yoshdagi bolalar uchun "To'g'ri nutq mamlakati" ko'ngilochar stsenariysi

Tavsif."To'g'ri nutq mamlakati" ko'ngilochar stsenariysi 6-7 yoshli bolalar uchun mo'ljallangan. O'yin-kulgi paytida bolalar nutq birliklari: gap, so'z, bo'g'in, tovush, harf, unli tovush, undosh tovush haqidagi bilimlarini mustahkamlaydi. So'z yasash va fleksiyani mashq qiling. Skript nutq terapevtlari va maktabgacha tarbiyachilar uchun foydali bo'ladi.
Maqsad.
Olingan bilim, ko'nikma va ko'nikmalarni logopediya va musiqa darslarida mustahkamlash va qo'llash, bolalarda ijobiy hissiy kayfiyatni yaratish.
Integratsiya ta'lim sohalari: "Ijtimoiylashtirish", "Bilish", "Muloqot", "Musiqa".
Vazifalar.
Tuzatish va tarbiyaviy.
O'rganilgan mavzular bo'yicha bolalarning bilimlarini tizimlashtirish.
Tuzatish va rivojlantirish.
Bolalarning nutq birliklari: gap, so'z, bo'g'in, tovush, harf, unli tovush, undosh tovush haqidagi bilimlarini mustahkamlash.
Ovozni to'g'ri talaffuz qilish ko'nikmalarini mustahkamlash.
So'zlarni bo'g'in tahlil qilish ko'nikmalarini takomillashtirish.
Flektsiya va so'z yaratish ko'nikmalarini takomillashtirish;
Deformatsiyalangan gaplar bilan ishlashni mashq qilish;
Diqqatni, xotirani rivojlantirish, mantiqiy fikrlash.
Tuzatish va tarbiyaviy.
Mustaqillik, faollik va o'ziga ishonchni tarbiyalash.
Uskunalar.
Ertak qahramonlarining suratlari; nutq o'yinlari"Rasmlarni to'plang", "Sehrli jadvallar", "Tarqoq so'zlar", "Vaza va gullar", "Ovoz oqimlari", ikkita tovoqlar, sabzavot va mevalarning qo'g'irchoqlari.
Jarayon:
Etakchi
Bolalar, siz nutq nima ekanligini bilasizmi? Nutq - bu gapirish qobiliyati.
Bizning nutqimiz nimadan iborat? (bolalar javoblari)
Gaplar yordamida bir-birimiz bilan gaplashamiz.
Qanday qilib takliflarni olasiz?
Bo'g'inlar tovushlardan hosil bo'ladi; Bo'g'inlar so'zlarga, so'zlar esa gaplarga aylanadi.
Bugun men sizni to'g'ri so'z yurtiga taklif qilaman. Men ko'p yillardan beri shu mamlakatda yashayman. Va har kuni uning aholisi ko'payib bormoqda, chunki hamma to'g'ri va chiroyli gapirishni xohlaydi. Bu mamlakat sehrli, ammo eng oddiy nomlarga ega shaharlar mavjud.
Pinokkio musiqaga yuguradi.
Pinokkio.
Salom bolalar! Sayohatga ketayotganingizni eshitdim. Men ham sayohat qilishni juda yaxshi ko'raman. Men turli xil sarguzashtlarni yaxshi ko'raman. Men bir marta Karlo papadan qochib, ahmoqlar mamlakatiga tushib qolganman. Bu dahshatli inter-r-resno edi.
Etakchi
Kutib turing, Pinokkio, lekin bugun men va yigitlar ahmoqlar mamlakatiga emas, balki To'g'ri nutq mamlakatiga sayohatga boramiz.
Pinokkio
Ha, ha, men shunday mamlakat haqida bir narsa eshitganman. Ammo men u haqida kam narsa bilaman ...
Etakchi
Xavotir olmang, Pinokkio! Sizni o'zimiz bilan olib ketishimizni va o'z ona nutqingiz haqida ko'p narsalarni bilib olishingizni xohlaysizmi?
Pinokkio
Albatta, men istayman!
Etakchi
Ajoyib! Sayohatingizda siz qiyin vazifalar, qiziqarli uchrashuvlar va, albatta, qiziqarli o'yinlarni topasiz.
Xo'sh, bolalar, sayohatga chiqishga tayyormisiz? (Ha)
Keling, tayyorligingizni tekshiramiz!

"Qizdirish; isitish"

So'zni taxmin qiling. U [s] yoki [s] tovushi bilan boshlanadi.
- Uzun bo'yli, ingichka ignabargli daraxtmi? (qarag'ay)
- Eng gapiradigan qush? (magpie)
- Tungi qushmi? (boyqush)
- Olti raqamdan keyingi raqam? (Yetti)
- Sariq ko'krakli juda foydali qushmi? (magpie)
- Dengiz rangi? (ko'k)
- Mo'ylovli baliqmi? (so'm)
- Uxlaganimizda nimani ko'ramiz? (tush)
- Vertolyotga o'xshagan hasharotmi? (ninachi)
Etakchi
Yaxshi yigitlar! Siz barcha savollarga to'g'ri javob berdingiz. Siz sayohatga borishingiz mumkin. Qo'shiq bilan sayohat qilish esa har doim qiziqarliroq.
Nutq terapevt tanlagan qo'shiq.

1-bekat - Zvukograd. Zvukoznaykaga tashrif

Bolalar, Zvukoznaika tovushlar bilan o'ynashni juda yaxshi ko'radi va siz uchun o'yin tayyorladi.
"Rasmlarni qutilaringizga yig'ing" o'yini.

Unli tovush bilan boshlanadigan predmetlar qizil qutiga, undosh bilan boshlanadiganlari esa ko‘k qutiga joylashadi.
Etakchi
Yaxshi yigitlar!

2-to'xtash - Bukvograd. Bukvoeshkaga tashrif buyurish.

Xat o'quvchi sizning harflarni qanchalik yaxshi bilishingizni tekshirmoqchi. U siz uchun g'ayrioddiy topishmoqlar o'ylab topdi.
Rasmga diqqat bilan qarang. Savatda kirpi nima olib yuradi? Ayiq sumkada nima olib yuradi?


Aslida, siz bu savolga aniq javob bera olmaysiz. Chunki tipratikan savati ro‘molcha bilan qoplangan, ayiqning sumkasi bog‘langan.
Endi men sizga bu sirlarni ochib beraman! Bunda menga sehrli jadvallar yordam beradi.
Etakchi
Agar bilmoqchi bo'lsangiz
Savatda nima bor, sumkada nima bor?
Harflarni tezda kesib tashlang
Siz ikki bo'lib uchrashadiganlar.
Va qolgan harflar
Uni tezda so'z bilan ifodalang
Va keyin bilib olishingiz mumkin
Ichkarida nima yashiringan.
(bolalar "olma" va "qo'ziqorin" ni o'qiydilar)
Juda qoyil!
Etakchi

3-to'xtash - Slogovoy qishlog'i. Malvinaga tashrif buyurish.

Qarang, Malvina biz bilan uchrashmoqda. O'z maktabida u hammaga so'zlarni o'qishni o'rgatadi. Ammo yomon shamol esadi va so'zlardagi barcha bo'g'inlarni o'zgartirdi. Keling, tarqoq so'zlarni yig'amiz.
"Tarqoq so'zlar" o'yini


Etakchi
Bu bo'g'inlar muammodir!
Barcha yo'nalishlarda tarqalgan
"mo-ny-li" va "na-ny-ba"
Bu so'z qanday mo''jiza?
Bo'g'in o'rnini toping,
Bo'g'inlarni so'zga to'plang.
Vazifani bajarishni osonlashtirish uchun doskada rasm bo'yicha maslahatlar mavjud. Bo'g'inlarni o'qing va mevalarni nomlang!
can-ny-li, na-ny-ba
Etakchi
Keling, qishloq bo'ylab sayrimizni davom ettiraylik.

4-to'xtash - Qizil qalpoqchani ziyorat qilish.

Qarang, Qizil qalpoqcha sizga sovg'a tayyorladi. Butun bir savat gullar.
"Vaza va gullar" o'yini
Qarang: gullar misli ko'rilmagan go'zallikka ega.
Gullarning o'rtasida rasmlar bor (shou)
Vazolar ham oddiy emas
Hamma joyda bo'g'in naqshlari (guldonlarni tartibga soladi)
Biz siz bilan gullar olib ketamiz
Va biz uni vazalarga tarqatamiz.
Bu qiyin bo'lmasligi mumkin, faqat ehtiyot bo'lish kerak
Va, albatta, darhol emas
Gullarni oling va ularni vaza ichiga qo'ying:
Rasmni bo'g'inlar bo'yicha nomlang
Aytgancha, diagrammani tanlang (Nikitina A.V.)
(bolalar rasmga nom berishadi, bo'g'inlar sonini aniqlaydilar va gulni vaza ichiga qo'yishadi)

To'xtash 5 - Ovoz oqimi

Yigitlar biz gul terayotganimizda, qanday qilib tovush oqimiga yaqinlashganimizni payqamadilar.
Oqim oqmoqda va g'o'ldiradi
Vazifa bizga aytadi.
O'yin "Chilg'anoqlarni yig'ish"
Bolalar, L tovushi so'zning boshida, o'rtasida, oxirida joylashgan rasmlar bilan qobiqlarni to'plang. (topshiriqni bajarish uchun 3 bolani taklif qiladi) .
Yaxshi yigitlar. Endi biz oqim bilan o'ynaymiz.
Musiqa o'yin“Oqimlar va ko'llar”, E. Tilicheeva musiqasi.
Etakchi

6-to'xtash - Rassomlar shahri

"Sirli hayvon" o'yini
Qarang, bizni rassom Tube kutib oldi. Tube xayol qilishni yaxshi ko'radi va g'ayrioddiy, sirli hayvonni chizdi.
Sizningcha, bunday hayvon bormi? (Yo'q)


Qarang va ayting-chi, u qanday hayvonlarga o'xshaydi? Kimning boshi? Kimning quloqlari? Kimning tanasi? Kimning dumi? Kimning panjalari?
Etakchi
Yaxshi, bolalar, siz Tube jumboqlarini hal qildingiz. Va biz uchun harakat qilish vaqti keldi.

7-bekat - Shoirlar ko'chasi. Tsvetikga tashrif buyurish.

Bizni shoir Tsvetik kutib oldi.
Kelinglar, bolalar, esnamanglar!
So'zni tezda o'zgartiring!
Sohilda qarag'ay o'sdi - va uning yonida ... (qarag'ay daraxtlari)
Chiroyli yulduz yonmoqda - va uning yonida ... (yulduzlar)
Pomidor qizarib ketdi, yonida esa... (pomidor)
Mana bitta gnom, mana ikkinchi gnom - va birgalikda bu ... (gnomlar)
Yaxshi yigitlar!
Etakchi
Bolalar, keling, Tsvetikka she'rni baland ovozda va ifodali o'qishni qanday o'rganganimizni ko'rsataylik.
Bolalar bahor haqida she'rlar o'qiydilar
Etakchi
Davom etish vaqti keldi.

8-to'xtash - Sportivny ko'chasi

Sportacus bizni kutib oladi.
Diqqat, do'stlar! Men estafetani e'lon qilaman!
Men har biri 5 kishidan iborat 2 ta jamoani taklif qilaman. "Roma" jamoasi va "Lada" jamoasi.
Jamoalar bir qatorda turishadi. Signalda har bir jamoa o'yinchisi sabzavot va mevalar qo'yilgan stolga yuguradi. "Roma" jamoasi kompot uchun kerak bo'lgan hamma narsani tanlaydi, "Lada" jamoasi esa borsch uchun kerak bo'lgan hamma narsani tanlaydi (bolalar meva va sabzavotlarni turli patnislarga qo'yishadi).
-Juda qoyil! Biz Sportacusning vazifasini bajardik!
Etakchi

9-bekat - Yozuvchilar shahri

Bizni Berilyaka kutib oldi. U siz uchun o'yin o'ylab topdi.
O'yin "To'g'rimi?"
Berylyaka sizga noto'g'ri iboralarni aytadi va siz ularni to'g'ri aytishingiz kerak bo'ladi.
- Bahor keldi. (Bahor keldi).
- Yorqin quyosh porlaydi. (Yorqin quyosh porladi.)
- Janubdan qushlar uchib kelishdi. (Qushlar janubdan uchib kelishdi).
- U uya qura boshladi va jo'jalar chiqara boshladi. (Ular uya qura boshladilar va jo'jalar chiqara boshladilar.)
Etakchi
- Juda qoyil!
Mana, bolalar. To‘g‘ri so‘z yurtiga qilgan sayohatimiz nihoyasiga yetdi. Bugun har birimiz yangi narsalarni o‘rgandik, har birimiz o‘z bilim va mahoratimizni namoyish etdik. O'ylaymanki, siz endi bu mamlakatning doimiy aholisi bo'lasiz.
Pinokkio
Rahmat bolalar, men sizlardan ko'p narsani o'rgandim. Siz juda aqlli, epchil, qobiliyatlisiz.
Endi xayrlashish vaqti keldi
Tez orada ko'rishguncha, aziz do'stlarim!

Adabiyot:
Grodskaya I.K. "Ona tilimiz" nutq bayrami

Nutqni rivojlantirish bo'yicha o'yin-kulgilarning qisqacha mazmuni katta guruh


Materialning tavsifi: Ushbu xulosa katta yoshdagi bolalar bog'chasi o'qituvchilari uchun foydali bo'ladi.
Maqsad: Muvofiq nutqni rivojlantirish.
Vazifalar:
1. Ertak haqidagi bilimlarni mustahkamlash.
2. Bolalarning topishmoqlarni yechish qobiliyatini oshirish.
3. Monologik, dialogik, izchil nutqni rivojlantirish.
4. Taniqli va sevimli ertaklarga, do'stlikka hissiy munosabatni tarbiyalash.
Uskunalar: magnitafon, gulbarglari bilan gul, chiroyli nutqning o'yinchoq ertaki, ertaklar bilan rasmlar
o'yin-kulgi kursi:
O'qituvchi
: - Bolalar, bugun guruhga kelganingizda g'ayrioddiy narsani sezdingizmi? (g'ayrioddiy gul).
Tarbiyachi: Sizningcha, buni bizga kim bergan bo'lishi mumkin? (bolalar javoblari).
-Va buni bilim yurtida yashovchi Go'zal so'z parisi bergan. U shoshib qoldi va vazifalar bilan “Rechtsvetik”ni tark etdi. Kim vazifani yaxshiroq bajarsa, uni syurpriz kutadi, shuning uchun juda qattiq harakat qiling.Va vazifalar nutq gulining barglariga yozilgan.Topshiriqlarni bajarish orqali biz chiroyli nutq perisiga o'rganganlarimizni ko'rsatamiz. yil. Xo'sh, tayyormisiz?
Shunday qilib 1 vazifa go'zal nutq ertagi quvnoq til haqidagi ertakni eslashni taklif qiladi.Men ertakni aytib beraman, siz esa tilning harakatlarini ko'rsatasiz.
"Quvnoq til haqida" ertaki
Og'iz - uy, lablar - eshik.
Bu uyda kim yashaydi?
Bu uyda, do'stim,
Quvnoq til yashaydi.
Oh, u aqlli bola,
Va bir oz yaramas.
(Og'iz ochiq, tor til bir necha marta ko'rsatiladi. "O'q" mashqi.)
Bizning quvnoq tilimiz
U tomoniga o'girildi.
Chapga qaraydi, o'ngga qaraydi...
Va keyin yana oldinga,
Bu yerda bir oz dam oling.
("Soat", "Ilon" mashqlari.)
Til derazani ochdi,
Va tashqarida issiq.
Tilimiz cho‘zilib ketdi
U bizga keng tabassum qildi,
Keyin sayrga chiqdim,
ayvonda quyoshga boting.
("Tabassum", "Sting", "O'q" mashqlari.)
Ayvonda yotish
U belanchak tomon yugurdi.
U jasorat bilan uchib ketdi ...
Ammo biznesga kirish vaqti keldi.
("Spatula", "Belanchak" mashqlari.)

U hovlisiga shoshildi,
Devorni tuzatish uchun.
U tezda biznesga kirishdi
Va ish qaynay boshladi.
("Devor" mashqi.)
Tirnoqlar, bolg'a va penselar -
Duradgorga kerak bo'lgan narsalar.
Bolg'a taqillatadi "knock-knock!"
U tilning eng yaxshi do'sti.
(Og'iz yopiq. Tishlar ochiq. Tilning tarang uchi bilan "t-t-t"ni qayta-qayta takrorlab, tishlarga teging.)
Uning yonida bir quti bo‘yoq bor.
Devorni yangilash kerak.
To'qmoq raqsga tusha boshladi,
Bizning devorimiz tanib bo'lmas.
"Rassom" mashqi.)
Bizning tilimiz ishni tugatdi.
U xavfsiz dam olishi mumkin
- Men otimni sayrga olib boraman,
Men unga garmonika chalib beraman.
Men futbol o'ynayapman
Va men gol uraman.
Juda qiyin vazifa -
To'pni darvozaga olib boring.
("Ot", "Akkordeon", "Futbol" mashqlari.)
Quyosh tog ortiga yashirindi,
Til uyga ketdi.
U eshikni yopdi.
U karavotga yotib, jim qoldi.
("Slayd", "Spatula" mashqlari.)
Yaxshi, siz birinchi vazifani bajardingiz, keling, ikkinchi gulbargni yirtib tashlaymiz.
“Qaramasini ayting” vazifasi
Pinokkio quvnoq, Perrot esa xafa
Qarg‘a og‘ir, kapalak yengil
Jodugar yovuz, peri esa yaxshi
Magistral yo‘l keng, lekin yo‘li tor
Okean chuqur, ko'lmak esa sayoz
Ilon silliq, tulki esa mayin,
O'rmondagi bo'ri och, lekin o'rmondagi it yaxshi ovqatlangan
Yozda issiq, qishda sovuq,
Qarag'ay baland, Rojdestvo daraxti past
Taytlar uzun, paypoqlar esa qisqa
Bulochka yumshoq, lekin kraker qattiq
Kechasi qorong'i, kunduzi yorug'
O‘rgimchak to‘ri yupqa, lekin arqon qalin
Yulduz kichik, lekin quyosh katta

Biz keyingi gulbargni yirtib tashlaymiz.
- Bolalar, sizga ertak yoqadimi? (Bolalarning javoblari)
Topishmoqlarni toping.
1) Nopok odamlardan qochib qutulgan
Stakanlar, qoshiqlar va kostryulkalar
U ularni qidiradi, qo'ng'iroq qiladi.
Va yo'lda ko'z yoshlari to'kiladi. (Fedora) "Fedorinoning qayg'usi" ertaki
2) Va kichkina quyon va bo'ri -
Hamma unga davolanish uchun yuguradi. (Aibolit) "Doktor Aibolit" ertaki
3) rulonlarni yutib yuborish,
Bir yigit pechka ustida ketayotgan edi.
Qishloqni aylanib chiqdi
Va u malika bilan turmush qurdi. (Emelya) "Pike buyrug'i bilan" ertaki.
4) Onani sut bilan kutdi
Va ular bo'rini uyga kiritishdi,
Bular kim edi
Kichik bolalarmi? (Yetti echki) "Bo'ri va etti echki" ertaki
5) Mening oddiy savolim ustida
Siz ko'p kuch sarflamaysiz
Uzun burunli bola kim?
Uni loglardan yasagan. (Papa Karlo) "Oltin kalit" ertaki
4 gulbarg vazifasi.Menda unli va undosh tovushlar yozilgan kublarim bor.Lekin ularning hammasi aralash.Sizning vazifangiz kublarni 2 guruhga ajratish.1ta unli.2ta undosh.Lekin chalkashmaslik uchun avvalo unli qanday ekanligini eslaylik. tovushlar undoshlardan farq qiladi.
5 gulbarg. Men senga she’r o‘qib beraman, sen esa xatolarni tuzatding. Va jamoa sardori qo'shilgan so'zda nechta bo'g'in borligini ko'rsatadi. She'rlarga misollar:
Tandirdan tutun chiqib, unda mazali BOT pishiriladi. (to'g'ri - pirog)
Asalari guldan nektar ichadi va shirin muz hosil qiladi. (asal)
Paroxod daryo bo'ylab suzib yuradi va u SAM kabi puflaydi. (pechka)
Yong'oqni kim yaxshi yoradi? Albatta, bu ISITISH ISITISH. (sincap)
Har ehtimolga qarshi g'o'ng'illagan yomg'ir bizni olib keldi. (bulut)
Bizda yana bitta gulbarg qoldi.Chiroyli nutq parisi kitobni ochdi va rasmni ko'rdi, lekin u rangli emas.Faqat (L) tovushi bo'lgan narsalarni bo'yashingiz kerak.Yaxshi, hammasini bajardingiz. perining vazifalari.Va u sizga syurpriz qoldirdi, o'zingizga yordam bering.
Bizning qizil gullar
Gulbarglarni yoyish
Shamol biroz nafas oladi,
Gulbarglari chayqaladi.
Bizning qizil gullar
Gulbarglari yopiladi
Ular boshlarini chayqadilar,
Ular tinchgina uxlab qolishadi.

Dastur tarkibi: Bolalarda quvnoq kayfiyat va ijobiy munosabatni yarating. O'yinlarda ishtirok etish istagini shakllantirish. Nutqni diqqat bilan tinglash, so'z va iboralarni tugatish qobiliyatini mustahkamlash. Bolalarning o'yinchoqlar haqidagi g'oyalarini aniqlang, kengaytiring va umumlashtiring. O'yinchoqlarga g'amxo'rlik bilan munosabatda bo'ling, bolaning hissiy sezgirligini rivojlantiring.

Material: Masha qo'g'irchoq, quti, qo'g'irchoq stul, eslatma, fil, ayiq, quyon, samolyot, kokerel.

O'yin-kulgining rivojlanishi

Bolalar zalga kirib, yarim doira ichida turishadi. Eshik taqilladi va Masha qo'g'irchoq paydo bo'ladi.

Masha: Salom! Mening ismim qo'g'irchoq Masha. Men sizga chiroyli quti olib keldim.

Tarbiyachi: Salom, Masha! Rahmat! Sizning qutingiz qayerda?

Qo'g'irchoq Masha o'qituvchining qulog'iga shivirlaydi.

Tarbiyachi: Bolalar, qo'g'irchoq Masha qutini yashirdi va biz uni topishimiz kerak.

Masha qutini qaerga yashirdi?

Qo'g'irchoq Masha stulda o'tiradi va bolalar va o'qituvchi qutini qidiradi.

Tarbiyachi: Qarang, quti qanchalik chiroyli. Unda “O'yinchoqlarini yaxshi ko'radigan va ularga g'amxo'rlik qiladigan bolalar uchun. Masha."

Tarbiyachi: Bolalar, sizningcha, qutida nima bor?

Bolalar o'z variantlarini taklif qilishadi.

Tarbiyachi: Keling, qutini ochib, ichida nima borligini bilib olaylik.

Nima bor? To'g'ri, bizning sevimli o'yinchoqlarimiz qutida!

Kreslolarga o'tiring, men sizga o'yinchoqlarni ko'rsataman.

Bolalar stullarda o'tirishadi. O'qituvchi uni qutidan chiqarib, birinchi o'yinchoqni ko'rsatadi.

Tarbiyachi: Kim bu?

Bolalar: Ayiq.

Tarbiyachi: Qarang va menga Mishkada nima borligini ayting?

Bolalar: Bosh, torso, panjalar, ko'zlar, quloqlar.

Tarbiyachi: Teddy Bear qanday rang? (Jigarrang)

Tarbiyachi: Mishka haqida she'r bilasizmi?

Bolalar “O‘yinchoq ayiq”, A. Barto “Yerga tushgan ayiqcha” she’rlarini o‘qiydilar.

Tarbiyachi: Bolalar, Mishkaning panjasini yirtib tashlash mumkinmi? Biz Ayiqimizni xafa qilmaymiz, unga tabassum qilamiz va u bilan o'ynaymiz.

O'yin "Ayiq o'rmon bo'ylab yurdi"

Ayiq o'rmon bo'ylab ketayotgan edi

Teddy Bear hamma narsani qidirardi

Uzoq, uzoq vaqt qidirdi

U stulga o‘tirdi va uxlab qoldi.

Bolalar jimgina o'rnidan turishdi

Va ular Mishutkaga yugurishdi.

Mishka - Mishka, tur!

Bolalar bilan qo'lga tushing!

Tarbiyachi: Mishka bolalar bilan o'ynaganingiz uchun rahmat, o'tiring va dam oling.

O'qituvchi Mishkani qo'g'irchoq Masha yonidagi stulga qo'yadi. Bolalar stullarda o'tirishadi.

Tarbiyachi: Qiziq, bu qutida yana qanday o'yinchoqlar bor?

O'qituvchi ikkinchi o'yinchoqni ko'rsatadi.

Tarbiyachi: Kim bu?

Bolalar: Bunny!

Tarbiyachi: Qarang va ayting-chi, quyonda nima bor?

Bolalar: Boshi, tanasi, panjalari, uzun quloqlari, qisqa dumi, momiq mo'ynasi.

Tarbiyachi: Quyonning rangi qanday? (Oq)

Tarbiyachi: Quyon haqida she'r bilasizmi?

Bolalar A. Bartoning “Xudo quyonni tashlab ketdi” she’rini o‘qiydilar.

Tarbiyachi: Bolalar, styuardessa yaxshi ish qildimi? (Yo'q). Bunny yomg'irda butunlay muzlab qolgan bo'lishi mumkin. Yomg'irda quyon qanday nam o'tirganini ko'rsating.

Bolalar namoyishi.

Tarbiyachi: Biz Quyonni hech qayerga qoldirmaymiz, uni kulib, u bilan o‘ynaymiz.

O'yin "Kulrang quyon o'tiradi"

Kichkina kulrang quyon o'tiradi va quloqlarini silkitadi.

Shunday, mana shunday, quloqlarini qimirlatadi.

Quyonning o'tirishi sovuq, u oyoqlarini isitishi kerak.

Shu tarzda siz oyoqlaringizni isitishingiz kerak.

Bunny turishi uchun sovuq, u oyoqlarini isitishi kerak.

Sakrash, sakrash, sakrash, oyoqlarini isitish kerak.

Tarbiyachi: Bunny, bolalar bilan o'ynaganingiz uchun rahmat, o'tiring va dam oling.

O'qituvchi Bunnyni Mishkaning yoniga o'tiradi. Bolalar stullarda o'tirishadi.

O'qituvchi uchinchi o'yinchoqni oladi.

Tarbiyachi: Kim bu?

Bolalar: Xo'roz.

Tarbiyachi: Va kokerelda nima bor?

Bolalar: Boshi, tanasi, panjalari, dumi, qanotlari. Boshida oltin taroq va zaytun soqoli bor. Kokerelning chiroyli ko'p rangli dumi bor. Oyog‘imda esa shporlar bor.

Tarbiyachi: Va biz xo'roz haqida qo'shiq kuylaymiz.

"Kokerel, kokerel, oltin taroq" qo'shig'i

Kokerel, kokerel, oltin taroq

Yog'li bosh, ipak soqol.

Nega erta turasiz va baland ovozda qo'shiq aytasiz?

Siz bolalarning uxlashiga yo'l qo'ymaysiz.

Qarg'a!

Tarbiyachi: Uning oilasida xo'roz otadir. Va kim, onam? (Tovuq) Bolalar-chi?

Bolalar: Tovuqlar.

Tarbiyachi: Menga ona tovuq bo‘laman, sizlar mening tovuq go‘daklarim bo‘lasizlar. Logoritmik "Tovuq va jo'jalar"

Tovuq sayrga chiqdi

Bir oz yangi o'tni chimchilab,

Uning orqasida esa bolalar - sariq tovuqlar.

Ko-ko-ko, ko-ko-ko

Uzoqqa bormang.

Panjalaringiz bilan saf torting, donalarni qidiring

Ular semiz qo'ng'izni, yomg'ir qurtini yeydilar,

Biz to'liq suv ichdik.

Tarbiyachi: Kokerelni boshqa o'yinchoqlar yoniga o'tiring.

Tarbiyachi: Mana yana bir o'yinchoq!

Bolalar: Samolyot.

Tarbiyachi: Xuddi haqiqiy narsa kabi. Uning qanotlari, burni, g'ildiraklari bor (men ko'rsataman, bolalar buni chaqirishadi). Samolyotda kim uchishini bilasizmi? (Uchuvchi).

O'qituvchi bolalarga A. Bartoning "Samolyot" she'rini aytib berishni taklif qiladi.

Tarbiyachi: Samolyotlar kabi uchishni xohlaysizmi?

Ochiq o'yin "Samolyot"

Samolyotni boshlaymiz.

Biz qo'llarimizni parvozga qo'ydik,

Biz tezlashamiz, uchamiz

Biz tushamiz va uxlaymiz.

Tarbiyachi: Oh, qarang, bizning o'yinchoqlarimiz charchagan va uxlashni xohlaydi. Qutida yana kim yashiringan edi? (Fil).

Tarbiyachi: Filda nima bor? Bosh, tana, panjalar, ko'zlar, quyruq va katta quloqlar.

O'qituvchi A. Bartoning "Fil" she'rini o'qishni taklif qiladi.

Uxlash vaqti keldi, buqa uxlab qoldi,

Barreldagi qutiga yoting.

Uyquchi ayiqcha uxlashga yotdi,

Faqat fil uxlashni xohlamaydi.

U bosh irg'adi -

U filga ta'zim qiladi.

Tarbiyachi: Filga qanday uxlashni ko'rsating.

Bolalar qanday uxlashni ko'rsatadilar.

Tarbiyachi: Bizning o'yinchoqlarimiz biroz charchagan. Ular bir muddat qutichada uxlashsin, keyin biz ular bilan o'ynaymiz. Bolalar, Masha sizga qanday o'yinchoqlar olib keldi? (Teddy Bear, Bunny, Cockerel, Samolyot, Fil). O'yinchoqlar ularni xafa qilmasligingizni yoki ularni buzmasligingizni xohlaydi.

Tarbiyachi: Keling, Masha bilan xayrlashib, o'zimizni aytaylik sehrli so'zlar qanday qilib birga o'ynaymiz.

Biz birga o'ynaymiz

Hech kimni xafa qilmang.

Do'stlaringizga ulashing yoki o'zingiz uchun saqlang:

Yuklanmoqda...